13 grudnia 2010, 13:46
Autor: Joanna Zielińska
czytano: 4873 razy

Wystawy fotografii na świecie: współczesna fotografia hiszpańska, siedem kobiet, fotografia w ZSRR 1918–1941

Wystawy fotografii na świecie: współczesna fotografia hiszpańska, siedem kobiet, fotografia w ZSRR 1918–1941

W tym tygodniu spośród ciekawych wystaw fotografii na świecie polecamy Państwa uwadze prezentacje zbiorowe. Szczególnie interesujące przeglądy zobaczyć można w Kopenhadze, gdzie tamtejsze Muzeum Narodowe zaprasza na spotkanie z współczesną fotografią i sztuką wideo rodem z Hiszpanii; w Berlinie, gdzie amerykańska artystka Amy Stein zestawiła prace siedmiu swoich rodaczek oraz w Kolonii – tam z kolei Museum Ludwig prezentuje obszerny przegląd radzieckiej fotografii propagandowej z lat 1918-1941.






Jeśli w zimowym sezonie urlopowym Czytelnicy wybierają się do Kolonii, Berlina lub Kopenhagi, zdecydowanie warto przyjrzeć się tamtejszym galeriom i muzeom, które zapraszają na wystawy cenne dla każdego miłośnika fotografii. Kolońskie Museum Ludwig zaprasza na przegląd sowieckiej fotografii politycznej z lat 1918-1941 (przedstawione zdjęcia pochodzą z kolekcji Danieli Mrazkovej). Niezawodna berlińska Pool Gallery zorganizowała "Things Fall Apart", wystawę siedmiu amerykańskich artystek, które w swojej twórczości podejmują kwestię równowagi między porządkiem a chaosem w ludzkim życiu. W Kopenhadze natomiast można zapoznać się z najnowszą fotografią hiszpańską.

Nuevas Historias. Współczesna fotografia i sztuka wideo z Hiszpanii
8 października 2010 – 22 stycznia 2011
Det Nationale Fotomuseum
Søren Kierkegaards Plads 1, Kopenhaga


Kopenhaskie Narodowe Muzeum Fotografii prezentuje dorobek ponad dwudziestu szczególnie liczących się dziś hiszpańskich artystów i pozwala przyjrzeć się dokładniej temu, co na polu fotografii dzieje się obecnie w kraju Picassa i Almodovara. Wielu spośród prezentowanych fotografów – w tym Carmela García, Pierre Gonnord, Rosell Meseguer, Dionisio Gonzalez - stara się zabrać głos w nieustannie trwającej w Hiszpanii dyskusji o relacji między tradycją i dziedzictwem a ekspansywną nowoczesnością. "Nuevas Historias" to intrygujące  spojrzenie na ten niespokojny i fascynujący kraj, oraz na wielowymiarowy świat hiszpańskojęzyczny, okiem samych Hiszpanów.

Wystawy fotografii na świecie

fot. Naia del Castillo

Wystawy fotografii na świecie

fot. Pierre Gonnord

Wystawy fotografii na świecie

fot. Rosell Meseguer


Things Fall Apart
20 listopada 2010 – 15 stycznia 2011
Pool Gallery Berlin
Tucholskystraße 38, Berlin


Amerykańska fotograf Amy Stein postanowiła zebrać prace siedmiu artystek, dla których znalazła wspólny mianownik: nieustanne starcie między porządkiem a chaosem w ludzkim życiu. Twórczość Robin Schwartz, Justine Reyes, Juliany Beasley czy Stacy Mehrfar to dokumentacja daremnych prób utrzymania kontroli nad tokiem spraw, na które ludzka wola nie zawsze ma wpływ. "To święta wojna", pisze Amy Stein, "Wojna o wszystko, w co wierzymy, o wszystko, czym jesteśmy, o powód, żeby wstawać z łóżka każdego dnia". Jak naszą codzienną kondycję wojowników komentuje nowa amerykańska kobieca fotografia, można przekonać się w znanej z niebanalnych propozycji berlińskiej Pool Gallery.

Wystawy fotografii na świecie

fot. Robin Schwartz

Wystawy fotografii na świecie

fot. Amy Stein


Political Images. Soviet Photographs 1918-1941. Kolekcja Danieli Mrazkovej
23 października 2010 – 31 stycznia 2011
Museum Ludwig Köln
Heinrich-Böll-Platz, Kolonia


"Eksperyment jest naszym obowiązkiem", powiedział w 1924 roku Aleksander Rodczenko, chcąc podkreślić rolę fotografii i sztuki współczesnej w budowaniu ZSRR. Modernistyczne spojrzenie na sztukę miało odpowiadać transformacji starego, carskiego świata w nowy, komunistyczny – stąd bliskość awangardy we wczesnym radzieckim przekazie propagandowym. Stopniowo jednak rewolucja zaczęła zjadać własne dzieci: eksperyment przegrywał z zachowawczym socjalistycznym realizmem, artysta poszukujący stał się persona non grata, a sztuka miała odtąd pełnić rolę elementarza dla obywateli "nowego, lepszego świata". Kolekcja Danieli Mrazkovej, prezentująca fotografie z pierwszych dekad istnienia ZSRR, dokumentuje tę "wsteczną ewolucję" spojrzenia na sztukę i jest fascynującą, pouczającą lekcją na temat niebezpiecznych związków sztuki i polityki.

Wystawy fotografii na świecie

fot. Georgij Sel'ma

Wystawy fotografii na świecie

fot. Maks Alpert

Wystawy fotografii na świecie

fot. Maks Alpert



www.swiatobrazu.pl