Poznaj możliwości Photoshopa - 10 przykładów przed i po

Poznaj możliwości Photoshopa - 10 przykładów przed i po

Photoshop daje możliwości, o jakich tylko mogli marzyć Ci, którzy zajmowali się fotografią w czasach analogowych. Chociaż oprogramowanie to zdobyło także złą sławę za sprawą osób, chcących przy jego pomocy oszukiwać, ingerując tak w zdjęcia, aby te świadomie wprowadzały w błąd, to przy rozsądnym i przede wszystkim uczciwym wykorzystaniu tego narzędzia, daje ono naprawdę wiele korzyści. Zobacz 10 przykładów zdjęć przed i po edycji w Photoshopie, które pokazują, że może ono stanowić świetny sposób realizacji wizji fotografa.



Jak każda rzecz stworzona przez ludzkość, Photoshop może być wykorzystany w słusznej lub zupełnie przeciwnej sprawie. Do tego drugiego typu zastosowań należy kreowanie nierealnych wizerunków modeli i modelek, które prezentowane są tak, iż sugerują pokazywanie rzeczywistego wyglądu tych osób.  W takiej sytuacji na podstawie skrajnie przekształconych zdjęć, utrwala się kanony piękna. Podobnie negatywne jest wykorzystywanie tego oprogramowania do takiej interwencji w fotografie reportażowe, iż dochodzi do przekazywania nieprawdziwych informacji i wprowadzania w błąd opinii publicznej.
 
Przykłady nieuczciwego wykorzystania Photoshopa można by mnożyć, jednakże warto wznieść się ponad takie zjawiska tak, aby móc czerpać ogromne korzyści z tego narzędzia. Oprogramowanie graficzne jest współczesnym odpowiednikiem ciemni fotograficznej i jako takie stanowi po prostu przedłużenie pracy fotografa. Samo wykonanie ekspozycji stanowi tylko pierwszy z etapów postawania finalnego zdjęcia. W związku z tym to do osoby realizującej dany obraz należy decyzja, czy jej praca będzie stanowiła kłamstwo, czy możliwie najlepsze oddanie emocji, nastroju i wszystkiego tego, co chciała zakomunikować poprzez zdjęcie. 
 
Oczywiście ta granica bywa płynna i może być dyskusyjna dla poszczególnych fotografii. Niezależnie jednak od tego nie warto obrażać się na całość edycji w cyfrowej ciemni, a jedynie zgodnie z własnym sumieniem, etyką zawodową czy swoistym kodeksem fotograficznym korzystać z Photoshopa. Przy takim podejściu jego możliwość mogą pozwolić wznieść własną fotografię na dużo wyższy poziom, a jednocześnie być w zgodzie z samym sobą i swoim postrzeganiem tego medium. 
 
Poniższe przykłady pokazują różne możliwości wykorzystania Photoshopa. Zachęcam do przyjrzenia się im, nawet jeśli część z nich wzbudzi Twój sprzeciw. Warto rozważyć, do którego momentu obróbka byłą w porządku, a na którym etapie zaczęła się przesadna ingerencja w fotografię. Podziel się swoim spostrzeżeniami w komentarzu. 
 
 

Photoshop dla foto​grafa. Zacznij od początku

 

Pierwsza edycja e-kursu rozpoczyna się 17 lipca 2019 r. 

Do dnia rozpoczęcia e-kursu dostępny jest w niższej cenie!

 

 

10 przykładów edycji w Photoshopie - zdjęcia przed i po 

photoshop

 

photoshop

Fot. Milena Dorfman

photoshop
 
photoshop
 
Fot. Igor Grushko
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. Peter Stewart
 
photoshop
 
photoshop
Fot. Dmiry Sdobin
 
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. Aleksey Mikushev
 
photoshop
 
photoshop
 
fot. Bogdan Zhalevskiy
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. Lindsey Lee
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. CrowBloody
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. do_iposle
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. Anastasiya Vasilenko

Autor: Mikołaj Konkiewicz






Oceny artykułu: 42% 58% ocen: 7

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Obróbka (przerabianie) zdjęć



Komentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


avatar Pewu Każdy z pokazanych przykładów po obróbce jest oszustwem, bo zakłamuje rzeczywistość. Oczywiście ze stosownym komentarzem i pokazaniem oryginału, jest to świetny materiał dydaktyczny, uświadamiający odbiorcom chociaż w niewielkiej części, jak bardzo współczesny świat reklamy jest fałszywy i żerujący na naszych emocjach i pragnieniach. Zarówno landschaft idealnie oddający fałsz folderów turystycznych, portrety kobiet fałszujące ich urodę, powab i atrakcyjność, zdjęcie fryzury, które mogłoby reklamować doskonałą skuteczność jakiegokolwiek preparatu do włosów bez względu na jego rzeczywistą skuteczność, podobnie z makijażem, są kolejną cegłą w murze wirtualizacji naszego życia, które nie wytrzymuje próby konfrontacji z tymi obrazkami. Najpierw mamy zachwyt, jednak na dłuższą metę, obcowanie z takimi zafałszowaniami prowadzi do zaniżania własnej samooceny, depresji, zawodów życiowych i w konsekwencji często do tragedii życiowych. Jesteśmy na co dzień bombardowani setkami takich kolorowych slajdów, czy tego chcemy czy nie i to nie jest dobre. 2019.07.10 15:34, Pewu # 

avatar P61J Pewu ma rację. 2019.07.10 16:25, P61J # 

Domyślny avatar Nie zawsze obróbka w PS jest oszustwem. Czasami to właśnie aparat oszukuje. Najczęściej za sprawą złego pomiaru światła, lub przebarwień. Wtedy edycja doprowadza zdjęcie do stanu oddającego rzeczywistość. 2019.07.10 21:10, andsed # 

Domyślny avatar Widok tarasowych pól. Tu popieram ingerencję za pomocą programu. Natomiast wydaje mi się, że pozostałe poprawione zdjęcia straciły coś ważnego 2019.07.11 10:57, kotin # 

Domyślny avatar Widok tarasowych pól. Tu popieram ingerencję za pomocą programu. Natomiast wydaje mi się, że pozostałe poprawione zdjęcia straciły coś ważnego 2019.07.11 10:57, kotin # 

Domyślny avatar Gdzie te czasy gdy Photoshop to były Filtry na obiektywie i Praca z kliszą w ciemni??? Osobiście fotografuję i pozostawiam zdjęcia bez obróbki. 2019.07.13 17:37, agaikarol # 

avatar Andrzej Rokosz Jeżeli uznamy, że prawdą jest to co widzą nasze oczy, to jeszcze nie słyszałem o sprzęcie fotograficznym, który tę prawdę potrafi udokumentować bez ingerencji programu graficznego. Jeżeli zaś uznamy, że prawdą jest to co dostrzega nasza dusza, to bez programu graficznego ani rusz, chociaż nie musi to być produkt Adobe. 2019.07.17 22:39, Andrzej Rokosz # 

Domyślny avatar Jest całe spektrum fotografowania, gdzie edycja programem jest dopuszczalna,celowa,zamierzona, a czasem i konieczna, gdy niedoskonałość sprzętu, pogody, umiejętności fotografa, powodują że efekt nie jest dobry w ocenie autora.
Obraz który "widzimy" odbierając bodźce z naszych oczu, jest w istocie elektryczną mapą uzupełnioną o naszą doświadczalną wiedzę o oświetleniu w danych warunkach, zobrazowaną we właściwym obszarze mózgu.
Obraz z aparatu cyfrowego, to zbiór impulsów elektrycznych przetworzonych przez beznamiętny, bardzo konkretny przetwornik - matrycę światłoczułą i dalej przez oprogramowany procesor do zamiany potoku impulsów z matrycy na obraz.
Te układy nigdy nie będą ze sobą tożsame i choćby z tego powodu, różnice w widzeniu " na żywo" i "na zdjęciu" - tego samego motywu - zawsze wystąpią w różnym indywidualnym natężeniu.
Choćby z chęci zobaczenia na zdjęciu tego, co widzimy realnie i postrzegamy, jako ciekawe, ładne, piękne itd., mamy prawo użycia wspomnianego tu Photoshopa, bądź innego programu wedle uznania.
Fałszowanie rzeczywistości w niecnych zamiarach całkiem wykluczam, chociaż mam świadomość, że granica nagannych działań od pozostałych jest mglista i można dyskutować o tym bez końca.

2020.01.07 22:14, Dandre # 

Domyślny avatar Widoczek jest OK, dziecko z latarnią też. Ale te plastikowe twarze kobiet - fatalne. 2020.05.19 12:18, zpksoft # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.



Najnowsze fotografie

RED-WINGED  BLACKBIRD Granica ... ... Akebia „Silveer Bells” Pośrednia w pąku Na szpicy