7 czerwca 2010, 09:00
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 36784 razy

Sony NEX-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe

Sony NEX-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe

Sony NEX-3 to drugi model w kolekcji aparatów NEX tego producenta jaki miałem okazję testować. Poligonem doświadczalnym dla NEX-3 stała się słowacka Mała Fatra, a owocem kilkudniowego wyjazdu, w którym towarzyszył mi NEX jest poniższy tekst. Zapraszam do lektury

Aparat kompaktowy z wymienną optyką to najmłodsza rodzina produktów oferowanych  przez producentów sprzętu fotograficznego. Sony NEX-3 jest jednym z najnowszych przedstawicieli tego gatunku, którego cechują małe rozmiary oraz duże możliwości. Takie jest założenie teoretyczne, które mają spełniać nie tylko aparaty Sony NEX, ale także inne aparaty tego rodzaju oferowane przez firmy konkurencyjne np. Samsung NX.

W chwili gdy możliwym stało się przetestowanie NEX-3 w plenerze nie zastanawiałem się ani chwili. Idea kompaktu z wymienną optyką i dużą matrycą APS-C wydaje się być spełnieniem sprzętowych marzeń nie tylko moich ,ale też wielu innych fotografów. Oczywiście nie tylko osoby będące zaawansowanymi użytkownikami lustrzanek dostrzegą zalety "bezlusterkowców" – bo tak nazywane są NEX'y i inne aparaty im podobne. Ta nowa gałąź sprzętu fotograficznego jest w głównej mierze kierowana do osób, które poszukują lepszej jakości zdjęć niż w zwyczajnych kompaktach, możliwości wymiany optyki jak w lustrzance oraz nade wszystko łatwego, przyjemnego i radosnego fotografowania. Czy Sony NEX-3 spełnia te założenia? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym tekście.

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Wybierając się w góry każdy dąży do tego aby zminimalizować wagę plecaka, co oczywiście kończy się na tym, że uporczywie szukamy zbędnych rzeczy i pozostawiamy je w domu. Tak można pozbyć się sporej ilości ubrań bo przecież każdy prawdziwy globtroter nie musi się przebierać codziennie.


Z zapasu napojów i prowiantu zrezygnować nie możemy. Każdy doskonale wie, że odwodnienie organizmu to najgorsze, co  może  nam się przydarzyć i dlatego zapas ulubionych napojów regenerujących to konieczność – w końcu dobry humor trzeba jakoś podtrzymywać.

Zobacz także: Sony NEX-5 - pierwsze wrażenia - część 1
Sony NEX-5 - pierwsze wrażenia - część 2
Sony NEX-5 - zdjęcia przykładowe
NEXt generation - aparat kompaktowy z wymienną optyką

Z czego jeszcze możemy zrezygnować? Ze zbędnego sprzętu fotograficznego. W tym miejscu zapewne każdy posiadacz lustrzanki i pokaźnego arsenału obiektywów stanie okoniem i nie będzie w stanie zwalczyć chęci zabierania ze sobą wszystkiego co posiada. Po doświadczeniach z Sony NEX-3 uważam, że ten problem można stosunkowo łatwo rozwiązać – wystarczy zaopatrzyć się w aparat rodzaju NEX-3.

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Sony NEX-3 podobnie, jak jego droższy brat NEX-5 posiadają matryce formatu APS-C (23,4x15,6 mm), która jest znacząco większa od matryc popularnych aparatów kompaktowych. Jak zapewnia producent jest to zupełnie nowy typ elementu światłoczułego nazwanego Exmor APS HD CMOS, który w obydwu modelach ma rozdzielczości 14,2 milionów pikseli. Sercem obydwu modeli jest – znany z lustrzanek Sony – procesor obrazu BIONZ. Widać więc wyraźnie, że podstawowe parametry aparatów NEX-3 i NEX-5 są identyczne.
Różnice są trzy, a zaczniemy do tego co widać gołym okiem czyli od obudowy. NEX-5 posiada korpus wykonany ze stopu magnezu natomiast płaszcz NEX-3 zrobiony jest z tworzywa sztucznego. Pomimo tak dużej różnicy materiałowej nie ma wielkich rozbieżności jeżeli chodzi o samą jakość wykonania. NEX-3 jest zmontowany poprawnie, nie ma luzów a pod naciskiem palców obudowa nie skrzypi i nie ugina się. Korpus jest wykonany solidnie nie można mu nic zarzucić – a przynajmniej nie w ciągu tak krótkiego użytkowania. Poniżej zamieszczone są zdjęcia oraz tabelka pokazująca różnicę pomiędzy NEX-3 a NEX-5.

Sony NEX-3 Sony NEX-5
239 g 229 g
117,2x62,6x33,4 110,8x58,8x38,2
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia
 

Druga różnica jaka występuje pomiędzy tymi aparatami to sposób zapisu sekwencji wideo. Sony NEX-5 rejestruje filmy w formacie AVCHD natomiast NEX-3 w MP4. Szczegółowe zestawienie różnic znajduje się poniżej.

  Sony NEX-3 Sony NEX-5
Format zapisu wideo MP4 AVCHD,
MP4
Rozdzielczość 1280x720 25 kl./s 9/6 Mbps

1920x1080 50i 17 Mbps,
1440x1080 25 kl./s 12 Mbps

Ostatnią różnicą jest to, że NEX-3 nie współpracuje z pilotami zdalnego sterowania RMT-DSLR1, które znają posiadacze lustrzanek Sony. Model Sony NEX-5 można tym pilotem wyzwalać zdalnie czego niestety w przypadku NEX-3 nie można zrobić. Sama szybkość wyzwalania migawki jest w NEX-3 i NEX-5 identyczna – 2,3 k/s lub 7 k/s w trybie priorytetu szybkości.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z aparatem bardziej zaawansowanym od zwyczajnego kompaktu, bez kłopotu poradzą sobie z NEX-3 zaopatrzonym w kitowy obiektyw Sony E 18-55 mm F3,5-5,6 OSS. Natomiast posiadacze lustrzanek Sony, czy też Minolty będą mogli śmiało wykorzystać coś ze swojego arsenału ponieważ Sony proponuje odpowiedni adapter pozwalający połączyć obiektyw z bagnetem A i korpus NEX'a z bagnetem E.
W tym miejscu warto wspomnieć, że w menu NEX-3 znajdziemy odpowiednią opcję pozwalającą wyzwolić migawkę i wykonać zdjęcie bez założonego obiektywu. Ponadto NEX-3 pozwala nam powiększyć dowolny, wybrany przez użytkownika  fragment kadru w celu dokładnego ustawiania ostrości. Te dwa rozwiązania pozwalają nie tylko wykorzystać obiektywy z bagnetem A, ale także całą masę innych szkieł – również tych, które posiadają mocowania gwintowane. Jeżeli korzystamy z systemowego obiektywu to po przejściu w tryb manual focus (MF) aparat samoczynnie powiększy obraz jeżeli tylko poruszymy pierścieniem ręcznego ostrzenia.

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Aparat pozwala korzystać z kart pamięci SD lub Memory Stick – dostępny jest jeden slot obsługujący nośnik pamięci.

 

Strona 1

Strona 2

 

Wróćmy jednak do samego NEX-3. Pomimo tego że jest on odrobinę większy od modelu NEX-5, to jednak nadal pozostaje bardzo małym i poręcznym aparatem, który swoimi rozmiarami bardziej przypomina mały i kieszonkowy kompakt niż lustrzankę. Sam korpus NEX-3 to około 230 g co w porównaniu do ważącej 850 gramów DSLR-A850, którą nosiłem w plecaku, stanowi dużą różnicę. Połączenie niskiej wagi i małych gabarytów powodowało, że aparatem posługiwałem się z dużą przyjemnością i łatwością. W górach ma to ogromne znaczenie ale przecież nie tylko tam wykonuje się zdjęcia. Takie zalety będą mieś znaczenie również w mieście, gdzie czasem trzeba się przebijać przez tłum gapiów lub wykonywać zdjęcia nie wzbudzając podejrzeń osób postronnych. Tak na marginesie wspomnę, że  Sony NEX nie wygląda na drogi aparat czego nie można powiedzieć o lustrzance, która przyciąga uwagę - czasem niepotrzebnie.
Poręczność i wygoda noszenia to sprawy ważne, ale nie można pominąć menu NEX-3. Tutaj nie napotkamy żadnych niespodzianek - jest niemal identyczne jak w modelu NEX-5, który niedawno opisywałem (Sony NEX-5 - pierwsze wrażenia: część 1, część 2) Napotykamy więc kłopoty z koniecznością przedzierania się przez menu aby zmienić podstawowe ustawienia, takie jak czułość ISO, czy stopień intensywności HDR. Jest to bardzo irytujące w pierwszych chwilach i muszę przyznać, że wrażenie to nie zanika wraz z wydłużaniem czasu użytkowania NEX-3.

Jeżeli chodzi o fotografowanie to podobnie jak w lustrzankach tak i tutaj mamy możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW. Jeżeli rezygnujemy z tego formatu to zamiast niego możemy użyć JPG. Gdy zdecydujemy się zapisywać zdjęcia właśnie w taki sposób to możemy skorzystać funkcji HDR, którą bardzo często wykorzystywałem podczas wycieczki. Algorytmy HDR zostały poprawione w stosunku do tego, co odkryłem w lustrzankach Sony DSLR-A550. NEX-3 zapisuje trzy szybko następujące po sobie zdjęcia o różnych ustawieniach ekspozycji. Możemy ręcznie nastawić zakres funkcji HDR aż do sześciu działek EV – przyznam jednak, że najczęściej korzystałem z trybu HDR Auto. Aparat tak ustawiony radzi sobie bardzo dobrze i w tym tekście prezentuje efekty jego pracy.

HDR wyłączony HDR Auto
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

   

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

  

Kolejna bardzo przydatna funkcji do możliwość wykonania panoram. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z takiego właśnie rozwiązania to aparat pomoże nam wykonać poprawne panoramowanie. Po wejściu w ustawienie "panorama" na ekranie zostaną wyświetlone niezbędne informacje odnośnie obsługi aparatu w tym trybie. Możemy wykonać panoramę w pionie lub poziomie a sam kierunek ruchu zależy tylko od nas – wystarczy w menu aparatu wybrać odpowiednie polecenie. Jak widać kolejny raz przywołuję menu, który niestety niejednokrotnie ogromnie uprzykrza życie. Wystarczyłoby moim zdaniem pozwolić wybrać użytkownikowi kierunek panoramowania wtedy, gdy uruchamiamy tryb "panorama" bez konieczności wchodzenia w przepastne menu. Jeżeli chodzi o same panoramy, to przyznam się, że korzystałem z nich bardzo często i uważam, że jest to jedna z dużych zalet aparatów  Sony NEX. Polecam jednak ten sposób fotografowania do bardzo szerokich planów i unikania panoramowania obiektów znajdujących się blisko nas – na fotografiach pojawiają się później takie niespodzianki jak ta zaprezentowana na ostatnim zdjęciu poniżej.

 

 

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

 

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

 

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

 

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

 

Szybkość autofocusa jest zdecydowanie niższa niż w lustrzankach i to nie podlega dyskusji. Nie mniej jednak automatyczne nastawianie ostrości jest w NEX-3 o wiele szybsze niż w wielu kompaktach jakie miałem okazję kiedykolwiek trzymać w rękach. Z powodu tego, że autofocus bazuje na systemie detekcji kontrastu nie można oczekiwać w tej kategorii cudów od żadnego "bezlusterkowca" - przynajmniej nie w tej chwili. Może za jakiś czas producentom uda się przyśpieszyć ostrzenie automatyczne w aparatach kompaktowych. W tej chwili chciałbym tylko zauważyć, że podstawową bolączką związaną z szybkością pracy aparatu nie jest sama prędkość ostrzenia, ale czas jaki upływa od momentu włączenia aparatu do jego pełnej gotowości. Podczas fotografowania pięknych, górskich krajobrazów nie ma to większego znaczenia – strumień zazwyczaj nie wysycha w dwie sekundy, a drzewo zmienia miejsce ukorzenienia tylko w sytuacjach ekstremalnych. Jeżeli jednak chcielibyśmy się zabawić w reportażystę to szybkość uruchamiania aparatu w niektórych sytuacjach może mieć ogromne znaczenie.

Ostatnia rzecz jaką warto wspomnieć to jakość ekranu LCD, który charakteryzuje się przekątną 3" i rozdzielczością 921 600 punktów i podświetlaniem w technologii LED. Jego położenie można regulować w płaszczyźnie pionowej: 80 stopni w górę i 45 stopni w dół. Taka możliwość przyda się wielokrotnie podczas fotografowania o czym nie muszę nikogo przekonywać. Brak regulacji odchylenia ekranu w płaszczyźnie poziomej nie przeszkadzało mi zupełnie choć zapewne dla wielu osób może to mieć kluczowe znaczenie. Jednak poza dużą rozdzielczością jest jeszcze jedna cecha ekranu LCD aparatu NEX-3, którą warto uwypuklić. Chodzi tu o jakość wyświetlanego obrazu, którą jest bardzo wysoka i możliwość odczytania ekranu nawet w bardzo intensywnym oświetleniu słonecznym.

 
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia
Ekran LCD aparatu NEX-3 można odchylić.

Jak widać jest to aparat dotknięty kilkoma wadami, które zapewne zostaną usunięte w kolejnych konstrukcjach z serii NEX. A jakie są wrażenia z użytkowania? Mogę je streścić w dwóch słowach: bardzo pozytywne. Podczas wyjazdu w góry Małej Fatry miałem ze sobą plecak wypełniony sprzętem fotograficznym – lustrzanką, czterema obiektywami oraz zestawem filtrów. Finał jest taki, że zestawem Sony NEX-3 z obiektywem Sony E 16 mm F2,8 wykonałem około 80% zdjęć. Lustrzanka spokojnie wędrowała wraz ze mną skryta w czeluściach plecaka ,a całą robotę wykonywał NEX. Jest to aparat bardzo poręczny i wygodny, który łączy w sobie zalety lustrzanki i kompaktu. Co więcej – fotografuje się nim niezwykle przyjemnie kiedy już zaakceptujemy to, że w menu ukryte jest wiele przydatnych funkcji.

Sony NEX-3 wydaje się być kolejnym dowodem na to, że segment aparatów kompaktowych z wymienną optyką bardzo szybko się rozwija i choć nadal nie są to aparaty idealne, to drzemie w nich ogromny potencjał. Warto zwrócić na nie swoją uwagę i przy najbliższej okazji poznać je bliżej.


 

Zdjęcia przykładowe
Poniższe zdjęcia zostały wykonane w formacie RAW a następnie wywołane z pomocą programu Sony Image Data Converter do postaci JPG z neutralnymi ustawieniemi.
Obiektyw Sony E 16 mm F2,8 oraz aparat Sony NEX-3 którymi zostały wykonane zdjęcia były egzemplarzami przedprodukcyjnymi.

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

1/2000s 0EV F7,1 ISO200 16 mm 1/80s -0,7EV F2,8 ISO200 16 mm
   
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

1/30s -0,7EV F11 ISO200 16 mm 1/500s -0,7EV F8,0 ISO200 16 mm
   
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

1/60s -0,7EV F7,1 ISO200 16 mm 1/2500s -1EV F2,8, ISO200 16 mm
   

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia

1/100s -0,3EV F2,8 ISO200 16 mm 1/4000s 0EV F2,8 ISO200 16 mm
   
Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia Sony NEX-3 zdjęcia test pierwsze wrażenia
1/100s -0,7EV F2,8 ISO200 16 mm 1/100s -0,7EV F11 ISO200 16 mm

 

 

 

Obiektyw Sony E 16 mm F2,8 oraz aparaty Sony NEX-3 udostępniła firma Sony Poland
 Sony DSLR-A850 pierwsze zdjęcia testowe

 

 

 



www.swiatobrazu.pl