Tworzenie kina domowego - dobór projektora

Tworzenie kina domowego - dobór projektora

Zazwyczaj chcąc posiadać własne kino domowe nie mamy większego pojęcia o podstawowych zasadach dotyczących instalowania i rozmieszczania jego elementów.
Aby w pełni cieszyć się jego możliwościami musimy pamiętać o dobraniu odpowiednich komponentów i przestrzeganiu niewielu ( ale istotnych) zasad . Poniższe informacje powinny rozwiązać niektóre z wątpliwości, które mogą się pojawić podczas dokonywania jakże istotnych wyborów. Pamiętajmy jednak iż „sercem” kina domowego jest odpowiednio dobrany projektor.


div align="left">Jest to sprawa priorytetowa. Pamiętajmy o najważniejszym kryterium determinującym zakup odpowiedniego projektora. Mowa o jasności wyświetlanego obrazu. Nagminnie powielanym błędem jest zakup urządzenia o możliwie jak  największej jego wartości, zbyt dużej jak na potrzeby kina domowego ( np: 2000 czy 3000 lumenów ANSI ). Projektory przeznaczone na potrzeby kina domowego powinny posiadać maksymalną wartość 1600 lumenów ANSI.
Kolejną istotną właściwością  projektora to posiadanie  systemu redukcji efektu „Keystone”, czyli korygowania zniekształceń powstałych w wyniku nieprostopadłego rzutowania obrazu na ekran.( obecnie wszystkie projektory posiadają tą funkcje. Manualna bądź automatyczną) Ten system korekcji jest dostępny w przypadku regulacji soczewek obiektywu (Lens Shift). Daje to również możliwość  przesunięcia obrazu  o 102 % ( w górę i w dół ) oraz 50% w lewo i prawo, zapewnia nam tym samym  pełną swobodę zmiany położenia projektora bez utraty jakości rzutowanego obrazu.
Kolejnym istotny aspektem jest dobór projektora pod kątem odległości rzutowania w stosunku co do rozmiarów otrzymanego obrazu. Jest to bezpośrednio sprawa technologii stosowanych przez poszczególnych producentów oraz rodzaju obiektywu zastosowanym w projektorze. Tak jak w przypadku fotografii stosuje się odpowiednio obiektywy o większej ogniskowej ( wymagających znacznego oddalenia urządzenia od ekranu) czy obiektywów szerokokątnych (zmniejszających odległość rzutowania). Niektóre z rynkowych modeli mogą rzutować obraz o przekątnej 60 cali z odległości 1,8m czy osiągać obraz o podstawie 120 cm z odległości zaledwie 50 cm. Jest to indywidualny wybór zdeterminowany przestrzennością
(bądź jej brakiem) pomieszczania potencjalnego użytkownika.
Istotny jest również komfort obsługi danego urządzenia. Generalnie nikt z nas nie wyobraża sobie spędzania nadmiernej ilości czasu w celu „ujarzmienia” takiego cudu techniki. 
Na szczęście większość produkowanych projektorów posiada łatwo i zarazem szybko dostępne przyciski, pozwalające ograniczyć jego obsługę do minimum, zaś zaoszczędzony czas poświęcić na wspólne oglądanie filmów z rodziną bądź przyjaciółmi.
Zwróćmy również uwagę na głośność pracy projektora. Obecnie produkowane urządzenia w większości przypadków emitują niski poziom hałasu ( do 30 dB). Nie mnie jednak ich praca uzależniona jest od włączania i wyłączania się wentylatorów chłodzących lampę projektora . Zatem starajmy się stawić projektor w miejscu zapewniającym mu wystarczającą ilość „wolnego” powietrza.
Ostatnim wyjątkowo istotnym parametrem decydującym o zakupie projektora jest czas chłodzenia jego lampy. Obecne projektory posiadają funkcję E-TROL pozwalającą  na natychmiastowe wyłączenie urządzenia zaraz po zakończeniu projekcji. Funkcja to pozwala nam zdecydowanie przedłużyć żywotność lampy. Pamiętajmy tylko iż koszt jej zakupu wacha się w przedziale 800 a 1800 zł. Zatem szczególnie zwracajmy na nią uwagę, bo nie ma sensu narażać się na zbędne koszty.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem