20 września 2013, 15:53
Autor: Sabina Sierosławska
czytano: 13150 razy

Program, który wykrywa retusz na zdjęciach

Program, który wykrywa retusz na zdjęciach

Retuszowanie zdjęć w mediach nie jest już tajemnicą, powstaje coraz więcej publikacji, w których podejmowany jest temat nadużyć Photoshopa, a wraz z nim tworzenia nieprawdziwego, idealnego wizerunku aktorów i aktorek oraz innych osób świata mediów. Dr Hany Farid z Wydziału Nauk w Dartmouth College jest założycielem kryminalistyki cyfrowej i stworzył program komputerowy, dzięki któremu można stwierdzić, np. czy oświetlenie na zdjęciu jest prawdziwe, czy celebryci na okładce brukowca, naprawdę byli razem w tym samym miejscu i czasie oraz czy modelka w rzeczywistości prezentuje się równie doskonale.

Digital Forensics to program komputerowy oparty modelu matematycznym, który pozwala ustalić, czy pliki cyfrowe - zdjęcia, audio i wideo były manipulowane. "Używamy technik matematycznych i obliczeniowych do wykrywania zmian w plikach" – mówi jego autor.

"W dzisiejszych czasach każdego dnia oglądamy zdjęcia poddane głębokiemu retuszowi. Jeśli tabloidy nie mogą otrzymać zdjęcia Brada Pitta i Angeliny Jolie idących razem plażą, sami  tworzą potrzebną kompozycję z innych zdjęć. I  dzieje się to również w sądach, polityce i czasopismach naukowych. W rezultacie, obecnie żyjemy w czasach, gdy nie możemy być pewni, czy oglądane zdjęcie jest zapisem prawdziwych wydarzeń.

Oczywiście  fotograficzne fałszerstwa nie są nowe. Ludzie manipulowali obrazami od początku istnienia fotografii. Ale techniki potrzebne do ich wykonania, na przykład w czasie wojny secesyjnej,  były bardzo trudne i czasochłonne. W dzisiejszym świecie każdy przy pomocy aparatu cyfrowego, komputera i Photoshopa w godzinę może wykonać dość atrakcyjne cyfrowe fałszerstwo" – dodaje Hany Farid.

 

 

 

 

 

Dr Hany Farid prace nad programem rozpoczął od wcielenia się w cyfrowego fałszerza, spędzał mnóstwo czasu w Photoshopie poddając zdjęcia manipulacji. Najpierw poznał wszystkie techniki retuszu,  a następnie rozpoczął prace nad narzędziem, które pomoże je wykryć.

W tracie swojej pracy odkrył, że najtrudniejsze podczas retuszu fotografii jest uzyskanie odpowiedniego oświetlenia. Opracował zatem techniki badania światła, czy jest spójne w obrębie różnych części obrazu. W fotografii portretowej kluczowe są oczy, w których odbija się światło i na podstawie tego małego fragmentu algorytmy programu sprawdzają, czy odbicie w oczach zgadza się z tym, co widzimy na zdjęciu.

 

 

 

 

Obraz cyfrowy składający się z pikseli reprezentowany jest za pomocą cyfr, których wartości podczas manipulacji ulegają zmianie i to właśnie te różnice tropi i analizuje program tworzony przez zespół Hany'ego Farida.

Jako ulubione zastosowanie programu Digital Forensics Hany Farid przywołuje kanadyjską firmę, której sprzedał licencję. Firma organizowała konkurs rybacki z cennymi nagrodami. Aby wziąć udział w konkursie należało wysłać zdjęcie przedstawiające złowioną rybę, oczywiście nagroda miała trafić do osoby, która złowiła największy okaz. Program miał tropić oszustów, którzy cyfrowo powiększali swoje zdobycze i prezentowali "taaaką rybę…"

Agencje wywiadu, organizacje informacyjne i periodyki naukowe wykorzystują progam Digital Forensics, aby zbadać wiarygodność zdjęć.

 

 

Źródło: http://www.pnas.orghttp://www.cs.dartmouth.edu/farid/



www.swiatobrazu.pl