26 września 2014, 11:39
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 5307 razy

10. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic została rozstrzygnięta

10. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic została rozstrzygnięta

Jury rozstrzygnęło właśnie 10., jubileuszową edycję WKF-u. Tegorocznym GRAND PRIX uhonorowany został Sebastian Gorgol za zdjęcie „Bezpieczna zabawa”. Zwycięzcy odebrali statuetki podczas uroczystej gali w Warszawie, którą poprowadzili Martyna Wojciechowska - redaktor naczelna polskiej edycji magazynu oraz Tomasz Tomaszewski - przewodniczący Jury konkursu. Wszystkie nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na łamach październikowego numeru magazynu National Geographic Polska oraz na wystawie, która odwiedzi 5 miast w Polsce.

W jubileuszowej, 10. edycji konkursu uczestnicy nadesłali niemal 30 tysięcy fotografii, które oceniało Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Adam Balcerek, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Maciek Nabrdalik, Rafał Olejniczak i Martyna Wojciechowska.

Rywalizacja przebiegała w 5 kategoriach: FOTOREPORTAŻ, LUDZIE, ZWIERZĘTA, KRAJOBRAZ, oraz w kategorii specjalnej Samsung: NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI. Poza publikacją zwycięskich fotografii na łamach National Geographic Polska na laureatów czekają nagrody w postaci wysokiej klasy sprzętu fotograficznego i multimedialnego ufundowanego przez firmę Samsung – mecenasa konkursu.

"W ciągu ostatniej dekady zmieniła się technika robienia zdjęć oraz jej dostępność. Ale zarówno 10 lat temu, jak i teraz staramy się wyłonić po prostu dobre fotografie, czyli takie, które pokazują wrażliwość autorów, zmuszają do zatrzymania się, objęcia świata refleksją" – mówi Martyna Wojciechowska

[kn_advert]

"W zdecydowanej większości nadesłanych fotografii widzę prawdziwą pasję, cierpliwość, determinację i dojrzałość ich autorów. To bardzo cieszy. Choć fotografia jest dziś łatwiejsza z technicznego punktu widzenia, wciąż przyciąga ludzi wyjątkowo wrażliwych" – zauważa Maciej Nabrdalik, członek Jury, jeden z najbardziej utytułowanych polskich fotografów młodego pokolenia.

"Obcowanie z obrazami, które nie były jedynie wynikiem uchwycenia świata jako obiektu, ale obrazami, które uczyniły ze świata obiekt sam w sobie, jest doświadczeniem tak satysfakcjonującym, że godziny poświęcone na ocenianie tysięcy nadesłanych prac przestały mieć znaczenie" – komentuje Tomasz Tomaszewski.

 

GRAND PRIX 10. WKF SEBASTIAN GORGOL: BEZPIECZNA ZABAWA

Młoda, urodzona w tym roku samica humbaka w bezpiecznej bliskości odpoczywającej w niezwykły sposób matki. Samica po zaczerpnięciu powietrza zanurza się i zasypia, wisząc w toni głową w dół, gdy część jej potężnego ogona wystaje ponad powierzchnię wody. W tym czasie mała bawi się i z wielką ciekawością poznaje otaczający ją świat. Tonga, 2014 rok.

 

Fot. Sebastian Gorgol

– Wybrane zdjęcie nie tylko zadowala wizualnie, ale niesie także zadziwiająco bogatą symbolikę. Jest tam i macierzyństwo, i świat postawiony na głowie, osobliwość, krzyż oraz zagrożony gatunek. A wszystko na dodatek odbywa się pod powierzchnią wody, która jak wiemy pokrywa naszą planetę w siedemdziesięciu pięciu procentach – mówi o zdobywcy Grand Prix Tomasz Tomaszewski.

 

Kategoria FOTOREPORTAŻ 

PIERWSZE MIEJSCE, SEBASTIAN GORGOL: POLOWANIE

Mieszkańcy indonezyjskiej wioski Lamalera z wyspy Lembata podtrzymują wielowiekową tradycję polowania na wieloryby z użyciem wiosłowych łodzi i bambusowych harpunów. O skuteczności łowów decyduje pierwszy skok lamafy – harpunnika. To funkcja zarezerwowana dla najodważniejszych mężczyzn. Chłopcy trenują więc skoki z harpunem, by kiedyś zdobyć zaszczytny tytuł. W dzieleniu mięsa upolowanego kaszalota biorą udział wszyscy mieszkańcy wioski, w tym dzieci.

Fot. Sebastian Gorgol

Fot. Sebastian Gorgol

Fot. Sebastian Gorgol

Fot. Sebastian Gorgol

 

WYRÓŻNIENIE, AGNIESZKA SZEDERA: QUEER TANGO

Ruch queer tango od ponad dekady rozprzestrzenia się w Europie. Queer tango porzuca sztywne zasady tradycyjnej formy tego zrodzonego w Argentynie tańca, gdzie to mężczyzna prowadzi kobietę. Tu każda płeć ma możliwość eksperymentowania z rolami, co przekłada się na poszukiwanie własnego stylu komunikacji. Zdjęcia powstały na festiwalu queer tango w stolicy Norwegii Oslo.

