28 kwietnia 2017, 17:53
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4172 razy

Twarze Muzyki na zdjęciach Andrzeja Tyszko

Twarze Muzyki na zdjęciach Andrzeja Tyszko

Twarze Muzyki to 120 studyjnych fotografii 60 muzyków i zespołów autorstwa Andrzeja Tyszko, wykonanych w latach 1982 - 2015. Większość zdjęć powstała w okresie stanu wojennego, w czasie wyjątkowego rozkwitu znaczenia muzyki, która dla młodych ludzi była znakiem wolności i buntu.

“Wystawa i album Twarze Muzyki jest podsumowaniem i ukoronowaniem 33 lat pasjonującej pracy z muzykami. To oni są prawdziwymi bohaterami tej wystawy. Mimo, że z niektórymi widziałem się tylko jeden raz, a z innymi pracuję i przyjaźnię się od trzydziestu lat, to każde zdjęcie w tym zbiorze jest owocem artystycznego połączenia, dowodem zaistnienia magicznej chwili.
 
Większość eksponowanych na wystawie zdjęć zrobiłem w latach osiemdziesiątych, w okresie stanu wojennego. W tamtym zniewolonym, biednym, szarym, reglamentowanym  świecie muzyka była najlepszym sposobem na demonstrowanie swojej odrębności a zarazem wentylem dla stłumionego gniewu młodego pokolenia. Nowi idole zawładnęli sercami i umysłami młodzieży a mnie przypadł w udziale przywilej pracy z nimi. Każda sesja była nową znajomością, nowym wyzwaniem, nową podróżą. Dla mnie był to także czas odkrywania własnego fotograficznego widzenia i rozumienia ludzi. Wtedy tego nie dostrzegałem, ale dziś widzę, że ten okres ukształtował mnie nie tylko zawodowo ale także emocjonalnie i duchowo.
 
Kilka słów o technice: dziś w epoce komputerów można wyprodukować każdy obraz ale w tamtych czasach komputerów nie było i wszystkie zaprezentowane w albumie zdjęcia powstały w sposób czysto fotograficzny. Przy wielu z nich stosowałem technikę malowania światłem czyli improwizacji ze światłem w całkowitej ciemności którego efekt można było zobaczyć dopiero na drugi dzień" - mówi Andrzej Tyszko.
 
Ewa Bem 1983, fot. Andrzej Tyszko
 
Jego pierwsze artystyczne działanie związane było z działalnością Artystycznej Grupy Twórczej której był współtwórcą. Owocem pracy tej czteroosobowej grupy było 5 socrealistycznych wystaw będących odzwierciedleniem otaczającej ich socjalistycznej rzeczywistości. W swoich pracach sprzeciwiali się bezdusznej szarości życia w której zmuszeni byli dojrzewać.
 
Drugim obszarem ich zainteresowań był akt. Z jednej strony fascynowali się otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej szukali własnej interpretacji tego odwiecznego tematu. Stworzyli 4 interesujące wystawy aktu. W okresie 1974 - 80 powstało łącznie 9 wystaw, które eksponowane były w ponad 30 miastach Polski.
 
Profesjonalną działalność Andrzej Tyszko rozpoczął na początku lat 80-tych, wciągnięty przez show buisness. Do 1987r. stworzył ponad 180 okładek płyt i plakatów dla najwybitniejszych muzyków sceny polskiej. Jego wielką pasją był jazz, czego owocem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich i norweskich muzyków.
 
W latach 1987-1990 na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego wykonał portrety najsłynniejszych norweskich jazzmenów.
 
Po powrocie do Polski w 1990r. założył autorskie studio fotografii reklamowej - "Tyszko Fotografia" i natychmiast stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych w Polsce. Głównym tematem jego fotografii zarówno w sztuce jak i reklamie są LUDZIE. W portrecie ukazuje człowieka w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego
recepta na dobry portret, to odnalezienie siebie w tym kogo fotografuje.
 
Równolegle z komercyjną działalnością fotograficzną, Andrzej Tyszko nieprzerwanie uprawia również fotografię aktu. W akcie bardziej interesuje go forma. Za pomocą ciała, światła i czasu tworzy odkrywcze, bardzo malarskie i pełne poezji obrazy.  Jego prace prezentowane były na 4 wystawach indywidualnych w Polsce i poza jej granicami.
 
Wystawa "Twarze Muzyki" składa się z czterech działów: Rock, Pop & Blues, Jazz i Muzyka Poważna. Głównymi bohaterami są Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Kora, Maanam, Stanisław Sojka, Ewa Bem, Lady Pank, Jan Borysewicz, Marek Piekarczyk, Lombard, Bajm, Kombi, Muniek Staszczyk i T Love, Oddział Zamknięty, Jacek Cygan, Wojciech Trzciński i wielu innych.
 
Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 11 maja Ney Gallery&Prints w Warszawie, przy ul. Spokojnej 5. W dniu 20 maja, w Noc Muzeów, odbędzie się spotkanie z autorem i promocja albumu. Ekspozycja prezentowana będzie od 11 maja do 18 czerwca 2017r. SwiatObrazu.pl objął wystawę patronatem medialnym. 
 
 
Maanam 1986, fot. Andrzej Tyszko
 
T Love 1994, fot. Andrzej Tyszko
 
Stanisław Sojka 1995, fot. Andrzej Tyszko
 
Kora 2010, fot. Andrzej Tyszko


www.swiatobrazu.pl