Wygnańcy z Czarnobyla w obiektywie Nielsa Ackermanna

Wygnańcy z Czarnobyla w  obiektywie Nielsa Ackermanna

W trzydziestą rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu mieliśmy okazję obejrzeć wiele zdjęć i filmów oraz przeczytać masę artykułów dotyczących tego wydarzenia. Wszystkie one jednak były do siebie w pewien sposób podobne: dokumentowały to, co się stało. Szwajcarski fotogram Niels Ackermann postanowił pokazać historię "dzieci Czarnobyla" – miasta Sławutycz wybudowanego dla pracowników elektrowni i ich rodzin oraz pozostałych mieszkańców miast Czarnobyl i Prypeć. Opowieść o młodych ludziach zamieszkujących Sławutycz pozwala spojrzeć na całą tę historię z nieco innej perspektywy.


W fotoreportażu Nielsa Ackermanna temat katastrofy elektrowni pojawia się bardzo rzadko i raczej na marginesie. Sam szwajcarski fotograf, który od 2015 roku mieszka na stałe w Kijowie twierdzi, że ten temat został wyczerpany, a pokazywanie ciągle tych samych obrazów tylko sprawiło, że znudził się nim już dawno temu. Na Ukrainę trafił w 2009 roku podróżując po Europie i szybko uległ fascynacji tym krajem. W końcu trafił do Sławutycza, które fascynowało go jako – jak sam twierdzi – miasto wybudowane z niczego, nigdzie i bez celu, a przez to wydające się od samego początku skazane na upadek. W wywiadach przyznaje, że fascynują go takie centralnie tworzone i zarządzane społeczności jako coś, co istnieje na przekór podstawowym prawom natury.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem