Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 6


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 12


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 56


 • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 23


 • Autor:
  Komentarzy: 17


 • Autor:
  Komentarzy: 29


 • Autor:
  Komentarzy: 10


 • Autor:
  Komentarzy: 7


Zdjęcie do dowodu osobistego - po co przepłacać?

Zdjęcie do dowodu osobistego - po co przepłacać?

Zdjęcia do dokumentów to najbardziej typowe zamówienie w większości mniejszych lub większych laboratoriów fotograficznych. W studiach stacjonarnych ceny za fotografię i cztery odbitki wahają się od mniej więcej 15 do 35 złotych. Osoby starsze, mające problemy z przemieszczaniem się, mogą skorzystać z ofert innych fotografów, oferujących dojazd do miejsca zamieszkania klienta. W takim przypadku z portfela trzeba będzie wysupłać około 50 złotych. Jako rezultat otrzymujemy najczęściej dwa, trzy, maksymalnie cztery przykłady zdjęć, z których dane nam jest wybrać jeden. Często nie jest to zadowalające wyjście z sytuacji. Poniżej pozwoliłem sobie przedstawić prostą metodę, będącą hybrydą paru testów i przeglądania Sieci, której wykorzystanie być może pozwoli niektórym z Was zaoszczędzić nieco zasobów.Od słów do czynów


1. Pierwszą sprawą, którą winniśmy się zająć, jest tło. W warunkach domowych najprościej zaadaptować do tego celu jasną, gładką, dobrze oświetloną ścianę (najlepiej z dwóch stron). Najlepszym rozwiązaniem jest biała ściana naprzeciw okna. Ważne jest, by tło nie generowało cieni, wynikających z załamań światła – stąd też odpada kwestia użycia wbudowanej w aparat lampy błyskowej. Pewnie, cienie za fotografowaną osobą można potem zlikwidować na etapie obróbki cyfrowej, jednak jest to zajęcie dość czasochłonne.

2. W odległości około półtora metra od ściany ustawiamy taboret, na którym dumnie posadzimy fotografowaną osobę. Jeśli mamy taką możliwość, oświetlmy tło dwiema najprostszymi lampkami biurkowymi. Ustawmy je tak, by czasza (reflektor) znajdowała się na wysokości taboretu, kierując strumień światła do góry – krzyżowo z drugą, analogicznie ustawioną lampą. Odległość pomiędzy reflektorami powinna wynosić około 3 metrów.

Reklama

3. W zależności od koloru tła (ściany), jaki w danym momencie mamy dostępny, najlepiej jest przy kolorach ciepłych (np. ściana żółta, kremowa) stosować światło "zimne" (np. neonowe). Przy tłach zimnych czy neutralnych (ściana biała) lepiej będzie użyć klasycznej żarówki.

4. Statyw ustawiamy w odległości około trzech metrów od taboretu. Aparat zamontujmy na takiej wysokości, by obiektyw skierowany był na wprost, w oczy fotografowanej osoby. Oczywiście wysokość ta nie jest żadną regułą, według uznania można dokonywać wszelkich korekt – choćby w przypadku, gdy nasz "obiekt" obdarzony został wysokim czołem lub szpiczastą brodą, statyw wręcz należy obniżyć o około 10 cm w stosunku do linii oczu. Z kolei przy bardzo niskim czole (lub np. podwójnym podbródku) powinniśmy aparat podnieść do poziomu na wysokości około 10 cm powyżej linii oczu.

5. Teraz parametry: przysłonę ustawmy na (mniej więcej) f/10, czas na 1/125. Dla klatki 35 mm użyjmy obiektywu o ogniskowej 80-100 mm. W zależności od posiadanego aparatu zastosujmy odpowiedni ekwiwalent ogniskowej, np. w przypadku niepełnoklatkowych: Olympusa – 2.0, Canona – 1.6, Nikona – 1.5. Sam kadr nie ma większego znaczenia, wygodniej będzie też robić zdjęcie z aparatem ustawionym w poziomie.

6. Jeśli chodzi o lampę błyskową, skierujmy błysk na sufit (mając nadzieję, że jest on biały). Dyfuzor będzie tu dodatkowym "atutem".

7. W ustaleniu samego wyglądu zdjęcia do dowodu osobistego pomogą nam wytyczne z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000. Do wniosku o wydanie dowodu załączamy dwie "aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy". Ustawiamy zatem głowę w taki sposób, by prawe ucho nie było widoczne w ogóle, odsłaniamy ucho lewe i staramy się ustawić kadr tak, by "z przodu" twarzy było więcej miejsca niż "z tyłu".

8. Wyciągamy naszą lewą dłoń na odległość około 40 cm od aparatu i 5-10 cm powyżej obiektywu. Następnie prosimy (lub perswazyjnie zmuszamy) osobę, by skierowała wzrok (same oczy – bez ruszania głową) na naszą dłoń.


Autor: Antoni Żółciak1 2Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Czytaj takżeKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


Domyślny avatar Akt prawny regulujący kwestie związane ze zdjęciami do dowodu to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009r.
w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz.U.2009.47.384). To po pierwsze;-) Po drugie - zdjęcie zaprezentowane jako przykładowe jest zdjęciem osoby, która raczej dowodu nie dostanie, a gdybyśmy chcieli się nim posłużyć na przykład w celu uzyskania paszportu - bardzo prawdopodobne, że urzędnik zakwestionowałby je, ponieważ dziecko ma otwarte usta. Oczywiście jest to może i śmieszny zarzut, ale fotograf który robił zdjęcia mojemu synowi do paszportu domykał mu usta w PSP, wskazując na takie właśnie przypadki odrzucenia zdjęcia. Kuriozum;)
2011.07.25 11:42, waw72 # 

Domyślny avatar Jeśli chodzi o punkt 15 to najtaniej można wywołać zdjęcia przez internet. Ma to sens nawet, gdy wywołamy jedno zdjęcie w formacie 10x15. U nas np. koszt takiego zdjęcia to 25 gr, do tego trzeba doliczyć koszt przesyłki, około 14 zł, co da nam koszt całościowy i tak niższy niż u fotografa.
A przy większej liczbie wywołanych odbitek korzyść jest znacznie większa :-)
2015.05.08 20:14, odbitka.net # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Spis treści

Najnowsze fotografie

Parasemia plantaginis Dziewczynka Wróżka Eyes Polny kwiat Wspomnienia Summer