28 grudnia 2012, 13:55
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 23685 razy

Transcend StoreJet 25M3 - test dysku

Transcend StoreJet 25M3 - test dysku

Dla fotografów i filmowców dysk zewnętrzny jest podstawowym zabezpieczeniem, głównie ze względu na kwestię tworzenia kopii zapasowych danych. Zdjęcia i wideo potrafią przecież zajmować ogromne ilości miejsca, a najczęściej nie chcemy nawet myśleć o możliwości ich utraty. Dlatego też warto przyjrzeć się takiej propozycji, jaką jest Transcend StoreJet 25M3.

Budowa i parametry

Transcend StoreJet 25M3 to o tyle ciekawy sprzęt, że poza przestrzenią dyskową dba o własne bezpieczeństwo fizyczne. Od strony uszkodzeń mechanicznych czy zalania akcesorium praktycznie nie ma sobie równych, zwłaszcza w zestawieniu z klasycznymi rozwiązaniami.

Sam od dłuższego czasu korzystam z poprzedniej generacji dysku - 25M2 z USB 2.0. Z biurka czy plecaka wypadał mi już tyle razy, że w końcu przestałem liczyć. Podobnie jest z 25M3; na potrzeby testu upuszczałem go z wysokości 120 centymetrów. Dane pozostały nienaruszone, samemu urządzeniu również nic się nie stało.

Wszystko dzięki specjalnym stabilizatorom, umieszczonym we wnętrzu obudowy, a także ze względu na gumową kieszeń, w jaką opakowano cały sprzęt.

[converttable end="1]

zdjęcie 1
Transcend StoreJet 25M3
zdjęcie 2
Transcend StoreJet 25M3
zdjęcie 3
Transcend StoreJet 25M3
zdjęcie 4
Transcend StoreJet 25M3
zdjęcie 5
Transcend StoreJet 25M3
zdjęcie 6
Transcend StoreJet 25M3
zdjęcie 7
Transcend StoreJet 25M3
zdjęcie 8
Transcend StoreJet 25M3
Transcend StoreJet 25M3 – widok ogólny. Najeżdżając wskaźnikiem myszki na znajdujące się powyżej zdjęcia odnośniki możesz oglądać dysk ze wszystkich stron. Kliknięcie na jedno ze zdjęć powoduje otwarcie jego powiększonej wersji w osobnym oknie przeglądarki.

[converttable]

W serii

Transcend ma obecnie w portfolio cztery dyski zewnętrzne z serii Rugged, czyli oferującej dodatkowe zabezpieczenia przed upadkiem. Są to kolejno StoreJet 25M3, StoreJet 25M2, StoreJet 25H3P oraz StoreJet 25H2P, a różnią się między sobą wyglądem oraz rodzajem interfejsu. Mają natomiast jeden wspólny mianownik - zgodność z normami militarnymi (MIL-STD-810F, Method 516.5, Procedure IV) w kwestii wytrzymałości fizycznej.

[kn_advert]

Oprócz tego producent sprzedaje również nośniki z linii LuxuryClassic oraz Desktop. Zważywszy na stosunek ceny do oferowanych możliwości testowana Rugged jest - krótko mówiąc - najciekawsza i najbardziej opłacalna.

StoreJet 25M3 o pojemności jednego terabajta (dostępne są też wersje 500 i 750 GB) kosztuje ok. 300 złotych według danych Ceneo z dnia 28 grudnia 2012 roku.

Wygląd i konstrukcja

StoreJet 25M3 wygląda dość niepozornie. Szara kieszeń gumowa, jaką zabezpieczono plastikową obudowę nie przyciąga zbędnej uwagi. Zielone akcenty dość dobrze korespondują z jej kolorem, choć - oczywiście - wszystko jest kwestią gustu. Esteci zawsze mogą zerknąć na nowego Seagate'a, który został zaprojektowany całkowicie minimalistycznie.

 

Transcend StoreJet 25M3
Dysk Transcenda jest niewielki, a jego wygląd zaprojektowano tak, by - najkrócej mówiąc - nie przeszkadzał. Gumowa kieszeń nie tylko zabezpiecza dysk przed uszkodzeniem mechanicznym, ale zapobiega też ześlizgiwaniu się z danej powierzchni. Jej minus to bardzo łatwe łapanie wszelkiego rodzaju pyłków czy włosków, które później trudno usunąć.
Fot. SwiatObrazu.pl

 

Frontowy, pokryty specyficznymi rowkami panel Transcenda zawiera gniazdo USB 3.0. Na górnej ściance znajdziesz z kolei tłoczony, jasnoszary logotyp i przycisk odpowiedzialny za tworzenie kopii zapasowych na zasadzie one-touch. Guzik podświetlany jest przez delikatne, niebieskie diody.

