21 lipca 2014, 12:33
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 8729 razy

Recenzja kolekcji Manfrotto Advanced Active & Travel Backpack

Recenzja kolekcji Manfrotto Advanced Active & Travel Backpack

Trwa lato – dla wielu czas wyjazdów i wakacyjnych włóczęg z aparatem. Z tej okazji pragniemy zaprezentować kolejne trzy modele plecaków fotograficznych z kolekcji Manfrotto Advanced. Tym razem będzie to coś opracowanego specjalnie z myślą o fotografach-podróżnikach i wszystkich lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Zapraszamy do lektury! Jesteśmy pewni, że opisany tutaj sprzęt Was zainteresuje.

Prezentacja serii

Nikt, kto ma jakiekolwiek doświadczenie w fotografowaniu ciekawych wydarzeń poza swoim miejscem zamieszkania, nie zaneguje konieczności wyposażenia się w dobry plecak fotograficzny. Dobry, to znaczy taki, który nie tylko pomieści sprzęt foto, akcesoria i rzeczy osobiste, ale przede wszystkim nie będzie przeszkadzał w trasie, a na miejscu pozwoli szybko znaleźć i wypakować potrzebne rzeczy. A do tego będzie bezpieczny. Oczywiście w zależności od tego, jak długa i daleka jest ta wyprawa, potrzebny będzie nieco inny sprzęt. I dlatego w dzisiejszej części przeglądu zajmiemy się dwiema seriami plecaków: Manfrotto Advanced Active oraz Travel Backpack.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Bohaterowie naszego dzisiejszego przeglądu: dwa plecaki Advanced Active oraz model Travel. Pomimo różnic w wyglądzie zewnętrznym jest to osprzęt kierowany do zbliżonych grup odbiorców.

 

Manfrotto Advaced Active Backpack reprezentują w naszej krótkiej recenzji "tradycyjne" rozwiązania dla fotografów-podóżników: plecaki o dużej, dzielonej komorze podwójnej z otwieraną do przodu częścią na sprzęt foto – jest to system sprawdzony i lubiany przez liczne grono użytkowników. Z kolei Manfrotto Advanced Travel Backpack to produkt zupełnie nowy i zaprojektowany z myślą o osobach wyruszających ze sprzętem fotograficznym w dalsze trasy, ale pragnących mieć dostęp do sprzętu w każdej chwili. Pewne nietypowe, zastosowane w nim rozwiązania sprawiają, że jest to sprzęt wyjątkowy.

Plecaki Active I i II można nabyć w Internecie w cenach od (odpowiednio) 295 i 350 złotych, natomiast model Travel dostępny jest od 410 złotych. Oficjalne ceny polskiego dystrybutora, od którego otrzymaliśmy sprzęt do testów – firmy Foto7 z Gliwic) – prezentujemy w tabeli porównawczej poniżej.

[kn_advert]

Dwie serie, dwa podejścia do podobnego wyzwania

Choć w dzisiejszym przeglądzie ponownie opisujemy trzy produkty z kolekcji Manfrotto Advanced, to tym razem reprezentują one dwie różne grupy produktów. Jednak z uwagi na podobną grupę odbiorców docelowych zdecydowaliśmy się zaprezentować je wspólnie. Stanowi to też dobry przykład na to, jak różne mogą być rozwiązania dla tego samego problemu związanego z transportem sprzętu foto.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Plecaki fotograficzne Manfrotto Advanced Active Backpack I i II oraz Manfrotto Advanced Tracel Backpack. Zdjęcia prezentują omawiane modele z uwzględnieniem różnic w rozmiarach (Fot. Manfrotto)

 

Seria Advanced Active reprezentuje tradycyjne fotograficzne plecaki z grupy "turystycznych", w których główna komora podzielona jest na dwie części: w dolnej mieści się sprzęt fotograficzny umieszczany podobnie jak w torbach (przegródki zorientowane pionowo), a w górnej rzeczy osobiste. W razie potrzeby przegródki na sprzęt można usunąć, a przegrodę odpiąć, co da w efekcie jedną bardzo dużą komorę. Do tego oczywiście dochodzą dodatkowe kieszonki (w tym również dodatkowa duża kieszeń z przodu) i uchwyty do podwieszenia statywu.

Manfrotto Advanced Travel Backpack to konstrukcja zupełnie inna. Komora główna plecaka otwierana jest na bok, dzięki czemu w wielu przypadkach można się do sprzętu znacznie łatwiej dostać (np. gdy do plecaka przytroczona jest karimata lub statyw). Oczywiście tutaj, podobnie jak w przypadku Advanced Active Backpack, część "fotograficzna" jest demontowalna, dzięki czemu można szybko z plecaka foto zrobić całkiem pojemny plecak turystyczny. Sam model Travel wyposażony jest w wiele schowków i kieszonek oraz dwie dodatkowe większe kieszenie – na notebooka oraz specjalną kieszeń BeFree na mały statyw. Całość uzupełnia system nośny składający się z szerokich szelek i pasków na klatkę piersiową i biodra.
 

Model Wymiary zewnętrzne
(sz. × gr. × wys.)
Wymiary komory na sprzęt
(sz. × gr. × gł.)
Waga Cena
Manfrotto Advanced Active I 31×23×48 cm 30×15×19 cm 1,07 kg 365 PLN
Manfrotto Advanced Active II 34×23×46 cm 33×15×19 cm 1,17 kg 431 PLN
Manfrotto Advanced Travel 30×23×48 cm 30×17×23 cm 1,43 kg 471 PLN
Podstawowe parametry i zestawienie cen plecaków Manfrotto Advanced Active i Travel.
Podane ceny pochodzą z materiałów polskiego dystrybutora.

 

Wszystkie trzy modele wyposażone są też standardowo w zwijany pokrowiec przeciwdeszczowy, który można w razie konieczności naciągnąć na plecak, zabezpieczając go w ten sposób przed ulewą. Wszystkie spełniają też limity wymiarów klasyfikujące je w większości linii lotniczych jako bagaż podręczny, co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób podróżujących samolotem.

 

Coś dla aktywnych tradycjonalistów…

Plecaki Advanced Active I i II stanowią dwa warianty jednego projektu. Główne różnice między nimi dotyczą rozmiarów – głównie pojemności górnej części komory głównej i przedniej kieszeni na dokumenty oraz drobne rzeczy osobiste. Poza tym prezentują się one dosyć podobnie: przestrzeń na sprzęt fotograficzny, jak już wspomnieliśmy, zajmuje całą dolną połowę komory głównej plecaków i otwiera się do przodu. Jest bardzo pojemna i podzielona na sześć regulowanych zakładkami na rzepy przegródek.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Dostęp do sprzętu fotograficznego realizowany jest bez konieczności otwierania głównej komory plecaka od góry. Zamiast tego odpięcie dolnego, podwójnego zamka błyskawicznego powoduje otwarcie się na podobieństwo szuflady komory z przegródkami mieszczącej aparat, obiektywy, lampy błyskowe i inne drobiazgi. (Fot. Manfrotto)

 

Ponadto – co jest już w tego typu plecakach tradycją – przestrzeń na sprzęt to tak naprawdę wkład wykonany z miękkiego materiału, który można z plecaka zupełnie wyjąć – tym samym zwiększając znacznie pojemność głównej komory (zwłaszcza jeśli odepniemy też przegrodę na zamek błyskawiczny oddzielającą górną część komory od dolnej). Z tyłu komory głównej obydwu plecaków Active znajduje się przestrzeń na notebooka lub mieszcząca dokumenty. W przypadku modelu Active I mieści się tam model o przekątnej ekranu 15 cali, natomiast w modelu II wejdzie tam nawet duży komputer z ekraniem 17-calowym (tzw. desktop replacement).

Oczywiście zawartość plecaka fotografa to nie tylko aparat i komputer. Projektanci linii Advanced Active nie zapomnieli o odpowiednio rozbudowanej przestrzeni na rzeczy osobiste. Plecaki te, oprócz górnej części komory głównej z dwiema przegródkami dysponują też zapinaną kieszonką na przedniej klapie i dwiema otwartymi kieszeniami bocznymi. Do tego obydwa modele mają też osobną zapinaną kieszeń przednią. Mieści ona sporo mniejszych rzeczy i zaopatrzona jest  w zapinaną kieszonkę idealną na dokumenty, pieniądze i cenne drobiazgi. W przypadku modelu Active I jest ona raczej niewielka, lecz w modelu Active II jej rozmiary są już całkiem słuszne.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Model Active II jest większy i pojemniejszy, przez co umożliwia też lepsze rozmieszczenie ważnych przedmiotów dodatkowych. Przednia dodatkowa kieszeń pełni tutaj rolę całkiem dobrego organizera. (Fot. Manfrotto)

 

Podsumowując, plecaki Manfrotto Advanced Active to linia plecaków fotograficznych typu uniwersalnego (mieszczących, w przeciwieństwie do plecaków skonstruowanych bardziej z myślą o sprzęcie foto, więcej rzeczy nie związanych bezpośrednio z fotografią) zaprojektowana z wykorzystaniem bardzo tradycyjnych, sprawdzonych rozwiązań. Z tego powodu przypadną one do gustu wszystkim miłośnikom prostoty, pragnących mieć sprzęt funkcjonalny, odporny i wygodny. Tym bardziej, że jak wykazały nasze doświadczenia z praktycznego ich wykorzystania, projektanci pracując nad nimi wykonali naprawdę niezłą robotę.

 

…i dla nowoczesnych obieżyświatów

Niewątpliwie Manfrotto Advanced Travel Backpack to jeden z najciekawszych produktów w kolekcji Advanced – zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Docenili to zresztą również specjaliści od designu, przyznając temu plecakowi nagrodę Reddot award 2014). Z linią Advanced Active przedstawiono powyżej równie wiele go łączy, co dzieli. Patrząc na te dwie linie produktów nie sposób oprzeć się wrażeniu, że znakomicie się one uzupełniają.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Patrząc na niewielkie rozmiary plecaka Travel Backpack trudno uwierzyć, ile jest on w stanie zmieścić. Tymczasem jest to jeden z najpojemniejszych plecaków fotograficznych, jakie mieliśmy okazję testować. (Fot. Manfrotto)

 

Model Advanced Travel Backpack wydaje się większy od obu plecaków Active, ale to tylko złudzenie wywołane faktem, że jest on niemal idealnie prostokątny i dosyć sztywny. W rzeczywistości na wysokość i grubość jest on identyczny z modelem Active II, a pod względem szerokości mniejszy nawet od Active I. Dostęp do prawie wszystkich komór i kieszeni plecaka realizowany jest z boku – u góry znajdziemy jednak małą lecz głęboką kieszonkę, w której doskonale mieszczą się drobiazgi, do których potrzebny jest natychmiastowy dostęp – np. chusteczki, ściereczka do obiektywu, telefon itd.

Struktura przestrzenna plecaka przypomina cebulę – kolejne kieszenie ułożone są jedna na drugiej. Patrząc od zewnątrz z obu stron pierwsze są niewielkie kieszonki boczne o łatwym dostępie, których otwarcie nie wymaga odpinania klamer pasków zaciskowych (rolą tych ostatnich, poza zabezpieczeniem przed cichym dostępem osób niepowołanych, jest możliwość skompresowania plecaka przez jego ściśnięcie). Następnie mamy z jednej strony klapę komory głównej, a z drugiej kieszeń BeFree, o której piszemy więcej już za moment. Tylną część plecaka zajmuje natomiast osobna kieszeń na notebooka.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
W razie potrzeby plecak (podobnie jak modele Active) można bardzo szybko pozbawić wkładki na sprzęt foto i odpiąć ściankę dzielącą komorę główną na 2 części. Uzyskuje się w ten sposób naprawdę dużą przestrzeń bagażową, porównywalną ze średnim plecakiem turystycznym. (Fot. Manfrotto)

 

Wnętrze komory głównej jest bardzo ciekawie rozplanowane. Sprzęt fotograficzny spoczywa w przegródkach poziomo i aby się do niego dostać, nie trzeba nawet otwierać całej komory. Zastosowano tutaj system podziału typu "przegródki pod przegródkami" doskonale sprawdzający się szczególnie dla kogoś, kto dysponuje kilkoma małymi obiektywami. Podobne rozwiązanie (kieszeń w kieszeni) zastosowano w górnej części komory głównej. Łącznie w plecaku wyróżnić można 7 mniejszych kieszonek ułatwiających segregowanie rozmaitych drobiazgów. To dużo – a nawet bardzo dużo.

Bardzo ciekawą sprawą jest kieszeń BeFree (nazwa nie bez powodu identyczna z jednym z najciekawszych statywów marki Manfrotto pokazanych przez tę firmę w ostatnich latach). Została ona zaprojektowana tak, aby być zupełnie niewidzialna do momentu, gdy się coś do niej włoży, a mieści ona w sobie nawet niewielki statyw – jej rozmiary opracowano z myślą o statywie BeFree, mierzącym po złożeniu 40×10×10 cm. Statyw taki mieści się w kieszeni w całości i nie wystaje, dzięki czemu w podróży nie ma szans, aby użytkownik o coś nim zawadził czy coś uszkodził.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Kieszeń BeFree nieużywana jest niewidoczna. Po wysunięciu jaskrawo czerwone wyłożenie wnętrza raczej nie pozwoli nam zapomnieć, że coś tam mamy. (Fot. Manfrotto)

 

Oprócz tego plecak ma z przodu dwa mocne paski z klamrami umożliwiające przypięcie do nich klasycznego, większego statywu, lub np. karimaty. Z kolei kieszeń na notebooka przystosowana jest do transportu modeli o przekątnej ekranu 13 cali i mniejszej – choć z naszej obserwacji wynika, że przy użyciu metody "na wcisk" mieści się tam nawet klasyczny model 15". Nie polecamy jednak tej metody w dłuższym okresie czasu.

 

 

Wrażenia z użytkowania

Tyle jeśli chodzi o czysto techniczny opis plecaków Advanced Active i Travel. A jak opisywany sprzęt prezentuje się w praktyce? Podobnie jak w przypadku wcześniej prezentowanych produktów, sprawdziliśmy to gruntownie w praktyce. Wyniki były zgodne z przewidywaniami i ponownie upewniły nas co do wysokiego poziomu produktów włoskiej firmy znanej do tej pory przede wszystkim ze swoich statywów.

[kn_advert]

Klasyka vs nowatorskie rozwiązania

Plecaki Manfrotto Advanced Active I i II to, jak już wspomnieliśmy, przykłady klasycznych modeli tego typu, natomiast Travel reprezentuje bardziej nietypowe podejście. Obydwa rozwiązania sprawdzają się jednak dobrze i tak naprawdę wszystko zależy od tego, który projekt bardziej przypadnie Wam do gustu. Najważniejszą wiadomością jest to, że wszystkie dysponują w przybliżeniu podobną ilością miejsca na sprzęt foto i akcesoria, dlatego też kupujący nie musi się zastanawiać, czy np. do Active II wejdzie mu więcej sprzętu, a w przypadku zakupu Active I będzie musiał jakiś obiektyw pozostawić w domu. Jest to duża zaleta testowanych konstrukcji.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Jedną z ciekawszych cech bocznej komory plecaka Advanced Travel jest możliwość otwarcia klapy zasłaniającej sprzęt foto bez konieczności rozpinania całego boku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. I jak widać w komorze tej mieszczą się również całkiem długie i duże szkła. (Fot. Manfrotto)

 

O ile jednak rozwiązania zastosowane w modelach Active I i II pozwalają po prostu zabrać sporą ilość sprzętu i trochę rzeczy osobistych – akurat tyle, ile trzeba na całodzienną wycieczkę pieszą czy weekendową wycieczkę – to możliwości plecaka Travel są już znacznie większe. 

Niewątpliwie dużą zaletą tradycyjnej przegródki na sprzęt zastosowanej w modelach Active jest możliwość natychmiastowego sięgnięcia po zawartość wszystkich przegródek. Jeżeli więc mamy do naszego aparatu kilka obiektywów i korzystamy z nich równie często, to te plecaki będą dla nas optymalnym wyborem.

