24 marca 2008, 09:00
Autor: Michał Kawecki
czytano: 29471 razy

Sony DSC-W300

Sony  DSC-W300

Bogata oferta firmy Sony została ostatnio powiększona o kolejny, niewielki cyfrowy aparat kompaktowy. Cechą wyróżniającą go wyraziście wśród innych konkurencyjnych modeli jest aż 13,6-milionowa rozdzielczość matrycy. Obiektyw cieszącej się zasłużonym uznaniem firmy Carl Zeiss powinien budzić zaufanie potencjalnego odbiorcy, a dodatkowe innowacyjne funkcje, takie jak np. „migawka na uśmiech”, są dowodem tego, że firma Sony nie daje wyprzedzić się innym markom sprzętu fotograficznego. Wynikiem ciągłego ulepszania swoich produktów jest również duży, jasny 2,7-calowy wyświetlacz LCD i opcja „inteligentnego doboru sceny”.

 Design  W300, o którym mowa, jest prosty i elegancki. Jego obudowa wykonana została z solidnego, wytrzymałego materiału a tytanowa powłoka chroni przed zarysowaniami. Dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji umożliwiają nam przyciski i pokrętło trybów znajdujące się tuż obok wyświetlacza. Są rozmieszczone ergonomicznie, ale ze względu na ich niewielki rozmiar mogą być niewygodne w użytkowaniu przez większą dłoń. Menu jest przejrzyste i logiczne, dostępne
w języku polskim i nie powinno sprawić kłopotu niedoświadczonym użytkownikom.  



Sony  DSC-W300

Warto dodać kilka słów o instrukcji obsługi aparatu, która jak wszystkie instrukcje sprzętu firmy Sony różni się znacznie od innych. Jej wyjątkowość polega na tym, że zawiera ona opisy problemów, z jakimi może spotkać się fotografujący, i sposoby ich rozwiązywania za pomocą wymienionych funkcji. Znajdują się w niej objaśnienia nie dla wszystkich jasnych
terminów, takich jak „przysłona”, „czas otwarcia migawki” a nawet opis działania histogramu. Dzięki temu instrukcja obsługi staje się minipodręcznikiem początkującego entuzjasty fotografowania i, co najważniejsze, umożliwia w pełni wykorzystanie możliwości nabytego sprzętu.

 13,6-milionowa matryca pozwala nam na zrobienie świetnej jakości odbitek w formacie większym niż A3. Aparat posiada szeroki zakres wartości ISO- od ISO 80 do ISO 3200!. W dostępnym trybie ISO+ najwyższa wartość wynosi ISO 6400, co jest naprawdę dobrym osiągnięciem jak na cyfrowy aparat kompaktowy.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie zaleca się fotografowania z czułością ISO większą niż 400, gdyż powoduje to spadek jakości zdjęcia. W przypadku modelu Sony DSC- W300 stopień szumów występujących przy możliwych czułościach prezentujemy poniżej. Aparat w porównaniu z innymi konkurencyjnymi modelami w tym samym przedziale cenowym  wypada dobrze. Producent daje nam możliwość samodzielnego wybrania stopnia redukcji szumów pomiędzy małą, normalną i większą. Odwzorowanie kolorystyczne jest bez zarzutu. Barwy są żywe i nasycone. Aparat posiada filtry barwne w podstawowych kolorach: niebieskim, zielonym, czerwonym oraz „ciepły” i „zimny” a także 5 trybów koloru: m.in. „rzeczywisty” - dla dokładnej reprodukcji koloru - oraz „intensywny”.



Sony  DSC-W300


Sony W300 wyposażony jest w obiektyw Carl Zeiss Vario Tessar z 3-krotnym zoomem optycznym i 6-krotnym zoomem cyfrowym. Zakres ogniskowych aparatu w przeliczeniu na format negatywu małoobrazkowego wynosi 35-105 mm. Dystorsje spowodowane użyciem szerokiego kąta są niewielkie. Aparat posiada możliwość włączenia „inteligentnego zoomu” – regulacji współczynnika zoomu w zależności od wybranej rozdzielczości obrazu.

