11 stycznia 2017, 13:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4225 razy

Poradnik fotografii zimowej od Adobe Stock

Poradnik fotografii zimowej od Adobe Stock

Nie da się nie zauważyć, że za oknem mamy zimę, i to nie tylko kalendarzową. Mimo chłodu, zaparowanych soczewek obiektywów i słabnących w oczach baterii, warto sięgnąć po aparat i uwiecznić tę malowniczą porę roku na zdjęciach. Wyjazd na ferie lub narty można potraktować jako pretekst do rozpoczęcia swojej przygody z fotografowaniem w ekstremalnych warunkach. Jak przygotować się do takiej sesji, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób korzystać ze sprzętu w plenerze? Dostawcy banku zdjęć Fotolia by Adobe i Adobe Stock – Anna Bizoń i Konrad Bąk – przygotowali krótki poradnik dotyczący fotografii zimowej.

Sesja zimowa w plenerze

Każda sesja wymaga odpowiedniego przygotowania, jednak projekt realizowany zimą stawia przed nami najwięcej wyzwań. Zdaniem Anny Bizoń częściej koncentrujemy się na bezpieczeństwie sprzętu obawiając się o kondensację wilgoci wewnątrz naszych drogocennych aparatów, a zapominamy, że jakość zdjęć zależy przede wszystkim od kondycji i koncentracji fotografującego. Dlatego warto wyposażyć się w dobrej jakości odzież turystyczną zwracając szczególną uwagę na izolujące nas od chłodu i wilgoci wysokie obuwie. Żadna wysoka zaspa nie powinna być dla nas przeszkodą, aby dotrzeć do miejsca, w którym uchwycimy nasz idealny kadr – podkreśla Anna Bizoń. Przygotowania możesz rozpocząć od zebrania informacji o lokalizacji. Aby praca była jeszcze bardziej efektywna, skontroluj prognozę pogody oraz informacje o wschodzie i zachodzie słońca.  

[kn_free]

"Zanim podejmiesz się takiej sesji, dobrze jest wcześniej sprawdzić miejsca, w których ją planujesz i wykonać kilka zdjęć testowych. To może skrócić czas trwania pracy na zimnie i uchronić przed zmarznięciem. Nie zapomnij przy tym o ciepłym ubraniu i termosie gorącego napoju"podpowiada Anna Bizoń.

Fot. Anna Bizoń

[kn_advert]

Sprzęt do sesji zimowych

Pewnie nie raz zadawałeś sobie pytanie, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w warunkach zimowych? Według Konrada Bąka odpowiedź jest jedna – każdy. Oczywiście więcej komfortu zapewnią nam odpowiednio uszczelnione korpusy i obiektywy, ale w zasadzie każdy aparat wykorzystywany w studiu lub w plenerach letnich powinien zdać egzamin w niskich temperaturach. Pamiętaj o dodatkowych bateriach – zimno znacząco zmniejsza ich wydajność – zaznacza Konrad Bąk. Czasami wystarczy ogrzać je pod kurtką, jednak dodatkowe źródło zasilania trzymane w cieple pomoże nam uniknąć zbędnych rozczarowań. W plenerze przyda się także stabilny statyw, którego stopki wyposażone są w wysuwane kolce, a nóżki pokryte ochraniaczem z neoprenu. Najważniejsze jest jednak to, abyś miał pomysł i wykorzystał potencjał okolicy takim sprzętem, jakim dysponusjesz.

"Jeśli fotografujesz w pełnym słońcu, to przyda się na pewno blenda, przy pomocy której możesz rozjaśnić ostre cienie fotografowanych obiektów. Warto też podejść kreatywnie do warunków panujących na zewnątrz i wykorzystać potencjał światła słonecznego. Czasem też z najważniejszymi zdjęciami sesji dobrze jest poczekać na złotą godzinę (czas tuż po zachodzie słońca), kiedy plastyka światła ma poziom praktycznie nieosiągalny w warunkach studyjnych" – radzi Konrad Bąk.

Fot. Konrad Bąk

Korzystanie ze sprzętu w zimowym plenerze

Zdaniem Anny Bizoń i Konrada Bąka każdy fotograf traktuje swój sprzęt jak dziecko i tak też się z nim obchodzi. Zimą aparaty, obiektywy, baterie oraz karty pamięci wymagają szczególnej troski. Przede wszystkim pamiętaj, że tym, co szkodzi im najbardziej to nagłe zmiany temperatur i wilgotność – uczula Anna Bizoń. Zdecydowanie lepiej używać ich w stałej temperaturze niż chować za każdym razem do torby lub pod kurtkę. A jeśli musisz wymienić obiektyw w trakcie pracy, rób to również na mrozie, w warunkach w jakich pracujesz ze sprzętem. W przeciwnym razie wilgoć z pary kondensująca się wewnątrz korpusu może uszkodzić matrycę lub inne mechanizmy Twoich narzędzi pracy. Aby bezpiecznie i stabilnie przemieszczać się ze sprzętem, warto zaopatrzyć się w dobry plecak i zestaw pokrowców. A obiektyw zabezpiecz przed padającym śniegiem osłoną typu "tulipan" – zaznacza Konrad Bąk. Po zakończeniu pracy, spakuj wszystko do torby jeszcze na zewnątrz, żeby powoli "przyzwyczajać" aparat do wyższej temperatury.

Fot. Anna Bizoń

Różne oblicza fotografii zimowej

Zdjęcia zimowe najczęściej kojarzą się nam z krajobrazami lub odpoczynkiem. Poza uwiecznianiem widoków, warto spróbować swoich sił w fotografii sportowej. Towarzysząc swoim bliskim w wycieczce górskiej lub na stoku, eksperymentuj czasami z migawkami – postaraj się zamrozić ich ruch i emocje. Konrad Bąk uważa, że sesję zimową możemy zaaranżować w domu lub w studiu, jednak warto poszukać wyjątkowych lokalizacji takich jak nastrojowy dom w górach – z kominkiem i fantastycznymi plenerami dookoła – które staną się dla Ciebie inspiracją i spowodują, że Twoje fotografie będą wyjątkowe.

Fot. Konrad Bąk

Zima w banku zdjęć

Robiąc zdjęcia pamiętaj, że bank zdjęć Fotolia by Adobe i Adobe Stock czekają na Twoje idealne zimowe kadry. Poza motywami typowo świątecznymi (choinka, bombki, prezenty) lub zimowymi (kominek, dom, pejzaż), szukaj oryginalnych tematów czy ujęć pełnych energii i emocji. Anna Bizoń uważa, że to właśnie zima daje nam najlepsze warunki do stworzenia takich zdjęć. Dzięki niej możesz odnaleźć piękne krajobrazy, spokój i uczucie jakby zatrzymał się czas. Dbaj o to, by Twoje portfolio było zawsze aktualne, ale pamiętaj też o tym, że oryginalne spojrzenie i nieszablonowe podejście do tematu przyciągnie więcej klientów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



www.swiatobrazu.pl