 

Zawsze znajdzie się miejsce na komputer i statyw – a nawet na dwa

Testowane plecaki stanowią bardzo apetyczny kąsek dla zaawansowanego fotografa, ponieważ mieszczą nie tylko duży aparat, sporo obiektywów, lampy błyskowe i akcesoria, ale też bez problemu można w nie zapakować statyw i laptop – a więc tak naprawdę cały warsztat pracy cyfrowego fotografa.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
W plecakach z rodziny Active statyw przypina się w sposób klasyczny za pomocą dołączonego do zestawu paska. Trójnóg wisi jednak z boku, dzięki czemu nawet wystając nie przeszkadza. (Fot. Manfrotto)

 

Tu ponownie wyróżnia się model Travel, którego kieszeń na statyw uważamy za coś rewelacyjnego – z powodów wymienionych już wcześniej. Zresztą chyba każdy, komu kiedykolwiek trójnóg przytroczony do plecaka skakał na boki przy każdym kroku wie, jak cenna może być to funkcja. Oczywiście należy pamiętać, że skorzystają z niej jedynie użytkownicy krótkich statywów. Dla reszty pozostają metody bardziej tradycyjne.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kieszeń BeFree wykorzystać inaczej, jeśli tylko chcemy. Przykładowo bez trudu pomieści ona 1,5-litrową butelkę wody mineralnej, co jest ważną zaletą podczas długich pieszych wycieczek wakacyjnych.

 

Wygląd zewnętrzny i jakość wykonania

W tej kwestii, można by rzec "na Zachodzie bez zmian" – czyli bardzo dobrze. Stylistycznie opisywane plecaki pasują do serii Manfrotto Advanced tak samo dobrze, jak wszystkie zaprezentowane do tej pory plecaki i torby. Użyte zostały też takie same tkaniny zewnętrzne, wewnętrzne, zamki błyskawiczne i inne detale. Tak więc jeśli chodzi o jakość użytych materiałów i wykonanie plecaków, to nie można się do niczego przyczepić.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Znane również z innych produktów należących do kolekcji Manfrotto Advanced elementy wizualne, czyli okrągłe logo, dwa rodzaje tkaniny zewnętrznej i oddzielający je pasek występują również w prezentowanych plecakach. Szczególnie atrakcyjnie z bliska prezentuje się ten ostatni detal, ponieważ budzi skojarzenia z włóknem węglowym – materiałem z którego coraz częściej wykonywane są najlepsze jakościowo statywy.

 

Również jakość zabezpieczenia przed wilgocią nie budzi wątpliwości. W praktyce rzadko decydowaliśmy się na zakładanie na plecak wodoszczelnego pokrowca i robiliśmy tak tylko podczas największych ulew. Niewielki, krótkotrwały deszcz materiał plecaków wytrzymuje bez najmniejszego problemu.

 

Plecaki w praktyce

Do prezentowanych tutaj plecaków trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Dla każdego użytkownika lustrzanki sprawdzą się one po prostu bardzo dobrze. Zapewnią niezbędne bezpieczeństwo zawartości – a także wygodę noszącemu, bo system nośny modeli Active i Travel zaprojektowany został naprawdę dobrze. Kwestia wyboru modelu dla siebie to już nieco inna sprawa i w dużej mierze zależna od indywidualnych preferencji.
 

Manfrotto Advanced Active I II Travel plecaki fotograficzne recenzja test praktyczny prezentacja
Każdy fotograf, niezależnie od wzrostu, płci czy sylwetki bez problemu dopasuje system nośny plecaka do swoich wymagań, a paski piersiowy i biodrowy ułatwią mu życie w dłuższych trasach.

 

Naszym niewątpliwym faworytem z prezentowanych w tym artykule produktów jest Manfrotto Advanced Travel. Jest on wprawdzie droższy od plecaków Active, ale jego możliwości w pełni usprawiedliwiają tę różnicę w cenie. Plecak ten okazał się też bezkonkurencyjny na dłuższe wędrówki, na co złożyły się dwa czynniki: jego system nośny (lepszy, bo wyposażony w dwa paski usztywniające) oraz możliwość schowania statywu do dedykowanej kieszeni, bez konieczności przytraczania jej z zewnątrz. Również system dostępu do komory na sprzęt w praktyce był bardziej wygodny, gdy przychodziło do szybkiego wyciągania i chowania aparatu. 

 

Najważniejsze zalety plecaków Manfrotto Advanced Active i Travel:

 

Plecaki fotograficzne Manfrotto Advanced Active i Travel zostały udostępnione redakcji przez firmę Foto 7.

GigaPan Epic 100 głowica do zdjęć panoramicznych zdjęcia panoramiczne gigapanorama gigapanoramy test praktyczny głowicy recenzja Foto 7

 

 



www.swiatobrazu.pl