10 stycznia 2019, 16:41
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3773 razy

10 rzeczy, których powinien zaprzestać każdy fotograf w 2019 roku

10 rzeczy, których powinien zaprzestać każdy fotograf w 2019 roku

Każdy rozpoczynający się rok to okres wprowadzania zmian i postanowień. To świetna okazja, aby podjąć decyzję o zainwestowaniu w siebie i rozwinięciu skrzydeł. Przygotowane przez Nicole York zestawienie 10 rzeczy, których powinien zaprzestać każdy fotograf lub fotografka, pozwoli rozwinąć warsztat i wykonywać udane kadry w 2019 roku.

 

1. Przestań aż tyle się zastanawiać!

Wątpliwości potrafią paraliżować - wielokrotnie fotografowie zamiast sięgnąć po aparat i zacząć działać, wahają się, tracąc możliwość wykonania upragnionych ujęć. Nie dotyczy to jedynie fotoreporterów czy fotografów ulicznych. To także zmora osób pracujących w studiu, które mają wiele pomysłów w głowie, jednakże zastanawiają się nad tym czy warto je wprowadzać w życie, zamiast po prostu je wypróbować.
 
2019 rok
 
 
Wynika to z obaw, że to co w głowie jawi się jako świetny pomysł, okaże się ogromną pomyłką i doprowadzi do zbłaźnienia. Powoduje to jednak błędne koło, które dodatkowo zostawia Cię z pustymi rękoma. W konsekwencji tego i tak nie masz dobrych fotografii (w zasadzie nie masz żadnych), stąd nawet gdyby Twój pomysł okazał się fiaskiem, a zdjęcie zupełnie nieudane i tak jesteś w lepszej pozycji - przynajmniej udało się sięgnąć po aparat i poćwiczyć. Zresztą kto wie, czy za jakiś czas te fotografie, które teraz jawią Ci się jako nieudane, nie zmienią swojego wyrazu lub przynajmniej nie uznasz ich za dobre szkice, które można poprawiać i rozwijać. 
 
Czas więc porzucić ten podchwytliwy rodzaj samoobrony. Ignoruj go i przestań wątpić. Wykorzystaj 2019 rok na zrealizowanie pomysłów, które masz w głowie, ale nad którymi się zastanawiasz. Nie myśl o tym czy opłaca się je wykonywać i podejmować trud - po prostu zacznij działać. 
[kn_advert]

2. Przestań porównywać swoje prace z innymi fotografami

W świecie, który bombarduje Cię nieustannie obrazami nietrudno porównywać się z innymi. Jak możesz oglądać te wszystkie niesamowite zdjęcia swoich idoli i innych wyróżniających się autorów i nie spoglądać na swoje fotografie krytycznym okiem? A może by tak przestać próbować być jak inni i odnaleźć własną ścieżkę? Twoje zdjęcia nie wyglądają, jak te wykonywane przez Twoich idoli, ponieważ nie jesteś nimi. I to nie dotyczy warsztatu, lecz sposobu postrzegania świata. Masz własną historię i własny punkt widzenia - wykorzystaj go.
 
2019 rok
 
 
Jedyną osobą, która może użyć Twojego głosu, jesteś Ty. Jednakże jeśli wciąż milczysz i cenzurujesz własne prace, ponieważ ktoś wykonuje Twoim zdaniem lepsze zdjęcia, to nigdy nie uda Ci się zostać twórcą, jakim pragniesz. Takim, który potrafi opowiedzieć o swoim świecie, jakikolwiek by on nie był. Niech inni fotografowie przypominają Ci, co można zrobić aparatem, niech Cię inspirują i dodają energii, ale nie pozwól, aby fałszywe przekonania i porównania zastraszały Cię, zniechęcały i kazały stać w miejscu. Przestań poświęcać tyle uwagi temu, co tworzą inni i skup się na tym, co Ty możesz stworzyć.
[kn_advert]
[kn_free]

3. Przestań reklamować się wśród innych fotografów

To naturalne, że fotografowie gromadzą się w grupy i chcą dzielić się doświadczeniem, rozmawiać o swoich wątpliwościach czy problemach technicznych. Z drugiej strony uwielbiają także chwalić się swoimi osiągnięciami miedzy sobą. Warto uczestniczyć w takich dyskusjach na forach, grupach itp., gdyż pozwoli Ci to czasami poznać rzetelne opinie na temat Twojej pracy. Uważaj jednak, aby nie wpaść w pułapkę. Może dojść do sytuacji, gdy zamiast wkładać wysiłek i poświęcać czas na docieranie do potencjalnych klientów, będziesz docierać tylko do innych fotografów. Skup się więcej na klientach.
 
2019 rok
 

4. Przestań obwiniać swoich klientów

To nie Panna Młoda jest odpowiedzialna za wybór pięknego miejsca na sesję ślubną. Matka nie musi rozumieć, że pięciominutowe spóźnienie może zaprzepaścić szansę na uchwycenie magicznego światła pojawiających się tuż przed zachodem słońca, które pozwoliłoby na wykonanie cudownych zdjęć jej pociech. (co nie oznacza, że spóźnianie się jest w porządku) Twoi klienci nie są fotografami - dlatego właśnie Cię wynajęli. 
 
Tak to prawda - klienci bywają irytujący i potrafią skutecznie utrudniać pracę. Jeśli przytrafiło Ci się spędzić 2018 rok na narzekaniu na swoich klientów, nadszedł czas, aby wziąć osobistą odpowiedzialność i wprowadzić zmiany. Jeśli zrzucisz winę na swojego klienta, nigdy nie poświęcisz czasu na zastanowienie się nad tym, jak upewnić się, że nawet pomimo losowych sytuacji (czy nawet złośliwości klientów), będziesz w stanie otrzymać upragnione ujęcia. Spodziewaj się wszystkiego! 
 
Nie da się ukryć, że klienci czasami naprawdę robią rzeczy, które potrafią mocno namieszać w planach i przebiegu sesji (a co więcej konkretnie zdenerwować). Postaraj się jednak patrzeć szerzej i zapobiegać takim sytuacjom lub mieć przygotowany plan awaryjny. Nie zmienisz charakteru swoich klientów (samych klientów lepiej zazwyczaj też nie zmieniać), lecz możesz zrobić coś, co pozwoli Ci zawsze na uzyskanie udanych fotografii i zadowolenia wynajmujących Cię osób. A sobie oszczędzisz sporo nerwów.
 
2019 rok
 
 

5. Przestań tak siedzieć!

Siedzący tryb życia jest bardzo niezdrowy. Fotografowie spędzają zbyt wiele czasu przed komputerem. Edycja, odpowiadanie na e-maile, kompilowanie albumów, tworzenie reklam, zamawianie odbitek, archiwizacja danych i setki innych czynności, które wymagają pracy przed ekranem, sprawiają, że fotografowie ryzykują własnym zdrowiem. Musisz zacząć więcej się ruszać! Ustaw czasomierz, które będzie przypominać Ci o konieczności wstania z przed komputera i oderwania wzroku od monitora. Zadbaj o aktywność fizyczną. Pamiętaj jednak, że godzina siłowni w tygodniu niewiele pomoże. Istotny jest codzienne przełamywanie ruchem pracy za biurkiem. Pomaga to nie tylko w przeciwdziałaniu wielu różnym problemom ze zdrowiem, takim jak cukrzyca, nadciśnienia tętnicze, choroby serca i zaburzenia mięśnio-szkieletowe, ale także zapewnia lepszy przepływ krwi i dopływ endorfin, co sprawia, że będziesz szczęśliwszym człowiekiem.
 
2019 rok
 
 

6. Zbuduj system działania

Wprowadź do swojego trybu pracy procedury. Brzmi to trochę sztywno i może nie być czymś zachęcającym dla artystycznych dusz fotografów, jednakże wprowadzenie pewnych systemów pracy pozwala na konkretyzowanie działań, lepsze przewidywanie czasu realizacji i bardziej wydajne radzenie sobie w przypadku wystąpienia zjawisk losowych, takich jak choroba. Takie procedury mogą dotyczyć tego, jak umawiasz się na sesję, co na nią zabierasz itd. itp. 
 
Dopracowuj swoje rozwiązania tak, aby dostosowywać je do Twojego stylu pracy. Pominięcie takich procedur może doprowadzić do chaosu i zbyt spontanicznego oraz niezaplanowanego działania. Staraj się pracować z klientami według bardzo ogólnego schematu, co pozwoli Ci panować nad przebiegiem zlecenia, a dodatkowo ułatwi porównanie poszczególnych projektów, w szczególności w kontekście zwiększania wydajności i efektywności. To także ułatwi analizowanie ew. niepowodzenia czy potknięcia. Pamiętaj jednak, że spontaniczność i elastyczność jest również potrzebna w tej branży.

