3 marca 2009, 16:29
Autor: Anna Cymer
czytano: 3235 razy

Raghubir Singh w rzece koloru

Raghubir Singh w rzece koloru

"Rzeka koloru" to tytuł jednego z albumów z fotografiami Raghubira Singha, jednego z najbardziej znanych indyjskich fotografów, pioniera fotografii kolorowej.










Zaraz po otrzymaniu ośmiu Oscarów polskie kina podbił film Slumdog. Milioner z ulicy. Choć nakręcił go reżyser z Wielkiej Brytanii, film dzieje się w Indiach, dotyczy mieszkańców tego właśnie kraju i o opowiada o nękających ich współcześnie problemach. Film szybko stał się hitem na całym świecie, jednak w samych Indiach wywołał nieco kontrowersji. Jego akcja rozgrywa się bowiem w slumsach, a bohaterami są przedstawiciele indyjskiej biedoty. Nie wszystkim spodobało się, że reżyser z kamerą zapuścił się w tereny największej biedy, większość krytyków miała za złe Brytyjczykowi, że slumsy - straszliwy społeczny problem Indii - pokazał prawie jak bajkową krainę, mitologizując ją, zniekształcając jej prawdziwy wgląd.

Dość często zresztą można spotkać głosy krytykujące sposób pokazywania Indii w innych kręgach kulturowych. Podróżnicy czy filmowcy odwiedzający Indie przywożą ze sobą setki fantastycznie barwnych zdjęć, na których widać feerię kolorów, nie widać zaś problemów, chorób, biedy. Wszyscy zachłystują się kolorami, zapachami - ale to tylko powierzchowność tego kraju.
 

Raghubir Singh Rzeka koloru

Fot. Raghubir Singh
Trichur, Kerala, 1985
- Succession Raghubir Singh
źródło: www.raghubirsingh.com

 

Patrząc na zdjęcia Raghubira Singha, najprawdziwszego Hidusa, można jednak odnieść podobne wrażenie. Jego fotografie to przede wszystkim kolor. Fotograf, który od lat jest uznanym na świecie mistrzem, przez całe życie koncentrował się na tym, co niektórzy nazywają "powierzchownością". Choć wszystkie zdjęcia Singha są realistyczne, nie można ich nazwać klasycznym dokumentem. Opowiadają oczywiście o Indiach, o ulicach Dehli i życiu w Kalkucie (w którym to mieście zaczął w ogóle robić zdjęcia). Nie są to jednak fotografie tworzone ze społecznego zaangażowania, są raczej zapisem wrażeń i fascynacji barwami indyjskich ulic i ich mieszkańców.

[kn_advert]

Raghubir Singh Rzeka koloru

Fot. Raghubir Singh
Pedestrians, Kemp's Corner, Mumbai, 1989
- Succession Raghubir Singh
źródło: www.raghubirsingh.com

 

Singh urodził się w 1942 w Jaipur, w Radżastanie, zmarł w 1999 roku w Nowym Jorku. Nie miał żadnego artystycznego wykształcenia. Gdy dorósł, pojechał do Kalkuty, gdzie podjął pracę w fabryce herbaty. Był koniec lat 60. ubiegłego wieku i to wtedy właśnie Singh zainteresował się fotografią. Wszystkiego, co wiąże się z robieniem zdjęć, nauczył się sam. Od początku głównym tematem, który go interesował, był po prostu otaczający świat - ulice, bazary, podwórka. Obserwował ludzi i zdarzenia, fotografując je nie wtedy, gdy działo się coś ważnego, ale wtedy, gdy np. przepięknie oświetlało je zachodzące słońce. Kolor i światło - to dwaj bohaterowie zdjęć Singha.
 

Raghubir Singh Rzeka koloru

Fot. Raghubir Singh
Boy at bus stop, New Delhi, 1982
- Succession Raghubir Singh
źródło: www.raghubirsingh.com


Swoje zdjęcia dość szybko zaczął wystawiać oraz wydawać w albumach. Taki sposób fotografowania - bardzo estetyczny i zrozumiały dla widza pod każdą szerokością geograficzną - przyniósł Hindusowi sławę na świecie. Przez wiele lat Singh był m.in. wykładowcą w nowojorskiej Szkole Sztuk Wizualnych i na Uniwersytecie Columbia. Uczył oczywiście kolorowej fotografii - dzięki której jeszcze przed śmiercią przeszedł do historii indyjskiej fotografii i stał się jednym z najbardziej znanych na świecie autorów zdjęć z Indii.

Zdjęcia Raghubira Singha można zobaczyć na jego stronie internetowej www.raghubirsingh.com.

 



www.swiatobrazu.pl