12 sierpnia 2008, 10:09
Autor: Piotr Madura
czytano: 16113 razy

Trójwymiarowy obraz bez okularów. Nowy ekran LCD 3D od EPSONa

Trójwymiarowy obraz bez okularów. Nowy ekran LCD 3D od EPSONa

Firma Epson wyprodukowała autostereoskopowy trójwymiarowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny wysokiej rozdzielczości (odpowiednik QVGA). Zastosowana technologia umożliwia uzyskanie efektu przestrzennego bez korzystania ze specjalnych okularów.

Dotychczas, aby obejrzeć trójwymiarowy obraz, należało założyć specjalne okulary zsynchronizowane cyfrowo z ekranem. W kinach typu I-MAX dla osiągnięcia takiego efektu stosuje się specjalny projektor i okulary polaryzacyjne. W obydwu przypadkach jakość odbioru obrazu zależy od miejsca, z którego widz patrzy na ekran – musi znajdować się dokładnie na wprost ekranu. Stworzony przez Epsona ekran uwalnia nas i od okularów, i od konieczności zajmowania miejsca na wprost ekranu, dzięki czemu więcej widzów może korzystać z tego trójwymiarowego dobrodziejstwa.


W obrazie stereoskopowym, aby uzyskać naturalną głębię oglądanych na ekranie obiektów, powinny one być umieszczone obok siebie w odległości 62-65 mm – jest to odległość równa rozstawowi źrenic u dorosłego człowieka. Firma Epson postanowiła złamać tę zasadę i zmniejszyć wspomnianą odległość o połowę, czyli do 31-32,5 mm, i w ten sposób uzyskać większą rozdzielczość obrazu 3D o płynnych przejściach tonalnych.





źródło: Epson


Każdy, kto choć raz oglądał fotografie stereoskopowe, wie, jak ograniczony jest kąt patrzenia, by obraz zachował wszystkie swoje walory. Niewielkie przesunięcie względem osi oko-obraz powoduje zniekształcenie obrazu. Opracowana przez Epsona technologia znacznie poszerza możliwości oglądania obrazu z różnych miejsc na sali, pod różnym kątem względem ekranu. Wszyscy widzowie, bez względu na to czy zajmują miejsca na wprost ekranu, czy nie, oglądają obraz takiej samej jakości. Zasada działania tego ekranu jest podobna do zastosowanej w trójwymiarowych naklejkach, bajkach czy billboardach. W tym przypadku soczewkę Fresnela zastępuje matryca pokryta mikrosoczewkami, które odpowiednio ukierunkowują emitowane z ekranu promienie świetlne, co pozwala widzieć tylko te piksele, które tworzą obraz przestrzenny.



Specyfikacja techniczna
Display method 32.5 mm view width; 8 views (lenticular lens)
Pixels per view  (3D pixels) 384 x 256 (equivalent to QVGA)
Best viewing distance 450 mm
3D viewing angle ±12.5° (to right and left)
Screen size 2.57 inch (diagonal)
Panel pixels 1024 x 768 (equivalent to XGA)
Display type Low-temperature polysilicon TFT LCD



Dotąd uzyskanie obrazu trójwymiarowego na jednym ekranie odbywało się kosztem spadku rozdzielczości co najmniej o połowę. Aby ten efekt zneutralizować, stworzono technologię przetwarzania obrazu Step 3D pixel array. Ponieważ oko ludzkie gorzej radzi sobie z rozpoznawaniem szczegółów w poziomie, dlatego kosztem rozdzielczości poziomej zwiększono rozdzielczość pionową i uzyskano wyższą jakość wyświetlanego obrazu.

Trójwymiarowy prototypowy ekran LCD Epsona może stanowić kolejny przełom. Jeśli wejdzie do seryjnej produkcji, patent Epsona może zyska taką samą popularność jak obecnie standard HighDefinition. Wątpiących w to, czy ta technologia jest warta uwagi, odsyłam do kina I-MAX lub fotoplastykonu. Przekonajcie się na własne oczy.



Źródło: Epson


www.swiatobrazu.pl