13 listopada 2006, 11:42
Autor: Karolina Zamojska
czytano: 1633 razy

Retrospektywa prac Jerzego Lewczyńskiego

Retrospektywa prac Jerzego Lewczyńskiego

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprasza w piątek, 17 listopada 2006 o godzinie 18:00, na wernisaż wystawy fotografii Jerzego Lewczyńskiego „Otwieram i zamykam oczy”. Wystawa jest prezentacją najważniejszych prac w dorobku artysty, powstałych w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat.

Tak o wystawie piszą organizatorzy:
„Wystawa stanowi retrospektywny przegląd twórczości Jerzego Lewczyńskiego, który z niezwykłą determinacją, graniczącą nierzadko wręcz z obsesją, odwołuje się w swoich fotograficznych działaniach do wrażliwości i pamięci własnej oraz do pamięci odbiorców, pozostając nieustannie pochylonym nad tajemnicą ludzkiego bytu. W wędrówce przez niezmierzoną przestrzeń egzystencji człowieczej gromadzi Lewczyński fragmenty rzeczywistości, okruchy wspomnień, strzępy wzruszeń, zamykając je w swoich fotografiach niczym w drogocennych relikwiarzach. Dzięki temu powstaje twórczość jednocześnie czytelna i wieloznaczna, czerpiąca z anegdoty i odwołująca się do uniwersaliów, pełna metafor i zagadek, opowiadająca o ludzkim życiu bez zbędnych upiększeń i sentymentalizmu.

Retrospektywa prac Jerzego Lewczyńskiego
fot. Jerzy Lewczyński

Owa umiejętność uzyskiwania syntezy jest zresztą jedną z charakterystycznych cech artysty, zarazem lakonicznego i elokwentnego w swoim sposobie narracji, który posługując się oszczędną, czarno-białą fotografią wywołuje wciąż na nowo w umyśle zdumionego odbiorcy lawinę skojarzeń i odniesień. Staranność, z jaką Lewczyński formułuje język osobistej, fotograficznej narracji zdaje się wyrażać pogląd, iż rolą artysty nie jest oczekiwanie na łut szczęścia czy fotograficzny przypadek, lecz nadawanie obrazom rzeczywistości własnych znaczeń. Czyż nie jest zdumiewającą łatwość, z jaką Lewczyński tworzy własny komentarz do nieodgadnionej tajemnicy, jaką jest historia ludzkiego życia, kończąca się największą z zagadek: śmiercią?”

Retrospektywa prac Jerzego Lewczyńskiego
fot. Jerzy Lewczyński

Jerzy Lewczyński urodził się w Tomaszowie Lubelskim 14 marca 1924. W latach 1943-1945 był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie, w 1956 przystąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 60-tych i 70-tych zajął się „Archeologią fotografii”, która, jak sam pisze, pozwoliła mu poszerzyć oddziaływanie obrazu fotograficznego i stworzyć instrument badania przeszłości. Jednak w centrum zainteresowań twórczych Lewczyńskiego nadal pozostaje człowiek.

Jerzy Lewczyński brał udział w wielu wystawach fotograficznych w Polsce, między innymi w Warszawie w 1958 (Krzywe Koło), w Krakowie w 1968 (Fotografia Subiektywna),  ponownie w Warszawie w 1971 (Fotografowie Poszukujący) i w Katowicach w 1971 (Stany graniczne fotografii).

Wystawiał swoje prace również za granicą, między innymi w Kolonii w 1959 (Beksiński-Lewczyński-Schlabs), w Kolonii w 1972 podczas Photokina (Polska Fotografia Twórcza), a także w USA, Paryżu, Londynie, Berlinie, Moskwie i Zagrzebiu w 1979 (Fotografia Polska).

Jego fotografie znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, muzeów w Lozannie, Duchin i innych.

Retrospektywa prac Jerzego Lewczyńskiego
fot. Jerzy Lewczyński

Jerzy Lewczyński - Otwieram i zamykam oczy
Muzeum Historii Fotografii
ul. Józefitów 16
Kraków

Wystawę oglądać można do 13 stycznia 2007

Źródło: www.mhf.krakow.pl



www.swiatobrazu.pl