17 maja 2007, 11:29
Autor: Dominik Maciaszek
czytano: 10830 razy

Rostrzygnięto konkurs Grand Press Photo 2007

Rostrzygnięto konkurs Grand Press Photo 2007

Wczoraj, 16 maja 2007, ogłoszono wyniki konkursu Grand Press Photo 2007. Laureatem głównej nagrody w postaci 10 000 złotych został Maciej Nabrdalik fotoreporter Superexpresu.

Wyniki trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2007 ogłoszono 16 maja 2007 roku podczas gali w warszawskiej Kinotece. Zdjęcie Roku pokazuje Kazimierza Marcinkiewicza tuż po tym, jak dowiedział się, że przegrał wybory na prezydenta Warszawy.
Przewodniczący jury był francuski fotoreporter Jean-Marc Bouju, laureat World Press Photo 2004 (formuła konkursu wymaga, by jury przewodził zwycięzca WPP)
Wyłoniono też zwycięzców w poszczególnych kategoriach
Jury konkursu Grand Press Photo 2007 wyłoniło też zwycięzców w poszczególnych kategoriach – osobno za zdjęcie pojedyncze, osobno za fotoreportaż.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii wydarzenia zdobył Maciej Nabrdalik (”Super Express”) – nagrodzono tę samą pracę, która została Zdjęciem Roku. Drugą nagrodę w tej kategorii dostał Maciej Jeziorek (Polska Agencja Fotografów Forum) za zdjęcie zrobione w nocy na krakowskich błoniach śpiącym pielgrzymom, czekającym na mszę z udziałem papieża Benedykta XVI. Trzecie miejsce przypadło Kubie Atysowi (”Gazeta Wyborcza”) za zdjęcie premiera Jarosława Kaczyńskiego głosującego w wyborach samorządowych na warszawskim Żoliborzu.
W kategorii ludzie pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze przyznano Kamilowi Broszko (”Gazeta Wyborcza Opole”) pokazujące, jak wyleczona z ciężkiego poparzenia Angelika Dwojak przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Drugie miejsce zajął Marcin Łobaczewski (”Dziennik”) za zrobione dla ”Rzeczpospolitej” zdjęcie kibiców Legii Warszawa dopingujących piłkarzy w meczu z Cracovią. Trzecia nagroda przypadła Michałowi Szladze za portret prałata Henryka Jankowskiego w dniu jego 70. urodzin.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii życie codzienne zdobył Łukasz Cynalewski (”Gazeta Wyborcza Poznań”) za zdjęcie pokazujący amatorski baletowy teatr muzyczny. Drugie miejsce zajął Grzegorz Press, który sfotografował pacjentów warszawskiej izby wytrzeźwień. Trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Gzell (Polska Agencja Prasowa) za zdjęcie zrobione podczas musztry przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W kategorii sport pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze dostał Tomasz Waszczuk (”Gazeta Wyborcza Olsztyn”), który pokazał zwycięstwo boksera Tomasza Bonina w walce o mistrzostwo świata w kategorii IBC. Druga nagroda przypadła Tomaszowi Gudzowatemu (Yours Gallery/Fotoagentur Focus) za zdjęcie zrobione podczas pokazu tradycyjnej sztuki walki kalari payattu praktykowanej w południowych Indiach. Trzecie miejsce zajął Piotr Skórnicki (”Gazeta Wyborcza Poznań”), który pokazał polską ósemkę podczas Pucharu Świata w Wioślarstwie rozgrywanego na jeziorze Malta w Poznaniu.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii przyroda zdobył Piotr Kamionka (”Dziennik Łódzki”), który sfotografował kwiczoły na drzewie jarzębiny. Druga nagroda w tej kategorii przypadła Piotrowi Skórnickiemu (”Gazeta Wyborcza Poznań”) za zdjęcie zrobione ptakom na miejskim przystanku autobusowym. Trzecie miejsce zajął Łukasz Ostalski (Agencja Fotograficzna Reporter), który utrwalił sielski obraz lata w nadbałtyckich Dębkach.
Pierwszą nagrodą za fotoreportaż w kategorii wydarzenia jury uhonorowało zdjęcia Jerzego Undro (Polska Agencja Prasowa), przedstawiające, jak przed sądem w Szczecinku pobiły się dwie grupy Cyganów. Drugą nagrodę zdobył Andrzej Grygiel (Polska Agencja Prasowa) za fotoreportaż obrazujący rozpacz rodzin górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.
W kategorii ludzie pierwszą nagrodę dostał Marcin Łobaczewski (”Dziennik”) za zrobiony dla „Rzeczpospolitej” fotoreportaż z ośrodka na Ukrainie, w którym znajdują się szpital i hospicjum dla chorych na AIDS. Druga nagroda przypadła Marcinowi Bieleckiemu (”Głos Szczeciński”) za fotoreportaż o 16-letnim Mateuszu, który spełnił swoje marzenia i na jeden dzień został policjantem.
Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii życie codzienne dostał Piotr Małecki, który pokazał pracę rybaków przybrzeżnych w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Druga nagroda przypadła Markowi Zawadce za fotoreportaż zrobiony osobom niepełnosprawnym podczas dogoterapii.
W kategorii sport pierwszą nagrodę zdobył Jerzy Dudek (”Rzeczpospolita”) za fotoreportaż zrobiony na treningu i zawodach juniorek w gimnastyce artystycznej. Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano Tomaszowi Gudzowatemu (Yours Gallery/Fotoagentur Focus) za zdjęcia pokazujące kobiety ćwiczące boks w Indiach.
W kategorii przyroda nagród za fotoreportaże nie przyznano.
W jury, oprócz Jean-Marca Bouju, zasiadali: Wojciech Druszcz (”Polityka”), Paweł Kopczyński (Agencja Reutera), Artur Pawłowski (freelancer) i Piotr Wójcik (”Gazeta Wyborcza”).
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2 tys. zł, zdobywcy kolejnych miejsc – nagrody rzeczowe. Pełna lista finalistów Grand Press Photo 2007 znajduje się na stronie www.press.pl/photo/ . 138 fotografii, wybranych spośród 3760 nadesłanych prac, można do 30 sierpnia oglądać na wystawie w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1 w Warszawie.

 

Poniżej publikujemy opinie jurorów.

Jean-Marc Bouju, przewodniczący jury
Zwycięskie zdjęcie od razu zwróciło moją uwagę, choć nie wiedziałem kogo konkretnie przedstawia. Wiedziałem jednak, że jest na nim człowiek przegrany, w bardzo ważnym momencie swojego życia. Bohater schodzący ze sceny, który chce się ukryć za opadającą kurtyną. Rolę tej kurtyny w tym przypadku pełnią ciemne szyby limuzyny. Fotoreporterowi udało się uchwycić moment, w którym bohater myśli, że jest już niewidoczny i nie kryje się za żadną maską. Gdy dowiedziałem się, kto jest na zdjęciu, nie miałem już żadnych wątpliwości.

Wojciech Druszcz, Polityka
Co do zwycięskiej fotografii nie mam żadnych wątpliwości - ponieważ w bardzo syntetyczny sposób pokazuje sytuację w jakiej znalazł się Marcinkiewicz. Jest proste, ale pokazuje wszystko. Mam jedną uwagę do całego konkursu – słaba kategoria wydarzenia, mało zdjęć pokazujących najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku. Nie zilustrowano ważnych politycznych momentów, zabrakło też zdjęć ze sporu o Dolinę Rospudy. Dużo lepsze były fotoreportaże niż pojedyncze zdjęcia. W poprzednim roku było odwrotnie.

Paweł Kopczyński, Agencja Reutera
W tym roku nadeszło dużo więcej zdjęć niż przed rokiem. Bardzo silnymi kategoriami były Życie codzienne i Ludzie.
W przypadku olbrzymiej liczby zdjęć mieliśmy problem z wyborem. Słaba była kategoria wydarzenia. Trudno opisać sytuację w Polsce na podstawie podesłanych zdjęć. Zabrakło ciekawych fotografii politycznych np. z Sejmu. Zwycięskie zdjęcie to to, którego nam brakowało w kategorii wydarzenia. Jest polityk, który jest znany, był na topie przez wiele miesięcy, wciąż na pierwszych stronach gazet. Uchwycenie momentu jest bardzo trudne w tym zdjęciu: pada deszcz, samochód jedzie. Świetnie oddaje sytuację – smutek przegranego, wielki profesjonalizm autora.


