Statywy, pantografy czy ramiona? (cz. 2)

Statywy, pantografy czy ramiona? (cz. 2)

Swobodne przemieszczenie źródeł światła w przestrzeni studia gwarantują urządzenia do ich mocowania. O wyborze systemu decyduje wielkość studia oraz charakter wykonywanych prac. W dużym studiu najkorzystniejszym rozwiązaniem, chociaż nie najtańszym, jest system sufitowego mocowania. W przypadku małego studia, oraz przy dużej ilości zadań wykonywanych poza studiem, korzystniejszym rozwiązaniem są statywy, które mogą być wykorzystywane w studiu i poza nim.


Statywy

Statywy służą do usytuowania opraw oświetleniowych w odpowiednim położeniu na planie zdjęciowym. Pełna oferty firmy Fomei gwarantuje położenie lamp od wysokości podłogi studia do wysokości 4 m, natomiast dopuszczalne obciążenie statywów powinno gwarantować pewne mocowanie najcięższych opraw oświetleniowych.

Statywy są wykonywane z rur aluminiowych lub stalowych i płaskowników. Podporę stanowią trzy nóżki, mocowane za pomocą płaskowników do kolumny, wewnątrz której teleskopowo przesuwają się rury wewnętrzne (od jednej w małych statywach, do trzech w największych). Przez wysuwanie rur wewnętrznych można zmieniać wysokość statywu. Rury są zabezpieczone przed wysunięciem. Statyw ma zaciski służące do unieruchamiania rur w wybranym położeniu. Ostatnia, wewnętrzna rura zakończona jest znormalizowanym trzpieniem, do którego mocowana jest oprawa oświetleniowa. Większość statywów jest malowana na czarno, niektóre statywy zostawione są w barwach materiału, z którego zostały wykonane.

Najmniejszym statywem jest statyw LS-3B o masie 1,35 kg i nośności 3 kg. Wysokość mocowania lamp wynosi od 56,5 do 97 cm, a po wyjęciu kolumny możliwe jest mocowanie na wysokości podłogi. Wykorzystywany może być w fotografii stołowej do mocowania lampy podświetlającej stół bezcieniowy, lub w fotografii ludzi do mocowania dolnego oświetlenia rozjaśniającego lub podświetlenia tła. Podobne przeznaczenie ma statyw LS-6B, o masie 1 kg i dopuszczalnym obciążeniu do 4 kg, wysokość mocowania opraw oświetleniowych od 49 cm do 167 cm.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem