Test systemu edycyjnego Edius 2.0 firmy Canopus - część 2

Test systemu edycyjnego Edius 2.0 firmy Canopus - część 2

W pierwszej części artykułu została przedstawiona ogólna charakterystyka programu Edius 2.0. Tym razem skupię się na szczegółach i sposobie działania ważniejszych narzędzi programu. A trzeba przyznać, że program jest bogato wyposażony.


Nagrywanie i zarządzanie mediami
Zacznimy od przechwytywania klipów. Edius umożliwia przechwytywanie wideo w dwóch formatach - DV i MPEG. Jednak do nagrywania w tym drugim formacie niezbędna jest specjalna karta z koderem MPEG, jak np. DV Storm 2 Pro. Do przechwytywania w formacie DV wystarczy natomiast nawet zwykły kontroler FireWire. Przechwytywane dane są automatycznie numerowane i odkładane w bibliotece programu. Szerokie są możliwości podziału na sceny. Może się on odbywać na podstawie przerw w kodzie czasowym kasety, w miejscach zmian proporcji zapisanego materiału, przy zmianie częstotliwości próbkowania dźwięku i w końcu na podstawie danych o czasie zapisu. W większości wypadków funkcja ta działa bez zastrzeżeń, jednak w naszym teście okazało się, że w przypadku jednej z posiadanych przez nas kaset program okazał się zbyt “gorliwy” i dzielił materiał również w środku ujęcia. Prawdopodobnie jest to związane z zakłóceniami na taśmie, jednak inne programy (Adobe Premiere 1.5 i Pinnacle Liquid Edition 5.5) nie miały z nią żadnych kłopotów. Jest to jednak tylko dowód na to, aby zawsze korzystać tylko z kaset sprawdzonych marek i nie używać ich w nieskończoność.

Możliwe jest też wprowadzanie klipów na podstawie tzw. listy wsadowej (Batch list). Listę taką tworzy się wskazując początek i koniec interesujących nas fragmentów wideo. Listę zapisujemy w postaci pliku na dysku. Można w ten sposób utworzyć listy dla wszystkich kaset znajdujących się w posiadanym archiwum i potem szybko je przywoływać wskazując odpowiedni plik. Z listy można wybrać tylko niektóre pozycje, a następnie włączyć ich nagrywanie.
Na uwagę zasługuje sprawne i szybkie sterowanie magnetowidem lub kamerą, bez zbędnego “męczenia” ich mechanizmów.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem