17 lipca 2009, 17:19
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 156032 razy

TEST: Samyang 85mm F1.4

TEST: Samyang 85mm F1.4

Jeżeli słyszymy określenie "obiektyw portretowy" to najczęściej skojarzymy z nim konstrukcje o ogniskowej 85 mm. Większość z nich to produkty o dużym otworze względnym (f/1.4) i wysokiej jakości mechanicznej co sprawia, że cena jaką trzeba za nie zapłacić jest wysoka.
Bariera finansowa utrudnia wielu osobom realizowanie swoich pasji, ale opisywany przez nas w tym teście produkt marki Samyang może się dla wielu okazać wybawieniem i pozwolić na realizację planów.
Zapraszamy do lektury testu obiektywu Samyang 85 mm f/1.4

Samyang 85 mm f/1.4 jest obiektywem, którego tubus zbudowany jest z metalu i tworzywa sztucznego. Jakość montażu można ocenić wysoko ponieważ elementy obudowy są poprawnie zespolone. Bagnet jest metalowy, elementy otaczające tylną soczewką są z matowego tworzywa sztucznego a wnętrze wdaje się być poprawnie wyczernione. Testowana przez nas wersja z bagnetem Sony Alpha to w pełni manualny obiektyw, który nie komunikuje się z korpusami a obudowa nie posiada żadnych styków. Samyang 85 mm f/1.4 nie ma też popychacza przysłony.

Ostrość regulowana jest z pomocą szerokiego pierścienia, który pracuje w sposób pozwalający na precyzyjne dostrojenie ostrości. W trakcie ostrzenia odczuwalny jest znaczny opór, ale wszystko odbywa się gładko i płynnie. Gumowa okładzina daje duży komfort i pewność regulacji również podczas korzystania z rękawic.

Samyang 85 mm f/1.4 wyposażony jest w dedykowany do sterowania przysłoną pierścień, który usytuowany jest w tylnej części tubusu, tuż przy bagnecie. Testowany przez nas egzemplarz posiadał dobrze wykonany mechanizm pierścienia, który przez cały okres testu pracował poprawnie. Jest jednak rzecz, która może powodować pewien dyskomfort podczas fotografowania z użyciem Samyang 85 mm f/1.4. Pierścień przysłony jest co prawda profilowany, ale nie gwarantuje to pełnej wygody. Mając na dłoniach rękawice zmiana ustawień jest niezwykle trudna. Brakuje takiego wykończenia powierzchni jak na pierścieniu ostrości.
 

Osłona przeciwsłoneczna jest wykonana z tworzywa sztucznego i montuje się ją z pomocą mocowania bagnetowego zlokalizowanego na krawędzi tubusu przy przedniej soczewce. Można mieć poważne zastrzeżenia odnośnie jakości materiału i sposobie wykonania osłony. Przez kilka tygodni, podczas których testowaliśmy Samyang 85 mm f/1.4, mocowanie osłony wypracowało się na tyle, że istnieje poważne niebezpieczeństwo jej zgubienia podczas fotografowania. Kłopot ten można rozwiązać dokupując osłonę, którą wkręca się na gwint filtrów - ma  to jednak swoje złe strony i wymaga zaangażowania dodatkowych pieniędzy.
 

Na tubusie naniesiona jest skala odległości wyrażona w stopach oraz metrach jednak brakuje skali zakresu głębi ostrości. Skala przysłony jest wypisana na pierścieniu przysłony.

Samyang 85 mm f/1.4 jest przez producenta dostarczany wraz z przednim i tylnym deklem, osłoną przeciwsłoneczną oraz miękkim pokrowcem.

 

  Parametry techniczne Samyang 85 mm f/1.4

Nazwa
Samyang 85 mm f/1.4
Dostępne mocowania Nikon, Canon, Sony, Pentax
Rok premiery 2009
Ogniskowa 85 mm
Ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm 127,5 mm
Kąt widzenia
28,3° (18,8° dla formatu APS-C)
Maksymalna wartość przysłony 1.4
Minimalna wartość przysłony 22
Elementy/Grupy 9/7
Ilość listków przysłony 8
Minimalna odległość ostrzenia 1 m
Długość obiektywu 74.2 mm
Średnica obiektywu 78 mm
Średnica filtra 72 mm
Zmiana długości podczas ostrzenia nie
Osłona przeciwsłoneczna tak/okrągła
Dostępne kolory obudowy czarny
Waga 533 g

  

Budowa mechaniczna

Budowa optyczna

Samyang 85 mm f/1.4 zwiera w sobie dziewięć elementów ułożonych z siedem grup. Jedna z soczewek jest elementem asferycznym a poniższy schemat ukazujący budowę wewnętrzną obiektywu wskazuje jej umiejscowienie.

