11 lipca 2017, 14:50
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 16717 razy

Synology DiskStation DS216+II - test wydajnościowy i recenzja

Synology DiskStation DS216+II - test wydajnościowy i recenzja

Oferta małych serwerów NAS bezustannie się rozrasta. Oprócz zaawansowanych i rozbudowanych modeli coraz częściej można znaleźć tu też sprzęt mniejszy, bardziej przystępny cenowo i prostszy w konfiguracji, ale ciągle oferujący bardzo atrakcyjną funkcjonalność. Do tego grona potentat w tej branży, firma Synology, zalicza jeden ze swoich nowszych produktów: dwudyskowy model DS216+II przeznaczony do wykorzystania w domu i małym biurze. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału tej firmy mamy dzisiaj przyjemność zaprezentować Wam test praktyczny tego urządzenia.

Wygląd zewnętrzny, budowa, parametry

Bezpieczeństwo i szybki dostęp do danych są równie ważne dla fotografa, jak dobry aparat czy obiektyw. A dla wielu nawet ważniejsze – wie o tym każdy, kto choć raz stracił część swoich zbiorów. Dlatego też z przyjemnością przyjęliśmy możliwość przetestowania dla Was kolejnego ciekawego rozwiązania w zakresie przechowywania danych, kierowanego do użytkowników indywidualnych, zarówno pasjonatów, jak i zajmujących się fotografią zawodowo. Tym razem jest to mały serwer NAS wyposażony w możliwość instalacji dwóch napędów dyskowych, Synology DS216+II. Zapraszamy do lektury.

[kn_advert]

W poszukiwaniu odpowiedniego magazynu danych

Jakiego sieciowego magazynu danych potrzebuje fotograf? Lista wymagań wydaje sie dość standardowa: szybkiego, pojemnego, bezpiecznego... Dobrze, gdyby był też tani, więc może po prostu drugi komputer pełniący rolę serwera złożony na częściach z demobilu i chodzący pod kontrolą którejś z dystrybucji Linuksa? Nie tędy droga! Fotograf, choć korzystający na co dzień z nowoczesnego sprzętu komputerowego, wcale nie musi być specjalistą w tym zakresie – i najczęściej nie jest. A nawet jeżeli radzi sobie z takimi wyzwaniami jak stawianie serwera i administrowanie nim, to ma sporo lepszych zajęć niż tracenie czasu na zajmowanie się tym, co powinno po prostu działać.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Zestaw testowy: serwer NAS Synology DiskStation DS216+II wraz z udostępnionym na potrzeby testów kompletem serwerowych dysków twardych marki Seagate.

 

Ważnym kryterium jest więc prostota obsługi, za którą jednak nie powinna w żadnym razie iść ograniczona funkcjonalność. Potrzeby fotografów – zarówno zawodowe, jak i prywatne – potrafią być bowiem różne i chętnie zrealizują je oni za pomocą jednego urządzenia, jeżeli tylko będzie taka możliwość. Stąd dążenie do tego, aby małe serwery NAS potrafiły jak najwięcej, co najczęściej osiąga się poprzez możliwość dodawania do nich rozmaitych aplikacji realizujących określone zadania.

Skojarzenia ze smartfonami i innymi urządzeniami mobilnymi nie będą w tym momencie przypadkowe – zarówno ta grupa urządzeń, jak i małe serwery NAS to obecnie po prostu dość wyspecjalizowane komputery, których oprogramowanie może być w razie potrzeby rozbudowywane o kolejne elementy. I tak też jest w przypadku testowanego przez nas urządzenia.

 

Synology DS216+II –wybitnie kompaktowy serwer NAS

Mały, dwuzatokowy serwer Synology DS216+II to w założeniu producenta część oferty kierowanej do domów i małych biur. Z tego też względu wydaje się bardzo odpowiedni dla fotografów pasjonatów oraz drobnych rzemieślników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jego sercem jest dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3060 pracujący w zakresie od 1,6 do 2,48 GHz i nierozszerzalna pamięć o pojemności 1 GB. Dwie zatoki SATA obsługują dyski twarde i SSD formatów 3,5 oraz 2,5 cala. Maksymalna pojemność obsługiwanych napędów dyskowych to 10 TB, tak więc łączna pojemność przestrzeni oferowanej przez to urządzenie może wynosić do 20 terabajtów. Wystarczy na bardzo dużo zdjęć.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Serwer Synology DiskStation DS216+II to małe urządzenie o eleganckiej stylistyce. W przeciwieństwie do wielu sieciowych magazynów danych, sprzęt ten można bez obaw trzymać nawet w eksponowanym miejscu – nie będzie szpecił wnętrza, a z uwagi na pewne swoje cechy wybór lokalizacji zapewniającej łatwy dostęp do niego może być nawet wskazany.

 

Samo urządzenie po wyjęciu z zaskakująco niewielkiego opakowania okazuje się nadzwyczaj małe i lekkie. Jego wymiary 165 × 108 × 233 mm oraz waga 1,25 kg (bez dysków) to mniej więcej tyle, ile spodziewaliśmy się, mając w pamięci przeprowadzony niegdyś test czterozatokowego modelu tej samej firmy – Synology DS412+. Serwer Synology DS216+II jest więc zgrabnym i całkiem miłym dla oka urządzeniem. Nie trzeba więc go chować w szafkach ani pod stołem, tym bardziej że pewne jego funkcje wręcz zachęcają do tego, aby był łatwo dostępny. Jakie? Do tego przejdziemy już niebawem.

Dwie zatoki na dyski twarde znajdują się pod zdejmowaną plastikową płytką maskującą przedniego panelu i jak przystało na urządzenie serwerowe, pracują w trybie hot-swap, co oznacza możliwość ich wyjmowania i wkładania podczas pracy – na przykład na wypadek awarii któregoś z napędów. Same szuflady przystosowano do szybkiego i beznarzędziowego montowania dysków twardych formatu 3,5 cala (niestety format 2,5 cala wymaga już użycia wkrętów) za pomocą szyn z zatrzaskami. Nie zapomniano też o gumowych podkładkach absorbujących drgania dysku, co wydłuża żywotność napędów i osłabia generowane przez nie dźwięki.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Brak podwójnego złącza Ethernet dość dobrze pokazuje, że model DS216+II jest przeznaczony dla nieco mniej wymagającego odbiorcy. Z kolei użytkownik domowy nie zwróci na ten fakt większej uwagi.

 

Serwer komunikuje się z siecią za pośrednictwem pojedynczego złącza Gigabit Ethernet. Obsługuje także nośniki danych ze złączem USB, takie jak pendrive’y czy przenośne dyski twarde, ale również szereg innych urządzeń, do czego wrócimy jeszcze na przedostatniej stronie tego tekstu. Serwer wyposażono w trzy złącza USB – jeden port USB 3.0 z przodu urządzenia i dwa USB 2.0 z tyłu – oraz złącze eSATA. We wszystkich tych przypadkach serwer obsługuje napędy o systemach plików Btrfs, EXT4, EXT3, FAT, FAT32, NTFS oraz HFS+. Dodatkowo w Centrum pakietów można nabyć obsługę systemu exFAT – usługa ta jest jednak dodatkowo płatna 3,99 USD dla jednego konta Synology i jednego urządzenia NAS. Jeśli natomiast chodzi o dyski wewnętrzne, to ich systemem plików może być sprawdzony EXT4 lub nieco nowszy i potencjalnie bardziej przyszłościowy (zwłaszcza w przypadku wolumenów o bardzo dużej pojemności) Btrfs.

