28 lutego 2017, 10:52
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3389 razy

Pięcioro Polaków w finale konkursu Sony World Photography Awards 2017

Pięcioro Polaków w finale konkursu Sony World Photography Awards 2017

Jurorzy konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2017 uhonorowali prace pięciorga Polaków, zaliczając je do pierwszej dziesiątki najlepszych zdjęć nadesłanych z całego świata w poszczególnych kategoriach tegorocznego konkursu profesjonalnego i otwartego. Sędziowie poszukiwali obrazów reprezentatywnych dla współczesnej fotografii.

Mariusz Prusaczyk z Sosnowca awansował do finału konkursu profesjonalnego w kategorii "Świat natury". Przedmiotem oceny w tej kategorii jest całość materiału liczącego od 5 do 10 zdjęć. Natomiast w konkursie otwartym, w którym ocenie podlega pojedyncze zdjęcie, finalistami zostali: Paweł Jędrusik z Jaworzna i Michał Płachta z Myślenic w kategorii "Kultura", Mariusz Stanosz z Nysy w kategorii "Ruch" oraz Iwona Czubek z Cerekwi w kategorii "Martwa natura".

Mariusz Prusaczyk, kategoria profesjonalna "Świat natury" 

Mariusz, niezależny fotograf z Sosnowca, został wyróżniony za urzekającą serię zdjęć lotniczych zatytułowaną "Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry". W swoim cyklu ukazuje długoterminowy wpływ działalności przemysłowej na krajobraz, która odciska swoje piętno również po zamknięciu fabryk. Pasją Mariusza są podróże i fotografia. Odwiedził już 78 krajów, a dominującymi tematami jego kadrów są przyroda i krajobraz. Niedawno Mariusz zaczął wykonywać zdjęcia z drona, który oferuje mu zupełnie nowy punkt widzenia.

"Wiele miejsc zostało zdewastowanych w wyniku działalności przemysłowej, często przez wydobycie węgla kamiennego lub piasku. Nawet wiele lat po zakończeniu wydobycia zdewastowany teren tworzy niesamowite, surrealistyczne obrazy, widoczne tylko z powietrza. Zdjęcia zostały wykonane w centralnej części Polski w lecie 2016 roku" – mówi Mariusz o swojej serii.

"Jestem zaszczycony, że moje zdjęcia zostały docenione przez Sony World Photography Awards. Być może w ten sposób zwrócę uwagę na postępującą degradację środowiska" – dodaje. 

Fot. Mariusz Prusaczyk

[kn_free]

[kn_advert]

Paweł Jędrusik, kategoria otwarta "Kultura"

Paweł jest fotografem i dziennikarzem z Jaworzna. Do finału konkursu zakwalifikowano jego zdjęcie "Taniec", wykonane podczas gali tanecznej Akademii Tańca Elite, która odbyła się w Domu Kultury w Jaworznie. Zamiast skupić się na tym, co działo się na scenie, Paweł poszedł za kulisy. Tam powstało to urokliwe zdjęcie dziewczynek przygotowujących się do występu.

"Bardzo się cieszę, że po raz kolejny zostałem doceniony w tak prestiżowym konkursie, jakim jest Sony World Photography Awards" – komentuje swój sukces Paweł.

W 2015 r. Paweł zajął pierwsze miejsce w kategorii Poland National Award konkursu Sony World Photography Awards.

Fot. Paweł Jędrusik

Michał Płachta, kategoria otwarta "Kultura"

Michał urodził się w Myślenicach, a obecnie mieszka w Pińczowie. Z wykształcenia jest historykiem. Fotografuje od 2007 r., między innymi na ślubach. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie "Uścisk panny młodej". Przedstawia ono pierwszy taniec pary młodej, a powstało podczas uroczystości weselnej w miejscowości Kornatka.

"Jestem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem się na krótkiej liście fotografów jako autor tego zdjęcia. To niesamowite uczestniczyć w takim wydarzeniu" – mówi Michał o swoim awansie do finału.

Fot. Michał Płachta

Mariusz Stanosz, kategoria otwarta "Ruch"

Mariusz pochodzi z Nysy, mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, z zamiłowania górołazem, podróżnikiem i fotografem. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie "Lecąca chmara".

"Zdjęcie zostało wykonane techniką panoramowania w październiku 2016 roku na plaży na Koh Lanta, na południowym wybrzeżu Tajlandii, i przedstawia stado biegusów malutkich. Ptaki te znane są z niezwykłych ewolucji w powietrzu: potrafią całkowicie zmienić kierunek lotu w ułamku sekundy, więc sfotografowanie ich wymagało licznych sprintów po plaży"  opowiada Mariusz.

Fot. Mariusz Stanosz

 

Iwona Czubek, kategoria otwarta "Martwa natura"

Iwona z Cerekwi fotografuje od dwóch lat. Jurorzy wyróżnili jej zdjęcie "Maki i pomidory". Ta martwa natura nawiązuje do klasycznego malarstwa i łączy dwie pasje Iwony: fotografię i ogrodnictwo. Ciepłe i nasycone barwy mają na celu oddanie klimatu lata, jego smaków i zapachów.

"To dla mnie ogromne wyróżnienie i honor być w gronie tak wspaniałych fotografów" – komentuje Iwona swój awans do grona finalistów.

Fot. Iwona Czubek


Teraz finaliści będą walczyć o pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach oraz o prestiżowy tytuł Fotografa Roku Sony World Photography Awards. Nazwiska zwycięzców kategorii otwartych zostaną podane 28 marca; ogłoszenie zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych nastąpi podczas ceremonii wręczenia nagród w Londynie 20 kwietnia. Na zwycięzców czeka najnowszy sprzęt fotograficzny Sony, podróż na ceremonię wręczenia nagród w Londynie oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 000 USD.

Prace wszystkich finalistów będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja.

Jury konkursu Sony World Photography Awards wyróżniło także jedenaścioro Polaków uczestniczących w konkursie otwartym. Prace zaliczone do grupy 50 najlepszych zdjęć na świecie nadesłali:

 



www.swiatobrazu.pl