8 października 2008, 21:58
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 52323 razy

TEST: PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED

TEST: PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED

W tym tygodniu przedstawiamy test kolejnego obiektywu Nikona, z lini PC-E. PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED to drugi tego typu produkt, jaki mogliśmy testować dzięki uprzejmości firmy Nikon Polska. Nikon w tej chwili posiada w swojej ofercie PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D oraz PC-E NIKKOR 24mm f/3.5D ED, natomiast testowany przez nas obiektyw stanowi wypełnienie luki w gamie optyki. Zapraszamy do lektury testu.

 

 

 

 Tabela parametrów technicznych obiektywu  PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED

Parametr Wartość
Nazwa

PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED

Rok premiery 2008
Ogniskowa 45 mm
Ogniskowa dla formatu APS-C 67,5 mm
Kąt widzenia obiektywu dla formatu 35mm 51°
Kąt widzenia obiektywu dla formatu APS-C 35°
Maksymalna wartość przysłony f/ 2.8
Minimalna wartość przysłony f/ 32
Elementy/grupy 9/8
Listki przysłony/kształt przysłony 9/kołowa
Minimalna odległość ostrzenia 0,253 m
Maksymalne powiększenie 1:2
Przesunięcie (shift) +/- 11,5 mm
Pochylenie (tilt) +/-  8,5º
Obrót +/- 90º
Sposób ostrzenia soczewki szybujące
Autofocus
nie
Długość 112 mm
Średnica 82,5 mm
Średnica filtra 77 mm
Filtr obraca się podczas ostrzenia nie
Uszczelnienia
tak
Zmiana długości podczas ostrzenia tak
Kolor czarny
Waga 740 g

 

PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED to jeden z przedstawicieli nielicznej grupy obiektywów tilt/shift. Prócz Nikona, tego typu sprzęt do systemów małoobrazkowych produkuje jeszcze firma Canon. Nie możemy więc dokonać porównania z ofertami innych producentów, ponieważ w ich katalogach nie ma odpowiedników PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED. Porównanie do produktu Canona pokazuje, że obydwa obiektywy skłądają się z podobnej liczby elementów. Nikkor jest jednak wyraźnie większy oraz cięższy.  

 

Nazwa obiektywu Elementy/grupy Średnica filtra Wymiary Waga
PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED 9/8 77 mm 82,5x112 mm 740 g
Canon TS-E 45mm f/2.8 9/10 72 mm 81x91,1 mm 645 g

 

Budowa optyczna i mechaniczna

PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED jest bardzo dobrze wykonany pod względem mechanicznym. Korpus oraz bagnet obiektywu zbudowany jest z metalu. Zastosowano także elementy z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Mechanizm tilt/shift pracuje precyzyjnie a wszystkie elementy są bardzo dobrze dopasowane do siebie. Nie ma niebezpieczeństwa, że światło będzie wpadać do środka obiektywu przez szczeliny obudowy. Przy bagnecie znajduje się uszczelka, która ma chronić obiektyw oraz korpus aparatu przed dostawaniem się kurzu i wilgoci do wnętrza. Mechanizm przesuwu/pokłonu posiada blokady w postaci śrub, które pozwalają na zblokowanie w dowolnym położeniu.
 

 

 

Na obudowie znajduje się przycisk sterowania przysłoną, który w przypadku aparatów Nikon D3, D700 oraz D300, pracuje jak klawisz podglądu głębi ostrości. W starszych aparatach cyfrowych oraz analogowych służy do przymnkięcia przysłony do wartości roboczej podczas fotografowania.

 

PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED jest zbudowany z dziewięciu elementów optycznych ułożonych w ośmiu grupach. Jedna z soczewek wykonana jest ze szkła o niskim poziomie dyspersji (ED glass). Tego rodzaju materiał pozwala na lepsze kontrolowanie występowania aberracji oraz korzystnie wpływa na ostrość obrazu.

Poniższy schemat przedstawia budowę wewnętrzną PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED. Kolorem żółtym zaznaczony został element ED.


 

Podczas zmiany odległości ostrzenia obiektyw zmienia swoje rozmiary. Wraz ze wzrostem skali odwzorowania tubus wydłuża się a przedni element optyczny zmienia swoje położenie. Poniższa tabela pokazuje, jak daleko wysuwa się przednia soczewka, zbliżając się do krawędzi korpusu.

 

 Ostrość ustawiona na ∞
 Ostrość ustawiona na 0,253 m

 

Producent wyposażył obiektyw w osłonę przeciwsłoneczną, która bardzo dobrze chroni soczewki przed bocznym światłem. Osłona zakładana jest na bagnet, co pozwala w razie konieczności na szybki i łatwy demontaż. Wnętrze zostało wykończone tworzywem o matowej, czarnej powierzchni dodatkowo ochroniącej przed odblaskami.
 

Pierścień manualnego ustawiania ostrości jest pokryty gumowa okładziną, która gwarantuje pewny chwyt i wygodę użycia. Regulacja przebiega płynnie i precyzyjnie. Pierścień został wyposażony w skalę odległości podaną w metrach oraz stopach. Na tubusie została także naniesiona skala głębi ostrości. 

 

 

 Obiektyw oferuje dedykowany pierścień służący do sterowania wartością przysłony. Podobnie jak pierścień regulacji ostrości, został pokryty gumową okładziną. Jego praca jest płynna, z wyczuwalnym niewielkim oporem oraz charakterystycznym skokiem podczas przechodzenia kolejnych stopni przysłony. Kolejne wartości f zostały naniesione na skali, widocznej na poniższym zdjęciu.

 

 

 

 

Budowa mechaniczna i optyczna

Tilt/shift, Aberracja

Tilt/shift

Obiektyw umożliwia wykonanie korekty perspektywy. Mechanizm PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED pozwala na przesunięcie (shift) o +/- 11,5 mm. Daje to duże możliwości w zakresie poprawiania dystorsji oraz krzywizn, jakie pojawiają się podczas fotografowania architektury.

 

 

 

Korekta perspektywy  PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED

 

Użytkownik ma możliwość skorzystanie z funkcji przesuwu (tilt), która może być wykonana w zakresie +/- 8°. Poniższy przykład pokazuje, w jaki sposób można kontrolować płaszczyznę ostrości. Daje to ogromne możliwości, np. można ustalić ostrość tyko na wybrany fragment zdjęcia, tak jak na poniższym przykładzie, lub dostosować płaszczyznę ostrości do wymogów konkretnego zdjęcia.

 

Mechanizm tilt ustawiony na
Maksymalny tilt o 8° przy f/5

 

 

 Aberracja

PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED jest wyposażony w element ze szkła o niskiej dyspersji. Tego typu rozwiązanie ma powodować, że aberracja będzie dobrze korygowana i nie będzie wpływać na jakość zdjęć. Testowany obiektyw pod ty względem należy ocenić na dostateczny. Mogą pojawić się niewielkie przebarwienia nawet przy mocno zamkniętej przysłonie – jak na przykładzie. Przy f/2.8 aberracja pojawia się nawet w centrum kadru, co można zobaczyć poniżej. W ogólnej ocenie PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED jest obiektywem, który jest podatny na aberracje. Może to mieć znaczenie przy fotografowaniu architektury w słoneczne dni, kiedy kontrast sceny jest duży.
 

 

  f/2.8
  f/13
  f/13

 


Ostrość obrazu, odblaski

Ostrość obrazu

PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED nie jest obiektywem, który można uznać za wzór w zakresie ostrości obrazu. Poniższe próbki pokazują, że żargonowe określenie "ostry od pełnej dziury" może być w tym przypadku błędne. Nawet po przymknięciu przysłony, ostrość uzyskiwanych obrazów nie jest rewelacyjna. Od tego rodzaju sprzętu można wymagać więcej.
 

  f/3.5
 f/6.7
  f/5.6

 

 

Odblaski

Pod względem odporności na odblaski obiektywowi PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED,należy się wysoka ocena. Konstrukcja mechaniczna obiektywu oraz dobrze dobrana osłona przeciwsłoneczna sprawiają, że boczne światło nie powoduje blików. Skutecznie działają zastosowane w tym obiektywie powłoki antyodblaskowe Nikon Super Integrated Coating oraz Nano Crystal Coat. Stosunkowo prosta budowa optyczna obiektywu również ma znaczenie. Zdjęcie zamieszczone poniżej bardzo dobrze ilustruje sposób, w jaki PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED pracuje pod światło.
 

f/5.6


Winietowanie, dystorsja

 

Winietowanie

Winietowanie PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED przy niskich małych wartościach przysłony (f/2.8) jest zauważalne, ale nie wpływa znacząco na pogorszenie jakości obrazu. Domknięcie przysłony do f/8 powoduje, że kadr jest równomiernie naświetlony, a zaciemnienie narożników jest praktycznie niewidoczne.