Przysłona jest zbudowana z ośmiu listków i nie ma okrągłego otworu. Zakres jej pracy zawiera się w przedziale: f/1.4-22. W zakresie f/2.0-16 dostępne są stopnie co 0,5 EV.

W egzemplarzu, który testowaliśmy można było zauważyć pewną anomalię w pracy przysłony. Mianowicie  chodzi o sposób w jaki układały się jej poszczególne elementy pod wpływem poruszania pierścieniem. Listki nie formowały się symetrycznie a otwór przysłony był w całym zakresie zdeformowany.

Wedle zapewnień polskiego dystrybutora obiektywów Samyang, opisywany przypadek jest jednostkowy i w innych egzemplarzach problem z niedokłaną pracą przysłony nie występuje.
 

Poniżej zamieściliśmy kilka zdjęć obrazujących sposób odwzorowania nieostrości przez Samyang 85 mm f/1.4. Więcej zdjęć znajduje się na ostatniej stronie testu - w galerii, z której można pobrać duże pliki.

f/1.4
f/1.4
f/1.4
f/1.4
f/8.0
Zdjęcia wykonane aparatem Sony Alpha DSLR-A700


Ostrość obrazu

Samyang 85 mm f/1.4 podczas testu sprawił nam dużą niespodziankę. Nie spodziewaliśmy się tak dobrego zachowania się obiektywu w tym zakresie zwłaszcza przy maksymalnie otwartej przysłonie. Analizując zamieszczone poniżej próbki można zauważyć, że Samyang 85 mm f/1.4 już od F1.4 pozwala na uzyskanie dobrej jakości fotografii zarówno w ich centrum jak i w obrzeżach. Przymykanie przysłony o kolejne stopnie powoduje widoczne przyrosty jakości (zwłaszcza blisko krawędzi zdjęcia) w stosunku do tego co widzimy na pierwszej serii próbek. Optymalną przysłoną, gdzie obraz jest najwyższej jakości a ilość detali największa, wydaje się być wartość F8.0.
Skutki dyfrakcji można zauważyć już przy F11 a jakość obrazu wyraźnie spada wraz z dalszym zmniejszaniem otworu przysłony.

 
f/1.4
 
 
 f/2.0
 
 
 f/2.8
 
 
 f/4.0
 
 
 f/5.6
 
 
 f/8.0
 
 
 f/11
 
 
 f/16
 
 
 f/22
 
Zdjęcia wykonane aparatem Sony Alpha DSLR-A700


Aberracja

Samyang 85 mm f/1.4 to obiektyw, który może się poszczycić dobrą korektą aberracji. Nawet na zdjęciach wykonywanych z dużymi otworami przysłony -  trudno doszukać się śladów przebarwień wywoływanych aberracją chromatyczną. Pod tym względem testowany produkt marki Samyang bardzo pozytywnie zaskakuje.

 
f/1.4
 
 
 f/2.0
 
 
 f/2.8
 
 
 f/4.0
 
 
 f/5.6
 
 
 f/8.0
 
 
 f/11
 
 
 f/16
 
 
 f/22
 
Zdjęcia wykonane aparatem Sony Alpha DSLR-A700

Ponieważ Samyang 85 mm f/1.4 jest konstrukcją jasną można się spodziewać, że poprzeczna aberracja chromatyczna będzie dużym kłopotem. W praktyce okazuje się, że przebarwienia powstałe w wyniku występowania tego typu aberracji są stosunkowo niewielkie. To bardzo dobra wiadomość ponieważ jest to wada, której skutki niezwykle trudno jest usunąć w postprocesie. 

f/1.4
 
 
 
 
f/1.4
 

Kolejną wadą na jaką należy zwrócić uwagę oceniając jakość Samyang 85 mm f/1.4 jest aberracja komatyczna. Jest to zjawisko, które może w wielu wypadkach bardzo niekorzystnie wpłynąć na jakość fotografii. Jak widać na poniższych próbkach zjawisko komy, z praktycznego punktu widzenia nie występuje na zdjęciach wykonach testowanym obiektywem. Można jednak dopatrzeć się innej aberracji, a mianowicie astygmatyzmu jednak podobnie jak w przypadku komy, intensywność występowania tej wady jest niskie. 

f/1.4 f/2.0 f/2.8
f/4.0 f/5.6 f/8.0
Zdjęcia wykonane aparatem Sony Alpha DSLR-A700


Winietowanie

Zaciemnienie obrzeży kadru występujące na zdjęciach wykonanych przy użyciu Samyang 85 mm f/1.4 jest niewielkie. Jego wpływ na wykonaną fotografię można zauważyć tylko przy maksymalnym otwarciu przysłony co pokazują poniższe próbki. Jeżeli przysłonę domkniemy do f/2.0 to winietowanie ustępuje a jego wpływ na fotografie jest znikomy.

 
pełny kadr
centrum
narożnik
f/1.4
f/2.0
f/2.8
f/4.0
f/5.6
Zdjęcia wykonane aparatem Sony Alpha DSLR-A700
 



Dystorsja

Obiektywy stałoogniskowe są zazwyczaj tak projektowane i wykonywane, aby zniekształcenia geometrii obrazu były małe lub nie występowały wcale. Dużo trudniej jest to osiągnąć w przypadku zoomów, które gorzej wypadają w bezpośrednim porównaniu dystorsji. Ponieważ w tym przypadku mam do czynienia z obiektywem długoogniskowym, który jest tzw. ?stałką?, to możemy się spodziewać, że wszelkie deformacje będą na niskim poziomie.
Oczekiwania te znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości a obraz uzyskiwany z pomocą Samyang 85 mm f/1.4 nie jest zdeformowany pod względem geometrii co pokazują poniższe fotografie.

Zdjęcia wykonane aparatem Sony Alpha DSLR-A700



Odblaski

Minimalizowanie odblasków pojawiających się na zdjęciach wykonywanych pod światło to niezwykle ważna kwestia, niezależnie od rodzaju obiektywu z jakiego korzystamy. Samyang 85 mm f/1.4 w tej kategorii nie prezentuje się najlepiej i jest to jedyna poważna wada zastosowanej optyki, jaką udało nam się podczas testu jednoznacznie wskazać. Na poniższych próbkach widać, że zdjęcia są naznaczone sporymi przebarwieniami powodowanymi przez wewnętrzne odbicia światła. Daje się też zauważyć spory spadek kontrastu w momencie, gdy wykonujemy zdjęcia pod światło ale słońce znajduje się poza kadrem.
Prezentowane powyżej warunki zdjęciowe są sytuacjami wręcz ekstremalnymi ale warto pamiętać o tym, że tego rodzaju efekty mogą się pojawić na zdjęciach jeżeli będziemy fotografować w podobnych sytuacjach.

f/2.0
f/8.0
f/11
 

 



Nastawianie ostrości

Samyang 85 mm f/1.4 jest konstrukcją, która wyposażona jest w precyzyjnie działający i wygodny pierścień ręcznego nastawiania ostrości. Jest to ważna rzecz z racji tego, że mamy do czynienia z w pełni manualnym obiektywem. Celność będzie więc zależna od użytkownika a nie od układu autofocus, który znajduje się w aparacie. Wina za wszelkie pomyłki automatycznie musi spaść na użytkownika, który nie był w stanie poprawnie nastawić ostrości.

Ważną kwestią jest odpowiednia matówka, która będzie pomocna przy ostrzeniu. Jeżeli tylko nasz aparat dysponuje matówką z rastrem mikropryzmatycznym i klinem to ostrzenie ręczne jest łatwe. Przydatne też są funkcje potwierdzania ostrości realizowane np. przez aparaty marki Pentax, które są w stanie pomóc użytkownikowi w poprawnym wymierzeniu ostrości. Ponieważ test przeprowadzaliśmy przy użyciu aparatu Sony Alpha DSLR-A700 w standardowej konfiguracji (bez matówki typu M, która pomogłaby przy ręcznym ostrzeniu) to wiele zdjęć jest wykonana z źle wymierzoną ostrością. Pierwsze próby fotografowania tym obiektywem mogą zniechęcić ale po pewnym czasie nabiera się wprawy. O wiele lepiej ma się sprawa w sytuacji, gdy korzystamy z lustrzanki pełnoklatkowej, gdzie wizjery są zdecydowanie większe i zapewniają wyższy komfort manualnego ostrzenia. Jeżeli dodatkowo dysponujemy odpowiednia matówką to używanie Samyang 85 mm f/1.4 staje się przyjemnością.



Podsumowanie

Samyang 85 mm f/1.4 to drugi obiektyw tej marki jaki nasza redakcja miała okazje przetestować. Kolejny raz jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni jakością obrazu jaki daje testowany obiektyw. Niezwykle niski poziom aberracji oraz bardzo dobre parametry w zakresie ostrości obrazu to duże zalety Samyang 85 mm f/1.4. Nawet biorąc pod uwagę pewne uchybienia w sferze wykonania mechanicznego oraz dostateczną odporność na powstawanie blików - obiektyw ten można ocenić wysoko.

