25 marca 2011, 14:10
Autor: Bogusława Kowalewska
czytano: 12024 razy

Wiem, że warto podążąć ścieżką swoich fascynacji, pasji - wywiad z Małgorzatą Pióro

Wiem, że warto podążąć ścieżką swoich fascynacji, pasji - wywiad z Małgorzatą Pióro

Prezentujemy wywiad, którego udzieliła nam Małgorzata Pióro - zawodowy fotograf, współpracująca na co dzień w wydawnictwami i redakcjami wielu czasopism, laureatka konkursów fotograficznych oraz autorka wielu wystaw m.in. w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jest również wykładowcą fotografii w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości, a także prowadzi warsztaty fotograficzne w ramach organizacji Polish Professionals w Londynie. Małgorzata Pióro poprowadzi wykład "Sztuka patrzenia" podczas fotograficznych spotkań "Oko w oko".

Bogusława Słota: Współpracuje Pani z wieloma wydawnictwami i redakcjami czasopism, Pani fotografie były pokazywane na wielu wystawach, zajmuje się Pani edukacją fotograficzną, czy trudno żyć w Polsce z fotografii? Jakie były początki Pani kariery?
Małgorzata Pióro: W Polsce trudno jest żyć z fotografii publikowanej w gazetach, książkach czy publikacjach innego typu. Choć wydaje mi się, że coraz częściej docenia się ciekawe pomysły na fotografie, docenia się oryginalność stylu fotograficznego konkretnej osoby. Zmienia się i kształtuje pewien sposób smakowania fotografii, czytanie ich obrazu w sposób bardziej  szczegółowy.
Kiedy miałam piętnaście lat znalazłam na wycieczce szkolnej swój pierwszy aparat fotograficzny Smiena. Pamiętam, jak wtedy byłam po raz pierwszy oczarowana tym, jak inny jest świat widziany przez wizjer i... zafascynowało mnie to! Później były warsztaty foto, na których poznałam osoby zajawione fotografią i tak się zaczęła moja przygoda. Powstała Grupa 7, wspólnie fotografowaliśmy, organizowaliśmy plenery, wystawy to był niezwykły czas zabawy i fascynacji światem widzianym przez aparat. Zawsze gdzieś we mnie było marzenie o tym, by dzielić się światem widzianym w obrazach z innymi. I tak zaczęło się spotkanie z fotografią na zajęciach w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Spotkałam tam wiele wyjątkowych osób i wykładowców. To był czas niezwykłego rozwoju mojego postrzegania świata.

 

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

Później warsztaty z Michaelem Ackermanem - zupełnie niezwykłe spotkanie z jego filozofią i podejściem do zdjęć. Pamiętam, jak wtedy moje fotografie zrobiły na nim duże wrażenie... Powiedział coś, w co trudno było mi wtedy uwierzyć, gdyż to był jeden z najtrudniejszych okresów mojego życia. Powiedział: "Uważam, że fotografii nie można uczyć, bo jest to bardzo trudne, ale zobaczysz, ty będziesz to robić, bo umiesz zobaczyć i przeżyć chwilę, widać to w twoich zdjęciach...". Po jakimś czasie zaczęłam umawiać się z koleżankami w Galerii F5 w Krakowie i rozmawiać o fotografii, opowiadałam im o swoim widzeniu świata, oglądałyśmy zdjęcia, albumy, wspólnie fotografowałyśmy. Później warsztaty dla młodzieży w domach kultury, obozy fotograficzne. Fotografowałam wtedy dużo wczesnym rankiem i nocną porą, zawsze fascynowały mnie te pory, ich światło, kolory i nastrój miejsca.  Wiem, że warto podążąć ścieżką swoich fascynacji, pasji!

 

B. S.: Jakich wskazówek mogłaby Pani udzielić młodym fotografom, którzy pragną zorganizować swoją pierwszą wystawę?
M. P.: Jeśli mają ciekawy pomysł, fotografują przez dłuższy czas konkretny temat, stworzyli obraz fotograficzny w nowej technice - to warto pokazywać takie prace właścicielom galerii, warto jeździć na festiwale, na przeglądy portfolio, warto posyłać fotografie na konkursy! Jeśli ktoś zobaczy w ich pracach coś niezwykłego, na pewno się nimi zainteresuje, a może nawet zorganizuje wystawę! Warto wierzyć i działać w tym kierunku.

 

B. S.: Co Panią najbardziej fascynuje w fotografii?
M. P.: Najbardziej w fotografii fascynuje mnie światło, które rysuje wszystko. Jego delikatność, subtelność, zmienność i koloryt.To niezwykłe, tak codziennie malować nim swój świat! Fascynuje mnie też chwila, która przemija, którą można na fotografii zatrzymać i stworzyć wspomnienia. Fascynuje mnie także sposób widzenia świata przez innych. Fotografia to szczególny rodzaj pomostu do drugiego człowieka, to dzielenie się swoim światem w obrazach...

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

B. S.: Czy wśród fotografów może Pani wyróżnić osobę, której zdjęcia uważa Pani za mistrzowskie?
M. P.: Uwielbiam zdjęcia włoskiego fotografa Mario Giacomelliego – pamiętam, jak kiedyś szukałam albumu fotograficznego dla bliskiej osoby i znalazłam album z jego zdjęciami; oglądanie go było niezwykłym przeżyciem... Lubię też zdjęcia Sary Moon i Sebastiao Salgado.

Strona 1

Strona 2
B. S.: Jakie elementy składają się na udane zdjęcie?
M. P.: Dobre zdjęcie to takie, które niesie emocje fotografa. Jeśli coś przeżywamy w momencie zrobienia zdjęcia, to ta emocja zachowa się na fotografii i będzie poruszać innych! A zdjęcie na długo pozostanie w pamięci odbiorcy.
Oczywiście ważna jest także wiedza o kadrze, kompozycji, głębi ostrości, kontraście, wieloplanowości i perspektywie...

 

B. S.: Jaki rodzaj zdjęć wykonuje Pani "po godzinach"?
M. P.: Dla mnie fotografia to malowanie świata światłem przy pomocy własnej wrażliwości poprzez emocje. Uwielbiam smakować pejzaże i klimaty miejsc. Czasem idę przez miasto, zobaczę coś, co mnie zaintryguje, co jest piękne. Wtedy zatrzymuję się, nie patrząc na czas i wyłączam się na chwilę zatrzymując tę chwilę na fotografii. Uwielbiam takie momenty! Najważniejsze, to być we właściwym miejscu i czasie i umieć te chwilę zachować na fotografii.

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

B. S.: Jest Pani bardzo doświadczonym nauczycielem fotografii, jak Pani uważa, w jaki sposób można ocenić poziom swoich zdjęć, w jaki sposób najlepiej rozwijać pasję fotografowania?
M. P.: Warto pokazywać zdjęcia innym, wysyłać je na konkursy. Tak naprawdę sami czujemy, czy w kolejnych zdjęciach przeskakujemy sami siebie. Zmienia się wtedy kadr, kompozycja obrazu, widać, że sposób widzenia świata jest inny.

Myślę, że wszystko zależy od naszego sposobu widzenia i przeżywania świata. Na każdym etapie życia co innego nas fascynuje i intryguje, co widać też będzie w  zdjęciach, w tym jak one się zmieniają. Każdy przechodzi kolejne etapy fotografowania zwierząt, bram, okien, drzew, pajęczyn, pod światło itd. I to jest piękne! Do momentu  wyrobienia się indywidualnego stylu fotograficznego. Pomaga w tym na pewno rozwój wrażliwości poprzez inne dziedziny sztuki jak malarstwo, muzyka, rzeźba a także podróżowanie.

 

B. S.: Zdobycie jakich umiejętności jest najważniejsze dla początkujących fotografów?
M. P.: Bardzo ważna jest ciekawość świata i umiejętność dziwienia się i zachwytu!  Otwarty umysł pozwala zobaczyć chwilę i cieszyć się nią.

Najważniejsze jest, by marzenia fotograficzne ubierać w twórcze pomysły, realizować je z sercem i pasją, a wtedy świat nie będzie miał dla nas ograniczeń! I wszystko będzie możliwe!

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro

 

Małgorzata Pióro wywiad
Fot. Małgorzata Pióro



www.swiatobrazu.pl