Dołącz do nas
Daj się ocenić i oceniaj
-
Autor: Andypolska
Komentarzy: 8
-
,,,
Autor: fotoraf
Komentarzy: 15
-
Autor: kamel
Komentarzy: 23
-
Wodna sciezka...

Autor: towmar
Komentarzy: 7
-
bez tytułu

Autor: bee
Komentarzy: 7
-
_MG_9092

Autor: peszzi
Komentarzy: 12
-
DSC_5943

Autor: Kruszyniak
Komentarzy: 22
-
Uliczka Starego Miasta

Autor: FoBoS
Komentarzy: 14
-
Ambara

Autor: roka63
Komentarzy: 9
-
złota jesień 1

Autor: rhz15o2
Komentarzy: 5
-
.

Autor: Malinaaa
Komentarzy: 12
-
mgła

Autor: Andrzej Wyrwicki
Komentarzy: 12
-
061041

Autor: Maras654
Komentarzy: 12
-
Tesknota

Autor: Mistyk
Komentarzy: 25
-
Magdalena

Autor: Stul
Komentarzy: 20
Sony DSLR A900 na rajdzie Dakar
25 lutego 2009, 14:22 | czytano: 50895 razy
Sprzęt profesjonalny oprócz doskonałych parametrów technicznych powinny charakteryzować wysoka trwałością i odporność na rożnego rodzaju czynniki utrudniające jego prawidłowe działanie, nawet jeśli dzieje się to kosztem jego urody, technologicznego zaawansowania czy ceny. Pierwszym poważnym sprawdzianem dla Sony DSLR A900 w roli narzędzia do reportażu i sportu był turniej golfowy w słonecznej Hiszpanii podczas ogromnej ulewy. Jednak prawdziwy test sprawnościowy nastąpił w Argentynie i Chile podczas "Dakaru".
Oblicza profesjonalizmu
Sprzęt profesjonalny powinien charakteryzować się wysoką trwałością i odpornością na rożnego rodzaju czynniki przeszkadzające w jego prawidłowym działaniu, nawet jeśli dzieje się to kosztem jego urody, technologicznego zaawansowania czy ceny. Typowym przykładem na to może być broń wojskowa, aparatura kosmiczna czy nawet patelnia w zakładzie zbiorowego żywienia.
W kilku poprzednich felietonach przedstawiłem parametry techniczne, które świadczą o profesjonalnym charakterze Sony DSLR A900. Wynika z nich, że to dobry aparat do studia i w plener. Ale napisałem również, że to dobry sprzęt uniwersalny nadający się też do reportażu i bynajmniej nie miałem na myśli tylko reportażu z uroczystości kościelnej. Nie myślałem również o szybkości AF, dla niektórych osób podstawowego parametru określającego przydatność aparatu do fotografii reportażowej. Czekałem tylko na okazję, by to udowodnić.
Nie musiałem długo czekać. Pierwszym poważnym sprawdzianem dla Sony DSLR A900 w roli narzędzia do reportażu i sportu był turniej golfowy w słonecznej Hiszpanii podczas ogromnej ulewy. Przez trzy dni woda lała się z nieba strumieniami. Zawodowi fotografowie biegali ubrani w worki na śmieci, a ci bardziej eleganccy w firmowe gumowe protektory potocznie nazywane odzieżą ochronną.

Tak wyglądał aparat podczas wielogodzinnej ulewy w czasie zawodów VOLVO Masters,
Nie jestem aż takim zawodowcem, wiec miałem ubiór bardziej skromny i moknąłem razem z moją alfą. Jakoś ani ja ani mój aparat nie trafiliśmy na śmietnik historii z powodu przeziębienia czy rdzy. To jednak przypadek epizodyczny i krótkotrwały. Prawdziwy sprawdzian nastąpił w Argentynie i Chile podczas "Dakaru".

Fot.: Jacek Bonecki || a tak wyglądał jeden z bardziej eleganckich fotografów na tym turnieju.
Rajd Dakar to specyficzna impreza. Z jednej strony mocno intensywna, bo trwa praktycznie 24 godziny na dobę, z drugiej długa, bo trwa ponad dwa tygodnie. To wszystko w atmosferze kurzu, pyłu, piasku, kurzawki, brudu, łomotu, gorąca, spiekoty, wilgoci i znowu pyłu, kurzu, piachu...itd. Jest mordercza nie tylko dla samochodów i kierowców, ale daje się we znaki także mechanikom, obsłudze logistycznej czy dziennikarzom. Każdy z nich ma, jak to się mówi, swój Dakar.

Fot.: Jacek Bonecki || Święty zmotoryzowany pogromca pustyni. Ilu z was dałoby oszczędności życia by się tak umęczyć za własne pieniądze? On dopiero co wyspany i ogolony przed startem i to w połowie rajdu.
W tym roku dość nietypowo afrykańska impreza zawitała do ameryki południowej. Z jednej strony dobrze, zaś z innej nie. Kierowcy narzekają, że to nie to samo co jechać przez szeroką Afrykę, dla mnie dobrze... bo czarny ląd na Dakarze zaliczyłem kilkakrotnie, a w ojczyźnie wołowiny jeszcze nie byłem. Jednakże nie dla krajobrazów tam trafiłem, niestety. Jechałem z całym rajdem trasą assistance wszystkie etapy i choć nie brałem udziału w wyścigu to jednak czas odgrywał wówczas ważną rolę ze względu na moje obowiązki zawodowe. Tak więc fotografowanie raczej było dla mnie trzeciorzędnym zajęciem, po kręceniu kamerą i bezpiecznym dowiezieniu siebie i trzech moich marudnych kolegów do biwaku na każdym etapie.
Jednak nie byłbym sobą, gdybym nie fotografował. Okupione było to dużym stresem. Wokół piękne krajobrazy, ale nie było szans, by zatrzymać się na dłużej. Była to także dodatkowa katorga dla sprzętu. Nie miałem czasu na kombinowanie, czekanie na światło, kadrowanie, wyszukiwanie tematów. Trzeba było liczyć na własne umiejętności szybkiego wybierania kadrów, podejmowania błyskawicznej decyzji o doborze tematu, licząc na szczęście i dobrą pracę sprzętu. Najmniejsza awaria i po sprawie.

Fot.: Jacek Bonecki || Atakama to spore góry

Fot.: Jacek Bonecki || i bardzo wysokie wydmy.

Fot.: Jacek Bonecki || Nisko operujące słońce to najlepsza pora na podziwianie i fotografowanie pustyni.

Fot.: Jacek Bonecki || Okolice Fiambali po burzy. Jest miło i przyjemnie.
Przed burzą było ponad 40 stopni i wiał wiatr gorący jak z suszarki do włosów... oczywiście z piaskiem.
Naprawdę na gmeranie przy aparacie nie było czasu. Ba! często nawet na zmianę obiektywu. Widzisz temat, hamulec i robisz. Wielokrotnie po prostu przez okno. W takich warunkach aparat nawet nie miał szans być porządnie zapakowany w torbie. Nieraz fruwał po całej kabinie razem z butelkami wody mineralnej. Oczywiście nie zawsze tak było, ale akurat najczęściej wtedy, kiedy działo się coś ciekawego. Przykładowo podczas przeprawy przez Andy czy pustynię Atakama. Były co prawda chwile oddechu podczas dni wolnych, ale wtedy działy się inne historie.

Fot.: Jacek Bonecki || Jedno z wielu zdjęć zrobionych przez okno z samochodu. I jak tu się nie zatrzymać?

Fot.: Jacek Bonecki || Rajd rajdem, ale życie kręci się dalej.

Fot.: Jacek Bonecki || Zbliża się ściana kurzu i złomu, na miejscowych nie robi to wrażenia.
Za to ja mam kilka siwych włosów więcej. Zdjęcie typowo z biodra. >Zapas rozdzielczości pozwala na przekadrowanie,
AF dobrze wybrał tak ostrość jak i punkt ostrzenia. Ustawienia auto.

Fot.: Jacek Bonecki || Wysoka wydma na tle wysokiej góry. Za wydmą widać kurz od jadącego samochodu.

Fot.: Jacek Bonecki || Pampa. Usłyszałem: odbiło ci?
Zatrzymujesz się przy bajorze? Ptaków nie widziałeś?
I w takim miłym towarzystwie jechałem przez dwa tygodnie.
Czytaj także
- Belgia z bezlusterkowcem Nikon 1 J1. Fotorelacja
- W kierunku lepszych zdjęć - relacja z warsztatów fotografii portretowej w Chynowie
- Fotografowanie żaglowców podczas zlotu Baltic Sail Gdańsk 2011 - relacja z warsztatów
- Warsztaty z cyklu Cyfrowa Kreacja Obrazu na targach FILM VIDEO FOTO 2011 - relacja
- FILM VIDEO FOTO 2011 - podsumowanie
- Medale targów Film Video Foto 2011
- SwiatObrazu w Katowicach
- Oko w Oko w Warszawie - przeczytaj co się wydarzyło
Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.
Świetnie się czyta, super opowieść i zdjęcia przyjemne dla oka.
Pozdrawiam
Piotr
2009.02.25 17:39, Piotr
#
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Spis treści
- Oblicza profesjonalizmu
- Kurz
- Wilgoć
- Ciepło, zimno
- Grawitacja
- Filtry , dekle...
Najczęściej czytane dzisiaj
Najczęściej czytane w tygodniu
- Niewidomi fotografowie też robią zdjęcia z wysokiej półki
- Ożywione przedmioty - pikantny humor na zdjęciach Terry'ego Bordera
- Portrety na Dzień Matki
- Magix Photo & Graphic Designer 7 - test programu
- Fotografia ściśle tajna. Taryn Simon pokazuje najpilniej strzeżone miejsca w Stanach
- Akcesoria dla bezlusterkowców
- Dzień Matki - fotograficznie
- Fotograf w przepisach prawa autorskiego - rozliczenia podatkowe i ZUS
- Wystawa "Marilyn & Me" - niepokazywane dotąd akty Marilyn Monroe
- Fotografujesz krajobrazy? Zgłoś się do konkursu Landscape Photographer of the Year 2012
Najczęściej czytane w roku
- Mistrzowie fotografii dzikiej przyrody - zobacz najlepsze zdjęcia
- Mistrzowie fotografii portretowej - zobacz najlepsze fotografie, cz. I
- Pomysł na prezent - obiektywy
- Mistrzowie fotografii sportowej, cz. I - zobacz najlepsze zdjęcia
- Pomysł na prezent: Lustrzanki dla amatorów
- Mistrzowie fotografii sportowej, cz. II - zobacz najlepsze zdjęcia
- Mistrzowie fotografii portretowej - zobacz najlepsze fotografie, cz. II
- Nikon D5100 - test lustrzanki
- Louis Daguerre - rocznica urodzin i fotograficzna grafika Google
- Pomysł na prezent: Lustrzanki dla zawodowców