Analizując ofertę innych, bardziej renomowanych producentów optyki można dojść do wniosku, że  Samyang 85 mm f/1.4 nie ma konkurencji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jego dokładne odpowiedniki to zauważymy, że na placu boju pozostanie niewiele konstrukcji. Chodzi tu o Nikkora 85/1.4 oraz Planara 85/1.4 do systemu Sony Alpha, które są obiektywami autofocus. Jednym manualnym szkłem w tym zestawieniu jest Zeiss Planar T* 1.4/85, który jest zdecydowanie droższy. Jedynymi obiektywami, które dorównują cenie Samyanga są konstrukcje Canona i Nikona o parametrach 85/1.8. Warto zwrócić uwagę, że Samyang 85 mm f/1.4 jest jedynym, który zawiera w sobie asferyczna soczewkę - ale jako jedyny nie posiada kołowej przysłony.

Cecha/Obiektyw
AF Nikkor 85mm f/1.4D IF
AF Nikkor 85mm f/1.8D
Planar T* 85 mm F1.4 ZA
Planar T* 1,4/85
EF 85mm f/1.8 USM
SMC Pentax FA 77 mm f/1.8 Limited
Samyang 85 mm f/1.4
 
Elementy/Grupy
9/8
6/6
7/8
6/5
9/7
7/6
9/7
Rozmiar filtra
77 mm
62 mm
72 mm
72 mm
58 mm
49 mm
82 mm
Waga
550 g
380 g
560 g
600 g
425g
270 g
790 g
Średnica
80 mm
71.5 mm
81,5 mm
77 mm
75 mm
64 mm
88,6 mm
Długość
72,5 mm
58,5 mm
72,5 mm
85 mm
 71,5 mm
48 mm
94,7 mm
Listki przysłony
9
9
9
9
8
9
8
Przysłona kołowa
TAK
TAK
TAK
TAK
TAK
TAK
-
Elementy asferyczne
-
-
-
-
-
-
1
Ceny wg. serwisu skapiec.pl*
od 4330 zł do 5999 zł
od 1539 zł do 2495 zł
od 4150 zł do 6498 zł
 od 3900 zł do 4899 zł
od 1655 zł do 1850 zł
od 3630 zł do 3997 zł
od 892 zł do 899 zł

* stan na dzień 17.07.2009 r. 

Samyang 85 mm f/1.4 jest więc obiektywem, który oferuje swoim nabywcom bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Obiektyw ten udowadnia, że za relatywnie nieduże pieniądze można zbudować optykę, która będzie się charakteryzować bardzo dobrymi parametrami optycznymi i użytkowymi. Jest jednak w tej beczce miodu jedna mała łyżeczka dziegciu. Chodzi tu mianowicie o drobne niedociągnięcia mechaniczne (np. praca listków przysłony) i dostateczną odporność na powstawanie blików. Poza tym jest to sprzęt warty zwrócenia uwagi i zastanowieniem się nad jego zakupem.

Ocena końcowa jaką redakcja SwiatObrazu.pl postanawia przyznać obiektywowi Samyang 85 mm f/1.4 to: bardzo dobry

 

Ocena końcowa (w skali: 1-6)
 
 
Zalety:
  • bardzo korzystny stosunek ceny do możliwości,
  • wygodny i precyzyjny pierścień manualnego ostrzenia,
  • bardzo dobra jakość optyczna.


Wady:

  • nieprecyzyjnie pracujący mechanizm przysłony,
  • niewygodny pierścień sterowania przysłoną,
  • luźny bagnet mocujący osłonę przeciwsłoneczną.

  

Dziękujemy internetowemu sklepowi fotograficznemu  Foto-Tip.pl
za wypożyczenie obiektywu Samyang 85 mm f/1.4 do testu.

  

Testowany produkt sfotografowany został przy pomocy oświetlenia studyjnego marki Quantuum
udostępnionego przez internetowy sklep fotograficzny  Foto-Tip.pl

 


Galeria zdjęć

 

Poniższa galeria zawiera przykładowe, pełnowymiarowe zdjęcia wykonane aparatem Sony Alpha DSLR-A700 oraz obiektywem Samyang 85 mm f/1.4.

Kliknij na wybrane zdjęcie - zostanie otwarte w pełnej rozdzielczości w nowym oknie. 

f/2.8 f/2.0 f/1.4
f/2.0 f/1.4 f/1.4
f/1.4 f/1.4 f/8.0
f/1.4 f/1.4 f/2.8
f/1.4 f/1.4 f/1.4
f/2.0 f/1.4 f/1.4
f/2.0 f/1.4 f/1.4
f/2.0 f/2.0 f/1.4
f/1.4 f/1.4 f/1.4

 



www.swiatobrazu.pl