1 maja 2014, 11:43
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 5149 razy

Sony World Photography Awards 2014 - znamy zwycięzców

Sony World Photography Awards 2014 - znamy zwycięzców

Lawina nagród podczas finałowej ceremonii Sony World Photography Awards 2014 w Londynie. Amerykanka Sara Naomi Lewkowicz jest zdobywczynią nagrody L’Iris d’Or i 25 tysięcy dolarów. Zostały ogłoszeni zwycięzcy w kategorii profesjonalnejS ony World Photography Awards 2014. Chen Li z Chin został fotografem roku w kategorii otwartej. Mary Ellen Mark została nagrodzona za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię. Studentka z Wielkiej Brytanii zwyciężczynią konkursu studenckiego (Student Focus), nagroda w kategorii młodzieżowej trafiała do Niemki. Ogłoszenie zwycięzców konkursu KKF Book Awards na najlepsze książki o fotografii i obrazie filmowym

Nagroda L’Iris d’Or - Sara Naomi Lewkowicz

31-letnia Amerykanka Sara Naomi Lewkowicz została dziś ogłoszona laureatką nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku Sony World Photography Awards 2014. Jej zdjęcia pokonały blisko 140 tysięcy prac ze 166 krajów świata – rekordową liczbę w całej siedmioletniej historii konkursu. Wręczenie nagrody w postaci cyfrowego sprzętu fotograficznego Sony i 25 tysięcy dolarów odbyło się w czasie finałowej ceremonii Sony World Photography Awards 2014 w Londynie.
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
Członkowie jury jednogłośnie uznali, że stworzony przez Lewkowicz demaskatorski cykl zdjęć "Shane and Maggie" – wnikliwa analiza rodzenia się przemocy domowej – zasługuje na główną nagrodę. W swoim projekcie Lewkowicz dokonuje pogłębionej, chłodnej, bezlitosnej analizy przemocy domowej jako pewnego procesu, a nie jednorazowego wydarzenia. Ukazuje, jak rodzą się wzorce przemocy i jakie są ich skutki, jak przemoc wpływa na ofiary i ich rodziny, a także na samych sprawców. Jej opowieść robi na widzu ogromne wrażenie; jest zarazem przerażająca i subtelna, gwałtowna i tajemnicza, ukazana w jaskrawych barwach.
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
– Ostre kolory, mocny przekaz, dramatyczna i silnie oddziałująca na widza historia – komentuje przewodniczący jury, W.M. Hunt. – Te zdjęcia są jednocześnie intymne i niepokojąco prowokacyjne.
 
Sara Lewkowicz urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Obecnie kończy studia magisterskie na wydziale komunikacji wizualnej Ohio University w Athens, wcześniej zdobyła tytuł licencjacki, studiując dziennikarstwo na University of North Carolina. Jej prace ukazywały się już między innymi na łamach takich magazynów, jak "Time", "Stern" czy "Days Japan". Zdobyła kilka grantów i nagród, między innymi grant Alexia Foundation w 2013 r., pierwsze miejsce w kategorii Contemporary Issues konkursu World Press Photo i fundowaną przez miasto Perpignan nagrodę imienia Rémi Ochlika. Również w roku 2013 zdobyła tytuł Fotografa Roku w konkursie College Photographer of the Year i wyróżnienia w konkursach Pictures of the Year International (POYi), "Days Japan", a także nagrodę World Report Award przyznawaną w czasie Festival della Fotografia Etica we Włoszech – i wiele innych.
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
 
Nagroda L’Iris d’Or – najbardziej prestiżowe wyróżnienie konkursu – przyznawana jest przez Honorowy Komitet Sędziowski jednemu fotografowi, którego zdjęcia zostaną uznane za najlepsze z nadesłanych prac. Laureata nagrody wybiera się spośród zdobywców pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach profesjonalnych. Zdjęcia zdobywcy L’Iris d’Or podobnie jak prace pozostałych zwycięzców – będzie można oglądać w czasie wystawy Sony World Photography Awards 2014 w londyńskim Somerset House, w dniach od 1 do 18 maja. Zostaną one również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2014.
 
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
 
Fot. Sara Naomi Lewkowicz
 
[kn_advert]

Fotograf Roku w kategorii otwartej – Chen Li, Chiny

Chiński fotograf-amator Chen Li zdobył tytuł fotografa roku w kategorii otwartej. Zwycięskie zdjęcie, zatytułowane "Rain in an ancient town" ("Deszcz w starożytnym mieście") wybrano spośród przeszło 65 tysięcy prac z całego świata. W konkursie otwartym jury oceniało pojedyncze zdjęcie wykonane przez fotografa-amatora lub po prostu miłośnika fotografii. Chen Li mieszka w Fenghuang w prowincji Hunan. Fotografią zajmuje się amatorsko od ponad 30 lat. 

Fot. Chen Li

 

Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych

 
W czasie ceremonii ogłoszono także zwycięzców i zdobywców drugich i trzecich miejsc w kategoriach profesjonalnych. Wszystkich zwycięzców kategorii profesjonalnych organizatorzy zaprosili na swój koszt do Londynu po odbiór nagrody.
 
Zwycięskie cykle reprezentują pierwszą ligę współczesnej światowej fotografii i obejmują szeroki zakres tematów: od martwych natur przez obrazy architektury pozwalające widzowi dostrzec zaskakujące aspekty codzienności aż po zabawne zdjęcia mokrych psów. Zwycięzcami zostali:
 
Architektura – Ludovic Maillard, Francja
 
Fot. Ludovic Maillard
 
Fot. Ludovic Maillard
 
 
Kultura i sztuka – Viviana Peretti, Włochy
 
Fot. Viviana Peretti
 
 
Fot. Viviana Peretti
 
 
 
Kampania reklamowa – Spencer Murphy, Wielka Brytania
 
Fot. Spencer Murphy
 
Fot. Spencer Murphy
 
 
 
Fotografia Konceptualna – Thomas Brummett, USA
 
Fot. Thomas Brummett
 
Fot. Thomas Brummett
 
 
 
Wydarzenia bieżące – Guy Martin, Wielka Brytania
 
Fot. Guy Martin
 
 
Fot. Guy Martin
 
 
 
Krajobraz – Roei Greenberg, Izrael
 
Fot. Roei Greenberg
 
Fot. Roei Greenberg
 
 
Styl życia – Myriam Meloni, Włochy
 
Fot. Myriam Meloni
 
Fot. Myriam Meloni
 
 
Natura i dzika przyroda – Michael Nichols, USA
 
Fot.  Michael Nichols
 
Fot.  Michael Nichols
 
 
 
Ludzie – Mario Wezel, Niemcy
 
Fot. Mario Wezel
 
Fot. Mario Wezel
 
 
Portret – Sophie Gamand, Francja
 
Fot. Sophie Gamand
 
Fot. Sophie Gamand
 
 
Sport – Salvatore Di Gregorio, Włochy
 
Fot. Salvatore Di Gregorio
 
Fot. Salvatore Di Gregorio
 
 
 
Martwa natura – Amanda Harman, Wielka Brytania
 
Fot. Amanda Harman
 
Fot. Amanda Harman
 
 
Podróż – Ricardo Teles, Brazylia
 
Fot. Ricardo Teles
 
Fot. Ricardo Teles
 
Współczesność – Sara Naomi Lewkowicz, USA
 
 
[kn_advert]

Zwyciężczyni programu uniwersyteckiego Student Focus – Scarlet Evans, Wielka Brytania

 
Tytuł fotografa roku w programie Student Focus wywalczyła brytyjska fotograf Scarlet Evans. Jej uczelnia – brytyjski Central Saint Martins College of Art and Design – otrzyma w nagrodę cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony o wartości 35 tysięcy euro. Student Focus to jeden z największych międzynarodowych programów skierowanych do studentów kierunków związanych z fotografią. Uczestniczy w nim 230 placówek edukacyjnych z całego świata. Celem programu jest wspieranie i inspirowanie nowego pokolenia fotografików.
 

Fotograf roku w kategorii młodzieżowej – Paulina Metzscher, Niemcy

 
Przepiękne zdjęcie małej dziewczynki w nocnym pociągu w Chinach zapewniło dziewiętnastoletniej Paulinie Metzscher tytuł fotograf roku w kategorii młodzieżowej. Zdjęcie zostało wybrane jako najlepsza pojedyncza fotografia autorstwa osoby poniżej 20. roku życia.
 

Laureaci konkursu Kraszna-Krausz Book Awards 2014

 
Kraszna-Krausz Book Awards to konkurs partnerski Sony World Photography Awards. Główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy funtów (do podziału) otrzymują dwie wybitne książki: o fotografii i o obrazie filmowym. Tegoroczni zwycięzcy to:
 
Najlepsza książka o fotografii: "Sergio Larrain: Vagabond Photographer", Agnès Sire i Gonzalo Leiva Quijada (wyd. Thames and Hudson)
Najlepsza książka o obrazie filmowym: "Charles Urban: Pioneering the Non-Fiction Film in Britain and America, 1897 - 1925", Luke McKernan (wyd. University of Exeter Press)
Fundacja Kraszna-Krausz wręczyła także nagrodę za wybitny wkład w działalność wydawniczą Philippie Brewster, zajmującej się problematyką kultury wizualnej w wydawnictwie I.B. Tauris. Nagroda ta stanowi wyraz uznania dla jej długoletniej, pełnej oddania pracy i ogromnego wpływu, jaki wywarła na całą branżę wydawniczą.
Wystawa Sony World Photography Awards 2014
 

Wyniki konkursu dla zawodowców:

 
Architektura
1. Ludovic Maillard / Babel Photo, Francja
2. Herman Van Den Boom, Belgia 
3. Sungseok Ahn, Korea Płd.
 
Kultura i sztuka
1. Viviana Peretti, Włochy
2. Elisa Sturaro, Włochy 
3. Chloe Bartram, Australia 
 
Kampania reklamowa
1. Spencer Murphy, Wielka Brytania
2. Morten Germund, Dania
 
Fotografia Konceptualna
1. Thomas Brummett, USA
2. Hao Li, Tajwan
3. Frauke Thielking, Niemcy
 
Wydarzenia bieżące
1. Guy Martin / Panos, Wielka Brytania
2. Salvatore Esposito / Contrasto, Włochy
3. Dan Kitwood / Getty Images, Wielka Brytania
 
Współczesność
1. Sara Naomi Lewkowicz / Getty Reportage, USA
2. Stanislav Krupar / LAIF, Czechy 
3. Alejandro Cegarra, Wenezuela 
 
Krajobraz
1. Roei Greenberg, Izrael
2. Kacper Kowalski / Panos, Polska
3. Matthew Baum, Wielka Brytania
 
Styl życia
1. Myriam Meloni, Włochy
2. Salvatore Esposito / Contrasto, Włochy
3. Mikhail Petrov, Rosja 
 
Natura i dzika przyroda
1. Michael Nichols / National Geographic, USA
2. Christian Ziegler, Panama
3. Tony Hertz, USA
 
Ludzie
1. Mario Wezel, Niemcy
2. Stacy Kranitz, USA
3. Vinicio Drappo, Włochy
 
Portret
1. Sophie Gamand, Francja
2. Anna Di Prospero, Włochy
3. Ken Hermann, Dania 
 
Sport
1. Salvatore Di Gregorio, Włochy
2. John Quintero, Kolumbia 
3. YongSheing Zheng, Chiny 
 
Martwa natura
1. Amanda Harman, Wielka Brytania
2. Matteo Mezzadri, Włochy 
3. Kei-Uwe Gundlach, Niemcy 
 
Podróż
1. Ricardo Teles, Brazylia 
2. Wilfred Berthelsen, Norwegia 
3. Christian Vizl, Meksyk

 



www.swiatobrazu.pl