Na potrzeby testów serwer został nam udostępniony wraz z dwoma bliźniaczymi dyskami twardymi Seagate NAS HDD o pojemności 4 TB każdy. Jest to model o numerze ST4000VN000 – 1H4168 uwzględniony w tabeli kompatybilności omawianego tutaj urządzenia. Wszelkie testy praktyczne i wydajnościowe zostały przeprowadzone z tymi napędami.

 

Specyfikacja techniczna

Zestawienie najważniejszych danych technicznych serwera Synology DiskStation DS216+II zebraliśmy w tabeli poniżej. Są to oficjalne parametry udostępnione przez producenta sprzętu, w związku z czym niektóre wartości o charakterze pomiarowym mogą różnić się od osiągów rzeczywistych. Dotyczy to w szczególności natężenia emitowanego dźwięku, który w warunkach praktycznych jest uzależniony również od liczby i modeli używanych w serwerze dysków twardych, a także od akustyki pomieszczenia.
 

Parametr

Wartość

Nazwa

Synology DiskStation DS216+II

Producent

Synology

Rok premiery

2016

Procesor

Intel Celeron N3060 1,6 GHz Dual-Core (podbijane do maks. 2,48 GHz)

Pamięć operacyjna

1 GB DDR3

Kieszenie na dyski

2

Maksymalna pojemność 20 TB (2 × 10 TB)

Tryb hot-swap

Tak

Obsługiwany system plików (dyski wewnętrzne/dyski zewnętrzne)

Btrfs, EXT4 / Btrfs, FAT, FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+, exFAT (za dopłatą)

Obsługiwane protokoły

CIFS, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP)

Obsługiwane dyski twarde

3,5 cala, 2,5 cala/SATA III

Agregacja łączy/Wake on LAN

Nie/Tak

Obsługa sieci bezprzewodowych

Tak (wymagana zewnętrzna karta Wi-Fi USB)

Samodzielne przywracanie zasilania/Planowane włączanie i wyłączanie

Tak/Tak

Obsługiwane typy macierzy RAID

Synology Hybrid RAID (SHR), Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1

Obsługiwane urządzenia zewnętrzne

drukarka USB, konwerter audio/głośnik USB, karta telewizyjna, karta Wi-Fi, karta 3G/4G, adapter Bluetooth, zasilacz USB, kamera IP, klawiatura/mysz

Funkcja szybkiego kopiowania

Tak

Pobór prądu (hibernacja dysków/praca)

7,4/17,4 W

Natężenie emitowanego dźwięku

18,2 dB

Złącza

Ethernet, 1 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, eSATA

Wymiary 165 × 108 × 233 mm

Waga (bez napędów)

1,25 kg

Tabela specyfikacji technicznych serwera Synology DS216+II.

 

Zawartość zestawu

Omawiany serwer dostarczany jest nabywcy w bardzo podstawowym zestawie. Oprócz samego urządzenia w opakowaniu znaleźć można zasilacz, przewód zasilający, kabel ethernet, komplet śrubek do montażu dysków formatu 2,5 cala oraz bardzo skromną instrukcję instalacyjną.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Zawartość opakowania nie zachwyca – poza widocznym na powyższym zdjęciu okablowaniem oraz broszurką pełniącą rolę podręcznika instalacji można tam znaleźć jeszcze tylko komplet śrub do montażu dysków HDD/SSD formatu 2,5 cala.

 

Dodatkowo na stronie internetowej produktu w dziale Centrum pobierania znaleźć można znacznie bardziej rozbudowaną dokumentację techniczną tego urządzenia, w tym 78-stronicowy podręcznik użytkownika. Instrukcje obsługi, instalacji oraz ulotka ze szczegółowymi parametrami technicznymi dostępne są w wielu językach, w tym polskim, natomiast dokumentacje typu White Paper oraz przewodniki użytkownika Directory Server oraz SNMP MIB – wyłącznie w języku angielskim.

Cena detaliczna serwera Synology DS216+II na rynku polskim wynosi w zależności od miejsca zakupu od 1360 do 1490 złotych. Jest to więc urządzenie odznaczające się w swojej grupie całkiem atrakcyjną ceną, która może przyciągnąć wielu chętnych. Przekonajmy się zatem, co potrafi i czy jest warte tego zainteresowania.

 

 

Instalacja i przygotowanie do pracy

Testując serwer dyskowy Synology DS216+II, sprawdziliśmy jego użyteczność gruntownie – od momentu rozpakowania, przez instalację, po codzienne użytkowanie. Naszym celem było przekonanie się, jak sprawdza się ten sprzęt u kogoś, kto nie ma specjalistycznej wiedzy na temat technologii sieciowych, nie lubi prosić o pomoc, a jednocześnie ma swoje oczekiwania względem nabytego urządzenia. Oczywiście, jak każdy nowy nabytek, zacząć trzeba od złożenia, podłączenia i wstępnej konfiguracji.

[kn_advert]

Montaż

Trudno sobie wyobrazić prostszą czynność od przygotowania testowanego serwera do pracy. Całość sprowadzała się do umieszczenia dysków twardych w kieszeniach (w przypadku napędów formatu 3,5 cala nie jest do tego potrzebny nawet śrubokręt, a jedynie trochę siły i wyczucia przy zdejmowaniu plastikowych szyn mocujących), wsunięcia kieszeni do zatok, podłączenia serwera do routera lub switcha i wreszcie włączenia.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Kieszenie typu hot-swap są w każdym serwerze czymś zupełnie normalnym. Pewnym wyróżnikiem modelu Synology DS216+II jest natomiast zastosowanie przez producenta systemu bezśrubkowego montażu dysków twardych w szufladach.

 

W odróżnieniu od wspomnianego już wcześniej modelu Synology DS412+ sprzed kilku lat, nowy serwer nie wymaga do poprawnej pracy zainstalowania programu Synology Assistant, choć nadal jest on dostępny na stronie Centrum pobierania produktu i jeżeli ktoś tylko chce, może z niego skorzystać. Wystarczy bowiem sprawdzić z poziomu routera lub Otoczenia sieciowego, jaki adres lokalny został przydzielony tak podłączonemu routerowi i wprowadzić ów adres w przeglądarce internetowej. To spowoduje uruchomienie oprogramowania sterującego DSM (Synology DiskStation Manager – system operacyjny serwera obsługiwany z poziomu przeglądarki WWW) i włączenie aplikacji inicjującej.

 

Pierwsze uruchomienie i wstępna konfiguracja

W momencie pierwszego uruchomienia systemu operacyjnego nowego serwera aplikacja zaprasza nas do skonfigurowania urządzenia. Proces jest bardzo łatwy i ogranicza się do kilku kroków, z których większość i tak jest przeprowadzana automatycznie. Już na samym początku produkt sprawdza i pobiera najnowszą wersję systemu DSM, aby ją następnie zainstalować. Następnym krokiem jest wstępne skonfigurowanie: wprowadzenie nazwy serwera, nazwy użytkownika oraz jego hasła. Od tego momentu do dokonania przez nas zmian w ustawieniach kont użytkowników będzie to jedyny sposób dostępu do NAS-a, ponieważ choć serwer ma na starcie skonfigurowane jeszcze konta admin i guest (gość), to jednak domyślnie są one wyłączone. Utworzone przez nas w trakcie pierwszego uruchomienia konto będzie miało więc uprawnienia administratora.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Podczas tworzenia pierwszego konta użytkownika system stara się ocenić skuteczność naszego hasła. Najwyraźniej jednak bierze pod uwagę wyłącznie długość, ponieważ ośmio- lub dziesięcioznakowe hasło składające się wyłącznie z małych liter jest uznawane za silne – wbrew zaleceniom specjalistów od bezpieczeństwa.

 

Kolejne czynności obejmują ustalenie harmonogramu aktualizacji systemu DSM, włączenie systemów monitorujących bezpieczeństwo fizyczne dysku oraz kroki opcjonalne. Do tych ostatnich należy ustawienie identyfikatorów QuickConnect ID, konta Synology (należy to zrobić, jeżeli chcemy korzystać choćby  z Centrum pakietów, czyli odpowiednika sklepu z aplikacjami) oraz instalacja zalecanych pakietów (co też warto zrobić, chyba że chcemy od początku pracować na zupełnie "czystym" systemie. Oczywiście takie wstępnie zainstalowane pakiety też można później usunąć.

Od tego momentu cała komunikacja z serwerem odbywa się już za pomocą standardowego okienkowego systemu DSM i bardzo przypomina normalne systemy okienkowe, do których przywykł każdy użytkownik Windowsa, MacOS X czy dystrybucji Linuksa wyposażonych w interfejsy graficzne. Oczywiście dostęp do struktury folderów można mieć też z poziomu sieci lokalnej, ponieważ serwer zachowuje się jak normalny napęd sieciowy – użytkownicy niebędący administratorami i wykorzystujący go jedynie do przechowywania danych nie muszą nawet mieć do czynienia z systemem DSM.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
W momencie pierwszego uruchomienia głównego interfejsu DSM system przedstawia użytkownikowi pokrótce główne elementy, a następnie zachęca do skorzystania z rozbudowanego narzędzia Pomocy.

 

Podstawowa kontrola nad funkcjami serwera odbywa się z poziomu Panelu sterowania, który ma dwa tryby pracy – podstawowy i zaawansowany – różniące się liczbą dostępnych narzędzi. Jednak wykonywanie pewnych operacji wymaga zainstalowania dodatkowych aplikacji, dlatego też równie ważne jest to, co kryje się pod znajdującą się w lewym górnym rogu ekranu ikoną Menu główne. Warto też zwrócić uwagę na Widżety, czyli grupę okien (domyślnie w prawym dolnym rogu) wyświetlających różne użyteczne informacje. Jest ona konfigurowalna i oprócz Kondycji systemu i Monitoru zasobów może tam się znajdować jeszcze wiele innych okien.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej byłoby, gdyby pierwszy kontakt każdego użytkownika z systemem operacyjnym prezentowanego tutaj serwera wiązał się z dokładnym poznaniem interfejsu użytkownika tej maszyny. Kryje ona bowiem w sobie sporo przydatnych i czasem niewidocznych na pierwszy rzut oka funkcji.

 

Tworzenie kont użytkowników

Zadaniem administratora każdego serwera jest m.in. takie ustalenie zasad dostępu do niego, aby wszystko działało jak należy i aby prywatne dane użytkowników serwera były bezpieczne. Dlatego właśnie konfigurację zaczęliśmy od zaprojektowania i wdrożenia systemu kont dla użytkowników. Założenie było proste: każdy użytkownik powinien mieć swoją przestrzeń prywatną o określonej pojemności, a oprócz tego powinny istnieć też przestrzenie publiczne – zarówno ogólnodostępne, jak i wspólne dla pewnych grup użytkowników.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Samo tworzenie konta użytkownika przebiega bardzo szybko. Wszelkich regulacji dotyczących grup, uprawnień i limitów dokonuje się w trakcie kolejnych kroków lub później, już na gotowym koncie.

 

Okazało się to całkiem proste w realizacji. System oferuje kontrolę nad dostępem do plików na pięciu poziomach: użytkowników, grup, folderów, usług plików oraz domen. Wszystko to w jednym miejscu – pierwszym dziale Panelu sterowania. Możliwe jest tu ustalenie zasad dostępu do danych (brak/odczyt/zapis i odczyt) zarówno dla użytkowników, jak i ich grup, limitów ilości danych (quota) i prędkości ich przesyłu, a także dostępu do aplikacji serwera. Specjalne narzędzia pozwalają też na zapewnianie dostępu do danych z poziomu sieci globalnej (Internetu) wraz ze zdefiniowaniem zakresu tego dostępu dla każdego.

To wszystko oferują narzędzia kontroli podstawowej – w tych bardziej zaawansowanych jest z kolei praktycznie wszystko, czego życzyć może sobie nawet najbardziej wymagający admin. Dla nas najważniejsze jest jednak to, że operacje podstawowe, te niezbędne do prawidłowego działania systemu dostępu w domu i małej firmie, są proste. Jeżeli tylko użytkownik ma dobrze rozplanowane, co i jak chce ustawić, to nie będzie miał większych problemów z realizacją swoich planów.

 

 

Funkcjonalność podstawowa

Zasadniczym zadaniem każdego serwera NAS jest, zgodnie z jego nazwą, przechowywanie i zarządzanie danymi, do których dostęp mają użytkownicy sieci – najczęściej lokalnej. Dlatego też w naszym przeglądzie funkcjonalności podstawowej skupimy się na tym właśnie aspekcie, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że nie jest to kres możliwości tego urządzenia "na starcie" (zwłaszcza gdy użytkownik skorzysta z propozycji zainstalowania siedmiu zalecanych przez Synology pakietów software'owych w trakcie inicjalizacji). Nas jednak ogranicza objętość tego artykułu i dlatego właśnie musimy skupić się na kwestiach najważniejszych. Do tematu funkcji dodatkowych serwera Synology DS216+II jeszcze zresztą wrócimy.

[kn_advert]

Konfigurowanie i kontrola stanu magazynu danych

Wszystkie ważne narzędzia do kontroli i zarządzania dyskami znajdują się w menu głównym pod ikoną Zarządzanie przechowywaniem. Podobnie jak w przypadku podobnych narzędzi stosowanych w innych serwerach NAS, użytkownik może kontrolować działanie systemu na poziomie wolumenów, dysków fizycznych (tutaj znajdują się wszystkie narzędzia kontroli kondycji napędów), a także systemów iSCSI lub grup dyskowych (jeżeli używa). Ponieważ testowany magazyn NAS to urządzenie dwudyskowe, toteż lista obsługiwanych typów macierzy RAID z konieczności jest nieco ograniczona: do wyboru użytkownik ma proste systemy niemacierzowe (Basic, JBOD), najpopularniejsze RAID 1 i RAID 0 oraz system Synology Hybrid RAID (SHR). Na kilka słów uwagi zasługuje ten ostatni. Jest to dość ciekawa odmiana macierzy, w której zarówno wydajność, jak i bezpieczeństwo danych są wyższe niż w pojedynczym dysku, za cenę zmniejszenia pojemności całkowitej magazynu. Ilość przestrzeni dyskowej nie zależy bezpośrednio od pojemności najmniejszego dysku w zestawie, lecz jest automatycznie optymalizowana przez system. No i w odróżnieniu od systemu RAID 10 można z tego typu macierzy korzystać także w układach dwudyskowych, takich jak testowany DS216+II.

 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Jeżeli ktoś chce stworzyć strukturę dyskową z wykorzystaniem macierzy RAID typu SHR, to w momencie wyboru trybu tworzenia wolumenów powinien ustawić Wiele wolumenów w macierzy RAID zamiast domyślnego Pojedynczego wolumenu. W przeciwnym wypadku opcja Synology Hybrid RAID nie będzie dostępna na liście typów macierzy.

 

Domyślnie podczas inicjalizacji systemu dyski twarde konfigurowane są w macierzy typu RAID 1 (z ochroną danych) i w systemie plików Btrfs. Z uwagi na wymagania związane z procedurą testową wydajności takie ustawienia nas nie satysfakcjonowały – dzięki temu pojawił się już na starcie pretekst do sprawdzenia możliwości w zakresie operacji na wolumenach. Zgodnie z przewidywaniami, migracja nie wchodziła w grę i konieczne było usunięcie wolumenu i utworzenie nowego. Ze względu na to, że dokonywaliśmy tutaj poważnej operacji na obydwu dyskach twardych w dwudyskowym systemie i operacja ta wiązała się z usunięciem wszystkich danych, to można traktować jej przebieg jako wyznacznik tego, z czym powinien liczyć się użytkownik, który pragnie sobie "pogrzebać" w strukturze dyskowej serwera.

Proces nie jest trudny – byłby nieco kłopotliwy, ale system prowadzi użytkownika przez cały jego czas. W momencie usuwania starego wolumenu informuje, które pakiety należy wyłączyć, aby operacja mogła być kontynuowana, a podczas wyboru systemu plików i typu macierzy RAID prezentuje zalety i wady poszczególnych wyborów. Nie wymaga też resetowania urządzenia ani nie przerywa działania systemu operacyjnego. Wszystko odbywa się płynnie, ale też trochę trwa, a na koniec musimy ręcznie przywrócić większość usuniętych aplikacji/pakietów. Najzabawniejsze natomiast jest to, że całej sytuacji mogłoby nie być, gdyby podczas inicjalizacji systemu oprogramowanie po prostu pytało użytkownika, czy priorytetem jest dla niego bezpieczeństwo danych (i w takiej sytuacji konfigurowałby macierz RAID 0), czy też pojemność i wydajność (RAID 1). Niestety, pytania tego zabrakło.

 

Kopie zapasowe danych

Domyślnie serwer Synology DS216+II nie jest wyposażony w narzędzia służące do wykonywania zapasowych kopii danych ani zarządzania nimi, ale w Centrum pakietów znaleźć można cały dział o nazwie Kopia zapasowa, zawierający kilkanaście różnych pozycji. Są tu aplikacje opracowane zarówno przez Synology, jak i przez firmy niezależne. My w tym rozdziale skupimy się na tym, co oferują narzędzia Hyper Backup oraz Cloud Station Server, ponieważ znajdują się one na liście pakietów zalecanych do zainstalowania w momencie pierwszego uruchomienia systemu. Warto więc pamiętać, że jeżeli uznacie te możliwości za niewystarczające, to całkiem możliwe, że któraś z pozostałych propozycji na liście pakietów będzie miała to, czego szukacie.

 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Użytkownikowi może się wydać zaskakujące, że system obsługujący testowany serwer nie jest wyposażony w żadne narzędzia backupu. To jednak świadome działanie twórców: wykonywanie i zarządzanie zapasowymi kopiami danych jest jednym z zadań w całości realizowanych za pomocą wybieranych przez użytkownika Pakietów.

 

Hyper Backup to klasyczny "kombajn" do wykonywania kopii zapasowych danych znajdujących się na serwerze. Umożliwia wykonywanie zarówno klasycznych kopii danych, jak i kopii zapasowych obiektów LUN. W przypadku wyboru tego pierwszego działania należy najpierw wybrać miejsce docelowe dla tworzonych kopii (do wyboru przestrzeń lokalna, pamięci zewnętrzne i wiele typów chmur dyskowych, łącznie prawie 20 pozycji na liście), a następnie skonfigurować zadanie wykonywania kopii: miejsce docelowe, foldery i aplikacje do skopiowania, harmonogram oraz dodatkowe opcje. Nie zapomniano również o zaprogramowaniu ustawień rotacji pozwalającej ograniczyć liczbę niepotrzebnych już kopii zapasowych w sposób gwarantujący bezpieczeństwo danych.

Podczas całej konfiguracji system ostrzega w razie wykrycia potencjalnych problemów, np. źródła i miejsca docelowego w jednym i tym samym wolumenie. Jest to również moment, w którym większość mniej doświadczonych użytkowników serwerów NAS zaczyna bardzo doceniać ważną cechę systemu operacyjnego DSM i jego oprogramowania: rozrzucone w pobliżu wielu ważnych opcji informacje mające charakter pomocy podręcznej. Oprócz standardowego systemu wsparcia – Pomocy i samouczków – użytkownik może też często liczyć na dodatkowe informacje na temat ważnych opcji ukryte pod niebieskimi ikonami i wyświetlane na ekranie po najechaniu na te ikony wskaźnikiem myszki.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Jeżeli nie wiadomo, z czym wiąże się użycie jakiejś opcji, a widać znajdujący się obok niej niebieski piktogram z literą "i", to warto najechać na niego wskaźnikiem myszki. Wówczas na ekranie pojawi się pole tekstowe z opisem funkcji, przystępnie wyjaśniające jej zadanie.

 

Drugie ze wspomnianych wcześniej narzędzi, Cloud Station Server, działa w drugą stronę: pozwala zrobić z serwera Synology DS216+II miejsce do przechowywania kopii zapasowych plików z różnych źródeł i platform. Rozbudowuje ono serwer o funkcjonalność magazynu typu chmura i zapewnia dostęp do aplikacji dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych pozwalających korzystać z niego zdalnie. Jedna z tych aplikacji o nazwie Cloud Station Backup (dostępna w wersjach dla komputerów Mac i PC) to zaawansowane oprogramowanie odpowiadające za wykonywanie zapasowych kopii wybranych danych na serwerze ręcznie lub w oparciu o ustalone harmonogramy. Raz skonfigurowana może działać w tle, bez udziału użytkownika.

Z innych ciekawych rozwiązań służących do wykonywania zapasowych kopii danych warto wymienić mechanizm USB Copy. Omawiamy go dokładniej na następnej stronie przy okazji testów wydajnościowych.

 

Szyfrowanie danych i inne zabezpieczenia

Jak każdy szanujący się serwer dyskowy, Synology DS216+II oferuje możliwość szyfrowania zgromadzonych na nim danych. Pozwala to je dodatkowo zabezpieczyć, w szczególności przed dostępem osób niepowołanych na skutek fizycznej kradzieży – np. w wyniku włamania do domu lub firmy. Szyfrowaniu z wykorzystaniem algorytmu AES podlegać mogą wszystkie foldery współdzielone, przy czym każdy może być szyfrowany innym kluczem maszynowym lub szyfrem. Taki zaszyfrowany folder może być zamontowany w urządzeniu – wówczas dostęp do niego dla zalogowanego użytkownika z odpowiednimi uprawnieniami jest taki sam jak do zwykłego – albo odmontowany. W tym drugim przypadku ponowne zamontowanie wymaga podania odpowiedniego kodu.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Utworzeniu zaszyfrowanego folderu towarzyszy pojawienie się okna z całym szeregiem ważnych ostrzeżeń.

 

Klucze te oraz szyfry mogą być przechowywane na bezpiecznym urządzeniu zewnętrznym, zwanym Magazynem kluczy, zarządzanym również przez serwer. Cechą szczególną serwera Synology DS216+II jest natomiast to, że procesy szyfrowania i deszyfrowania są wspomagane sprzętowo przez procesor urządzenia i z tego powodu producent promuje swój produkt jako zapewniający wysoką prędkość przesyłu danych nawet w przypadku folderów zaszyfrowanych. Jak jest w rzeczywistości, sprawdzimy podczas testów wydajnościowych.

Oczywiście samo szyfrowanie danych to nie wszystko. Testowany serwer pozwala stosować cały szereg zabezpieczeń na wypadek różnych zagrożeń z zewnątrz. Podstawowymi są z całą pewnością rozbudowane zabezpieczenia sieciowe, ważne szczególnie wtedy, gdy udostępniamy serwer i jego dane w sieci zewnętrznej, czyli najczęściej w Internecie. Administrator może także utworzyć listę dozwolonych i blokowanych adresów IP, z których nawiązywane jest połączenie, i stosować uwierzytelnianie dwustopniowe. Za bezpieczeństwo ze strony złośliwego oprogramowania odpowiadają aplikacje takie jak AppArmor, McAfee Antivirus i Antivirus Essential, a dodatkowo można uniemożliwić instalowanie pakietów niespełniających odpowiednich kryteriów zaufania.

 

Dostęp zdalny z zewnątrz

Użytkownicy serwerów NAS dzielą się na tych, którzy wykorzystują swoje magazyny jedynie lokalnie, oraz takich, którym zależy na dostępie do danych również z poziomu otwartego Internetu. Ta druga grupa może ze strony testowanego serwera liczyć na wsparcie z bardzo wielu poziomów. Pierwszym i chyba najważniejszym jest usługa QuickConnect związana z indywidualnym kontem Synology (a więc bez rejestracji się nie obejdzie) umożliwiająca uzyskanie dostępu do serwera z dowolnego miejsca na świecie, co odbywa się bez konieczności samodzielnego konfigurowania sieci, przekierowania portów, ustawiania zapory sieciowej itd. Dostęp zapewniany jest przez specjalny adres internetowy generowany na podstawie wybieranego przez nas identyfikatora QuickConnect ID.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
System QuickConnect oszczędza mniej doświadczonym użytkownikom wielu problemów związanych z udostępnianiem zawartości serwera NAS poza sieć lokalną. Zapewnia również łatwy dostęp gościom chwilowym (np. klientom chcącym obejrzeć zdjęcia przed odebraniem ich odbitek) dzięki możliwości połączenia adresu szybkiego dostępu z aplikacjami takimi jak galeria obrazów Photo Station.

 

Serwer oferuje też znacznie bardziej klasyczne metody dostępu do danych z zewnątrz. Przede wszystkim jeżeli coś przy domyślnych ustawieniach nie działa tak, jak powinno, to administrator ma dostęp do pełnego zakresu ustawień parametrów sieciowych: serwerów DDNS, konfiguracji routera, statycznych i dynamicznych adresów IP, PROXY itp. Za pomocą odpowiednich aplikacji można urządzenie rozbudować o funkcjonalność serwera WWW, FTP, pocztowego, muzycznego, multimedialnego, internetowej galerii fotograficznej, wspomnianej już chmury danych, centrum pobierania plików i czego tylko jeszcze można od takiego urządzenia oczekiwać.

Ciekawie prezentują się też możliwości urządzenia w zakresie strumieniowej transmisji multimediów, a to za sprawą wyposażenia serwera w sprzętowy transkoder wideo H.264 konwertujący w locie materiał o jakości 4K do rozdzielczości 1080p w razie wystąpienia takiej potrzeby. To sprawia, że możliwe staje się oglądanie strumieniowe nagrań nawet wówczas, gdy są one zapisane z bardzo wysoką jakością i przez to mogłyby być trudne do odtworzenia dla wielu urządzeń audio-wideo. Rozwiązuje to też problem sieci lokalnych o mniejszych przepustowościach, które mogłyby po prostu sobie nie poradzić z przesyłaniem na żywo materiału o bardzo wysokim współczynniku bitrate.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Aplikacja mobilna DS photo przypomina wyglądem jedną z wielu klasycznych przeglądarek graficznych dla smartfonów i tabletów – co akurat jest dobre, ponieważ ułatwia korzystanie z niej osobom mniej obeznanym z nowym narzędziem – i umożliwia dostęp do zdjęć zgromadzonych na serwerze z dowolnego miejsca na świecie. Zawodowy fotograf może to wykorzystać w praktyce biznesowej do zdobywania nowych klientów oraz podczas realizacji projektu w terenie. (Fot. Synology)

 

I wreszcie pozostaje też cały szereg aplikacji mobilnych opracowanych przez firmę Synology służących do obsługi rozmaitych aspektów pracy serwera za pomocą urządzeń takich jak smartfony i tablety. Również do komunikacji z nimi stosuje się identyfikator QuickConnect ID, tak więc należy mieć ten system włączony. Aplikacje te można pobrać w wersjach dla systemów Android oraz iOS z odpowiednich marketów. Na chwilę obecną lista ta liczy 10 aplikacji: DS note (system tworzenia i zarządzania notatkami i listami zadań przechowywanych na serwerze), DS audio (odtwarzacz muzyki), DS video (przeglądarka wideo), DS photo (przeglądarka zdjęć), DS cloud (zapewnia współpracę z systemem chmury Cloud Station), DS file (przeglądarka plików na serwerze), DS get (obsługa systemu pobierania Download Station) i DS cam (obsługa monitoringu sterowanego przez serwer), Synology Chat (bezpieczny komunikator dla użytkowników serwera), DS finder (monitor systemu) oraz Synology MailPlus (organizer e-maili). Warto się im przyjrzeć, jeżeli chętnie korzystamy z technologii mobilnych i chcemy zapewnić sobie swobodny dostęp w terenie do serwera, jego funkcjonalności i danych.

 

Przystosowanie do pracy 24/7 w warunkach domowych

Domowy serwer NAS z reguły pracuje w pomieszczeniu stanowiącym część domu lub mieszkania. Podobnie jest w przypadku małej lub wręcz jednoosobowej firmy – nieczęsto jest tu miejsce na serwerownię. W takich sytuacjach ważne jest, aby pracujące 24 godziny na dobę urządzenie nie było uciążliwe ani w dzień, ani tym bardziej w nocy. Kluczowe są tutaj dwie rzeczy: generowany przez urządzenie hałas oraz możliwość zarządzania świeceniem diod LED na urządzeniu.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Precyzyjny (godzinny z podziałem na dni tygodnia) harmonogram pracy wskaźników LED oraz regulacja intensywności ich świecenia umożliwiają takie ustawienie diod, aby spełniały swoje funkcje, a przy tym nie były uciążliwe dla domowników.