W przypadku testowanego modelu  możemy skorzystać z 19-krotnego zoomu, ale tylko dla formatu obrazu VGA. Jakość takiego zdjęcia pozostawia wiele do życzenia, pozbawione jest szczegółowej rejestracji detali. Może okazać się przydatny, kiedy nie możemy się zbliżyć do fotografowanego obiektu, a bardzo zależy nam na jego uchwyceniu.
Przed poruszonymi zdjęciami chroni nas świetnie sprawdzająca się funkcja stabilizacji obrazu Super SteadyShot. Korzystamy z niej chętnie, zwłaszcza wtedy, gdy używamy zoomu. Efekt zastosowania prezentujemy poniżej.
  
Na uwagę również zasługuje zwiększona liczba punktów ostrości AF z 5 na 9, co sprawia, że łatwiej nam uchwycić ostrość na obiekt pozostający poza centrum kadru. Dla osób, które nie korzystają z żadnego programu komputerowego do edycji zdjęć, ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest możliwość retuszu wykonanych obrazów bezpośrednio w aparacie. Zdjęcie możemy przekadrować, zredukować efekt czerwonych oczu, wyostrzyć wybrany fragment obrazu lub rozmyć tło. Opcji edycji zdjęć jest wiele - oprócz wymienionych istnieje również nadanie efektu „rybiego oka” lub otoczenie wybranego fragmentu obrazu monochromatycznym tłem.

Można także dodawać do zdjęć znaki bądź grafiki, ale najciekawsze jest chyba dodawanie uśmiechu na twarzy osoby, która się nie uśmiecha. Szkoda tylko, że ta opcja nie zawsze działa, czasem aparat ma problem z wykryciem twarzy.
   
Tryb makro pozwala nam się zbliżyć do fotografowanego obiektu na odległość 5 cm.
W imponującym bogactwie funkcji aparatu Sony DSC W300 znajduje się także opcja DRO, stosowana do wydobycia szczegółów obrazu utraconych w cieniu.
 
Tak jak większość aparatów cyfrowych także i ten wyposażony jest w pamięć wewnętrzną, niestety, tylko 15 MG. Wbudowana lampa błyskowa ma możliwość osłabienia i wzmocnienia siły błysku. Dużym plusem tego aparatu jest szybkość procesora. W serii, interwał nagrywania wynosi około 0,64 sekundy. W sposób ciągły możemy nagrać nawet do 100 zdjęć!
   
Podsumowując, Sony DSC W300 jest przeznaczony dla szerokiej grupy odbiorców. Prosta i bogata instrukcja obsługi umożliwi szybkie zapoznanie się ze wszystkimi nawet bardziej skomplikowanymi opcjami niedoświadczonym użytkownikom. Z drugiej strony bogactwo tych opcji zadowoli wymagających fotografujących, którzy chętnie wszędzie zabierają ze sobą niewielki, poręczny aparat. Do jego zdecydowanych zalet należą: 13,6 milionowa matryca, duży wyświetlacz, szeroki zakres ogniskowych i możliwość ustawień wysokiego ISO. Aparat posiada także wiele drobnych, zaskakujących ulepszeń. Są nimi niewątpliwie „wykrywacz uśmiechu”, możliwość korzystania z wizjera zamiast z wyświetlacza, kiedy chcemy oszczędzać baterię, czy manualne nastawy parametrów ekspozycji. Mając na uwadze wszystkie te zalety, także cena miło nas zaskakuje, nie jest wygórowana. Sony DSC W300 zdecydowanie godny jest polecenia.




Zdjęcie wykonane z włączoną funkcją Makro




Zdjęcie wykonana z maksymalnym zoomem optycznym i wyłączoną funkcją stabilizacji obrazu






Zdjęcie wykonana z maksymalnym zoomem optycznym i włączoną funkcją stabilizacji obrazu



Zdjęcie wykonana z użyciem "szerokeigo kąta" i włączoną funkcją stabilizacji obrazu



Zdjęcie wykonana z maksymalnym zoomem cyfrowym i włączoną funkcją stabilizacji obrazu




Tabela ISO


www.swiatobrazu.pl