10 lutego 2016, 15:39
Autor: Glen Johnson
czytano: 7380 razy

Styl reportażowy w fotografii ślubnej

Styl reportażowy w fotografii ślubnej

Styl reportażowy w fotografii ślubnej charakteryzuje kilka kluczowych cech takich jak wykonywanie wielu zdjęć czarno-białych, dyskretna obecność fotografa i brak pozowania. Prawdziwy fotoreporter nie zmienia niczego w ustawieniu ani nie prosi nikogo o uśmiech, przybranie jakiejś pozy czy zmianę miejsca, aby uzyskać lepsze ujęcia. Fotograf robi zdjęcia, nikogo w to nie angażując, a same obrazy nie są poddawane zbyt dużej obróbce w Photoshopie – mogą zostać minimalnie wyostrzone czy przekonwertowane na czarno-białe. Niektórzy purystycznie nastawieni reportażyści odmawiają robienia jakichkolwiek pozowanych zdjęć. Tak radykalne podejście może się wydawać prostą receptą na katastrofę, ale coraz więcej młodych par je właśnie wybiera. Zupełny brak ingerencji fotografa pozwala parze młodej i gościom cieszyć się dniem ślubu i nie martwić się tym, że zmienia się on w sesję zdjęciową.

Historia i aktualne trendy

Styl reportażowy rozwinął się kiedy fotoreporterzy na co dzień pracujący w redakcjach prasowych zaczęli traktować pracę na ślubach jako sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Robili oni zdjęcia w ten sam sposób, w jaki nauczeni byli to robić w pracy, a oprócz tego kierowali się tą samą etyką dyskretnej obecności, co szybko zapewniło im wyjątkowe miejsce w świecie fotografii ślubnej. Zdjęcia, które oni robią, często są opisywane jako rzeczywiste i wierne obrazowanie dnia. Po prostu fotografują to, co się właśnie wydarza. Nic nie jest przygotowywane specjalnie na cele sesji.
 
[kn_advert]
 
Ci fotografowie zamienili film fotograficzny na matrycę cyfrową wtedy, gdy zrobili to ich pracodawcy, czyli redakcje prasowe. Wielu z najlepszych fotoreporterów cieszy się takim powodzeniem, że w końcu rezygnują z kariery fotografa prasowego, by skupić się wyłącznie na fotografii ślubnej. Styl reportażowy szybko przyciąga do branży nowe osoby. Niektóre z nich mają introwertyczną osobowość odpowiednią do tego stylu pracy. Inne cenią sobie swobodę.
 
Narzeczeni obecnie masowo poszukują twórców fotoreportaży. To nie przypadek, że wzrost zainteresowania tym stylem zbiegł się w czasie z rozwojem fotografii cyfrowej. Cyfrowe aparaty fotograficzne zapewniają idealną szybkość, jakość i niski koszt uzyskania zdjęć, co pozwala rozwijać się stylowi fotoreportażowemu. Ta kombinacja bardzo szybko zmienia charakter ślubnej fotografii.
 

Osobowość

Fotografowie pracujący w tym właśnie stylu zachowują się zupełnie inaczej niż ofensywni tradycjonaliści. Ich praca polega na czymś zupełnie innym niż zatrzymywanie w pół kroku pary tańczącej swój pierwszy taniec i proszenie jej o uśmiech. Fotoreporter musi zmierzyć się ze znacznie trudniejszym zadaniem: musi uchwycić parę na zdjęciu, gdy rzeczywiście się uśmiecha. Osiągnięcie tego celu wymaga o wiele większej cierpliwości i, oczywiście odrobiny szczęścia. Pozbawieni możliwości kontrolowania i aranżowania sytuacji, reportażyści muszą tak "dostroić się" do ludzi i wydarzeń, by mogli przewidzieć, kiedy pojawi się okazja  do zrobienia dobrego zdjęcia. Wykształcenie umiejętności wyczuwania tego i trafiania w odpowiedni moment to coś o wiele trudniejszego niż zwykłe poproszenie, aby ktoś się zatrzymał i uśmiechnął do aparatu.
 
Inspiracje Stowarzyszenia Fotoreporterów Ślubnych (Wedding Photojournalist Association - WPJA) - organizacji zrzeszającej fotoreporterów i fotografów ślubnych z całego świata.
 
Fot. Giuseppe Giorgetti, Włochy
 
Fot. John Benavente, Australia
 
Fot. Beatrice Moricci, Włochy
 
Fot. Pedro Cabrera, Hiszpania
 
Fot. Alessandro Iasevoli, Włochy
 
Fot.Peter Kos, Holandia
 
Fot. Benjamin Brette, Francja
 
Fot. Ralf Czogallik, Holandia
 
Fot.Rino Cordella, Włochy
 
Fot. Martin Beddall, Anglia
 
Fot. Tyler Vance, USA

 



www.swiatobrazu.pl