 

Pierwsza z tych spraw została zrealizowana całkiem nieźle. Wprawdzie 90-milimetrowy pojedynczy wentylator jest słyszalny (testy przeprowadzaliśmy m.in. w trakcie intensywnej fali upałów, jaka nawiedziła południową Polskę pod koniec czerwca), ale nie uciążliwy. Trzy tryby prędkości (pełny, chłodzenia i cichy) pozwalają dopasować prędkość obrotową wiatraka do potrzeb w danej chwili.

Jeśli zaś chodzi o kontrolki LED, to tutaj nie mamy najmniejszych zastrzeżeń. System umożliwia regulację intensywności świecenia za pomocą czteropozycyjnego regulatora (diody wyłączone oraz świecące z różnym natężeniem) oraz pozwala zaprogramować tygodniowy harmonogram godzinny pracy oświetlenia – tak aby diody działały wtedy, kiedy jest to niezbędne i z odpowiednią intensywnością.

 

 

Testy wydajnościowe

W trakcie testów wydajnościowych sprawdziliśmy maksymalne prędkości, z jaką testowany serwer NAS przesyła dane z i na zamontowane w zatokach dyski twarde za pomocą łącza sieciowego Ethernet (testując zarówno transfer "zwykły", jak i z szyfrowaniem danych) oraz złączy USB 2.0 i 3.0. Testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem standardowej procedury, mierząc prędkość przesyłu w dwóch rodzajach danych: pojedynczym dużym pliku wideo oraz zestawie pięciuset średniej wielkości plików zdjęciowych w formacie RAW. Każdy pomiar dla pewności przeprowadzany był kilkakrotnie, a wyniki uśredniono. W przypadku uzyskania wyniku cząstkowego bardzo odbiegającego od pozostałych był on przez nas odrzucany, a pomiar powtarzany. W tabelach z wynikami podawaliśmy zakres pomiarów uzyskany w ramach serii, których wyniki ostatecznie uwzględniane były w obliczeniach prędkości średniej.

[kn_advert]

Platforma testowa

Do przeprowadzenia testu wykorzystaliśmy komputer klasy PC pracujący pod kontrolą systemu Windows 7 w wersji 64-bitowej. Jest to sprzęt wykorzystywany na co dzień jako platforma edycyjna fotografa i stosownie do tego wyposażona: czterordzeniowy procesor i7-3770, 16 gigabajtów pamięci operacyjnej, systemowy dysk SSD oraz 3-terabajtowy talerzowy dysk twardy do przechowywania danych. Z perspektywy samego testu najważniejsze jest jednak to, że komputer ten dysponuje dwoma kontrolerami Gigabit Ethernet oraz złączami USB w standardach 2.0 i 3.0. Pozwoliło to nam sprawdzić prędkość przesyłu danych na wszystkich kanałach komunikacji.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Macierz typu RAID 0 na dyskach z systemem plików EXT4 nie jest domyślnym ustawieniem testowanego serwera, ale użytkownicy wymagający jak najwyższej wydajności i przestrzeni na dane powinni mieć świadomość, że takie wymagania spełnia właśnie tego typu struktura logiczna serwera. Niestety, odbywa się to za cenę braku ochrony danych przed ich utratą.

 

Procedura testowa zakłada stworzenie na opisywanym serwerze macierzy typu RAID 0 z dysków o systemie plików EXT4. Taka konfiguracja wspólna dla wszystkich testowanych w redakcji urządzeń NAS pozwala uzyskać maksymalne oferowane przez dane urządzenie osiągi. Pragniemy jednak podkreślić, że wyniki uzyskane w sytuacjach rzeczywistych mogą się znacząco różnić od uzyskanych tutaj, szczególnie w przypadku transmisji danych w sieci lokalnej. Jest to spowodowane zbyt dużą liczbą czynników mogących mieć wpływ na ruch danych w sieci.

 

Ethernet (połączenie bezpośrednie)

Wyniki testu podstawowego kanału transmisji danych, czyli złącza Ethernet, okazały się bardzo obiecujące. W szczególności prędkość przesyłu dużych pojedynczych plików na poziomie 110 MB/s w obie strony zasługuje na uznanie. W przypadku plików mniejszych spadek wydajności był już wyraźny, bo do około 70-75 MB/s, ale i tak prędkość ta zasługuje na uznanie – szczególnie jeśli uwzględnić fakt, że mamy do czynienia z urządzeniem wyposażonym w pojedynczą kartę sieciową. Naturalnie można spodziewać się, że w warunkach rzeczywistych (bardziej rozbudowana infrastruktura sieciowa, więcej urządzeń końcowych i punktów węzłowych) osiągane wyniki będą wyraźnie niższe, ale to już nie będzie winą samego serwera.

 

Przeprowadzana czynność Pojedynczy plik MKV
(8,61 GB)
Pięćset plików RAW
(7,5 GB)
czas prędkość średnia czas prędkość średnia
Kopiowanie plików na serwer Ethernet 79–81 s 111,8 MB/s 102-103 s 74,9 MB/s
Kopiowanie plików z serwera Ethernet 80–93 s 102,5 MB/s 96-119 s 69,6 MB/s
Kopiowanie plików na serwer
(dane szyfrowane)
Ethernet 92–92 s 95 MB/s 118-120 s 64,4 MB/s
Kopiowanie plików z serwera
(dane szyfrowane)
Ethernet 89–97 s 93,4 MB/s 97-108 s 76,3 MB/s

 

Jeszcze ciekawsze wyniki odnotowaliśmy w przypadku testu przesyłu danych do i z folderów szyfrowanych – tak jak wspomnieliśmy, postanowiliśmy sprawdzić zapewnienia producenta co do wsparcia sprzętowego procesu kodowania plików. I rzeczywiście, spadek wydajności widoczny był tylko w przypadku pojedynczych dużych plików, a i tak wypada go uznać za minimalny. W przypadku plików małych różnice kształtowały się na poziomie błędu pomiarowego.

 

USB 2.0 (złącza z tyłu obudowy) i 3.0 (złącze z przodu obudowy)

Do testów prędkości przesyłu danych z wykorzystaniem obecnych w serwerze portów USB wykorzystaliśmy bardzo szybki czytnik kart pamięci pracujący w standardzie USB 3.0 i 16-gigabajtową kartę SD klasy wydajności U1. Niestety, w przypadku tego sprawdzianu czekała nas przykra niespodzianka: choć bardzo ucieszyło nas wyprowadzenie na przedni panel serwera złącza USB w standardzie 3.0 (był to jeden z naszych większych zarzutów pod adresem ogólnie bardzo udanego modelu Synology DS412+), to jednak okazało się, że wydajność tego portu pozostawia bardzo wiele do życzenia. Spójrzcie zresztą na tabelę poniżej.

 

Przeprowadzana czynność Pojedynczy plik MKV
(8,61 GB)
Pięćset plików RAW
(7,5 GB)
czas prędkość średnia czas prędkość średnia
Kopiowanie plików na serwer USB 2.0 235–238 s 37,4 MB/s 232-238 s 32,7 MB/s
Kopiowanie plików na serwer USB 3.0 143–145 s 61,3 MB/s 153-161 s 48,5 MB/s
Kopiowanie plików z serwera USB 2.0 226-241 s 37,5 MB/s 376-408 s 19,8 MB/s
Kopiowanie plików z serwera USB 3.0 199–202 s 44 MB/s 364-379 s 20,5 MB/s

 

Uzyskane osiągi sytuują się grubo poniżej oczekiwań każdego, kto kiedykolwiek z powodzeniem korzystał ze standardu USB 3.0. I choć należy wziąć pod uwagę, że serwery NAS na ogół należą pod tym względem do urządzeń bardzo kapryśnych (z jednymi nośnikami danych współpracują lepiej, a z innymi gorzej) i jest to dość powszechny problem, to jednak osiągi rzędu 60 MB/s i 44 MB/s (uzyskane wartości przesyłu danych na i z serwera) w przypadku pojedynczych plików dużych oraz przede wszystkim 50 MB/s i 20 MB/s (!) w przypadku większej liczby plików drobnych to naprawdę mało.

Jak na ironię złącza USB 2.0 w testowanym serwerze pokazują się ze znacznie lepszej strony, osiągając wartości zupełnie oczekiwane, czyli około 38 MB/s dla plików dużych i 33 MB/s oraz 20 MB/s dla plików małych. Jednak zarówno przepustowość tego standardu, jak i położenie samych złączy sprawiają, że gniazda te przeznaczone są raczej do podłączania innych urządzeń peryferyjnych niż jako nośniki danych.

 

 

Funkcjonalność dodatkowa

Wiemy już, co potrafi testowany serwer NAS w zakresie podstawowych wymagań stawianych urządzeniom tego typu oraz znamy jego wydajność. Na koniec czas się przyjrzeć jego dodatkowym możliwościom – z konieczności (ograniczenia objętościowe tekstu) nie będą to niestety wszystkie interesujące funkcje, ale te najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika zajmującego się tworzeniem, obróbką, zarządzaniem i oczywiście korzystaniem z obrazu cyfrowego.

[kn_advert]

51 pakietów dla każdego

Siłą serwera Synology DS216+II są aplikacje – wcześniej kilkakrotnie dawaliśmy to do zrozumienia, ale teraz należy to napisać wprost. Projektanci systemu DiskStation Manager bardzo się postarali, aby był on otwarty do rozbudowy o nowe funkcje, i udało im się to zadanie zrealizować naprawdę dobrze. Oferowane w systemie pakiety, a także programy przeznaczone dla komputerów osobistych i urządzeń mobilnych, gwarantujące pełne wykorzystanie ważnych funkcji urządzenia, tworzą wraz z serwerem zwarty ekosystem i umożliwiają każdemu dopasowanie możliwości sprzętu do własnych potrzeb.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Trudno dziś sobie wyobrazić dobry system operacyjny bez możliwości rozszerzania jego funkcjonalności i dostosowania jej do indywidualnych potrzeb użytkownika. Na ogół osiąga się to odpowiednio rozbudowaną ofertą aplikacji, w przypadku systemu DSM określanych mianem pakietów. Pakiety oferowane dla serwera Synology DS216+II stanowią kompletny zestaw programów, które zadowolą nawet bardzo wymagających odbiorców. Większość z nich po zainstalowaniu trafia do głównego menu urządzenia.

 

Jeżeli więc ktoś oprócz magazynu plików chce mieć swój własny serwer hostingowy – na przykład na potrzeby sieci wewnętrznej (intranetu), to może bez problemu skonfigurować za pomocą odpowiedniego oprogramowania w pełni funkcjonalny serwer WWW, FTP lub e-mailowy. Firma potrzebuje monitoringu? Nie trzeba kupować całego systemu, wystarczą odpowiednie kamery – odpowiednia aplikacja obsłuży je w stopniu wystarczającym nawet dla bardzo wymagających użytkowników. Wsparcie pobierania plików? Funkcje multimedialne? Narzędzia biznesowe? Wszystko to i wiele innych rzeczy znajdzie się w Centrum pakietów poszeregowane i pogrupowane.

Ale uwaga: nie wszystkie te narzędzia dostępne są bezpłatnie. Na 51 pozycji znaleźć można też kilka takich, które trzeba zakupić. Na szczęście stanowią one zdecydowane wyjątki, a ich cena nie przekracza 10 dolarów.

 

Archiwum zdjęć i galeria dla każdego fotografa

Czego może wymagać i oczekiwać od serwera NAS fotograf – oczywiście oprócz tego, czego oczekują od takiego sprzętu wszyscy? Najczęściej dostępu do danych z dowolnego miejsca oraz możliwości przygotowania efektownych galerii zdjęć, które mógłby udostępnić wszystkim lub wybranym osobom albo oglądać i pokazywać innym bezpośrednio. Odpowiednio skonfigurowany serwer Synology DS216+II realizuje wszystkie te zadania bez większych problemów.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Aplikacja internetowa Photo Station to bardzo dobrze przygotowana galeria internetowa oferująca wiele nowoczesnych narzędzi i duży stopień personalizacji. Może z równym powodzeniem służyć nam, jak i osobom zainteresowanym naszą twórczością.

 

Trzy elementy układanki potrzebne do stworzenia interesującego nas systemu to: skonfigurowana usługa QuickConnect zapewniająca łatwy dostęp do serwera z poziomu Internetu, pakiet Photo Station pełniący rolę galerii internetowej o rozbudowanej funkcjonalności (jego wyjątkowość w porównaniu z podobnymi systemami polega m.in. na tym, że generuje on obrazy nawet z plików RAW – proces konwersji przebiega automatycznie od momentu wrzucenia plików na dysk sieciowy i przebiega w tle bez naszego udziału) oraz aplikacja mobilna DS photo, dzięki której naszym bardzo wygodnym "biuletynem" i portfolio, a także pomocą w pracy i kontaktach z klientami w terenie może stać się nasz tablet.

 

Zaawansowane kopie danych na wyciągnięcie ręki

Przycisk szybkiego kopiowania umożliwiający bezproblemowe przenoszenie danych z dowolnego nośnika USB na pamięć dyskową serwera bez potrzeby uruchamiania komputera nie jest niczym nowym. W gruncie rzeczy jest to element konstrukcyjny dosyć rozpowszechniony w nowoczesnych dyskach sieciowych i małych serwerach. Jednak w Synology DS216+II funkcjonalność przedniego portu USB wykracza poza proste działanie w rodzaju "kopiowanie danych do ustalonego folderu, gdzie będą bezpiecznie czekały na to, co później zrobi z nimi użytkownik".
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Jeszcze kilka lat temu przycisk Copy w małych serwerach od Synology nie należał do obowiązkowego wyposażenia wszystkich modeli. Wraz z jego wprowadzeniem do Centrum pakietów trafiła aplikacja USB Copy służąca do tworzenia i zarządzania strategiami kopiowania danych pomiędzy urządzeniem NAS a zewnętrznymi pamięciami USB/SD.

 

Wszystko to za sprawą pakietu USB Copy, który należy zainstalować, jeżeli chcemy skorzystać z przycisku szybkiego kopiowania znajdującego się na przednim panelu urządzenia. Już pierwsze jego uruchomienie pozwala jednak stwierdzić, że kryje się tutaj coś więcej. Aplikacja ta umożliwia bowiem zaprogramowanie szeregu działań, które serwer będzie wykonywał w określonej sytuacji. Pierwsze, domyślnie przeprogramowane zadanie związane jest właśnie z przyciskiem Copy, ale wcale nie trzeba na tym poprzestawać.

Użytkownik może zaprogramować na przykład automatyczne kopiowanie danych z konkretnego folderu (jeżeli znajduje się on na podłączonym nośniku) w określone miejsce, ograniczyć się do plików danego typu lub przeprowadzać zadanie w określonym przedziale czasowym – w określonym dniu tygodnia lub bardzo konkretnych przedziałach czasowych. Może też zaprogramować zmianę nazw plików lub zachowanie starych oraz wiele innych czynności. Sama transmisja również przebiegać może w obie strony i być automatyczna lub wykonywana na polecenie administratora. Rozpoczęcie i zakończenie procesu kopiowania sygnalizowane jest krótkim dźwiękiem.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Lista zaprogramowanych czynności może być zróżnicowana i można ją bez trudu powiększać i modyfikować. Z dość oczywistych powodów dostęp do samej aplikacji USB Copy mają wyłącznie użytkownicy z uprawnieniami administratora.

 

Wszystko to umożliwia stworzenie kompleksowego systemu uproszonego przenoszenia danych pomiędzy pamięciami podręcznymi a serwerem bez konieczności siadania przed komputerem. Łatwo można sobie wyobrazić sytuację, gdy fotograf po powrocie z sesji zdjęciowej szybko kopiuje pliki RAW do bezpiecznego miejsca na serwerze, po prostu podłączając czytnik kart z nośnikiem do serwera, a raz w tygodniu w ten sam sposób wykonuje kopię bezpieczeństwa zebranych w specjalnym folderze plików na zewnętrzny dysk twardy.

 

Nowoczesne centrum multimedialne skrojone na miarę

Urządzenie takie jak Synology DS216+II stojące w nowoczesnym domu może być również wykorzystywane przez członków rodziny jako magazyn domowej rozrywki – miejsce przechowywania muzyki, zdjęć i filmów oraz łatwego dostępu do wszystkich tych treści. Odpowiednio skonfigurowany serwer NAS wyposażony we właściwe aplikacje może jednak być czymś więcej: domowym centrum multimedialnym. I tak też jest w tym przypadku.
 

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe
Osobny dział w Centrum pakietów o nazwie Multimedia dość wyraźnie pokazuje, jaką funkcję w nowoczesnym domu może pełnić odpowiednio wyposażony serwer NAS. Streaming wybranych treści multimedialnych lub bezpośredni dostęp do ich plików za pomocą dowolnego urządzenia w domu w połączeniu z jasnym systemem segregacji treści i praw dostępu pozwalają stworzyć rodzinne centrum rozrywki za pomocą jednego tylko urządzenia.

 

Testowany serwer to nie tylko miejsce do przechowywania plików, lecz także urządzenie umożliwiające aktywne korzystanie z nich – dobrym tego przykładem był wcześniej przedstawiony pakiet Photo Station. Nie jest to jednak jedyne tego typu rozwiązanie. W istocie Centrum pakietów zawiera 10 aplikacji multimedialnych pełniących najrozmaitsze zadania, dzięki którym ta mała niepozorna skrzyneczka może stać się bazą tak modnych obecnie domowych centrów rozrywki. O zaletach związanych z trzymaniem wszystkich rodzinnych multimediów w jednym miejscu wie każdy, kto choć raz korzystał z tego typu zbiorów. Oczywiście, jeżeli tylko owo centrum umożliwia przydzielenie indywidualnych praw poszczególnym użytkownikom, tak aby dzieci nie miały dostępu do wszystkich filmów z kolekcji ich rodziców. Co też jest możliwe do zrobienia.

 

Co by tu jeszcze podłączyć...

Wiemy zatem, że testowany serwer można całkiem skutecznie rozbudować na drodze software'owej. A co z ograniczeniami sprzętowymi? Tu warto się przyjrzeć informacjom na stronie internetowej tego produktu, a konkretnie znanej już nam Liście zgodności produktów. Nie będziemy jednak tym razem analizować szczegółowo modeli obsługiwanych dysków twardych, a rzucimy okiem na znajdujące się tutaj kategorie produktów.

Z listy wynika dość jednoznacznie, że możliwości sprzętowej rozbudowy serwera w przypadku Synology DS216+II są dosyć duże. Osobną sprawą pozostaje kwestia liczby obsługiwanych modeli w każdej kategorii (potrafi być ich bardzo niewiele), ale nie ulega również wątpliwości, że osoba pragnąca np. zrobić z tego serwera domowy zestaw stereo, będzie mogła to uczynić. Pod tym względem testowanemu urządzeniu bliżej jest do klasycznego komputera typu PC lub HTPC niż do prostego magazynu danych.

 

 

Podsumowanie

I tym sposobem dotarliśmy do końca naszego testu serwera Synology DS216+II. Czas wystawić mu ocenę. Testowany przez nas serwer NAS jest bez wątpienia urządzeniem ciekawym i użytecznym. Oferowany w atrakcyjnej cenie odznacza się bardzo dobrą wydajnością w sieci Ethernet oraz świetną funkcjonalnością gwarantowaną przez bogaty zestaw aplikacji, zwanych tutaj pakietami. Z pewnością sprawdzi się dobrze w obszarze zastosowań, do jakich przeznacza go jego producent, a więc w domach i małych firmach. Do jego największych zalet należą łatwość obsługi i wysoka kultura pracy.

 

 
Ocena końcowa (w skali 1-6):

Synology DiskStation DS216+II serwer NAS magazyn NAS test praktyczny test wydajnościowy recenzja dane cyfrowe ochrona danych cyfrowych dysk sieciowy mały serwer backup kopia bezpieczeństwa danych dane cyfrowe

bardzo dobry

Zalety:
  • bardzo szybki przesył danych w sieci lokalnej,
  • bezgłośna praca i niski pobór prądu,
  • bardzo rozbudowana funkcjonalność, znacznie wykraczająca poza typowy serwer NAS,
  • ładny wygląd, pasujący do nowoczesnego biura/studia foto,
  • rozbudowany system pomocy użytkownika (w tym użyteczne informacje podręczne ukryte pod ikonami "i"),
  • sprzętowe wsparcie szyfrowania danych i transcodingu wideo 4K,
  • atrakcyjna cena.
Wady:
  • brak pytania o konfigurację systemu plik i macierzy RAID przy pierwszym uruchomieniu.

[kn_advert]

Parametr

Wartość

Nazwa

Synology DiskStation DS412

Producent

Synology Inc.

Rok premiery

2016

Maksymalna pojemność

20 TB (2 kieszenie × 10TB)

Wymiary 165×108×233 mm

Waga (bez napędów)

1,25 kg

Zawartość zestawu
  • serwer NAS Synology DiskStation DS216+II,
  • śrubki do montażu dysków 2,5 cala,
  • 1 × kabel Ethernet, 
  • zasilacz sieciowy,
  • instrukcja instalacji.

 

Serwer NAS Synology DiskStation DS216+II został udostępniony do testu przez firmę Synology Inc.

Synology DS412+ Synology DiskStation DS412+ serwer NAS recenzja test praktyczny dysk sieciowy RAID

 

 

 



www.swiatobrazu.pl