2 listopada 2005, 22:22
Autor: Tomasz Swietlik
czytano: 6647 razy

Uniwersalne szkło Nikona do cyfry

Uniwersalne szkło Nikona do cyfry

Nikon ogłosił o wprowadzeniu do swej oferty uniwersalnego zooma amatorskiego, przeznaczonego do używania z lustrzankami cyfrowymi.

Obiektyw o ogniskowej odpowiadającej 27-300mm dla małego obrazka (wartość przy stosowaniu aparatów marki Nikon), może stanowić podstawowe narzędzie dla wielu fotoamatorów. Zakres widzenia, od szerokiego kąta do solidnego tele, pozwala na swobodne kadrowanie ujęć w najprzeróżniejszych planach.
Siłą rzeczy nasuwa się porównanie z nagrodzoną niedawno Sigmą 18-200 f/3,5-6,3. Na papierze przewaga Nikona jest widoczna w wartości przysłony dla długiej ogniskowej oraz w zastosowanym systemie redukcji drgań VR, znanym już z innych modeli. Nie znamy jeszcze ceny detalicznej nowego obiektywu.

Poniżej informacja prasowa dystrybutora:

 Obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED

Kompaktowy i lekki obiektyw zmiennoogniskowy o dużej krotności 11,1x, z udoskonalonym systemem redukcji wibracji (VR II), przeznaczony do cyfrowych lustrzanek firmy Nikon

Warszawa, 1 listopada 2005 r.
Firma Nikon Corporation informuje o wprowadzeniu obiektywu AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED — kompaktowego i lekkiego zoomu o krotności 11,1x, idealnie nadającego się do codziennego fotografowania. Obiektyw oferuje szereg zaawansowanych cech, takich jak elementy ze szkła o ultraniskiej dyspersji (ED) firmy Nikon, silnik SWM (Silent Wave Motor) i udoskonalony system redukcji wibracji (Vibration Reduction), którego właściwości optyczne zostały zoptymalizowane dla zastosowań z cyfrowymi lustrzankami firmy Nikon.
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED oferuje olbrzymi zakres ogniskowych od 18 do 200 mm, umożliwiający wszechstronne zastosowania w fotografowaniu różnych tematów: od rozległych krajobrazów, po portrety w dużych zbliżeniach. (Kąt widzenia odpowiada kątowi obiektywu o zakresie ogniskowych 27-300 mm dla formatu 35 mm). Ta lekka konstrukcja o niewielkich rozmiarach i doskonałych charakterystykach użytkowych powstała dzięki zaawansowanej myśli technicznej inżynierów firmy Nikon.
Cechą szczególną tego uniwersalnego obiektywu o dużym zakresie ogniskowych są zalety udoskonalonego systemu redukcji wibracji (VR II) — nowatorskiego rozwiązania, które umożliwia robienie wyraźnie ostrzejszych zdjęć bez użycia statywu z czasami otwarcia migawki dłuższymi niż w przypadku obiektywów bez redukcji wibracji. Dzięki temu rozwiązaniu fotografujący zyskują cenną możliwość efektywniejszego fotografowania w znacznie szerszym zakresie trudnych warunków oświetleniowych.
Nowy system redukcji wibracji VR II pozwala użytkownikom robić zdjęcia bez poruszenia przy czasach otwarcia migawki dłuższych, w porównaniu z obiektywami bez systemu VR, nawet o 4 stopnie*! Technologia redukcji wibracji firmy Nikon dodatkowo zwiększa potencjał fotografowania, oferując do wyboru dwa tryby, które umożliwiają lepsze dopasowanie się do konkretnych warunków. W trybie normalnym system redukcji wibracji przede wszystkim kompensuje drgania aparatu, a także automatycznie wykrywa prowadzenie aparatu za obiektem (panoramowanie) oraz zamocowanie aparatu na statywie. W trybie aktywnym system redukcji wibracji skutecznie kompensuje mocniejsze i częstsze drgania, na przykład podczas fotografowania z poruszającego się pojazdu. Dodatkowo obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5-5,6G IF-ED wyposażono w sprawdzone technologie firmy Nikon, takie jak miniaturowy silnik SWM, który ustawia ostrość szybko, precyzyjnie i przy tym niemal bezgłośnie, dwa elementy ze szkła ED (o ultraniskiej dyspersji) i trzy elementy asferyczne, które zapewniają wyższą rozdzielczość i kontrast obrazu, minimalizując jednocześnie aberrację chromatyczną, astygmatyzm i inne zniekształcenia obrazu.

*W warunkach pomiarowych firmy Nikon.

Dostępność w sprzedaży: Firma Nikon Corporation zamierza wprowadzić obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200 mm f/3,5–5,6G IF-ED do sprzedaży na całym świecie w połowie grudnia 2005 r.

Uniwersalne szkło Nikona do cyfry



www.swiatobrazu.pl