16 lutego 2009, 13:44
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 88897 razy

TEST: plecaki Lowepro Fastpack

TEST: plecaki Lowepro Fastpack

Czterdzieści lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji toreb i plecaków fotograficznych to duży kapitał. Lowepro stale rozwija swoją ofertę, czego dowodem są zaprezentowanie w 2008 roku plecaki z serii Fastpack. Jest to grupa czterech plecaków różniących się od siebie pojemnością i wymiarami, ale sam projekt jest wszędzie ten sam. Ma to być wytrzymały, pojemny i wygodny sposób na przenoszenie zestawu sprzętu, którego fotograf w danej chwili potrzebuje.
W tym teście przyjrzymy się bliżej plecakom Lowepro Fastpack. Zapraszamy do lektury.

Lowepro Fastpack, niezależenie od rozmiaru posiada dwie komory, z których jedna mieści sprzęt fotograficzny, natomiast w drugiej można przechowywać inne potrzebne akcesoria. Fastpack 250 i 350 są ponadto wyposażone w oddzielne kieszenie na komputer. Poniżej zamieszczona jest tabela zawierająca podstawowe dane wszystkich plecaków Fastpack oraz ich deklarowaną przez producenta pojemność.

Budowa plecaków serii Fastpack na przykładzie modelu Fastpack 350

 

Pojemność
Materiał Wymiary zewnętrzne Wymiary wewnętrzne
 


Fastpack 100

Lustrzanka z kompaktowym zoomem dołączonym do body, plus dodatkowy obiektyw średniej wielkości np. (18-200mm f/3.5-5.6) albo lampa błyskowa, odtwarzacz MP3 oraz dużo miejsca na rzeczy osobiste.

nylon 600D TXP ? 22x18.5x41 cm
18.5x14x20 cm
 


Fastpack 200

 Lustrzanka z zoomem średniej długości dołączonym do body, plus 1-2 dodatkowe obiektywy albo lampa błyskowa, odtwarzacz MP3 oraz dużo miejsca na rzeczy osobiste.

nylon 600D TXP ? 31.5x20.5x46 cm
28x15x23.5 cm
 


Fastpack 250

Lustrzanka z zoomem średniej długości dołączonym do body (do 70-300/3.5-5.6), plus 2-3 dodatkowe obiektywy albo lampa błyskowa, notebook 15.4", karty pamięci, baterie i przewody.

nylon 600D TXP?, nylon 210D
31.5x24x46 cm
28x15x23.5 cm




Fastpack 350

Profesjonalna lustrzanka cyfrowa z dołączonym obiektywem (do 70-200mm f/2.8), 2-3 dodatkowe obiektywy lub lampa błyskowa, notebook 17" z ekranem szerokim, karty pamięci, baterie i przewody.

nylon 600D TXP?, nylon 210D
31.5x24.5x49 cm
28x15.5x27 cm




 

Wprowadzenie

Fastpack 100

Fastpack 100


Jest to lekki i mały plecak, który pozwala na przenoszenie jednej amatorskiej lustrzanki z obiektywem klasy 18-200 lub zaawansowanego aparatu kompaktowego (megazoom). Komora fotograficzna jest więc niewielka i nie pomieści dużej
ilości sprzętu, ale cały plecak jest niezwykle poręczny i lekki. Dzięki temu może on być idealną propozycją dla osób, które cenią sobie kompaktowy charakter sprzętu i plecaka, w którym będzie on przenoszony. Często zdarza się, że noszenie sześciu obiektywów, dwóch aparatów i całego zestawu akcesoriów nie jest konieczne, a czasem wręcz niemożliwe. Oferowane w tej chwili obiektywy klasy 18-200 mm zaspokajają znaczną część potrzeb fotografa a popołudniowy spacer z rodziną nie zawsze musi oznaczać, że zabierzemy ze sobą pełną gamę obiektywów.


Górna komora, gdzie znajdziemy niewielki organizer z kilkoma małymi kieszonkami, pomieści  kilka niewielkich akcesoriów takich jak odtwarzacz mp3, filtry w pudełkach, filmy itd.
Szelki Lowepro Fastpack 100 są wyprofilowane tak, aby dopasować się do budowy anatomicznej użytkownika. Powierzchnia pleców oraz wewnętrzna strona szelek są pokryte wyściółką, która ma zapewnić komfort podczas noszenia. Plecak nie ma pasów biodrowego i piersiowego.


Na jednej z szelek znajduje się niewielka kieszonka, którą można wykorzystać na telefon komórkowy lub inne drobiazgi. Druga posiada zaczep, który służy do zamontowania dodatkowego pokrowca lub kieszonki w systemie SlipLock.
Z boku plecaka usytuowana jest siatkowa kieszeń, natomiast górna część plecaka posiada płaską kieszeń zamykaną na zamek.


Wnętrze komory fotograficznej jest wyściełane i wyposażone w rzepy służące do regulowania położenia przegród. Ścianki są usztywnione i wypełnione pianką.


 

Porównanie wielkości Lowepro Fastpack 100 z aparatem i obiektywem klasy 70-200/2.8.

 



Fastpack 200 i 250

 

Fastpack 200 i 250


Plecak Lowepro Fastpack 200 oraz Fastpack 250 omówimy wspólnie, ponieważ jedyna różnica jaka pomiędzy nimi występuje, to kieszeń na komputer. Model Fastpack 250 pozwala na przenoszenie laptopa do rozmiaru matrycy 15,4? natomiast wersja Fastpack 200 jest tej możliwości pozbawiona.

 

Lowepro Fastpack 200

W stosunku do modelu Fastpack 100, Fastpack 200 jest już znacznie większy. Komora fotograficzna pozwala na upakowanie większej ilości sprzętu fotograficznego oraz akcesoriów. Do środka zmieści się lustrzanka z podstawowym obiektywem, lampa błyskowa i maksymalnie trzy obiektywy stałoogniskowe o niewielkich rozmiarach lub kompaktowe zoomy. Podczas testowania udało się schować do środka aparat (bez uchwytu do zdjęć pionowych) z podpiętym obiektywem klasy 24-85/3.5-4.5 (lub 85/1.4), lampę błyskową oraz trzy stałoogniskowe: 24/2.8, 35/2 oraz 50/1.7.

Komora na sprzęt fotograficzny plecaka Fastpack 250


Kieszeń na laptopa jest wyściełana i usztywniona tak jak komora fotograficzna.

Lowepro Fastpack 250


Szelki są wyprofilowane, wyściełane  i wyposażone podobnie jak w modelu Fastpack 100. Mamy więc do dyspozycji kieszonkę na akcesoria oraz zaczep do akcesoriów systemu SlipLock, nie możemy natomiast skorzystać z pasa piersiowego.
Fastpack 250, w odróżnieniu od modeli mniejszych, ma pas biodrowy, który przyda się do ustabilizowania ładunku na plecach podczas wycieczek plenerowych.
 

 


Fastpack 350

Fastpack 350


Lowepro Fastpack 350 wydaje się być poręcznym i wszechstronnym plecakiem i tak w istocie jest. Bez przeszkód schowamy w jego wnętrzu spory zestaw sprzętu, nawet w sytuacji gdy posługujemy się aparatem z uchwytem do zdjęć pionowych. Prócz tego możemy zabrać ze sobą nawet sześć obiektywów, jeżeli będą to niewielkich rozmiarów konstrukcje stałoogniskowe. Jeśli podstawowymi narzędziami pracy są obiektywy klasy 24-70/2.8 i 70-200/2.8 wraz z lampą błyskową, to jest to jedyny plecak z serii Fastpack, który umożliwi przenoszenie ich jednocześnie.


Górna komora posiada organizer z kilkoma kiszonkami oraz dodatkową saszetką na drobiazgi, która mocowana jest na rzepach na przedniej ścianie plecaka.
Do naszej dyspozycji jest również wydzielona komora na komputer (do 17?), której ścianki są usztywnione i wyściełane tak jak komora foto.
Prócz większej pojemności model ten oferuje szelki wyposażone w ściągacze, wyściełany pas biodrowy oraz regulowany pas piersiowy. Ma to zasadnicze znaczenie dla zapewnienia potrzebnego komfortu podczas posługiwania się plecakiem.

 

Zestaw sprzętu jaki może pomieścić Lowepro Fastpack 350 wygląda następująco: 

  • aparat (opcjonalnie z uchwytem do zdjęć pionowych),
  • obiektyw zmiennogniskowy 70-200mm f/2.8,
  • obiektyw stałoogniskowy 85 mm,
  • obiektyw stałoogniskowy 50 mm,
  • obiektyw stałoogniskowy 35 mm,
  • obiektyw stałoogniskowy 24 mm,
  • komputer 15,4" wraz z kablem zasilającym i myszką,
  • ładowarka baterii aparatu z kablem zasilającym,
  • wężyk spustowy aparatu,
  • dwa komplety baterii do lampy błyskowej (lampę błyskową można schować do górnej komory plecaka),
  • karty pamięci, czytnik z kablem USB (w saszetce),
  • filtry fotograficzne,

Przy takim wypakowaniu plecaka pozostaje jeszcze sporo miejsca na dodatkowe akcesoria w górnej komorze.

