Program do obróbki zdjęć: GIMP 2.6.8

Program do obróbki zdjęć: GIMP 2.6.8

Zaawansowany bezpłatny program do obróbki zdjęć cyfrowych oraz do tworzenia projektów graficznych. Nadaje się do domowego użytku. Bardzo rozbudowany i funkcjonalny.Licencja: GNU GPL

Autor: The GIMP Team

Reklama

Link: GIMP 2.6.8

System operacyjny: Windows 98/ Me/ NT/ 2000/ XP

Rozmiar pliku: 98.50 MB

Czas instalacji: około 7 minut

Wersja: język polski

Niektórzy porównują go do Paint Shop Pro albo nawet do Adobe Photoshop i mają racje. Program ma niezwykłe możliwości i jest darmowy dzięki uprawnieniom do licencji GNU GPL.

Bogaty zasobnik funkcji pozwala stworzyć i zmanipulować zdjęcie, w taki sposób jaki chcemy. GIMP daje nam możliwość pracy na warstwach i maskach. Ustawienie jasności, krzywych tonalnych, filtrów, nasycenie czy kontrastu znajduje się w oknie Kolory. Narzędzie do zmiany trybu mieszania kolorów warstw dla nie jednego grafika okaże się bardzo przydatne.

Po prawej stronie programu głównego okna znajdziemy podręczne okno, gdzie na bieżąco mamy podgląd na warstwy, kanały, ścieżki, cofnięcie a następnie pędzel, desenie, gradienty. Z lewej podręczne okno przybornik, a w nim m.in.: znaczenia, lasso, różdżka, wyrównanie, rozsmarowywanie, klonowanie, gumka i wiele innych. W zależności jakie narzędzie wybierzemy w przyborniku w tymże oknie pojawi się rozwinięta lista możliwości z wybranym narzędziem. Dostępna jest również funkcja odszumiania zdjęcia.

Ulepszenie programu przez zainstalowanie wtyczek sprawia, że staje się on naprawdę profesjonalnym narzędziem do obróbki zdjęć. Jest mobilny z tabletami graficznymi.

W sekcji test programu można zobaczyć jak GIMP poradził sobie ze zmianą kontrastu/ rozmiaru i ze skalą szarości zdjęć.
 

program obróbka zdjęcia

Okno główne

program obróbka zdjęcia

Zmiana wielkości

program obróbka zdjęcia

Zmiana kontrastu

program obróbka zdjęcia

Zmiana skali szarości

 

 

Czytaj cały cykł "Programy do obróbki zdjęć"

program obróbka zdjęcie

Autor: Maria KoryciarzNajnowsze fotografie

Macrothylacia rubi Sofia Autumn's Kingdom... Balet Camaleonte listowie 4_Lucyna Lewandowska_Paleta barw