5 stycznia 2017, 17:16
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 5265 razy

Panasonic Lumix FZ82 z 60-krotnym zoomem optycznym

Panasonic Lumix FZ82 z 60-krotnym zoomem optycznym

Panasonic ogłosił premierę nowego aparatu Lumix FZ82 z popularnej serii FZ, który wyposażono w potężny zoom optyczny. Wyróżnia się łatwością sterowania (w tym obsługą manualną) rejestracji zdjęć i wideo. Aparat LUMIX FZ82 ma szerokokątny obiektyw LUMIX DC VARIO 20 mm z 60-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik aparatu 35 mm z obiektywem 20–1200 mm).

Dzięki nowo wbudowanej 18,1-megapikselowej matrycy MOS o wysokiej czułości i zaawansowanemu procesorowi obrazu Venus Engine aparat reaguje błyskawicznie. Aby uzyskać jeszcze szybszą reakcję i większą mobilność, w aparacie LUMIX FZ82 zastosowano szybki, precyzyjny autofokus z technologią DFD (Depth From Defocus)[1] skracającą czas ustawiania ostrości. Oblicza on odległość od fotografowanego obiektu poprzez porównanie 2 zdjęć o różnych poziomach ostrości przy szybkiej prędkości wymiany sygnału wynoszącej 240 kl./s. W efekcie ustawienie autofokusu trwa mniej więcej 0,09 sekundy [2]. Im dłuższa ogniskowa, tym korzystniejsza jest ta opcja.

Aparat LUMIX FZ82 umożliwia również robienie szybkich zdjęć seryjnych (tryb burst) z prędkością 10 kl./s (AFS) / 6 kl./s (AFC). Dzięki dotykowemu systemowi sterowania użytkownik może błyskawicznie ustawić odpowiednią ostrość na obiekcie i zwolnić migawkę dotykowo.

Aparat LUMIX FZ82 nagrywa płynne, charakteryzujące się wysoką rozdzielczością wideo w rozdzielczości QFHD 4K (rozdzielczość 3840 x 2160). Potężny 60-krotny zoom optyczny i POWER O.I.S. Optyczny stabilizator obrazu z trybem aktywnym redukuje rozmywanie nawet podczas nagrywania filmu. Dzięki technologii 4K użytkownicy aparatu mogą cieszyć się zdjęciami w rozdzielczości 4K i całym szeregiem funkcji pochodnych, takich jak nowy Focus Stacking, Post Focus, Light Composition oraz 4K Live Cropping (przycinanie wielkości kadru na żywo). Ci, którzy chcą mieć więcej twórczej swobody, mogą skorzystać z trybów Creative Control, Creative Panorama.

Aparat LUMIX FZ82 wyposażono w tylny wyświetlacz o rozdzielczości 1040 tys. punktów z systemem sterowania dotykowego. Elektroniczny wizjer wielkości 0,2 cala, o rozdzielczości 1170 tys. punktów pozwala na robienie zdjęć z precyzyjnym zogniskowaniem. Aparat ma zintegrowaną łączność z siecią Wi-Fi, co zapewnia większą elastyczność podczas wykonywania zdjęcia i umożliwia jego natychmiastowe udostępnienie dzięki prostej obsłudze. Mając do dyspozycji gorącą stopkę i szereg opcjonalnych akcesoriów, aparat LUMIX FZ82 standardem przewyższa typowe aparaty kompaktowe z teleobiektywem. Gwarantuje przy tym wysoką jakość zdjęć i znakomitą rejestrację wideo w rozdzielczości 4K.

[kn_free]

[kn_advert]

Aparat LUMIX FZ82 wyposażono w niezwykle wszechstronny, szerokokątny obiektyw LUMIX DC VARIO 20 mm z 60-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik aparatu 35 mm z obiektywem 20–1200 mm). Szerokokątny 20-milimetrowy obiektyw uchwyci mniej więcej o 140% szerszy kąt widzenia niż obiektyw 24 mm. POWER O.I.S. Optyczny stabilizator obrazu z trybem aktywnym skutecznie redukuje wibracje spowodowane drżeniem rąk zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów.

Inteligentny zoom, w który wyposażono aparat LUMIX FZ82, sprawia, że współczynnik zbliżenia wynosi nawet 120, co pozwala na zachowanie wysokiej jakości obrazu nawet w przypadku użycia zoomu cyfrowego. Współczynnik zbliżenia można jeszcze zwiększyć, łącząc zoom inteligentny z obiektywem Tele Conversion Lens DMW-LT55 (sprzedawany osobno), dzięki któremu daje się wyraźnie sfotografować pokrytą kraterami powierzchnię Księżyca.

Matryca MOS, 18,1-megapikselowa, o wysokiej czułości, jest innowacją w aparacie LUMIX FZ82. W połączeniu z procesorem obrazu LSI Venus Engine, zapewniającym wysoką wydajność przetwarzania obrazu, przyczyniła się do osiągnięcia jeszcze lepszej szybkości czasu reakcji, większej czułości i wyższej jakości obrazu. Stosując błyskawiczną technologię cyfrowego wyjścia sygnału, aparat FZ82 robi 10 (AFS) / 6 (AFC) klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości 18.1 megapikseli przy zastosowaniu mechanicznej migawki.

