27 września 2007, 08:42
Autor: Anna Cymer
czytano: 5451 razy

XX Dni Fotografii w Świdnicy: Fotomaraton i nie tylko

XX Dni Fotografii w Świdnicy: Fotomaraton i nie tylko

Fotomaraton, kilka doskonałych wystaw, spotkania z autorami, wykłady, promoca książki - to tylko część bardzo bogatego programu tegorocznych - jubileuszowych - XX Dni Fotografii w Świdnicy. Świdnicki Ośrodek Kultury zadbał o miłośników fotografii.

PROGRAM XX Dni Fotografii w Świdnicy

28.09.2007, piątek:

* wernisaż wystawy Pawła Pierścińskiego "Horyzont”
Godzina: 17.00
Miejsce: Galeria Fotografii, Rynek 44
Wstęp wolny

Szczególne miejsce w fotograficznym dorobku Pawła Pierścińskiego zajmuje fotografia pejzażowa, uprawiana przez artystę od kilkudziesięciu lat. Zaprezentowane na wystawie obrazy powstałe przy użyciu różnorodnych technik fotograficznych składają się na niezwykłą, osobistą wizję polskiegopejzażu, zbudowaną z portretów ziemi, nieba i drzew. Łącząc w swoich pracach umiejętność obserwacji,wrażliwość na piękno natury oraz zdolność artystycznej kreacji tworzy Pierściński prace ponadczasowei pełne harmonii. 
  


fot. Paweł Pierściński

* wernisaż pokonkursowej wystawy "XIV Międzynarodowy Konkurs Fotografii - Zestaw - Świdnica 2007"
Godzina: 18.00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Franciszkańska 18
Wstęp wolny 
  
* spotkanie autorskie z Pawłem Pierścińskim
Godzina: 18.45
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Franciszkańska 18
Wstęp wolny

Paweł Pierściński urodził się w Kielcach 25 maja 1938 roku. Fotografuje od 1952 roku. Debiutował w 1955 roku na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii w Częstochowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od 1964 roku, w latach 1988-1989 był jego prezesem, a w 1982 roku otrzymał godność Członka Honorowego Związku. Jest fotografem, publicystą, krytykiem i teoretykiem fotografii, działaczem społecznym, organizatoremruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarzem ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej,redaktorem i współautorem między innymi almanachu "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" (2000)oraz "Kieleckiej Szkoły Krajobrazu" (2002). Twórca i animator kierunku artystycznego pod nazwą "Kielecka Szkoła Krajobrazu". Od początku swojej działalności fotograficznej Paweł Pierściński specjalizuje się w temacie krajobrazu. Swoją twórczość prezentował na ponad 200 wystawach indywidualnych oraz licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia
  
* wystąpienie dr Adama Soboty "Zwykły człowiek Zofii Rydet"
Godzina: 19.45
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Franciszkańska 18
Wstęp wolny

dr Adam Sobota, kurator zbiorów fotograficznych Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jest jednym z niewielu krytyków i historyków regularnie piszących o fotografii. Zofia Rydet (ur. 5 maja 1911 w Stanisławowie, zm. 24 sierpnia 1997 w Gliwicach), fotograficzka.Absolwentka Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Snopkowie pod Lwowem. Fotografią zainteresowała się w połowie lat 50., pierwsze zdjęcia wykonała prawdopodobnie pod wpływem starszego brata, Tadeusza - autora pogłębionych psychologicznie portretów górali. Była związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Czerpała inspiracje z reportażu i fotografii nowoczesnej (m.in. Jerzego Lewczyńskiego i Zdzisława Beksińskiego), portretowej, makrofotografii. Autorka cyklów: Mały człowiek, Czas przemijania, Zapis socjologiczny, Nieskończoność dalekich dróg, Suita śląska, a także fotograficznych kolaży. Próbowała przy pomocy fotografii stworzyć obraz społeczeństwa, przede wszystkim wiejskiego. Przemierzając wraz z przyjaciółmi Suwalskie, Lubelszczyznę, Podhale, Rzeszowskie zjednywała sobie fotografowanych ludzi do tego stopnia, że pozwalali jej wejść do swych domostw, fotografować się we wnętrzach, w których żyją na co dzień. Z codzienności wydobywała dostojeństwo, bohater prac - zwykły człowiek urastał do rangi centralnej postaci, kreatora własnego świata.
 
29.09.2007, sobota
 
* start "XVI „Fotomaratonu Świdnickiego"
Godzina: 10.00
Miejsce: Klub "Bolko", Pl. Grunwaldzki 11

* promocja książki "Niech żyje fotografia - 20 lat dni fotografii w Świdnicy"
Godzina: 17.00
Miejsce: Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37
Wstęp wolny
 
Książka jest monografią imprezy, która od 1983 r. stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Świdnicy. Autor (redaktor towarzyszącej imprezie gazety "Luks" - Jacek Czarnik ) na podstawie dostępnych źródeł opisuje początki Dni Fotografii, następnie całe ich dwudziestoletnie dzieje, a także charakterystyczne elementy: prezentacje zdjęć w witrynach, akcje i działania fotograficzne, konkurs "Zestaw" rozstrzygany podczas DF, plener fotograficzny "Świdnica", prezentacje diaporam, wystawy wielkich postaci polskiej fotografii (m.in. Zofii Rydet, Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego, Adama Bujaka, Anny B. Bohdziewicz, Sergiusza Sachno, Wiktora Wołkowa, Mieczysława Wieliczki), spotkania, dyskusje i panele, fotomaraton, a także salon fotografii i jarmark sprzętu i materiałów fotograficznych. Części książki poświęcone znakomitym fotografikom, którzy byli gośćmi imprezy, zawierają - oprócz zdjęć - unikalne wypowiedzi, wywiady, relacje, opublikowane na łamach niemal niedostępnego dziś "Luksa". Książka jest bogato ilustrowana fotografiami artystycznymi i dokumentalnymi.
  
* wernisaż wystawy Michał Cała "Śląsk" oraz spotkanie z autorem
Godzina: 18.00
Miejsce: Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37
Wstęp wolny

Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. Od roku 1983 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był współtwórcą znanego klubu fotograficznego KRON w Tychach. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej.Michał Cała jest autorem wystawy "Śląsk", którą uważa za najważniejszą w swoim dorobku, a także wystawy "Galicja". Wystawa "Śląsk" była eksponowana w Katowicach, Warszawie, Krakowie i innych polskich miastach. Zdjęcia z tej wystawy zostały zakupione przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Węgla w Zabrzu, Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz przez władze miasta Duisburg w Zagłębiu Ruhry. Michał Cała zdobył dwukrotnie Grand Prix na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach w latach 1979 i 1983 oraz dwukrotnie trzecią nagrodę na konkursie Pentacon-Orwo w 1978 i 1980 roku. Obecnie autor zajmuje się przede wszystkim fotografią dla celów wydawniczych w szczegolności fotografią górską. Na swoim koncie posiada autorskie albumy: "Śląsk", "Beskidy", "Podbeskidzie", "Karkonosze" oraz liczne kalendarze


fot. Michał Cała

* wystąpienie Piotra Tomczyka " Jan Bułhak- nestor polskiej fotografii"
Godzina: 20.00
Miejsce: Klub "Bolko", Pl. Grunwaldzki 11
Wstęp wolny

Piotr Tomczyk - jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Od 1971 r. jego prace regularnie są prezentowane na ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, w trakcie których zdobyły 24 medale, nagrody i wyróżnienia. Od kilkunastu lat jest jurorem konkursów fotograficznych organizowanych przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. Piotr Tomczyk jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Jan Bułhak urodził się 6 października 1876 roku w Ostaszynie pod Nowogródkiem. Był najwybitniejszym polskim piktorlialistą i twórcą polskiej fotografii artystycznej. Fotografią zainteresował się około roku 1905. Jego pierwszym narzędziem pracy był aparat podarowany przez żonę w prezencie. Zachęcony przez Ferdynanda Ruszczyca założył w Wilnie własną pracownię fotograficzną. Potem wyjechał do Drezna, gdzie w pracowni Hugo Erfurta doskonalił swój warsztat fotograficzny. Dwuletni pobyt w jednym z ówczesnych centrów przemysłu fotograficznego zaowocował ugruntowaniem wiedzy technicznej, mistrzostwem warsztatowym oraz znajomością kierunków estetycznych sztuki fotograficznej tamtych czasów. Wtedy to za swych patronów artystycznych przyjął przedstawicieli środowiska paryskiego: Konstantego Puyo, Roberta de la Sizeranne i Leonarda Missone, jednak po powrocie do Wilna poszedł własną drogą. Pierwszym i najdłużej podejmowanym tematem jego fotografii stało się Wilno. Równolegle do uprawiania twórczości fotograficznej prowadzi od 1919 r. wykłady z fotografii na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, gdzie w 1939 roku uzyskuje docenturę. Ostatnią pracą wykonaną na Kresach przez Jana Bułhaka był zespół zdjęć Wilna z pierwszych dni po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej - 13 lipca 1944 r. Zbiór powstał na zamówienie sowieckiej Wojennej Komendantury miasta Wilna. Bułhak wykonał fotografie w stosunkowo krótkim okresie - od lipca do sierpnia 1944 r. W pracy pomagał artyście syn Janusz, również fotografik. Prace podpisane są imionami obu artystów, jednak artystyczne walory zdjęć i ich techniczne cechy wskazują jednoznacznie na Jana jako autora tych fotografii. Ze spalonego Wilna Bułhak przeniósł się w 1945 r. do Warszawy. Po wojnie uznany już i uhonorowany artysta odbywał w latach 1945-1950 liczne wędrówki po całym kraju, dokumentując polski powojenny krajobraz. Bułhak wiele publikował na tematy fotograficzne. Swoje poglądy przedstawił w książkach Estetyka światła (1936), Bromografika (1933), Fotografia ojczysta (1951). Zmarł w Giżycku podczas ostatniej swojej fotograficznej wyprawy 4 lutego 1951 roku.
  
* prezentacja multimedialna oraz wspomnienia uczestników "20 lat Dni Fotografii w Świdnicy"
Godzina: 21.00
Miejsce: Klub "Bolko",Pl. Grunwaldzki 11
Wstęp wolny
  
* meta "XVI Fotomaratonu Świdnickiego"
Godzina: 22.00
Miejsce: Klub "Bolko",Pl. Grunwaldzki 11 
 
30.09.2007, niedziela

* otwarcie wystawy "XVI Fotomaraton Świdnicki" oraz wręczenie nagród
Godzina: 12.00
Miejsce: Teatr ,Rynek 44
Wstęp wolny

Ponadto ...

* wystawa plenerowa "Niech żyje fotografia – 2o lat Dni Fotografii w Świdnicy" - Rynek

* wystawa Stanisława Markowskiego "Pejzaż Święty - polskie kościółki drewniane"- Katedra św. Stanisława i Wacława, Plac Jana Pawła II 1

Stanisław Markowski (ur. 8 maja 1949 w Częstochowie) – fotograf, dokumentalista. Syn malarza i muzyka Kazimierza Markowskiego (1913-1998), brat malarza i pedagoga Aleksandra Markowskiego, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom magistra geografii uzyskał w 1972).W latach 1980-1981 – w Komitecie Porozumiewawczym Związków Twórczych i Naukowych oraz w Komitecie Więzionych za Przekonania przy "Solidarności". Twórca muzyki do nieoficjalnego hymnu "Solidarności" – "Solidarni" (aut. tekstu Jerzy Narbutt). Twórca fotografii faktu, rejestrujących m.in. czarny marsz po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa, do którego doszło wiosną 1977; samospalenia na krakowskim Rynku Walentego Badylaka, protestującego przeciw milczeniu o zbrodni katyńskiej; wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.; demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego; pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki; wizyty papieża Jana Pawła II; także autor albumów, poświęconych polskiej tradycji, zamkom i dworkom Polski, zabytkowym drewnianym kościołom, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, kilkakrotnie uznanych przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejsze książki roku. Laureat nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego (fotografa powstania warszawskiego) przyznanej przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy (1988). Uhonorowany medalem im. Jana Bułhaka przyznanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii (1997). W 2003 wyróżniony Nagrodą w dziedzinie kultury przyznaną przez prezydenta Częstochowy. W TVP powstał o Markowskim film "Stworzyć wiatr" (reż. Maciej Malec), emitowany w grudniu 1998 w cyklu "Czas na dokument”.



www.swiatobrazu.pl