Kieszeń można w prosty sposób ściągnąć. To pierwszy krok, przez który dostaniesz się do wnętrza obudowy; musisz jednak liczyć się ze zdarciem plomby gwarancyjnej. 

 

Transcend StoreJet 25M3
Zdjęcie gumowej kieszeni jest dość czasochłonnym zajęciem.
Fot. SwiatObrazu.pl

 

Testy wydajnościowe

Prezentowany dysk należy do grupy urządzeń wyposażonych w interfejs USB 3.0. Oznacza – przynajmniej w założeniach – wysoką prędkość zapisu i odczytu danych w urządzeniach dysponujących odpowiednim złączem. Ponieważ jednak wiele komputerów nadal nie zostało jeszcze wyposażonych w szynę danych USB 3.0, lecz starszą jej wersję, postanowiliśmy sprawdzić wydajność dysku na obydwu rodzajach złącz.

Platforma testowa

Testy wydajnościowe przeprowadzone zostały na komputerze PC z procesorem Intel Core i7-2600, taktowanym zegarem 3,4 GHz, pamięcią operacyjną 8 GB oraz systemem Windows 7 z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 1. Wspomniany komputer wyposażony jest zarówno w złącza USB 3.0, jak i nieco starsze USB 2.0, dzięki czemu możliwe było sprawdzenie prędkości testowanego dysku przy obydwu rodzajach połączenia.

Transcend StoreJet 25M3
Dysk zapewnia kompatybilność wsteczną ze starszą generacją interfejsu USB. Wystarczy podłączyć wtyczkę microUSB 2.0.
Fot. SwiatObrazu.pl

Dane kopiowane były z tradycyjnego dysku twardego (Samsung HD103SJ) o prędkości obrotowej 7200 obr./min. Dysk został przed testem odpowiednio zdefragmentowany.

Sam test składał się z dwóch etapów i polegał na zmierzeniu czasu kopiowania na testowany dysk oraz z niego dwóch próbek danych: pojedynczego pliku filmowego o objętości 4.2 gigabajta oraz zestawu 160 zdjęć w formacie RAW o łącznej objętości ok. 4,5 GB. Na podstawie tych czasów obliczana była następnie średnia prędkość transferu danych dużego pliku pojedynczego oraz serii mniejszych. Procedura ta została przeprowadzona zarówno dla dysku podłączonego przez złącze USB 3.0, jak i 2.0.

[kn_advert]

Pojemność i system plików

Przed publikacją rezultatów trzeba przedstawić powszechną bolączkę wszystkich nośników, których rzeczywista pojemność jest lekceważona na potrzeby marketingu. W reklamie przyjmuje się, że gigabajt jest równy 1000 megabajtów. Megabajt - 1000 kilobajtów. W praktyce przelicznik przedstawia się nieco inaczej, tj. gigabajt to 1024 megabajty, a megabajt - 1024 kilobajty. Podobna sytuacja występuje zarówno w mniejszych, jak i większych jednostkach danych.

Transcend StoreJet 25M3
Badanie przeprowadzone przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi systemowych pokazuje nie tylko system plików (NTFS), ale też mniejszą niż deklarowana pojemnością. To - niestety - zabieg stosowany przez wszystkich producentów dysków na świecie, praktycznie bez wyjątku.
Fot. SwiatObrazu.pl

Rzeczywista pojemność dysku wynosi wiec 931 GB. W przełożeniu na "nomenklaturę terabajtową" będzie to równo 0.91 TB. Należy tu się liczyć też z faktem, że 157 megabajtów to materiały dołączane przez producenta. Są to przeróżne aplikacje użytkowe, które prezentuję na kolejnych stronach testu.

Jeśli masz komputer marki Apple, to na pewno zauważyłeś rodzaj systemu plików. Nie musisz się jednak obawiać - mimo formatowania NTFS, Transcend zadbał o odpowiedni zestaw sterowników, które w odpowiedni sposób zadbają o Twojego Maka i jego kompatybilność z nośnikiem.