Przewaga, jaką daje technologia 4K, sprawia, że użytkownik może cieszyć się zdjęciami w rozdzielczości 4K, które zapewnia LUMIX FZ82. Dzięki zastosowaniu technologii 4K użytkownik może robić zdjęcia z prędkością 30 kl./s. Najlepsze ujęcie, które zostało zarejestrowane i zapisane w pliku z fotografiami seryjnymi w rozdzielczości 4K, można zapisać jako zdjęcie. Ponadto istnieje możliwość zapisania jednocześnie wielu obrazów jako zdjęć w rozdzielczości 4K. Można zapisać do 150 klatek w ciągu 5 sekund następujących po wybranej klatce.

Aparat wyposażono w funkcję Post Focus, co pozwala na wybranie obszaru do wyostrzenia nawet po wykonaniu zdjęcia. Jest to pomocne na przykład podczas robienia zdjęć makro, która wymagają dokładnego ustawienia ostrości, lub fotografowania dynamicznej sytuacji, gdzie wyostrzony obiekt ulega zmianom. Tę funkcję opracowano, łącząc bardzo szybki i precyzyjny system DFD (Depth From Defocus), technologię autofokusu i technologię 4K. Zarówno Post Focus, jak i Focus Stacking można szybko aktywować za pomocą specjalnego przycisku na górnym panelu.

Aparat LUMIX FZ82 rejestruje  płynne sekwencje wideo w wysokiej rozdzielczości 4K (rozdzielczość 3840 x 2160).  Jest to opcja dodatkowa w stosunku do możliwości nagrywania wideo w pełnym HD (rozdzielczość 1920 x 1080) w AVCHD Progressive lub w formacie MP4 (MPEG-4 / H.264). Podczas tych wszystkich operacji praktycznie przez cały czas działa autofokus.

Aparat LUMIX FZ82 umożliwia przycinanie kadru 4K na żywo podczas nagrywania filmu, by osiągnąć stabilne panoramowanie lub przybliżanie w sekwencjach wideo. Efekty te na obrazach prezentują się płynnie, ponieważ obiektyw nie porusza się fizycznie. Użytkownik może skorzystać z różnych opcji nagrywania filmów: High Speed Video (wideo w dużej prędkości), Time Lapse (opóźnienie czasowe) oraz Stop Motion Animation (animacje poklatkowe). Tryb High Speed Video rejestruje obiekty będące w szybkim ruchu.

Trzycalowy tylny ekran z rozdzielczością 1040 tys. punktów, ze statycznym systemem sterowania dotykowego zapewnia mniej więcej 100-procentowe pole widzenia. Dzięki dotykowemu systemowi sterowania użytkownik może błyskawicznie ustawić odpowiednią ostrość na obiekcie i natychmiast zwolnić migawkę, dotykając ekranu.

Aparat LUMIX FZ82 ma 0,2-calowy wizjer LVF (Live View Finder) ze współczynnikiem powiększenia wynoszącym ok. 59 x / 0,46 x (odpowiada to aparatowi 35 mm 4:3) w wysokiej rozdzielczości, równoważnej 1170 tys. Punktów  i 100-procentowemu polu widzenia. Dzięki obsługiwaniu 60 kl./s zminimalizowano też opóźnienie obrazu, co powoduje, że aparat nadaje się do fotografowania szybko poruszających się obiektów w mocnym nasłonecznieniu.  Aparat LUMIX FZ82 ma też w pełni manualne sterowanie, co pozwala cieszyć się bardziej kreatywną fotografią. Przeprojektowano też konstrukcję uchwytu. To umożliwia stabilne utrzymanie aparatu podczas dłuższych sesji fotograficznych.

Inne cechy aparatu Panasonic Lumix FZ82 

Łatwa łączność bezprzewodowa ze smartfonami za pośrednictwem Wi-Fi

Aparat LUMIX FZ82 obsługuje łączność Wi-Fi® (IEEE 802.11 b/g/n). Zapewnia to bardziej elastyczne możliwości fotografowania i umożliwia natychmiastowe udostępnianie obrazów. Po połączeniu aparatu ze smartfonem bądź tabletem
i przy użyciu specjalnej aplikacji Panasonic Image App kompatybilnej
z systemami iOS/Android można fotografować, nagrywać wideo, przeglądać obrazy i udostępniać je w trybie zdalnym. Użytkownik może też wysyłać fotografie do różnych serwisów mediów społecznościowych z tego miejsca, w którym zrobił zdjęcie. 

Ładowanie za pomocą ładowarki lub przez gniazdo USB

Akumulatorek aparatu można ponownie naładować, używając zasilacza prądu zmiennego lub poprzez gniazdo USB, w zależności od tego, która opcja będzie w danym przypadku wygodniejsza dla użytkownika.

 

Uwagi



[1] Autofokus oparty na detekcji kontrastu z technologią DFD działa tylko z obiektywami Panasonic Mikro Cztery Trzecie.

 [2] W AFS w trybie zdjęć szerokokątnych (CIPA). 

 



www.swiatobrazu.pl