10 lutego 2017, 15:06
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 7088 razy

Porywająca fotografia krajobrazu Rafała Olesiewicza

Porywająca fotografia krajobrazu Rafała Olesiewicza

Rafał Olesiewicz w niezwykły sposób potrafi uchwycić piękno wzgórz sokólskich. W fotografii krajobrazowej stara się wykorzystać całą swoją wiedzę z innych dziedzin. Do wyszukiwania ciekawych miejsc poznaje historię tych ziem z literatury i od mieszkańców. Korzysta również z najnowocześniejszych rozwiązań techniki - szczególnie z astrofotografii, która jest jego ulubioną dziedziną, z akcentem na fotografowanie drogi mlecznej.

Rafał Olesiewicz jest nierozerwalnie związany z Ziemią Sokólską. Nieustająco zafascynowany krajobrazem przygranicznych sokólskich okolic. Jego ambicją jest jak najszersze ukazanie walorów przyrodniczych i kulturowych tych ziem, udowadniając niezaprzeczalne ich piękno i wyjątkowość.
[kn_free]
[kn_afvert]
 
Jest samoukiem, całą wiedzę zdobył metodą prób i błędów i  za cel stawia sobie ciągły rozwój warsztatu fotograficznego i techniki wykonywania astrofotografii.
 
Piękno wzgórz sokólskich w obiektywie Rafała Olesiewicza można podziwiać w Bibliotece Publicznej w Sokółce, ekspozycja będzie czynna do końca lutego 2017 r. w godzinach pracy biblioteki.
 
Na końcu atykułu przypominamy jak zrobić dobre zdjęcie Drogi Mlecznej.
 
Fot. Rafał Olesiewicz
 
Fot. Rafał Olesiewicz
 
Fot. Rafał Olesiewicz
 
Fot. Rafał Olesiewicz
 
Fot. Rafał Olesiewicz
 
 

 

1. Dobry statyw – sesja zdjęciowa potrwa kilka godzin, każde ujęcie będzie robione z długim czasem naświetlania, co oznacza, że aparat musi stać stabilnie.

2. Czas naświetlania – maksymalnie ok. 30 sekund. Ekspozycja jest bardzo ważna – jeżeli jej czas będzie zbyt długi, gwiazdy ukażą się na zdjęciu jako smugi. Oczywiście wszystko zależy od używanego przez Was obiektywu - im dłuższą ma ogniskową, tym krótsze naświetlanie. Jeżeli np. przy ogniskowej rzędu 18 mm w aparacie małoobrazkowym odpowiednim czasem ekspozycji okazało się być 30 sekund, to ten sam obiektyw w przypadku aparatu z matrycą APS-C (pole widzenia odpowiadające obiektywowi 28 mm w aparacie formatu 36×24 mm) wymagać już będzie ekspozycji trwającej nie dłużej niż 15-20 sekund, ponieważ w kadrze gwiazdy będą większe, a zatem ich smużenie stanie się bardziej widoczne. W przypadku zdjęcia Harmera 30 sekund okazało się być czasem wystarczającym, by gwiazdy przybrały kształt lekko podłużny, co dostrzec można było tylko po silnym powiększeniu zdjęcia.

3. Przysłona – f/2.8 lub jaśniej. Robiąc zdjęcia gwiazd, nastawiacie ostrość na nieskończoność (czyli najdalej, jak tylko może Wasz obiektyw), zatem możecie otworzyć przysłonę tak bardzo, jak tylko jesteście w stanie, aby łatwiej uchwycić słabe światło gwiazd.

4. Czułość matrycy – 3200 ISO. Zdjęcia nocne podobne do opisanego wymagają ustawienia wysokiej czułości ISO/matrycy. Oczywiście w takim wypadku nieuniknione jest pojawienie się szumów na zdjęciu. Na szczęście można się ich pozbyć na kilka sposobów – jednym z nich jest funkcja redukcji zakłóceń przy długich czasach naświetlania/ekspozycjach ("long exposure noise reduction") obecna w większości modeli lustrzanek z ostatnich lat.

Po drugie – ostrość

Układ automatycznego ustawiania ostrości w aparacie wymaga do prawidłowego działania pewnej ilości światła, którego podczas fotografowania nocą zazwyczaj brakuje. Jeżeli więc robicie zdjęcie wyłącznie nieba, to rozwiązanie jest proste: nastawiacie ostrość na nieskończoność. Możecie wykorzystać również światło Księżyca – czyli ustawiacie ostrość na Księżyc, a następnie trzymając wciśnięty do połowy spust migawki, przesuwacie aparat na to miejsce nieba, które chcecie sfotografować. Jeżeli celujecie w obiekt znajdujący się bliżej, to możecie ustawić ostrość korzystając z mechanizmu AF poprzez wyostrzenie na dowolne źródło światła (lub inny jasny obiekt) znajdujące się w podobnej odległości, co miejsce, na które chcecie ustawić ostrość, a następnie przestawcie przełącznik wyboru trybu ustawiania ostrości na ręczny. To nie pozwoli aparatowi samodzielnie zmienić ostrości, o ile tylko sami przypadkowo nie przekręcicie pierścienia ostrości na obiektywie.

Jeżeli fotografujecie jakiś obiekt na pierwszym planie i jest on zbyt ciemny, aby dało się ustawić na niego ostrość, to wówczas może Wam pomóc oświetlenie go światłem latarki lub laserowym wskaźnikiem – dzięki temu aparat będzie miał na czym skupić ostrość. Innym sposobem jest pojawienie się na miejscu, kiedy jeszcze jest wystarczająco dużo światła, a następnie ustawienie ostrości i zablokowanie focusa do momentu wykonania zdjęcia (już w nocy).

[kn_advert]

Po trzecie – Droga Mleczna

Droga Mleczna jest zupełnie niewidoczna w miastach, a nawet bliskich ich okolicach z uwagi na szum świetlny. Dobrze jest wybrać noc, kiedy Księżyc nie jest w pełni. Harmer wykonał opisywane zdjęcie około godz. drugiej nad ranem w odległości półtorej godziny jazdy od najbliższego miasta. Dlatego też należy przygotować się na co najmniej kilkugodzinną wycieczkę w tereny odludne.

Po czwarte – najważniejsze w skrócie

Planujemy sesję – wybieramy miejsce, termin (tu dużo zależy od pogody) i przygotowujemy sprzęt. Bierzemy statyw, aparat, obiektyw, latarkę. Dobieramy odpowiedni czas naświetlania (nie dłuższy niż 30 sekund), otwieramy przysłonę, ustawiamy ostrość na nieskończoność i wysoką czułość ISO. Pamiętamy też o zabraniu ciepłego ubrania.
 



www.swiatobrazu.pl