Testy wydajnościowe

USB 3.0

Podczas kopiowania plików na dysk zewnętrzny, wykorzystując interfejs USB 3.0, byłem w stanie osiągnąć maksymalną prędkość równą 82 megabajtom na sekundę. W drugą stronę z kolei, kopiując dane na HDD, prędkość utrzymywała się jednak w okolicy 99-103 MB/s. 

USB 2.0

Przy wykorzystaniu USB 2.0 było - oczywiście - dużo gorzej. Prędkość kopiowania pojedynczego pliku w formacie MOV z dysku zewnętrznego wyniosła ok. 30 MB/s. W drugą stronę średnia szybkość wzrosła o jeden megabajt, co było praktycznie nieodczuwalne.

Przeprowadzana czynność Pojedynczy plik MOV
(4,5 GB)
160 plików RAW
(4.5 GB)
czas prędkość czas prędkość
Kopiowanie plików na dysk USB 2.0 149 s 30 MB/s 153 s 29 MB/s
USB 3.0 63 s 71 MB/s 65 s 69 MB/s
Kopiowanie plików z dysku USB 2.0 140 s 31 MB/s 142 s 31 MB/s
USB 3.0 43 s 103 MB/s 44 s 102 MB/s

W jednym i drugim przypadku plik MOV o objętości 4.5 gigabajta został zapisany (w obydwu kierunkach) szybciej, niż 160 pojedynczych RAW-ów. To całkowicie normalne, gdyż mniejsze pliki - niezależnie od ich łącznej wielkości - zawsze będą kopiować się wolniej. 

Tak czy inaczej z wyników StoreJeta 25M3 jest bardziej niż zadowolony. Dysk jest szybki i w pełni wykorzystuje swój potencjał.

 

Oprogramowanie - backup, szyfrowanie, odzyskiwanie plików

Transcend oddaje użytkownikom do dyspozycji pakiet oprogramowania, które znajdziesz bezpośrednio w pamięci dysku. Pliki instalacyjne zajmują ponad sto megabajtów; po ich uruchomieniu przejdziesz przez tradycyjny proces zapisania nowych danych na swoim komputerze. 

Jak zatem producent poradził sobie od strony software'owej?

[kn_advert]

Transcend Elite

To program, który ma pomóc Ci w organizowaniu, w utrzymaniu porządku na nowym dysku. Oferuje kilka podstawowych funkcji, które widzisz na poniższym zrzucie ekranowym.

Transcend StoreJet 25M3
Główny interfejs programu Transcend Elite to pięć bazowych narzędzi. Po prawej stronie z kolei znajdziesz informacje o ostatnio przeprowadzonej kopii zapasowej i jej rezultatach.
Fot. SwiatObrazu.pl

Backup

To najbardziej podstawowa i najłatwiejsza do skonfigurowania funkcja. Kopię zapasową możesz tu zorganizować pod kątem różnych kategorii, osobnych zadań, metod kompresji czy automatycznego tworzenia backupów w określony dzień i o określonej godzinie.

Transcend StoreJet 25M3
Okno narzędzia Backup, prowadzące użytkownika krok po kroku przez podstawową konfigurację. Możesz ustawić tworzenie kopii codziennie, co drugi dzień, w określony dzień miesiąca, co dwa miesiące. Co rok. Opcji jest tyle, ile tylko jesteś sobie w stanie wyobrazić; producent dostosowuje się tu do Twoich potrzeb.
Fot. SwiatObrazu.pl

Encrypt

Funkcja szyfrowania to możliwość zabezpieczenia danych przy użyciu solidnego, 256-bitowego protokołu AES. Co to znaczy w praktyce? Nikt przypadkowo nie będzie w stanie dostać się do Twojego dysku. Obecnie jest to najbezpieczniejsza metoda kodowania plików.

Transcend StoreJet 25M3
Czym zatem jest Advanced Encryption Standard (AES)? Wprowadziło go w 2002 roku amerykańskie NSA w celu zabezpieczania tajnych informacji rządowych. Ten symetryczny szyfr blokowy jest teraz stosowany na szeroką skalę, przede wszystkim w rozwiązaniach konsumenckich, przy szyfrowaniu transakcji płatniczych czy sieci bezprzewodowych.
Fot. SwiatObrazu.pl

Restore

Poprzez opcję Restore dostaniesz się już do innego programu - RecoveRx. Za jego pomocą odzyskasz utracone dane z dysku, ale i nie tylko; możesz próbować ratować pliki, które przypadkowo usunąłeś (bądź te, których nie możesz odczytać) z kart SD czy CF.

Transcend StoreJet 25M3
RecoveRx to kolejny z serii programów Transcenda, tym razem projektowany bezpośrednio pod kątem ratowania utraconych fotografii.
Fot. SwiatObrazu.pl

Restore pozwala też sformatować karty pamięci i zabezpieczyć przechowywane na nich dane prostym hasłem. Gdy jednak spróbujesz wejść w funkcję SD/CF Protection, na ekranie wyświetlony zostanie taki monit:

Transcend StoreJet 25M3
Program do poprawnej obsługi trybu szyfrowania nośników flash będzie wymagać czytnika kart Transcend RDF8. 
Fot. SwiatObrazu.pl

Czego brakowało?

Od strony funkcjonalności? Prawie niczego. Sporo producentów oferuje jednak również przeróżne funkcje społecznościowe, takie jak natychmiastowe udostępnianie plików na Facebooku czy YouTube. W Transcendzie tego zabrakło, więc jeśli aktywnie udzielasz się w social media, to warto spojrzeć na sprawę również pod tym kątem. Mnie osobiście takie narzędzia są zbędne; o wiele bardziej cenię sobie możliwość sporządzenia kopii zapasowej o określonym czasie i zabezpieczenia jej potężnym, 256-bitowym szyfrem AES.

Trzeba jednak Transcendowi wystawić sporego minusa za brak możliwości przeprowadzenia backupu zdjęć ze stron WWW. Konkurencyjne rozwiązania dysponują takimi narzędziami; wystarczy zalogować się przez oprogramowanie na serwisy typu Filckr czy Facebook, a wszystkie Twoje fotografie wylądują po chwili w pamięci dysku.

Podsumowanie

Jeśli szukasz wytrzymałego, szybkiego i uniwersalnego dysku, to Transcend StoreJet 25M3 może być dla Ciebie idealny. Abstrahując od ostatniego akapitu z poprzedniej strony, nie jest to sprzęt wyłącznie dla tradycjonalistów; kwestię integracji z serwisami WWW można w bardzo prosty sposób obejść i wrzucić pliki na dysk ręcznie.

Dużo bardziej istotnym trybem jest zautomatyzowany backup i możliwość 256-bitowego szyfrowania danych. Po stronie plusów trzeba też zapisać odporność na wstrząsy i świetną jakość wykonania. Trzymając StoreJeta w ręce czujesz, że nawet jeśli spadnie, to niewiele mu się stanie.

Ocena końcowa (w skali 1-6):

test praktyczny Seagate Backup Plus 1TB dysk przenośny 2,5 cala backup zdjęć i filmów automatyczny 500GB 750GB kopia bezpieczeństwa danych

bardzo dobry

Zalety:
  • bardzo dobra wydajność w trybie USB 3.0;
  • kompaktowe wymiary;
  • oprogramowanie Transcend Elite, pozwalające na automatyczne i okresowe wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych;
  • 256-bitowe szyfrowanie AES;
  • duża pojemność;
  • niska masa;
  • dobra jakość wykonania;
  • odporność na wstrząsy;
  • bezproblemowa współpraca z komputerami PC i Apple;
  • atrakcyjna cena.
Wady:
  • gumowa kieszeń łatwo zbiera kurz i pyłki;
  • archaiczny interfejs dołączonego oprogramowania;
  • brak polskiej lokalizacji w oprogramowaniu;
  • brak wsparcia dla backupu serwisów WWW.

[kn_advert]

Parametr

Wartość

Nazwa

Transcend StoreJet 25M3

Producent

Transcend

Rok premiery

2012

Pojemność deklarowana

1 TB

Pojemność rzeczywista

931 GB

Interfejs

USB 2.0/3.0

Wymiary 129.5×82.4×20.4mm

Waga

216 g

Wyposażenie dostarczane wraz z dyskiem
  • kabel USB 3.0;
  • dokumentacja;
  • oprogramowanie Transcend Elite.

 

Przenośny dysk twardy  został udostępniony do testu przez firmę Transcend.

Transcend StoreJet 25M3



www.swiatobrazu.pl