28 września 2017, 12:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1884 razy

WIDZI-MI-SIĘ - czytanie fotografii dla dzieci i dorosłych

WIDZI-MI-SIĘ - czytanie fotografii dla dzieci i dorosłych

Czego nie widzimy na zdjęciu? Co kolor zmieni w czarno-białych zdjęciach? Czym jest kadr? Czy fotografię można czytać? Czy można przez nią patrzeć? Czy każdy widzi ją inaczej? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas dwóch warsztatów „Widzi-mi-się” – dla dzieci (7-10 lat) i dla dorosłych, 30 września (niedziela) w Fundacji Archeologia Fotografii. Uczestnicy warsztatu będą oglądać i „czytać” fotografię, czyli zdobywać umiejętność świadomego patrzenia na zdjęcie oraz uważnego spojrzenia nieco szerzej, poza kadr aparatu. „Widzi-mi-się” to warsztaty, podczas których uczestnicy przekonają się, że oglądanie zdjęć może być przygodą pełną nowych odkryć i dobrej zabawy.

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza  na dwa warsztaty – jeden specjalnie dla dzieci, a drugi tylko dla dorosłych. Oba odbywają się w tym samym czasie i miejscu. Rodzice mogą przyprowadzić dzieci i sami uczestniczyć w zajęciach dla dorosłych.

Warsztaty dla dorosłych poprowadzi Monika Szewczyk-Wittek, dla dzieci – Zuzanna Zasacka (szczegółowy opis warsztatów poniżej). Punktem wyjścia dla obu będą wystawy "Choreografia obrazów. Fotografia performatywna: Zbigniew Dłubak, Mariusz Hermanowicz, Antoni Zdebiak" oraz "Promienie" Adama Pańczuka.

Uczestnicy przyjrzą się fotografiom, na których aktorzy i modele pozują, odgrywają sceny, robią miny i gesty. Poznają  fotografów, którzy stają się reżyserami i aktorami w swoich własnych miniteatrach. Zastanowią się,  dlaczego artyści kierują obiektyw na siebie i co chcą nam przez to powiedzieć?

Wrześniowa edycja "Widzi-mi-się" to drugi cykl warsztatów z czytania fotografii dla dzieci i dorosłych, inspirowany wystawami organizowanym przez Fundację Archeologia Fotografii. Na kolejne warsztaty Fundacja zaprasza w listopadzie.

Warsztaty są bezpłatne, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Zapisy: warsztaty@faf.org.pl

[kn_advert]

Warsztaty dla dzieci

Podczas warsztatów połączymy elementy zajęć teatralnych z fotograficznymi. Skupimy się na geście, układzie, jaki tworzyć może ciało, zastanowimy się nad tym, czy sekwencja różnych póz może tworzyć opowieść? Zbudujemy fotograficzne historie, których głównymi bohaterami będziemy my sami — nasze ręce, nogi, głowy i uszy. Wszystko na miejscu sfotografujemy i wydrukujemy.

Prowadzenie: Zuzanna Zasacka

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzi warsztaty dla dzieci, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako edukatorka i przewodniczka po wystawach.

Warsztaty dla dorosłych

Jak "czytać" zdjęcia? Od czego zależy interpretacja fotografii? Jakie znaczenie ma obiekt? Jakie są relacje między fotografią, performansem, inscenizacją i grą przed obiektywem? Zapraszamy do uważnego spojrzenia na fotografie z wystawy "Choreografia obrazów. Fotografia performatywna: Zbigniew Dłubak, Mariusz Hermanowicz, Antoni Zdebiak". Będziemy przyglądać się gestom na zamówienie oraz granicom wolności autora i aktora. Spróbujemy też znaleźć własną przestrzeń do interpretacji.

Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek

Kierowniczka Projektu Archiwum Cyfrowe TR Warszawa. Fotoedytorka z wieloletnim doświadczeniem pracy w prasie m.in. w dzienniku "Rzeczpospolita". Współzałożycielka i koordynatorka agencji Napo Images oraz wiceprezes Fundacji Napo. Autorka licznych wywiadów z fotografami. Współkuratorka wystawy "Album rodzinny: SPOJRZENIA. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią". Autorka i koordynatorka projektów kulturalnych i artystycznych m.in. Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Jurorka w konkursach m.in. BZ WBK Press Foto, czy Fotoreporter Roku oraz recenzentka na przeglądach portfolio m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Prowadzi zajęcia z edycji fotografii oraz konwersatoria "Etyka fotografii" i "Metody i sposoby obrazowania" na Uniwersytecie Warszawskim.



www.swiatobrazu.pl