3 czerwca 2008, 09:25
Autor: Anna Cymer
czytano: 6020 razy

Wielkie święto plakatu w Warszawie

Wielkie święto plakatu w Warszawie

Czerwiec 2008 to wyjątkowy rok dla sztuki plakatu - odbywają się wtedy dwie ważne imprezy. Otwarcie 21. Międzynarodowego Biennale Plakatu zbiega się bowiem z wyjątkowym jubileuszem 40-lecia jednej z najważniejszych placówek na świecie, czyli warszawskiego Muzeum Plakatu. Z tej okazji przewidziano mnóstwo imprez.

„Bez Muzeum Plakatu w Wilanowie o tej formie wypowiedzi artystycznej niewiele by dzisiaj było wiadomo”. Słowa Ksawerego Piwockiego, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie najlepiej pokazują rolę Muzeum w upowszechnianiu sztuki plakatu. Pierwsze w świecie muzeum sztuki ulicy, w którego zbiorach są m.in. prace Pabla Picassa, Andy’ego Warhola i Alfonsa Muchy, świętuje właśnie jubileusz 40-lecia.


Tadeusz Gronowski
Radion sam pierze
1926, litografia barwna, 81x113,5

Obchody jubileuszu rozpoczęła w kwietniu wystawa z kolekcji muzeum „Tradycje konstruktywistyczne w plakacie polskim”. Otworzyła  ona cykl wystaw prezentujących bogatą kolekcję wilanowskiego muzeum. Na sierpień zaplanowana jest prezentacja plakatów nawiązujących swoją tematyką do Warszawy, które oglądać będzie można na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Natomiast we wrześniu w salach muzeum zobaczyć będzie można plakaty społeczne na wystawie zatytułowanej „Życie – instrukcja obsługi”. W ramach jubileuszu przygotowywane są również wyjątkowe wydawnictwa. Ukazał się jubileuszowy wieczny kalendarz oraz limitowana seria teki z reprodukcjami najcenniejszych plakatów kolekcji. Wydana zostanie także książka prezentująca najciekawsze tytuły z bogatych, prawie 60-tysięcznych, zbiorów Muzeum w układzie miniwystaw o tematyce teatralnej, filmowej, społecznej, politycznej, reklamowej, turystycznej i innych. Publikacja będzie bogato ilustrowana, z tekstami odnoszącymi się do poszczególnych tematów. Obchodom 40-lecia towarzyszyć będzie również gadżet, który wybrany został  w ramach ogłoszonego wiosną konkursu „Zrób gadżet dla Muzeum”. 


Roman Cieślewicz
Eroica; reż. Andrzej Munk
(film polski)
1957, offset barwny, 84,5x58,5

Jubileusz (4 czerwca) zbiega się z otwarciem 21. Międzynarodowego Biennale Plakatu (7 czerwca), co nadaje obu wydarzeniom wyjątkowy charakter, ponieważ muzeum od początku swojego istnienia było ściśle związane z biennale - odbywały się tam prezentacje prac laureatów i jurorów, a w 1994 roku Muzeum Plakatu w Wilanowie przejęło całą organizację tego wydarzenia.

Tegoroczne biennale przejdzie do historii jako rekordowe pod względem liczby nadesłanych plakatów (3068). Szczególnie interesujący jest ponad dwukrotny, w porównaniu z poprzednią edycją, wzrost liczby plakatów w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego (700 plakatów). Również program imprez towarzyszących 21. MBP zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jest w nim wiele prezentacji polskiego projektowania graficznego, jak i międzynarodowych konfrontacji, wystaw profesjonalistów i studentów. Nowością jest konferencja prezentująca międzynarodowe przeglądy plakatu i grafiki w wybranych miejscach na świecie. Od 5 do 8 czerwca Warszawa będzie gościć śmietankę światowego plakatu. Miłośnicy plakatu na pewno nie będą się nudzić!

Świętowanie czterdziestolecia jest całkiem zwyczajne, ale świętowanie czterdziestu lat promocji i miłości do plakatu jest wyjątkowe. (Xavier Bermudez)


Jan Lenica
Fedra. Racine
Teatr Narodowy w Warszawie 1957
1957, offset barwny, 99x67

Program 21. Międzynarodowego Biennale Plakatu

5.06 (czwartek)
godz. 18.00
Wystawa prac Waldemara Świerzego
Galeria Grafiki i Plakatu „Hoża",
ul. Hoża 40, Warszawa
godz. 20.00
Eugeniusz i Max Skorwider – plakaty
Galeria Krytyków „Pokaz",
ul. Krakowskie Przedmieście 20/22, Warszawa

6.06  (piątek)
Dzień Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
godz. 12.00
Wystawa doroczna studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
ASP, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

godz. 16.00
Zobaczyć muzykę
Centrum Łowicka,
ul. Łowicka 21, Warszawa
Wystawa zaprezentuje efekt warsztatów, przeprowadzonych przez profesorów: Jean-Pol Rouarda, Thierry Sarfisa, Lecha Majewskiego i Karela Mišeka ze studentami szkół: Erg w Brukseli, Maryse-Éloy w Paryżu, ASP w Warszawie i Uniwersytetu Usti Nad Labem.

godz. 18.00
Pracownia. Studenci i dyplomanci prof. Niklausa Troxlera
Galeria Ateneum Młodych,
ul. Piwna 51/53, Warszawa
Na wystawie zobaczymy prace studentów i dyplomantów prof. Niklausa Troxlera z Państwowej Akademii Sztuki i Designu w Stuttgarcie. Jest kolejną odsłoną cyklu prezentacji pracowni projektowych w Polsce i na świecie, który ma na celu ukazanie ważnego aspektu projektowania graficznego, jakim jest edukacja. Uznani projektanci są tu przedstawiani jako wybitni pedagodzy.

godz. 20.00
Laureaci 20. Międzynarodowego Biennale Plakatu
Michel Quarez (Francja), Aimo Katajamäki (Finlandia), Uwe Loesch (Niemcy)
Wystawa organizowana we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie, Ambasadą Finlandii i Goethe-Institut w Warszawie.
Instytut Sztuki Mediów Wydziału Grafiki Warszawskiej ASP,
ul. Spokojna 15, Warszawa
Kurator wystawy: Maria Kurpik


Wojciech Fangor
Czarna Carmen; reż. Otto Preminger, film amerykański
Barwny film produkcji amerykańskiej
1959, offset barwny, 61x86,5

7.06 (sobota)
godz. 12.00
Jurorzy 21 MBP
Galeria Artinfo.pl,
Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14, Warszawa
To wyjątkowa okazja zobaczenia plakatów wybitnych indywidualności projektowania graficznego, zaproszonych do grona Jury 21. MBP. Są to: Xavier Bermúdez (Meksyk), Tomasz Bogusławski (Polska), Jianping He (Niemcy), Anette Lenz (Francja), Uwe Loesch (Niemcy), Marcin Władyka (Polska). Wystawa zaprezentuje dokonania tych, którzy poddają ocenie plakaty na wystawie konkursowej i z pewnością dowiedzie słuszności wyboru właśnie tych osób do jury.
Kurator wystawy: Maria Kurpik

godz. 13.30
C.K. Dizajnerzy
Nizio Gallery,
ul. Inżynierska 3 lok. 4, Warszawa
Dizajn jako filozofia życiowa, jako połączenie solidności, inteligencji, wesołości i radości życia – czyli cech charakterystycznych dla mieszkańców dawnego najjaśniejszego cesarstwa austro-węgierskiego – takie przesłanie ma wystawa prezentująca prace studentów, które powstały w trakcie warsztatów  projektowych zorganizowanych wspólnie przez Instytut Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego.
Kuratorzy wystawy: Łukasz Kliś, Sebastian Kubica

godz. 16.00
Biennale à la française
la Galerie,
Instytut Francuski w Warszawie,
ul. Senatorska 38, Warszawa
Prezentacja plakatów zaprojektowanych przez francuskich grafików, nagrodzonych na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w latach 1966-2006.
Kurator wystawy: Thierry Sarfis

godz. 20.00
21. Międzynarodowe Biennale Plakatu
» Uroczysta inauguracja
» Ogłoszenie werdyktu jury
» Otwarcie wystawy konkursowej
» Piknik i koncert w ogrodzie Muzeum Plakatu
Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oranżeria Pałacu Wilanowskiego,
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
Na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie zostanie zaprezentowanych 518 plakatów zakwalifikowanych w kategoriach dla profesjonalistów: Ideowej (A), Kulturalnej (B) i Reklamowej (C). W Oranżerii Pałacu w Wilanowie (tuż obok Muzeum Plakatu) zobaczymy 149 plakatów zakwalifikowanych w kategorii Złotego Debiutu im. Henryka Tomaszewskiego. Wszystkie prace zostaną ocenione przez Międzynarodowe Jury w dniach 5 i 6 czerwca.
Kurator wystawy: Katarzyna Matul

8.06 (niedziela)
godz. 10.00-13.00
Konferencja „Plakat na afiszu”
Warszawskie Biennale zaprasza organizatorów międzynarodowych przeglądów plakatu i grafiki do wymiany doświadczeń i wspólnej refleksji nad kształtem i drogą, jaką powinny podążać takie imprezy w przyszłości. Wystąpienia zaproszonych przez nas prelegentów podsumowane zostaną panelem dyskusyjnym, na którym wspólnie zastanowimy się nad rolą, jaką wydarzenia te pełnią we współczesnej grafice użytkowej oraz w jaki sposób oddziałują na kształt projektowania, z którym spotykamy się na co dzień. W konferencji wezmą udział: Xavier Bermúdez (Międzynarodowe Biennale Plakatu w Meksyku), Apex Lin Pang-Soong (Międzynarodowy Konkurs Plakatu na Tajwanie) oraz Dorota Folga-Januszewska (Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie).
Organizacja konferencji: Agata Szydłowska

godz. 16.00
Znaki sportu. Plakat olimpijski z Chin
Centrum Olimpijskie,
ul. Wybrzeże Gdańskie 4, Warszawa
40 plakatów, wybranych przez międzynarodowe Jury, spośród 400 nadesłanych przez grafików i studentów chińskich prezentuje temat sportu poprzez znaki chińskie.
Kurator wystawy: Thierry Sarfis

Strona internetowa Muzeum Plakatu: http://www.postermuseum.pl/


Zbigniew Kaja, Grażyna Wyszomirska
Poland. Welcome to the polish sea-coast
1964, rotograwiura barwna, 99x66



www.swiatobrazu.pl