15 marca 2008, 00:50
Autor:
czytano: 2292 razy

Warsztaty Cyfrowa Kreacja Obrazu w Łodzi

Warsztaty Cyfrowa Kreacja Obrazu w Łodzi

Od 13 do 15 marca, w ramach Targów Film - Video - Foto, można uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Mowa tu o warsztatach Cyfrowa Kreacja Obrazu 2008. Jest to najlepsza okazja, aby uczyć się od najlepszych, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie filmu, fotografii oraz ich obróbki.

Warsztaty Cyfrowa Kreacja Obrazu 2008 to jedna z najciekawszych propozycji łódzkich targów Film - Video - Foto.  Program warsztatów obejmuje niemal wszystkie aspekty "produkcji" zdjęcia i filmu. Poczynając od pracy z aparatem czy kamerą, poprzez obróbkę materiału, a kończąc na wydrukach. Warsztaty prowadzone są przez profesjonalistów w tej dziedzinie - przedstawicieli firm KSK Dystrybucja, Fomei, Alstor czy Epson, a także wybitnego fotografa Krzysztofa Niesporka oraz operatora filmowego - Jacka Boneckiego.

 

 

 Zajęcia odbywają się w studio zbudowanym specjalnie na potrzeby warsztatów, gdzie, dzięki uprzejmości firmy Fomei, możemy zobaczyć całą gamę świateł studyjnych używanych przez fotografów i filmowców. Program warsztatów otwiera "Język filmu w praktyce: ruch kamery, światło, perspektywa". Zajęcia prowadzone są przez operatora filmowego - Jacka Boneckiego oraz specjalistę od oświetlenia studyjnego - Łukasza Borowskiego. Po krótkim wstępie dotyczącym najczęstszych błędów popełnianych przy operowaniu kamerą Jacek Bonecki przechodzi do praktyki. Filmując zespół taneczny Project Salsa, pokazuje, jak robić efektowne ujęcia.

Materiał nakręcony na warsztatach "Język filmu w praktyce: ruch kamery, światło, perspektywa" jest wykorzystywany przez specjalistów z KSK Dystrybucja do zaprezentowania możliwości oprogramowania AVID Liquid,  służącego do zaawansowanej edycji video. Uczestnicy mogą poznać metody obróbki obrazu filmowego oraz zapoznać się z funkcjami Avid Liquid i zobaczyć, jak można pracować przy jego pomocy.

Goście powracają do studia, aby uczestniczyć w warsztatach "Fotografia w ruchu, praca w studio" prowadzonych przez znanego fotografa - Krzysztofa Niesporka. Dalej zgłębiają rolę oświetlenia i perspektywy, jednak tym razem nie filmując, a  fotografując tancerzy z grupy Project Salsa. Warsztaty obejmują fotografię w ruchu oraz szeroko rozumiany portret.

 

 

 

Kolejnym etapem jest profesjonalna postprodukcja fotografii z wykorzystaniem tabletów WACOM. Przedstawiciel KSK Dystrybucja pokazuje, jak można wykorzystać tablet w postprodukcji, a także jakie są jego funkcje i możliwości.

Bardzo ważnym elementem w pracy każdego fotografa i filmowca jest monitor. Stąd warsztaty dotyczące doboru odpowiedniego dla własnych potrzeb. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór monitorów, a specjaliści firmy Eizo tłumaczą, jak dobrać odpowiedni do swoich działań.

Poza doborem odpowiedniego monitora ważna jest wiedza, jak wykorzystać jego możliwości i być pewnym, że obraz jest odpowiednio przygotowany do wydruku. Swoją wiedzą w zakresie zarządzania kolorem dzieli się z uczestnikami warsztatów Jan Kaiser pracujący dla firmy Fomei. Tłumaczy on mechanizm wyświetlania kolorów na monitorze oraz jak dopasować go do własnych potrzeb. Kolejne warsztaty dotyczą finalnego procesu jeśli chodzi o fotografię czyli wydruk.

 

Swoje siły łączą specjaliści z firmy Epson, Ilford oraz Fomei, którzy przybliżają uczestnikom procesy druku fotografii kolorowych oraz czarno-białych. Tłumaczą, jak skanować i przygotowywać pliki do wydruku, aby spełniał on nasze oczekiwania.

 

 

Warsztaty pokazują, jak wiele procesów i czynników dzieli pomysł na zdjęcie czy film od jego ostatecznej realizacji, ale sprawiają, że łatwiej jest przejść od jednego do drugiego.



www.swiatobrazu.pl