19 stycznia 2022, 14:44
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1835 razy

Sztuczna inteligencja daje drugie życie 110-letnim zdjęciom

Sztuczna inteligencja daje drugie życie 110-letnim zdjęciom

Fotograf i youtuber Mathieu Stern kupił niedawno dwa szklane negatywy z 1910 roku i postanowił je zeskanować, wyretuszować, pokolorować i co więcej - animować - za pomocą sztucznej inteligencji. Zobacz efekty jego pracy.

Zobacz drugie życie 110-letnich zdjęć

Stern zdradził, że po zakupie dwóch negatywów spędził trochę czasu w internecie, studiując archiwa wiktoriańskich płyt szklanych, aby dowiedzieć się więcej o kobiecie widocznej na zdjęciu. Odkrył, że u początków fotografii robienie portretów było kosztowne, stresujące i czasochłonne. Mówi, że prawdopodobnie dlatego zdjęcia ludzi z tamtego okresu wyglądają na zimne i pozbawione emocji.
 
sztuczna inteligencja
 
Stara fotografia znaleziona i odrestaurowana przez Mathieu Sterna
 
sztuczna inteligencja
 
Fotografia pokolorowana przez Mathieu Sterna
 
W filmie opublikowanym na swoim kanale na YouTube Mathieu Stern przedstawia kilka przykładowych zdjęć z archiwum, które to ilustrują. To co wyróżnia poszczególne negatywy Sterna to fakt, że przedstawiona kobieta nie jest sama. Przed obiektywem towarzyszy jej pies. 
 
Stern mówi, że na początku XX wieku ludzie ponownie zaczęli zastanawiać się nad swoimi relacjami ze zwierzętami, a zwierzęta domowe zaczęy być postrzegane jako członkowie rodziny. Nastąpiło emocjonalne przywiązanie, które zaprowadziło nas do obecnego stanu rzeczy. Obecność jej psa może wyjaśniać, dlaczego na dwóch zdjęciach, na które natrafił Stern, widać kobietę o radosnym wyrazie twarzy. 
 
Ponieważ negatywy uległy uszkodzeniu, fotograf postanowił odrestaurować zdjęcia i pokolorować je, tak aby dać im powiew nowego życia - ponad sto lat po ich zrobieniu. Zaczął od wyczyszczenia dwóch płytek w programie Adobe Photoshop CC za pomocą kombinacji narzędzia do wypełnania i stempla. W szczególności w oparciu o te narzędzia, które automatyzują proces na podstawie zawartości obrazu. 
 
"Twarz kobiety nie była idealnie ostra na jednej z płyt, stąd użyłem sieci neuronowej sztucznej inteligencji, tak aby poprawić rysy twarzy. Następnie użyłem sztucznej inteligencji do automatycznego pokolorowania płyt", tłumaczy swoją pracę autor. Niestety efekty kolorowania przez sztuczną inteligencję były dalekie od ideału, stąd Stern sam pokolorował fotografie inspirując się współczesnymi obrazami zarówno dla kobiety, jak i psa. 
 
Na koniec Stern utworzył animację twarzy za pomocą kombinacji różnych programów opartych o sztuczną inteligencję, które są dostępne online. "Dzięki nowej technologii po 110-latach możemy uzyskać nową wizję przeszłości" podsumowuj Mathieu Stern. Cały proces restaurowania starych zdjęć znajdziesz w poniższym filmie autorstwa Mathieu Sterna.
 



www.swiatobrazu.pl