TEST: AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

TEST: AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

Ostatnie dwa lata to okres, w którym Nikon wprowadził wiele nowych obiektywów do swojej oferty. Pojawiło się kilka stałoogniskowych teleobiektywów, trzy konstrukcje typu tilt/shift oraz kilka innych dedykowanych do lustrzanek z matrycami DX.
Pośród tych nowości znalazła się jedna, która przez wielu użytkowników Nikona była oczekiwana od lat. Nowe korpusy z pełnoklatkowymi matrycami małoobrazkowymi spowodowały, że zapotrzebowanie na wysokiej jakości obiektyw standardowy wzrastało i producent musiał zareagować. Zapraszamy do lektury testu.

Budowa mechaniczna


Pierwszym obiektywem standardowym Nikon, z maksymalnym otworem względnym równym F/1.4, był zaprezentowany w 1950 roku NIKKOR-S 5cm f/1.4 ? konstrukcja przeznaczona do aparatów dalmierzowych Nikona, dla których przez wiele lat była standardowym wyposażaniem. Był to też pierwszy tak jasny obiektyw 50 mm dla formatu małoobrazkowego. Widać więc, że producent ma długoletnie doświadczenie w konstruowaniu tego typu optyki. Ale 50-tki Nikona to nie tylko klasa F/1.4, ponieważ w swoje historii producent ten ma również takie projekty jak słynny Noct-Nikkor 58mm f/1.2. Jednak przez wiele lat to właśnie Nikkory 50/1.4 były podstawowymi  obiektywami 50 mm dla bagnetu  Nikon F, a ofertę uzupełniano tańszymi konstrukcjami F/1.8.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem