1 czerwca 2007, 21:49
Autor: Wojciech Katarzyński
czytano: 4349 razy

Patrzę na Kraków - relacja z wystawy

Patrzę na Kraków - relacja z wystawy

W dniu wczorajszym odbył się wrenisaż fotografa Jacka Marii Stokłosy , wpisujacy się w cała serię noszącą tytuł„Patrzę na Kraków”, jest to więc kolejna wystawa z tej serii. Galeria „Piwnica Wiślna 12” oraz Muzeum Historii Fotografii, zapraszają na kolejną ekspozycje fotograficzną z tego cyklu.

Będąc na wystawie stwierdziłem, że pierwszy raz widzę to miejsce, ten budynek, a przecież to dobrze mi znane miasto. Najnormalniej na świecie - nie poznałem własnego miasta. Ulice które przemierzam dzień w dzień, nie są jak te które miałem okazje zobaczyć na owej wystawie. Ba, powiem więcej, miło mnie zaskoczył fakt, że ciągle jest w tym mieście coś do odkrycia i ciągle. Okazuje się, że można interpretować ten stary Kraków, który już dawno powinien „wyblaknąć” od fotograficznych fleszy w nowy i świeży(!) sposób. Dla przykładu Rynek Podgórski sfotografowany w śniegu przy wschodzącym słońcu, przypomina jakiś baśniowy pejzaż niż zdjęcie stricte architektoniczne .To jest w pewien sposób zaskakujące i miło się ogląda. Wróćmy do samych zdjęć. Powiedzieć można o nich na pewno to, że są idealne pod względem kompozycyjnym, światło sprawia wrażenie jakby było specjalnie dobrane, a nie jest, gdyż fotografie zrobione są w naturalnych warunkach (to architektura przecież!). Słowem – profesjonalizm. Wystawę polecam mieszkańcom miasta, znudzonym oglądaniem budynków tylko z „codziennej” strony, jak również gościom, poszukującym inspiracji do dobrych zdjęć Krakowa.


fot. Wojciech Katarzyński, SwiatObrazu.pl - Jacek Maria Stokłosa


fot. Wojciech Katarzyński, SwiatObrazu.pl


fot. Wojciech Katarzyński, SwiatObrazu.pl


fot. Wojciech Katarzyński, SwiatObrazu.pl


fot. Wojciech Katarzyński, SwiatObrazu.pl

Jacek Maria Stokłosa
Artysta grafik, fotografik, mgr sztuki, studia na Wydziałach Form Przemysłowych i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na Wydziale Grafiki w roku 1972.
Działalność twórcza od roku 1963. Uprawia grafikę artystyczną, nagroda na VI Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, udział w kilkudziesięciu między¬narodowych prezentacjach graficznych na świecie. Dziedzina, w której wypowiada się równolegle to fotografia artystyczna, kreacyjna. Udział w pierwszych manifestacjach tego kierunku w Polsce. Związany artystycznie ze środowiskiem krakowskiej Galerii Krzysztofory oraz warszawskiej Galerii Foksal, przez dwadzieścia lat występował w teatrze Cricot 2, Tadeusza Kantora. W 1967 powstaje „Druga Grupa" składającą się z trzech osób (Jacek Maria Stokłosa, Lesław i Wacław Janiccy). Razem działają w obszarze sztuki enviroment i konceptualnej, tworząc ważne dla polskiej awangardy zdarzenia. W roku 1973 „Druga Grupa" pokazuje instalację „Gwarancja 25-35" na VIII Biennale Sztuki Młodych w Paryżu. W 1999 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie na wystawie „Refleksja konceptualna w sztuce polskiej - Doświadczenia dyskursu 1965-1975" pokazano przegląd realizacji „Drugiej Grupy".
Indywidualne wystawy: „Synchronizacja Niemożliwa", „Pionier", „Makieta", „Pytanie" w Galerii Foksal w Warszawie, W 1988 roku w Krakowie w Galerii ZPAF powstaje „Videoinstalacja", która neguje zbytnią fascynację współczesną techniką przekazu i przedkładanie formy nad treść przekazu. Duża instalacja „Poza Wyborem" pokazana w 1992 r., jako indywidualna ekspozycja na Foto Expo w Góteborgu następnie w Galerii Krzysztofory w Krakowie, Galerii ON w Poznaniu i BWA w Słupsku.



www.swiatobrazu.pl