23 listopada 2017, 14:00
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3306 razy

10 rzeczy, które Twój fotograf ślubny chciałby, abyś przestał robić

10 rzeczy, które Twój fotograf ślubny chciałby, abyś przestał robić

Każda młoda para pragnie, aby zdjęcia ze ślubu były wyjątkowe i oddawały piękno tego najważniejszego dnia w życiu. By spełnić to marzenie, konieczne jest zatrudnienie profesjonalisty. Dla fotografa ślubnego uroczystość weselna jest miejscem pracy – dlatego niezbędne jest stworzenie mu odpowiednich warunków. Chociaż nie da się ominąć wszystkich niespodzianek, warto poznać kilka wskazówek od profesjonalnych fotografów, którzy na łamach amerykańskiego magazynu "Cosmopolitan" podpowiadają, czego nie robić, aby nie przeszkadzać osobie wykonującej zdjęcia. Czy te wskazówki przydadzą się w polskich realiach fotografii ślubnej?

1. "Proszę, nie składajcie niejednoznacznych propozycji" - mówi Amber Marlow, fotografka ślubna z Nowego Jorku. Na weselach często dochodzi do sytuacji, gdy ktoś próbuje poderwać fotografa lub zaprosić go do wspólnego wzniesienia toastu. Fotograf jest w pracy i musi skupić się na zleceniu, a nie wdawać się we flirt.
[kn_free]
 
2. Amber Marlow zwraca uwagę "na problematyczne kombinacje kolorów". Niektóre barwy w rzeczywistości mogą wydawać się w porządku, ale na zdjęciach będę źle wyglądać. Podobnie jest w sytuacji, gdy kobiety ubiorą białe suknie w różnych odcieniach bieli. 
 
3. "Nie zakładaj, że fotograf będzie Ci czytać w myślach". Każdy ma własne preferencje i potrzeby związane ze zdjęciami. Niektórzy mogą mieć także nietypowe prośby, ale zawsze należy to przedyskutować z fotografem. Trzeba być realistą i nie zakładać, że Twój fotograf jest cudotwórcą. Z drugiej strony nie najlepszym pomysłem jest zaplanowanie wszystkiego co do kadru. Fotografka ślubna Kelly Taylor mówi, że "jeden z klientów przyszedł z ponad stu fotografiami z sieci, upierając się, że chce mieć takie same zdjęcia".
 
fotografia ślubna
 
Fot. Pixabay.com
 
4. Photoshop nie jest lekarstwem na wszystko. Często goście weselni wymagają, aby dodać im więcej włosów, zmienić kalosze w baletki lub grymas niezadowolenia w uśmiech. Pani młoda wielokrotnie sugeruje, aby zrobić z niej supermodelkę. Jest to oczywiście możliwe, ale nie stanowi to zadania fotografa. Podobnie jest z życzeniami związanymi z nastrojem zdjęć. Klienci często wysuwają pretensje, że nie mają pięknego światła charakterystycznego dla złotej godziny, chociaż uroczystość odbywa się w południe. 
[kn_advert]
 
5. Traktuj fotografa z szacunkiem. Nie angażuj go do zadań, które są przeznaczone dla świadka lub świadkowej. Audre Rae Krull, fotografka ślubna z Madison, mówi, że kiedyś musiała przytrzymywać wymyślną suknię panny młodej, gdy ta korzystała z toalety. Nie jest to zadaniem fotografa – jeżeli chce się mieć znakomite zdjęcia, fotograf musi być w centrum wydarzeń, a nie spędzać czas w ubikacji. 
 
6. Audre Rae Krull prosi także, aby "nie rozpraszać fotografa", gdyż spotkała wielu gości, w szczególności panów w średnim wieku, którzy próbowali pouczać ją, jak ma fotografować. Ponadto często chcą rozmawiać o sprzęcie, wymieniać się doświadczeniem lub pokazywać własne fotografie. Po pierwsze należy wierzyć, że sprawdzony fotograf wie, jak wykonać swoją pracę, a po drugie pozwolić mu się na niej skupić. 
 
fotografia ślubna
 
Fot. Pixabay.com
 
7. "Przestań pytać fotografa, czy potrzebujesz jego usług" - mówi Amber Marlow i dodaje: "Przede wszystkim z pewnością potrzebujesz, jeśli chcesz mieć profesjonalne fotografie. Twój iPhone nie jest w stanie zastąpić sprzętu, który posiada zawodowiec". Ale to nie sprzęt jest najważniejszy – istotne jest to, kto fotografuje. Wprawne oko zawodowca na pewno przyniesie lepsze efekty niż fotografowanie przez niedoświadczonego wujka lub kuzyna. 
 
8. "Nie nalegaj na poszczególne pozy w trakcie wykonywania portretów" - prosi Amber Marlow. Wielokrotnie na weselach pojawiają się świadkowie, którzy próbują przejąć rolę dyrektorów artystycznych. Kończy się to tym, że sugerują pozy, które widzieli na setkach innych zdjęć lub które dawno już wyszły z mody. Abstrahując od tego, że najlepsze są naturalne pozy, to nie wszystkie inspiracje da się powtórzyć w konkretnych warunkach i dodatkowo nie u każdego się sprawdzą. 
 
9. Zadbaj o swoją wygodę. Niektórych drobiazgów nie widać na zdjęciach, ale panny młode przywiązują do nich ogromną wagę. Niepotrzebnie, gdyż często dodatkowo zmuszają się do cierpienia. Przykładem są drogie, ale jednocześnie niewygodne buty, które powodują bolesne obtarcia i odparzenia. 
 
fotografia ślubna
 
Fot. Pixabay.com
 
10. Moment, w którym pan młody może po raz pierwszy zobaczyć swoją przyszłą żonę w jej kreacji, jest naprawdę wyjątkowy. Warto to zarejestrować, ale jednocześnie nie ma sensu wyobrażać sobie tego w jakiś konkretny sposób. Często jest tak, że ktoś okazuje swoje emocje bardziej skrycie lub pod wpływem stresu zamknie się w sobie. Z drugiej strony możliwe jest niespodziewanie entuzjastyczne podejście. Nie warto więc wymuszać reakcji – naturalność jest zdecydowanie najlepsza. 
 
Na koniec najważniejsza rada: na ten wyjątkowy dzień trzeba znaleźć kogoś, z kim czujemy się swobodnie i komfortowo (nie tylko mowa o fotografie). Często podczas spotkania mającego na celu zapoznanie się z fotografem i dogadanie szczegółów widać, czy między młodą parą a osobą robiącą zdjęcia pojawi się swoista chemia. Jeśli tak, to najlepszy znak, że wszystko pójdzie dobrze. Jednocześnie warto pamiętać, aby stworzyć fotografowi jak najlepsze warunki do pracy. 
 
Źródło: Cosmopolitan.com
 


www.swiatobrazu.pl