Usuwanie tła

Usuwanie tła

Usuwanie tła to często wykorzystywany i bardzo przydatny rodzaj cyfrowej obróbki. Jest to w zasadzie jedna z podstaw fotomontażu. Wielu użytkownikom edytorów graficznych usuwanie tła kojarzy się ze żmudnym i bardzo czasochłonnym zaznaczaniem i wycinaniem poszczególnych obszarów. Pokażemy, jak w Adobe Photoshop Elements wykonać tę operację w sposób bardzo szybki i prosty.Usuwanie tła ze zdjęcia to bardzo przydatna i często wykorzystywana korekta fotografii. Przydaje się np. przy tworzeniu fotomontaży, takich jak wymiana nieba. Często tego rodzaju ingerencja w zdjęcie jest bardzo czasochłonna i męcząca, jednak Adobe Photoshop Elements 9 oferuje narzędzia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają tego typu pracę. Opisaną ponżej procedurę warto poznać, nawet jeśli nie planuje się zabawy z fotomontażami. Narzędzia do usuwania tła można wykorzystać także w innych celach - kreatywne osoby szybko znajdą dla nich kolejne, ciekawe zastosowania.

Jest kilka sposobów na usunięcie tła ze zdjęcia. W naszym poradniku Adobe Photoshop Elements 9 zaprezentujemy jedną z najprostszych i bardzo efektownych metod.

Reklama

Zaczynamy od otwarcia wybranej fotografii w Adobe Photoshop Elements 9. Obróbkę wykonamy narzędziem Magiczna Gumka (Magic Eraser Tool). Wybieramy je z panelu narzędzi po lewej stronie ekranu (Fot. nr 1). Na górnym pasku musimy ustawić parametry (Fot. nr 2). Na początku ustawiamy Tolerance na ok. 40 proc. (jednak wartosć ta będzie inna dla każdej fotografii - trzeba eksperymentować). Opcję Contiguous wyłączamy - przeszkadzałaby nam.
 

Adobe Photoshop Elements 9 Usuwanie tła

Fot. nr 1. Wybieramy narzędzie Magic Eraser Tool.

 

Adobe Photoshop Elements 9 Usuwanie tła

Fot. nr 2. Ustawiamy parametry narzędzia. Najlepsze ustawienia musimy wybrać eksperymentalnie.

 

Następnie kursorem myszy klikamy na obszar, który chcemy usunąć - na przykładzie jest to niebo. Za pierwszym razem nie zniknie wszystko (Fot. nr 3), więc kilkamy w kilku innych miejscach, aż niebo zupełnie zniknie.
 

Adobe Photoshop Elements 9 Usuwanie tła

Fot. nr 3. Jedno kliknięcie nie wystarczy - musimy wymazać także pozostałe obszary.


Ewentualne pozostałości tła w trudno dostępnych miejscach wycieramy zwyczajną gumką (narzędzie Eraser Tool). Spłaszczamy obrazek (menu: Layer->Flatten image) i gotowe. Teraz w Adobe Photoshop Elements 9 do zdjęcia możemy dodać dowolne nowe tło. Ilustracja numer 4 to zdjęcie przed, a nr 5 po obróbce.
 

Adobe Photoshop Elements 9 Usuwanie tła

Fot. nr 4. Z tego zdjęcia usuwamy tło.

Adobe Photoshop Elements 9 Usuwanie tła

Fot. nr 5. Teraz możemy dodać nowe tło.


Wszystkie ilustracje wykonał Dominik Tomaszczuk

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Czytaj także


Inne artykuły autoraKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Zimorodek, Common Kingfisher (Alcedo atthis) ... 2016r Przed burzą Indywiduum W rzepaku Nadnarwiańska mgła IMG_1035 78900