6 marca 2015, 13:08
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 9267 razy

World Press Photo odebrało fotografowi Giovanniemu Troilo nagrodę za oszustwo

World Press Photo odebrało fotografowi Giovanniemu Troilo nagrodę za oszustwo

Kapituła ostatniej edycji konkursu profesjonalnej fotografii prasowej World Press Photo 2015 odebrała Giovanniemu Troilo pierwszą nagrodę konkursu w kategorii "Problemy współczesne". Przyczyną był fakt, że jego zdjęcia okazały się być pozowane, a część z nich wykonano w innym miejscu, niż deklarowane przez fotografa. Nowym zwycięzcą tej kategorii został Giulio Di Sturco, który jest autorem cyklu fotografii "Chollywood".

Fotografie nagrodzone w konkursie World Press Photo 2015 jako najlepszy cykl portretów włoskiego fotografa Giovanni Troilo, a noszące tytuł "Mroczne serce Europy" miały opowiadać o życiu w miejscowości Charleroi, położonej nieopodal Brukseli. Charleroi przez wiele lat było klasycznym miastem przemysłowym i doświadczyło losu podobnego do wielu miejscowości tego typu: upadek produkcji, wzrost bezrobocia, napływ imigrantów, erupcja drobnej przestępczości. Poziom życia w mieście spadł gwałtownie, a pełne niegdyś życia przemysłowe dzielnice opustoszały i zaczęły porastać dziką roślinnością. Okazało się jednak, że część zdjęć zrobiono w Molenbeek-Saint-Jean pod Brukselą.
 
Fakt, że fotografie były pozowane dostrzegł burmistrz Charleroi. Portret otyłego mężczyzny, który według opisu fotografa miał nie opuszczać mieszkania w obawie przed mafią w rzeczywistości przedstawiał postać znanego w mieście właściciela winiarni. Giovanni Troilo potwierdził również, że zdjęcia wykonano w innej lokalizacji.
 
Kolejne pozowane ujęcie zawiera fotografia przedstawiająca parę uprawiającą seks w samochodzie -  Troilo sfotografował kuzyna, a we wnętrzu auta umieścił lampę błyskową. Również kadr z kobietą zamkniętą w klatce w podziemiach szpitala był aranżowany.
 
"World Press Photo musi opierać się na prawdziwych historiach. Liczy się zawodowa etyka. Musimy sprawdzać i kontrolować miejsca. Teraz złamano zasady i przekroczono granicę" - powiedział dyrektor konkursu Lars Boering
 
Fot. Giovanni Troilo
 
Fot. Giovanni Troilo
 
[kn_advert]
 
Fot. Giovanni Troilo
 
Fot. Giovanni Troilo
 
"Chollywood" ilustruje ambicje chińskich filmowców, którzy mają zamiar wyprzedzić Hollywood w liczbie produkcji. Chiny stały się obecnie drugim największym rynkiem kinematografii na świecie  - prognozy mówią, że do 2018 roku wyprzedzą Stany Zjednoczone. Kraj ten jest najszybciej rozwijającym się rynkiem filmowym świata. Liczba kin w Chinach podwoiła w ciągu czterech lat, a liczba sprzedanych biletów wzrasta o 30% rocznie.
 
Fot. Giulio Di Sturco
 
Fot. Giulio Di Sturco
 
Fot. Giulio Di Sturco
 
Fot. Giulio Di Sturco
 

 



www.swiatobrazu.pl