9 lutego 2008, 17:00
Autor: Michał Kawecki
czytano: 6367 razy

Wielkie otwarcie Krakowskiej Akademii Fotografii

Wielkie otwarcie Krakowskiej Akademii Fotografii

Wczorajszy dzień obfitował w moc wrażeń i emocji. Wywołane one były oficjalnym otwarciem Akademii Fotografii, która jako pierwsza w Polsce łączy w swym autorskim programie nauczania, najnowsze osiągnięcia technik fotografii cyfrowej wraz z klasycznym warsztatem fotograficznym. Mowa tu oczywiście o Krakowskiej Akademii Fotografii.

Wielkie otwarcie połączone z inauguracją semestru letniego nastąpiło wczoraj o godzinie 17. Liczna grupa przybyłych słuchaczy jak i wykładowców, została pozytywnie zaskoczona bardzo miłym i eleganckim wystrojem wnętrz sal wykładowych jak i całej uczelni. Jak przyznaje dyrektor artystyczny akademii, dr. Zbigniew Łagocki, ich wielkość jak i akustyka pozwolą na bliski kontakt wykładowców ze studentami. Co oczywiście będzie miało ostateczny wpływ na rezultaty wspólnej, twórczej  pracy.



Dyrektor artystyczny KAF, dr. Zbigniew Łagocki waraz z wydawcą serwisu informacyjnego www.swiatobrazu.pl i Biuletynu Fotograficznego Świat Obrazu

Oficjalne otwarcie akademii poprzedzone było krótką wypowiedzią dyrektora artystycznego KAF, dr Zbigniewa Łagockiego, skierowaną do studentów. Jego przeszło dwudziesto letnia praktyka pedagogiczna połączona z ciągłą pracą twórczą, zaowocowała piękną i zarazem moralizatorską wypowiedzią. Jej ton jak i charakter łączył lekki komizm z nutą powagi, dotyczącą sposobów nauczania twórczości. Potwierdzając tym samym jego pedagogiczną umiejętność dotarcia do studentów jak i wszystkich uczestników znajdujących się na sali.




Oficjalne otwarcie Krakowskiej Akademii Fotografii



Dyrektor artystyczny dr. Zbigniew Łagocki w trakcie wypowiedzi dotyczaczej sposobów nauczania twórczości
Po prawej dyrektor Krakowskiej Akademii Foografii - Maja Herzog

Następnie głos został oddany mecenasom jak i strategicznym  partnerom uczelni. A zatem przedstawicielom firmy Epson  (zapewniającym cyfrową ciemnie fotograficzną) oraz partnerom KAF czyli reprezentantom Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Niestety jak to bywa z polskimi drogami, ich mała przepustowość (szczególnie w okolicach Krakowa), uniemożliwiła punktualne dotarcie kolejnych mecenasów szkoły, czyli przedstawicieli firmy SONY. Jednak po małym „poślizgu” czasowym dotarli oni na miejsce.


Mecenasi KAF - Olaf Krynicki (Epson Polska), J.Preisner (WSB w Nowym Sączu)

Ich wizyta wywoła prawdziwą fale entuzjazmu wśród studentów jak i wykładowców. Dwu osobowy zespół SONY (M. Rokita i  P. Parvi), zaprezentował możliwości profesjonalnych aparatów SONY Alpha 700, na których każdy ze studentów będzie szkolić swój fotograficzny warsztat. Pytań (ze strony studentów) odnośnie firmowych sprzętów i technologii było wiele. Fachowe odpowiedzi połączone z praktycznymi wskazówkami, których udzielał  P. Parvi rozwiewały ich wątpliwości tym samym zachęcając do rozpoczęcia właśnie na nich, swej twórczej pracy. Jak komentują sami studenci „będzie się działo”.


Prezentacja twórczości wykładowców KAF - Łukasz Trzciński

Druga część otwarcia przebiegła już zupełnie inaczej. Składała się ona z wypowiedzi wykładowców KAF połączonej z prezentacją ich dorobku artystycznego. Istny „sidle show” rozpoczął Łukasz Trzciński prezentując liczne zdjęcia o charakterze reporterski. Kolejno M. Plewiński zdradzając tajemnice fotografii studyjnej oraz W. Wantuch prezentując fotografie kobiecego aktu. Końcówkę drugiej części zamykał pokaz filmów M.Gardulskiego z interesującym komentarzem autorskim oraz prezentacja twórczości  J. Poremby.



Zespół Sony (z lewej M.Rokita oraz P. Parvi, z prawej W. Wantuch)

Po mniej oficjalnej części otwarcia, przyszedł czas na bankiet. W jego trakcie studenci KAF, nie dając za wygraną, nadal zadawali grad pytań przedstawicielom SONY, odnośnie „szklonych Alph 700”. Krótko rzecz ujmując P.Parvi (SONY-Polska), nie miał ani chwili przysłowiowego spokoju.

Podsumowując. Wczorajszy dzień pokazał nam iż Krakowska Akademia Fotografii to coś więcej niż kolejna szkoła w której będzie można „pstrykać”, kolejne  przysłowiowe „fotki”. Wysoce wykwalifikowana kadra, oryginalny i bogato rozbudowany program nauczania oraz wysoki standard samej uczelni, sprawiają iż staje się ona bezkonkurencyjna na polski rynku szkół fotograficznych. Jedynie co nam pozostaje, to czekać na przyszłe sukcesy jej studentów.     


Wkrótce zostanie opublikowana obszerna relacja wideo z uroczystości otwarcia Krakowskiej Akademii Fotografii


www.swiatobrazu.pl