7. Przestań używać cudzego wyznacznika sukcesu

Nie wszyscy fotografują z tego samego powodu - niektórzy chcą uganiać się za celebrytami, inni chcą tworzyć konceptualne dzieła sztuki, a niektórzy są zafascynowani krajobrazami. Z powodu różnorodnych punktów wyjścia dla poszczególnych autorów, zróżnicowane będą także miary sukcesu. Jeżeli zamierzasz fotografią jedynie wspomóc swój budżet i dorabiasz po godzinach, będziesz usatysfakcjonowany innymi przychodami, niż ktoś kto tylko na tym opiera swój domowy budżet. Najłatwiejszy sposób, aby siać zamęt we własnym umyśle, to celować w cudzy sukces. 
 
Zapytaj samego siebie, co to znaczy dla Ciebie sukces w fotografii i ignoruj działania innych. Nie musisz na siłę windować liczby polubień na Instagramie. Nie musisz mieć własnej grupy fanów, czy zarabiać krocie, aby czuć się dobrze ze swoją fotografią. Nie jesteś innymi. Masz własne powody, aby używać aparat, tak więc jeżeli działasz po to, aby żyć standardami innych, to z czasem poczujesz rozczarowanie i wypalenie, a gdy nawet osiągniesz sukces, będący mierzony cudzą miarą, to dotrze do Ciebie, że nie robisz tego, co dla Ciebie jest ważne.
 
2019 rok
 
 

8. Przestań naśladować innych fotografów

Imitowanie cudzego stylu to świetny sposób na naukę, który umożliwia poznanie różnych metod twórczych i znalezienie tego, co na Ciebie najmocniej działa. Czasami naśladowanie wysoce rozpoznawalnego stylu może sprawić, że zarobisz dużo pieniędzy. Ale jeśli nie wyjdziesz poza takie naśladownictwo, nie popracujesz nad własną techniką i stylem, to zawsze pozostanie tylko przeciętną imitacją. 
 
2019 rok
 
 
 
Rozwijanie własnego stylu nie należy do łatwych. Wymaga to wiele odwagi i wrażliwości oraz popełnienia masy błędów. Mimo to warto mieć styl, który odwzorowuje to kim jesteś i jak postrzegasz świat. Jeżeli jesteś fotografem, który imituje cudzy styl, zarabia dużo pieniędzy i odczuwa przy tym szczęście, to zignoruj tę radę. Jednakże jeśli zostałeś fotografem po to, aby mówić o czymś za pomocą aparatu, to przestań to robić cudzym głosem.

9. Przestań słuchać własnego ego

Tak - te wszystkie sztuczki i zaawansowane techniki, które opanowałeś są niesamowite. Co więcej wykonywane w ten sposób fotografie również są świetne. Jednakże jeśli nigdy nie wyjdziesz poza tę strefę komfortu, która daje Ci znakomite, lecz przewidywalne rezultaty i nigdy nie przyznasz się przed sobą, że jest jeszcze coś, czego możesz się nauczyć, to pozostaniesz zawsze jedynie w obszarze do tego, czym aktualnie się zajmujesz. To nie jest droga do rozwoju i pokonywania nowych barier.
 
Najgorszą rzeczą dla artysty zdaje się stagnacja. Najlepszym wyjściem jest opanowanie ogromnej ilości narzędzi tak, aby móc swobodnie je dobierać do aktualnej wizji twórczej. Możesz być doskonałym strobistą, ale zastanów się, ile nowego wniesie do Twojej fotografii zmuszenie wyłącznie do pracy ze światłem zastanym. Przestań myśleć, że jesteś już na szczycie i zacznij uczyć się jak najwięcej.

10. Przestań w kółko robić te same rzeczy

Strefa komfortu to piękne miejsce, ale niestety nic tam nie wzrasta. Nie chodzi o to, aby całkowicie zmienić styl, w szczególności jeśli jest to coś, co daje Ci satysfakcje i doceniają Twoi klienci, ale mimo wszystko zawsze warto wyjść poza strefę komfortu i spróbować czegoś nowego. Jeśli zawsze fotografujesz profesjonalnych modeli, spróbuj popracować z ludźmi nieobytymi z obiektywem. Nigdy nie wiesz, czego możesz się nauczyć, jak może Cię to rozwinąć i co może rozpalić w Tobie nową miłość (może akurat stanie przed Twoim obiektywem). Masz przed sobą cały, nowy rok na eksperymentowanie. 
 
2019 rok
 
 
 
 

10 kroków do zrobienia zanim zostaniesz fotografemWielu chce zostać znanymi fotografami, lecz niewielu się udaje. To trudne zadanie. Tym bardziej więc powinniśmy cenić rady dawane nam przez tych, którym się ta sztuka udała. Jednym z takich twórców jest norweski fotograf Erik Almas, który osiągnął sukces na mi... więcej

 

 

 www.swiatobrazu.pl