Wystawa Obiekty banalne - polska fotografia na światowej wystawie

Wystawa Obiekty banalne - polska fotografia na światowej wystawie

w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w San Antonio w USA, jednego z najważniejszych światowych festiwali fotografii artystycznej, odbędzie się wystawa Tomasza Sobieraja "Obiekty banalne".



Po raz pierwszy do programu głównego FOTOSEPTIEMBRE - USA SAFOTO International Photography Festival, został zaproszony artysta z Polski - Tomasz Sobieraj. Wernisaż jego prac z cyklu Banal Objects (Obiekty banalne) odbył się 3 września 2011 roku, w Instituto Cultural de México.

Ekspozycja Tomasza Sobieraja skłania do postawienia pytań o dwa aspekty fotografii: o prawdę przedmiotów - nieistotnych, bezwartościowych, przez wielu niezauważalnych, nazwanych przez autora banalnymi obiektami oraz o znaczenie obrazu fotograficznego.

"Człowiek często mieni się władcą wyznaczającym granice tożsamości rzeczy, podczas gdy jedyne co mu się udaje, to wyznaczyć granice własnego postrzegania. I tak, bezużyteczność "obiektów banalnych" jest zasadna wyłącznie z perspektywy ich kulturowej użyteczności. Powstaje obieg zamknięty: wytworzone w kulturze przedmioty istnieją wyłącznie w zakresie swoich funkcji i znikają, gdy ta wyczerpuje się, gdyż sposób myślenia o nich – także będący wytworem kultury – oparty jest o pragmatykę. Tomasz Sobieraj poddaje w wątpliwość tę konwencję, pytając swoim cyklem fotografii o naturę rzeczy samych w sobie, będących poza ich kulturowym przeznaczeniem." (Katarzyna Karczmarz, z katalogu wystawy).

wystawa obiekty banalne

Fot. Tomasz Sobieraj


wystawa obiekty banalne
Fot. Tomasz Sobieraj


Cykl fotografii Tomasza Sobieraja "poza ewidentnymi związkami z poezją, co interesujące, jest także malarski w swej strukturze. Niektóre zdjęcia są bardzo wyrafinowane, jeśli patrzeć na nie od strony operowania linią i gmatwaniną formy rozsadzającej ramy fotografii. Dzięki temu jest bardzo współczesny, pasujący do trafnego określenia Wolfganga Welscha "nasza postmodernistyczna moderna". Nie widzimy w niej ani horyzontu zdarzeń, ani upływającej i zmiennej historii, a oglądamy tylko nakładające się nostalgiczne obrazy, które są oczywiście opowieścią o nas samych, posługującą się resztkami po naszej cywilizacji pokazywanymi na zasadzie surrealistycznego "obiektu znalezionego" (objet trouvé). W tym melancholijnym nastawieniu, kiedy oglądamy banalne okruchy naszej egzystencji, nie słychać krzyku  rozpaczy. Nie ma też nadziei. Wszystko ulega dyfuzji i ostatecznemu rozpadowi lub czasowemu zamrożeniu." (Krzysztof Jurecki, z katalogu wystawy).

Wystawa wspierana jest przez City of San Antonio Office of Cultural Affairs, Texas Commission on the Arts oraz SAPL Imaging. Potrwa do 24 października 2011 roku.

Reklama



O fotografie:

Tomasz Sobieraj - ur. w 1964 w Łodzi, fotograf, pisarz, krytyk literacki. Ukończył geografię na Uniwersytecie Łódzkim i program GIS w Instytucie Statystyki Informatycznej Uniwersytetu w Lizbonie. Fotografie wykonuje techniką klasyczną, całkowicie mechanicznymi aparatami, na tradycyjnych negatywowych materiałach światłoczułych, bez późniejszych cyfrowych ingerencji. Jest uczestnikiem 16 wystaw grupowych oraz autorem 24 wystaw indywidualnych w Polsce, Czechach, Słowacji, Francji, Litwie, Serbii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i USA. Swoje fotografie, eseje, recenzje, felietony, utwory poetyckie i opowiadania publikuje w licznych czasopismach kulturalnych (m.in. Migotania, Myśl Polska, Cegła, Polis - Miasto Pana Cogito, InterMosty, Szafa, Krytyka Literacka, Odra, Exit). Jego cykle fotograficzne to Kolosalna morda miasta, Pożądam tylko twojego ciała, Krzyki, Doskonały dzień, Fotoliryki, Nasza ulica jest całkiem zwyczajna, Masy kompozycyjne, Ulica krokodyli, Pieśń Wysokiego Wichru. Jest także autorem tomików poezji Gra, Wojna kwiatów, powieści Ogólna teoria jesieni oraz zbioru opowiadań i fotografii Dom Nadzoru.



wystawa obiekty banalne

Fot. Tomasz Sobieraj

wystawa obiekty banalne
Fot. Tomasz Sobieraj
 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl



Informacje o wystawach

Tytuł Obiekty banalne
Autor Redakcja SwiatObrazu.pl
Wystawa czynna od 3 września 2011, 18:30
Wystawa czynna do 24 października 2011, 00:00
Wernisaż 3 września 2011, 18:30
Miejsce Instituto Cultural de México, San Antonio, ,



Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Czytaj także


Inne artykuły autora



Komentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.



Najnowsze fotografie

IMG_6616m IMG_6589m Wiosenny krajobraz STRÓJ NA EURO UWAGA TUTAJ JESTEM ! POSZUKIWACZ GNOJU CHATA