 

   centrum  narożnik
 f/2.8
 f/8

 

Podczas korzystanie z funkcji tilt/shift trzeba pamiętać, że im wyższy stopień przesuwu/pokłonu, tym większe zamienienie krawędzi zdjęcia. Sytuację poprawia przymykanie przysłony, co pokazuje poniższy przykład. Przy f/8 wyraźnie widać, że kadr jest lepiej naświetlony.

 

 Maksymalny tilt/shift przy f/2.8
  Maksymalny tilt/shift przy f/8

 

  

Dystrosja

Dystorsja obrazu to jedna ze słabszych stron PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED. Na zdjęciu planszy testowej  (poniżej) widać poduszkowy typ dystorsji.


 


Podsumowanie, tabela ocen i galeria

 

Podsumowanie

 PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED to jeden z przedstawicieli szczególnego rodzaju obiektywów, które pozwalają na korygowanie perspektywy oraz manipulowanie płaszczyzną ostrości. Są to właściwości konstrukcji unikatowej i pożądanej przez wielu fotografów. Zarówno profesjonaliści, jaki i osoby traktujące fotografię jako hobby, mogą czerpać spore korzyści z użytkowania tego obiektywu. Dla zawodowców będzie on jednym z narzędzi pracy, a dla pasjonatów, może stać się motorem rozwoju kreatywności.


Wykonanie mechaniczne, które w tego typu sprzęcie jest bardzo ważne, stoi na najwyższym poziomie. Tubus, pierścienie oraz mechanizm przesuwu/pokłonu są wzorowo sporządzone. Jedyny minus to możliwość łatwego odkręcenia blokady tilt/shift, a co za tym idzie, samoczynnej zmiany ustawień. Śruby blokujące są niewielkie i sprawiają wrażenie jakby pochodziły z innego obiektywu i ktoś przez pomyłkę zamontował je do PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED. Zastosowanie większych śrub mogłoby jednak wykluczy możliwość pracy z wszystkimi aparatami. Korpus z mocno wysuniętym elementem pryzmatu/lampy błyskowej nie dawałby okazji do pełnego wykorzystania zalet obiektywu.
Jest to również jeden z niewielu współczesnych obiektywów, który nie posiada automatycznego nastawiania ostrości, nie jest wyposażony w wbudowany silnik ani nie korzysta z napędu przenoszonego z aparatu. Wymaga to od użytkownika uwagi i wprawy w posługiwaniu się sprzętem. Sprawę ułatwia fakt, że aparat będzie sygnalizował poprawne nastawienie ostrości. W tym miejsca trzeba zauważyć, że nie z każdym korpusem PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D będzie w pełni działał. Jedynie najnowsze produkty Nikona, tj D3, D700 oraz D300, zapewniają pełną współpracę z obiektywem. Starsze modle wymagają domykania przysłony poprzez przycisk usytuowany na obudowie obiektywu.


PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED posiada jednak kilka wad. Występowanie aberracji oraz dystorsja mogę mieć dla niektórych użytkowników bardzo duże znacznie. Poziom dystorsji nie jest wysoki, niemniej jednak zauważalny przy zdjęciach tablic testowych. Nie podejmiemy się oceny, jak duże to będzie miało znaczenie w codziennej pracy/użytkowaniu obiektywu. Występowanie tak silnej aberracji w tego typu obiektywie  może jednak rozczarować.
 

 

Tabela ocen

Kategoria
Ocena
Jakość wykonania
5
Ostrość obrazu
3,5
Aberracja
3,5
Winietowanie
5
Dystorsja
4
Odblaski
5
Średnia 4,33

 

 

Zalety

 

Wady

 


 

Dziękujemy firmie Nikon Polska za wypożyczenie obiektywu do testu.
 

 

 

Poniższa tabela zawiera przykładowe, pełnowymiarowe zdjęcia wykonane obiektywem PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D  ED oraz aparatem Nikon D700.  Po kliknąciu na wybrane zdjęcie – zostanie ono otwarte w pełnej rozdzielczości w nowym oknie.

   

 

 

 



www.swiatobrazu.pl