Autor: Maciej Nabrdalik, „Super Express”
Były premier, a potem kandydat na prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz po ogłoszeniu, że przegrał wybory, odjeżdża spod siedziby swojej partii 26 listopada 2006


 Autor: Maciej Jeziorek, Polska Agencja Fotografów Forum
Kraków, Błonia. W nocy przed mszą świętą z udziałem papieża Benedykta XVI ludzie spali na trawie pod gołym niebem, chowając się pod folią przed deszczem. We mszy uczestniczyło 900 tys. pielgrzymów
28 maja 2006


Autor: Kamil Broszko, „Gazeta Wyborcza Opole”
Opole. Angelika Dwojak, która doznała ciężkiego poparzenia, już wyleczona stara się żyć normalnie i z koleżankami przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej
maj 2006


Autor: Marcin Łobaczewski, „Dziennik” (zdjęcie dla „Rzeczpospolitej”)
Kibice Legii Warszawa dopingują swoich piłkarzy w meczu z Cracovią, inaugurującym rundę rozgrywek Orange Ekstraklasy; Legia wygrała 3:1
29 lipca 2006


Autor: Michał Szlaga
Ksiądz prałat Henryk Jankowski w dniu swoich 70. urodzin, które obchodził w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek
2 grudnia 2006


Autor: Łukasz Cynalewski, „Gazeta Wyborcza Poznań”
Międzynarodowy Festiwal Młodych Tancerzy, jeden z amatorskich baletowych teatrów muzycznych
12 kwietnia 2006


Autor: Grzegorz Press
Pacjenci warszawskiej izby wytrzeźwień
sierpień 2006


Autor: Tomasz Gzell, Polska Agencja Prasowa
Musztra przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie
16 maja 2006


Autor: Tomasz Waszczuk, „Gazeta Wyborcza Olsztyn”
Walka bokserska w Kętrzynie o mistrzostwo świata w kategorii IBC. Tomasz Bonin po zwycięstwie nad Brazylijczykiem pierwsze gratulacje przyjął od córki
22 maja 2006


Autor: Tomasz Gudzowaty, Yours Gallery/Fotoagentur Focus
Kollam, Indie. Pokaz tradycyjnej sztuki walki kalari payattu praktykowanej w południowych Indiach
grudzień 2006


Autor: Piotr Skórnicki, „Gazeta Wyborcza Poznań”
Polska ósemka podczas Pucharu Świata rozgrywanego na jeziorze Malta w Poznaniu
16 czerwca 2006


Autor: Piotr Kamionka, „Dziennik Łódzki”
Łódź. Kwiczoły, niewielkie ptaki z rodziny drozdowatych, na drzewie jarzębiny, która jest ich przysmakiem
styczeń 2007


Autor: Piotr Skórnicki, „Gazeta Wyborcza Poznań”
Poznań. Ptaki na miejskim przystanku autobusowym
październik 2006


Autor: Łukasz Ostalski, Agencja Fotograficzna Reporter
Gorący dzień lata w Dębkach nad morzem
8 lipca 2006


Autor: Jerzy Undro, Polska Agencja Prasowa
Przed sądem w Szczecinku pobiły się dwie grupy Cyganów – poszło o cygański honor. Jeden z Cyganów pozwał do sądu innego, łamiąc przez to tradycję nakazującą rozwiązywanie sporów jedynie przed starszyzną i królem, a nie przed sądem
28 lutego 2007


Autor: Marcin Łobaczewski, „Dziennik” (zdjęcia dla „Rzeczpospolitej”)
Odessa. Ośrodek na Ukrainie, w którym znajdują się szpital i hospicjum dla chorych na AIDS
październik 2006


Autor: Piotr Małecki
Praca rybaków przybrzeżnych w Piaskach na Mierzei Wiślanej
luty 2007


Autor: Jerzy Dudek, „Rzeczpospolita”
Warszawa. Trening i zawody juniorek w gimnastyce artystycznej (dziewczynki w wieku 5-10 lat)
styczeń 2007

 

 



www.swiatobrazu.pl