30 kwietnia 2019, 14:37
Autor: Jeff Rojas
czytano: 6608 razy

Pięć sposobów na to, aby być bardziej produktywnym fotografem

Pięć sposobów na to, aby być bardziej produktywnym fotografem

Fotograf Jeff Rojas przyjrzał się już ostatniemu rokowi i stwierdził, że był jednym z najbardziej produktywnych spośród wszystkich lat jego pracy jako fotografa. Skończył pisać drugą książkę, do końca roku poprowadził łącznie ponad 30 warsztatów, liczba klientów, a co za tym tym idzie i dochody wzrosły wykładniczo. Poszukał przyczyn tego stanu rzeczy i znalazł pięć powodów, dzięki którym osiągnął taką wysoką produktywność.

Produktywność to słowo, które jest często nadużywane i źle rozumiane. Zgodnie z definicją oznacza "wielkość efektu produkcyjnego uzyskanego z danych nakładów". Jeśli większość czasu spędzasz przed ekranem komputera i oceniasz innych, a sam nie pokazujesz nic nowego... no cóż - jesteś nieproduktywny. Chciałbym również zauważyć, że wszyscy mamy momenty, w których pomysły i koncepcje piętrzą się, ale nie są realizowane. Jednak jeżeli nie znajdziesz siły, aby wprowadzić je w czyn nie posuniesz się ani o krok do przodu.

1. Wyeliminuj dystraktory

Jednym z najprostszych sposobów aby być bardziej produktywnym jest proste wyeliminowanie niepotrzebnych czynności, składających się na codzienną rutynę. Polecam tworzenie harmonogramu na cały dzień i obliczanie, ile czasu poświęcasz na media społecznościowe, marketing, rachunkowość, fotografowanie, edycję, na spotkania lub telefony. Masz tylko 24 godziny w ciągu doby i jeśli spędzasz średnio cztery godziny w mediach społecznościowych bezcelowo żeglując po Facebooku, to nie masz szans na bycie naprawdę produktywnym fotografem.
 
To samo można powiedzieć o innych obszarach. Jeśli spędzasz pięć do sześciu godzin dziennie na edycji zdjęć i nie poświęcisz ani chwili na pozyskiwanie nowych klientów, Twój fotograficzny biznes nie przetrwa. Wszystko wymaga równowagi, więc trzeba krytycznie i świadomie przydzielić czas na wszystkie obszary swojej działalności.
 
[kn_free]
[kn_advert]

2. Zawsze miej plan B

Prawo Murphy'ego stało się mantrą mojego życia: To co może się nie udać, nie uda się na pewno. Ten sposób myślenia pozwala mi planować działania na trzy kroki do przodu. Przewidywanie możliwych awarii i ponownie układanie strategii działania pozwala mi przetrwać.
 
Oto przykład: mogę wysyłać propozycje biznesowe rzadziej, ale nigdy nie wrzucam wszystkich moich jajek do jednego koszyka. Kiedy wysyłam jeden duży projekt, mogę zrobić z niego dwa lub trzy wysłane do podobnych klientów. To pozwala trzykrotnie zwiększyć szansę na sukces. To prawie jak granie na giełdzie - kiedy rozproszysz swoje inwestycje na więcej niż jeden walor, minimalizujesz ryzyko.

3. Deleguj

Gdy jesteś świadomy swojego harmonogramu, deleguj wszystko, co mogą zrobić inne osoby - możesz zrealizować skończoną ilość zadań w ciągu dnia. Na przykład ja zacząłem zlecać większość mojej pracy nad retuszem zdjęć, gdy zacząłem spędzać więcej czasu na edycji zdjęć niż na fotografowaniu. Im więcej czasu jestem w stanie uwolnić dla siebie, tym łatwiej osiągnąć mi nowe cele.
 
Oczywiście każdy ma inny budżet. Jeśli jesteś na wyższym końcu spektrum i możesz sobie pozwolić na zatrudnienie asystenta w pełnym wymiarze godzin, kogoś, kto pomoże Ci zarządzać studiem, organizowaniem harmonogramu, kontaktami z klientami, to może być dobra inwestycja. Jeżeli nie osiągnąłeś jeszcze takiego poziomu dochodów, zacznij od małych zadań. Na przykład, zamiast spędzać 10-15 godzin projektując logo dla siebie, rozważ wynajęcie niedrogiego grafika.
 

4. Zrób listę kontrolną

Nigdy nie myśl, że zapamiętasz listę rzeczy do zrobienia, zapisz je choćby na kartce. Zapominanie leży w naturze ludzkiej. Stosuję trzy różne sposoby: gigantyczna tablica w moim mieszkaniu, notatki w aplikacji na komputerze, a w przypadku dłuższych projektów mam konto na bucketlist.org, gdzie śledzę moje długoterminowe zadania, na przykład takie rzeczy jak pisanie książki.
 

5. Znajdź odpowiedzialnego kumpla

Moja ostatnia rada choć najtrudniejsza do zrealizowania, ale też dająca największą satysfakcję. Znajdź kogoś bardzo odpowiedzialnego. Znalezienie niezawodnego partnera - nieważne, czy jest to osobista relacja czy powiązanie biznesowe, jest niezwykle ważne. Gdy pojawiają się wątpliwości i pytania, możliwość rozmowy z drugą osobą jest bezcenna.


www.swiatobrazu.pl