27 marca 2021, 10:46
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2547 razy

Nagrania owadów zrealizowane z prędkością 73 000 kl./s

Nagrania owadów zrealizowane z prędkością 73 000 kl./s

Doktor Adrian Smith znany jest z obrazowania w zwolnionym tempie owadów - Specjalizuje się w skoczogonkach, czyli maleńkich owadach, które poruszają się tak szybko, iż zwykłe kamery czy ludzkie oko nie są w stanie obserwować szczegółów ich ruchu. Na szczęście, z pomocą ultra szybkich kamer, to co dotychczas było nieosiągalne dla ludzkiej percepcji - staje się dostępne.

Zobacz jak poruszają się skoczogonki przy prędkości 73 000 kl./s

Skoczogonki opisywane fachowo jako Collembola sminthurides aquaticus to prowadzące wodno-lądowy tryb życia owady, które są bardzo małe i poruszają się niezwykle szybko. Z tego powodu niezbyt często stawały się głównym tematem badań. Doktor Adrian Smith zdradził, że praca z tymi owadami wymagała precyzji w takim stopniu, jak żadne jego wcześniejsze badanie. 

Adrian Smith pokazał, że skoczogonki odbijają się od powierzchni i wielokrotnie wykonują przewroty w tył w szalenie szybkim tempie. Podczas fotografowania zwykłym aparatem nawet najkrótsze czasy pokazują jedynie rozmycie, które nie zdradza żadnych szczegółów sposobu poruszania się tych owadów. Aby dostrzec detale, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu , oferującego ogromne prędkości rejestracji klatek. 
 
Mowa jest o naprawdę szybkich kamerach. Gdy w zeszłym roku badacz próbował zarejestrować skoczogonki kamerą o prędkości 6000 kl./s okazało się, iż szybkość tego sprzętu wciąż jest niewystarczająca. Sięgnął zatem po sprzęt, który oferuje prędkość zawrotnych 73 000 kl./s. Po przeanalizowaniu nagrań naukowiec stwierdził, że skoczogonki najpewniej i najefektywniej poruszają się będąc na wodzie. 
 
Mogą w tym środowisku poruszać się dzięki wykorzystywaniu napięcia powierzchniowemu, wystrzeliwując w powietrze dzięki sprężystym ogonkom. Robią to pod kątem 45 stopni, natomiast przebywając na suchym lądzie ich wyskoki były nieprzewidywalne. Zdarzało im się lecieć prosto do przodu lub zahaczać o elementy otoczenia. W związku z tym swoją niezwykłą umiejętność najlepiej wykorzystywały przebywając na powierzchni tafli wody. 
 
Naukowiec wykorzystał do zrealizowania swojego eksperymentu ultraszybką kamerę z serii Phantom. Przy prędkości 73 000 kl./s kamera była w stanie rejestrować jedynie czarno-biały obraz o rozdzielczości 240 pikseli. Niemniej takie parametry wciąż pozwalały dostrzec wiele szczegółów i dowiedzieć się istotnych rzeczy na temat sposobu poruszania się tych niezwykle szybkich owadów. 
 
skoczogonki
 
fot. Adrian Smith
 
 


www.swiatobrazu.pl