 

Lowepro Fastpack 350

  

Funkcjonalność

Funkcjonalność


Zasadniczym założeniem jakie powzięli projektanci plecaków Lowepro Fastpack było zapewnienie maksymalnie szybkiego i łatwego dostępu do sprzętu ukrytego we wnętrzu komory fotograficznej. Aby było to możliwe zastosowano klapę zamykającą wnętrze, którą można otworzyć z boku i dzięki temu dostać się do aparatu. Wymaga do ściągnięcia szelki z prawego ramienia, i obrócenia plecaka do przodu jednocześnie przytrzymując całość lewą ręką. Prawą ręką można otworzyć klapę i wyciągnąć aparat z obiektywem. Jeżeli jednak zechcemy wyciągnąć coś z małych przegród (wymienić obiektyw lub założyć lampę błyskową) to nie obejdzie się bez ściągnięcia plecaka.


Wszystkie modele Lowepro Fastpack w miejscach, gdzie ciało użytkownika styka się z plecakiem, są wyściełane odpowiednio dobraną tkaniną, która zapewnia duży komfort użytkowania. Plecak noszony na lekkiej koszulce nie będzie powodował otarć i dobrze spisze się również w upalne dni. Pod nią znajduje się warstwa usztywniająca wykonana z pianki poliuretanowej, która amortyzuje i powoduje, ze ciężar ładunku jest równomiernie rozkładany na szelkach.

 

 


Konstrukcja szelek, pomimo swojej prostoty, sprawia, że nawet największy z plecaków tej serii (Fastpack 350) przy sporym obciążeniu (aparat+pięć obiektywów+laptop z kablami, myszka i zasilaczem+pudełko z filtrami i kilka innych akcesoriów), nosi się wygodnie. Pasy biodrowy i piersiowy spełniają swoja rolę i zapewniają stabilność ładunku na plecach. Szkoda, że mniejsze rozmiary plecaków Fastpack (prócz  wersji 250) nie są rozwiązane w ten sam sposób.
Boczna kieszeń wykonana z siatki i zaopatrzona w ściągacz może być wykorzystywana do przenoszenia potrzebnych drobiazgów lub butelki z napojem.
 

Materiały wykończeniowe i wady plecaków

 

Materiały, zamki, klamry

Lowepro od wielu lat słynie z wykorzystywania najlepszych komponentów i materiałów wykończeniowych do produkcji swoich toreb i plecaków. Również w przypadku serii Fastpack sytuacja wygląda podobnie.
Zamki marki YKK zapewniają dużą żywotność i niezawodność plecaków. Klamry i sprzączki marki ITW Nexus są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wszystkie zamki są dodatkowo chronione przez patki materiału.


Materiał, z którego uszyte są plecaki, ma gęsty splot i wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz bardzo dobrą impregnacją. Woda nie wsiąka w materiał i pozostaje na jego powierzchni, a brud można łatwo usunąć.
Szwy są poprowadzone równo i dokładnie. Nie zauważyliśmy żadnych uchybień w zakresie obszycia egzemplarzy jakie otrzymaliśmy do testu.

 

Wady


Poznaliśmy już budowę, pojemność i zalety wszystkich plecków z serii Lowepro Fastpack. Pora na spojrzenie krytyczne i wskazanie na wady konstrukcyjne.
Wentylacja powierzchni pleców nie jest najlepsza, ponieważ brak jest odpowiedniego wyprofilowania, które zapewniałoby przepływ powietrza. Niemniej jednak nie jest to wada, która w znaczący sposób wpłynęłaby na ocenę końcową. Z jednej strony trzeba brać pod uwagę, że nie są to plecaki dedykowane do przenoszenie dużych ładunków na długich dystansach i są kierowane raczej do użytkowania ?miejskiego? Jeżeli jednak wybierzemy się na wycieczkę za miasto lub urlop w ciepłych krajach, to lepiej wykonany system nośny mógłby się bardzo przydać.