Fot. Agnieszka Szedera

Fot. Agnieszka Szedera

Fot. Agnieszka Szedera

Kategoria LUDZIE

PIERWSZE MIEJSCE, KATARZYNA PAWLICA: WIARA

Kalwaria Zebrzydowska. Jak co roku tysiące ludzi wzięło udział w celebracji Wielkiego Tygodnia. Trudno o uśmiech na twarzy, gdy osoba wierząca uczestniczy w misterium Męki Pańskiej, zwłaszcza tak realistycznym jak to. Sprzedawcy pączków i waty cukrowej liczą, że zasmuceni widokiem cierpienia ludzie chętniej skorzystają z ich słodkiej oferty.

Fot. Katarzyna Pawlica

 

WYRÓŻNIENIE, ZBIGNIEW BORYS: SZANSA NA WODĘ

Południe Etiopii – plemienne ziemie Hamerów. Susze to tutaj codzienność. Bywa, że miesiącami nie spada kropla deszczu i wysycha wszystko, w tym wioskowe studnie. Wtedy jedyną szansą na orzeźwiający łyk jest dotarcie do wody, która sączy się leniwie między ziarenkami piasku, tuż pod wyschniętym korytem rzecznym.

Fot. Zbigniew Borys

 

Kategoria ZWIERZĘTA

PIERWSZE MIEJSCE, ADAM KOT: KONFRONTACJA

O świcie w nadodrzańskiej czatowni fotografowałem z kolegą myszołowy, które przyciągała padlina. Gdy już podjadły, w pobliżu lądowała czapla siwa. Powoli zbliżała się do myszołowów, pilnie je obserwując, a potem porywała resztki. Oczywiście nie podobało się to myszołowom, więc dochodziło do starć. Bojowa czapla niekiedy przeganiała konkurentów. Tylko że potem... traciła zainteresowanie padliną, do czasu aż myszołowy znów się zjawiły. Co ciekawe, taka sytuacja powtarzała się przez kilka dni.

Fot. Adam Kot

WYRÓŻNIENIE, ADAM FICHNA: MAGIA PORANKA

Wczesnym jesiennym rankiem nad stawami Wielikąt pojawił się sokół wędrowny, który swoją obecnością wywołał niepokój i poruszenie wśród przebywających tam ptaków. Cały akwen zamienił się w jeden wielki teatr, który miałem szczęście podziwiać.

Fot. Adam Fichna

 

Kategoria KRAJOBRAZ

PIERWSZE MIEJSCE, WALDEMAR GRAŚ: ZAMIEĆ

Zdjęcie zostało wykonane podczas zimowego pleneru na Pilsku zorganizowanego przez Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Śląski. Niestety, pogoda nas nie rozpieszczała. Szczęście uśmiechnęło się do nas ostatniego dnia. Gdy porywisty wiatr rozwiał chmury prószące śniegiem, wykorzystałem chwilę na szczycie i zrobiłem tę fotografię.

Fot. Waldemar Graś

 
WYRÓŻNIENIE, HUBERT STOJANOWSKI: SZURPILSKIE

Okolice suwalskiego jeziora Szurpiły wciąż mnie nęcą, bo mogę tam z paralotni podziwiać niemal skończone obrazy – takie jak ten. Spękany lód fotografowałem o poranku w asyście klucza żurawi. Lecieliśmy, a wiosna szła.

Fot. Hubert Stojanowski

 

Kategoria Samsung NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI

PIERWSZE MIEJSCE, KONRAD BĄK: ARMAS AVELLANO

Ogier widoczny na zdjęciu to Armas Avellano z rzadkiej w Polsce linii koni andaluzyjskich – Yeguada de Cartuja, które występują w spektaklach Królewskiej Szkoły Jazdy – Fundación Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Właścicielką rumaka jest znana miłośniczka koni tej rasy Blanka Satora.

Fot. Konrad Bąk

 

WYRÓŻNIENIE, KRZYSZTOF CHOMICZ:  TANGO ORŁÓW

Zdjęcie powstało nad chronionym obszarem delty Świny, prawdziwego ptasiego królestwa. Przedstawia zaloty dorosłego bielika i młodej samicy.

Fot. Krzysztof Chomicz

 

Wystawa fotograficzna

Najlepsze ze zdjęć nagrodzonych we wszystkich 10 edycjach Wielkiego Konkursu Fotograficznego zostaną zaprezentowane podczas wystawy fotograficznej. Ekspozycja w pierwszej kolejności odwiedzi Kraków, następnie będą mogli ją podziwiać mieszkańcy Rzeszowa, Poznania, Warszawy i Gdańska.

 

 www.swiatobrazu.pl