31 stycznia 2011, 11:00
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 5149 razy

Pierwszy prawdziwy system wideo HDR

Pierwszy prawdziwy system wideo HDR

Naukowcy z Uniwersytetu Warwick opracowali pierwszy na świecie kompletny i w pełni funkcjonalny system rejestrowania, obróbki i wyświetlania obrazu o wysokiej dynamice tonalnej (High Dynamic Range). Konstruktorzy uważają, że będzie miał on bardzo szerokie zastosowanie: od kamer przemysłowych i systemów ochrony, poprzez zastosowania w medycynie, aż po transmisje sportowe i zastosowania w kinematografii.


W ramach stworzonego przez serwis SwiatObrazu.pl filmu szkoleniowego pt. Zachwycające fotografie w technice HDRI - film szkoleniowy dla początkujących oraz projektu 12 powodów, dla których warto się uczyć fotografii z filmów szkoleniowych 2011 przedstawiamy rozmaite narzędzia i techniki pozwalające na uzyskanie zdjęć o poszerzonym zakresie tonalnym. Choć nasze warsztaty dotyczą zdjęć, to wiele grup badawczych na całym świecie dokonuje prób przeniesienia technik HDRI w obręb innych dziedzin rejestracji obrazu, takich jak wideo i kinematografia. Szczególnie obiecujące w tym zakresie są niedawne dokonania naukowców z Uniwersytetu Warwick.

Możliwości nowej technologii zostały zaprezentowane przez twórców pod postacią krótkiego filmu ilustrującego i omawiającego możliwości związane z rejestrowaniem obrazu ruchomego o poszerzonej tonalności. Jego głównym bohaterem jest profesor Alan Chalmers z grupy badawczej laboratorium cyfrowego WMG, który wprowadza nas w zagadnienia filmowania i obróbki materiału HDR oraz porównuje zarejestrowany w ten sposób obraz z efektami filmowania tradycyjnymi kamerami wideo. Oprócz Alana Chalmersa w materiale występuje również Huw Bowen ze studia filmowego Entanglement Productions, który omawia wyzwania i zalety związane z produkcją filmów przy wykorzystaniu technologii HDRI.

pierwsza prawdziwy system wideo HDR kamera wideo HDRI
Fot. University of Warwick

 

Jak twierdzi profesor Chalmers, połączenie ze sobą wyjątkowego oprogramowania do kompresji materiału wideo z kamerą rejestrującą obraz HDR oraz zdolnymi go wyświetlić monitorami jest w stanie zrewolucjonizować wykorzystanie technologii HDRI w ogromnej liczbie zastosowań. Uważa on również, że rezultaty takiego podejścia mogą być wspaniałe i doprowadzić do rozwiązania wielu problemów towarzyszących wielu dziedzinom działalności człowieka, przy których wykorzystywane są techniki wideo, a w których filmujący mają do czynienia z bardzo różnorodnymi warunkami oświetleniowymi.

Opracowany przez zespół z Uniwersytetu Warwick system pozwala na rejestrowanie, obróbkę i wyświetlanie materiału filmowego charakteryzującego się rozpiętością tonalną na poziomie 20 stopni EV. Dla porównania, nowoczesne lustrzanki pozwalają uzyskać zdjęcie, które przy odpowiedniej obróbce będzie się charakteryzowało rozpiętością tonalną na poziomie około 13 EV. Osoby zainteresowane tematem powinny zapoznać się ze wspomnianym powyżej filmem zamieszczonym na stronie internetowej Uniwersytetu (film dostępny jest w języku angielskim).

 

Źródło: Science Daily

 



www.swiatobrazu.pl