Drugi mankament zauważalny po dłuższym użytkowaniu to dość kłopotliwe rozwiązanie klapy zamykającej przedział foto. Szybkie i wygodne wyciągnięcie aparatu z niewielkim obiektywem jest możliwe. Kłopoty zaczynają się wtedy gdy korzystamy z aparatu z uchwytem do zdjęć pionowych i zmiennoogniskowego obiektywu 70-200/2.8. Taki zestaw może sprawić sporo kłopotów przy chowaniu do plecaka i aby swobodnie z niego korzystać, trzeba zrezygnować z pełnego wypakowania komory foto. Przegrody muszą dawać więcej przestrzeni, ponieważ w momencie gdy każdą wolną przestrzeń wypełnimy sprzętem, okaże się, że miejsca na aparat z zoomem 70-200 jest niewiele. W przypadku gdy korzystamy z amatorskiej lustrzanki, która nie ma dodatkowego gripa, opisane powyżej kłopoty są zdecydowanie mniejsze. Wszystko zależy od gabarytów sprzętu, jakim się posługujemy.


Jeżeli zachodzi potrzeba zmiany obiektywu, to użytkownik będzie zmuszony do ściągnięcia plecaka, ponieważ pełne otwarcie klapy może spowodować, że sprzęt wysypie się i upadnie na ziemię, co, niestety, może doprowadzić do jego uszkodzenia. Plecaki Lowepro Fastpack nie likwidują więc podstawowej wady tradycyjnego plecaka fotograficznego, gdzie zmiana obiektywu wiąże się z wykonaniem wielu czynności i zaangażowanie sporej ilości czasu. W tej materii torby mają nadal zdecydowaną przewagę.


Żaden z plecaków Lowepro Fastpack nie daje możliwości przymocowania statywu. Brak jest również zaczepów i taśm służących do przymocowania potrzebnego ekwipunku poza komorą plecaka. W wielu sytuacjach może to być dość kłopotliwe. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wykorzystanie klapy zabezpieczającej dostęp do komory foto, która jest zapinana na taśmy z klamrami. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza swobodę korzystania ze sprzętu schowanego w środku i nie pozwala na pełne użycie kieszeni usytuowanej pod ta klapą, ponadto taśmy są stosunkowo krótkie i nie dają dużych możliwości.
Kolejną wadą, jaką można wskazać, jest brak wbudowanego pokrowca przeciwdeszczowego. Wszystkie zamki co prawda pokryte patkami a impregnacja materiału solidna, to jednak dodatkowe zabezpieczenie wnętrza byłoby przydatne. Niestety, żaden z plecaków Fastpack nie posiada takiego udogodnienia.

Podsumowanie i tabela ocen

Podsumowanie


Rodzina plecaków Lowepro Fastpack to bardzo ciekawa oferta dla szerokiego grona odbiorców. Osoby, który posługują się aparatem kompaktowym z dużym zoomem czy posiadacze amatorskiej lustrzanki z jednym obiektywem, powinni zwrócić uwagę na model Fastpack 100. Jest to niezwykle zgrabny i funkcjonalny plecak, który pozwoli na przenoszenie aparatu i potrzebnych akcesoriów.


Fastpack 200 i 250 oferują sporo miejsca na sprzęt fotograficzny i dużą górną komorę. Wersja oznaczona liczbą 250 ma również wydzieloną kieszeń na laptop i jest uniwersalnym plecakiem do użytku codziennego. Nie jest przecież powiedziane, że tego rodzaju plecak ma służyć tylko podczas plenerów fotograficznych.


 

Lowepro Fastpack 350 jest największym i najbardziej pojemnym plecakiem z tej serii, ale pomimo to, jest nadal poręczny i uniwersalny. W środku pomieści spory zestaw sprzętu wraz z laptopem i wieloma innymi drobiazgami jakie mogą nam być potrzebne podczas pleneru. Jego gabaryty mieszczą się w limitach dotyczących bagażu podręcznego w transporcie lotniczym, więc bez kłopotu możemy go mieć stale przy sobie nawet podczas wakacyjnego wyjazdu.


Jakość wykonania stoi na bardzo dobrym poziomie a użyte materiały są wysokiej jakości. Impregnacja sprawia, że zabrudzenie nie wnikają głęboko w strukturę materiału, co pozwala na jego  łatwe wyczyszczenie. Niewielkie opady deszczu czy śniegu nie zagrożą przechowywanemu w środku aparatowi. Trzeba jednak pamiętać, że producent nie gwarantuje wodoszczelności i brak jest  pokrowca przeciwdeszczowego.

 

 

 

Tabela ocen 

Kategoria Ocena
Jakość wykonania 5
Funkcjonalność 4
Dostęp do sprzętu 3,5
Stylistyka 4
Opłacalność zakupu  4,5
Średnia  4,13

Oceny przyznane są w skali od 0 do 6 punktów.



Zalety:


Wady:

 

 

Dziękujemy polskiemu dystrybutorowi sprzętu Lowepro, firmie F-System, za wypożyczenie plecaków do testu.
 

 



www.swiatobrazu.pl