12 marca 2008, 12:55
Autor: Michał Kawecki
czytano: 22129 razy

Sinar Hy 6

Sinar Hy 6

Wielu z nas długo czekało na pojawienie się średnioformatowego modelu aparatu z automatycznym ustawieniem ostrości jakim jest Sinar Hy 6. Jak dobrze pamiętamy, model Hy6 został uhonorowany „złotą gwiazdą” przyznawaną przez pisma „Photopresse” oraz „digit!” dla najciekawszych produktów na targach Photokina 2006. Mimo iż upłynęło trochę czasu, zaś jego kupno pozostawało w sferze marzeń, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, dziś mamy możliwość bliższego przyjrzenia się opisywanemu modelowi.

Śmiało można powiedzieć, iż producenci firmy Sinar „czasowo” zapomnieli o polskim rynku fotograficznym. Dlatego też pojawienie się modelu Hy 6 na krajowym rynku wywołało spore zamieszanie oraz podniesienie technicznych standardów średnioformatowej fotografii cyfrowej. Dzięki technologicznej współpracy firm Sinar AG i Franke & Heidecke powstał system ukierunkowany całkowicie na praktyczne potrzeby fotografa, tym samym wyznaczając nowe trendy w fotografii profesjonalnej na długie lata.




Sinar Hy 6 zawdzięcza swą nazwę wprowadzeniu sześciu innowacyjnych rozwiązań, które rewolucjonizują - a w konsekwencji usprawniają - pracę fotografa podczas wykonywania sesji.

Pierwszym z nich jest przystosowane aparatu do współpracy zarówno z kasetami na błony zwojowe 120, jak i przystawkami cyfrowymi, których obecnie jest sporo na rynku. Dodatkowo opisywany model współpracować może z przystawkami nowej generacji o rozmiarze sensora 6x6 cm, które wprowadzone mają być na profesjonalny rynek konsumencki w dalszej perspektywie. Naszej redakcji udostępniono prezentowany model wraz z przystawką cyfrową Sinarback eMotion 75 LV o rozdzielczości matrycy 33 MP. Już na samym wstępie dostrzegliśmy pewną zależność, którą reklamuje producent. Mianowicie możliwość szybkiej zmiany orientacji przystawki (bądź kasety) w zależności od potrzeb fotografującego (z poziomej na pionową lub na odwrót). Faktycznie w celu jej zmiany należy wypiąć przystawkę z korpusu aparatu i wpiąć ją ponownie w zależności od potrzeb. Mimo iż jest to nieskomplikowana procedura, to w trakcie jej wykonywania sensor narażony jest na osadzenie się pyłu bądź kurzu. Niestety, nie jest on wyposażony w automatyczny system oczyszczania. Oczywiście sytuację tą można rozwiązać przez zastosowanie specjalnego obrotowego modułu łączącego korpus z przystawką, jednak nie zmienia to faktu niezastosowania systemu czyszczenia.



Testowany model Hy6 wraz z dołączoną pzrystawką cyfrową eMotion 75

Drugą innowacją jest pełna kompatybilność aparatu z obiektywami systemu Rollei 6000. Pamiętajmy bowiem, iż system ten zapewnia użytkownikom nowoczesne migawki centralne PQS, które zapewniają najkrótszy czas synchronizacji błysku 1/1000 sek. Rozwiązanie to gwarantuje nam możliwość otrzymania wyjątkowo ostrych zdjęć, których jakość jest niepodważalna. Zdjęcia testowe zostały wykonane obiektywem Rollei 70-110 mm, ich jakość jest godna podziwu, zaś ostrość rejestrowanych szczegółów wręcz rewelacyjna.
Trzecim udogodnieniem jest wyposażenie aparatu w ruchomy, obrotowy uchwyt. Jest on zintegrowany z wyświetlaczem LCD, który ułatwia pracę w trudnych sytuacjach zdjęciowych, kiedy to aparat należy ustawić w niewygodnej dla fotografującego pozycji. Możliwość ta zapewnia fotografującemu pełen komfort pracy, zaś zmiany jego położenia możemy dokonać w każdym momencie fotografowania i - co najważniejsze - szybko i bezproblemowo.



Panel umożliwiający  szybką zmianę trybów pracy

Konsekwencją podwyższania komfortu pracy z aparatem jest wprowadzenie nowej koncepcji jego sterowania. Zmiany bądź wprowadzenia wszystkich ustawień możemy dokonać bardzo łatwo. Gwarantuje to wyjątkowo prosta i intuicyjna struktura menu. Dokonamy tego za pośrednictwem odpowiednich przycisków i pokręteł funkcyjnych, znajdujących się w obrębie gripa bądź korpusu aparatu. Co do ergonomii i ich rozmieszczenia nie możemy mieć żadnych zastrzeżeń. Wysoki komfort jak i prosta obsługa aparatu to zdecydowane jego atuty. Użytkownik, oprócz manualnego trybu doboru parametrów ekspozycji (M), dysponuje trybem automatyki z preselekcją przysłony (A) i preselekcją czasu naświetlania (S) oraz trybem automatyki programowanej (P). Zmianę opisanych trybów umożliwiają nam łatwo dostępne przyciski, znajdujące się na korpusie aparatu. Dodatkowo producent wyposażył aparat w funkcje bracketingu ekspozycji (w zakresie +/- 5EV ze skokiem co 1/3) i ostrości (możliwych do wykonania dziewięć ekspozycji) oraz pułapkę ostrości (wyzwolenie migawki w chwili pojawienia się obiektu w płaszczyźnie ostrości).Wyżej opisane funkcje działają bez jakichkolwiek zarzutów, gwarantując fotografowi szeroki wachlarz możliwych zastosowań ekspozycyjnych. Piątą innowacją jest system pomiaru światła, działający niezależnie od zastosowanego wizjera oraz czujnik RGB użyty do uzyskania optymalnego i precyzyjnego balansu bieli. Innowacyjny jest również system napędu lustra i naciągu migawki. Zapewnia wyjątkowo cichą pracę aparatu, w dużej mierze eliminując jego wibracje podczas wykonywania zdjęć.

Sinar Hy6 dostarczany jest standardowo z obiektywem Schneider Xenotar AFD 2,8/80, kominkiem oraz jedną z trzech przystawek cyfrowych do wyboru: Sinarback eMotion 75 (33 Mp), Sinarback eMotion 54 (22 Mp), Sinarback 54MC (22 Mp).
Pamiętajmy jednak, iż jest to aparat w pełni profesjonalny, zaś jego cena ściśle reguluje wąskie grono odbiorców. Porównując jednak ostateczne, jakościowe rezultaty uzyskanych zdjęć, śmiało można powiedzieć, że rekompensują one cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za przedstawiony model.




Zdjęcia wykonane za pomocą eMotion 75 LV


Więcej informacji znajdą Państwo w kwietniowym numerze  Biuletynu Fotograficznego Śwat Obrazu
oraz na stronie dystrybutora sprzętu Sinar  www.dicam.pl


www.swiatobrazu.pl