16 października 2013, 22:10
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 11439 razy

Wildlife photographer of the year 2013 - 17-latek z Polski zdobył nagrodę

Wildlife photographer of the year 2013 - 17-latek z Polski zdobył nagrodę

Mateusz Piesiak, licealista z Wrocławia, otrzymał nagrodę w konkursie fotografii Wildlife Photographer of the Year 2013 organizowanym przez Narodowe Muzeum Historii w Londynie i BBC. Polak zajął pierwsze miejsce w kategorii 15-17 lat. Nagrodzone zdjęcie przedstawia sowę uszatą siedzącą na świerku w Austrii. Tytuł fotografa roku - Wildlife Photographer of the Year 2013 zdobył Greg du Toit z RPA, który na zdjęciu uwiecznił afrykańskie słonie.

Wildlife Photographer of the Year jest orędownikiem etycznej fotografii natury, wiernego odwzorowania dzikiej przyrody z poszanowaniem bogactwa środowiska naturalnego, wolnego od nadmiernej cyfrowej ingerencji.

 

Polowanie na idealny kadr zajęło mi 10 lat - powiedział Greg du Toit

Fot. Greg du Toit

 

"Był mroźny wieczór, gdy zobaczyłem kształt sowy schowanej w gałęziach świerku. Ale okazało się, że jest ona za daleko. Niebawem zauważyłem jeszcze jedną drzemiącą sowę w pobliżu. Była jednak za wysoko. Rozejrzałem się - we właściwym miejscu była ławka, z której mogłem zrobić dobre zdjęcie pod odpowiednim kątem. Ale nie było tam wystarczająco dużo światła. I wtedy przyszedł czas na łut szczęścia: po 30 minutach chmury rozeszły się i pojawiły się ostatnie promienie słoneczne. I tak mam zdjęcie, o którym można tylko pomarzyć" - powiedział Mateusz Piesiak.

Fot. Mateusz Piesiak

 

The Veolia Environnement Wildlife Photographer of the Year, bo tak przedstawia się pełna nazwa konkursu z uwzględnieniem głównego sponsora, jest w tym roku organizowany już po raz 49. przez dwie szacowne brytyjskie instytucje: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Worldwide. Wildlife Photographer of the Year wykorzystuje moc fotografii, aby promować odkrycia, zrozumienie i świadome korzystanie ze świata przyrody. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jego początki sięgają 1965 roku, były wtedy 3 kategorie, a przyjęto około 500 zgłoszeń. W poprzedniej edycji  zgłoszono już ponad 48 000 prac z 98 krajów na całym świecie.

 

Fot. Udayan Rao Pawar

[kn_advert]

 

Fot. Paul Souders

 

Fot. Jasper Doest

 

Fot. Isak Pretorius

 

 

Fot. Joe McDonald

 

Fot. Connor Stefanison

 

Fot. Connor Stefanison

 

Fot. Luis Javier Sandoval

 

Fot. Sergey Gorshkov

 

 



www.swiatobrazu.pl